Amsterdam’da Bir Günlük Gezi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ddilek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,348

ddilek

BİDÜNYA GEZMECE
Yer
İstanbul
Web
bidunyagezmece.com
Bir haftalık bir gezi planının içinde Lizbon’a giderken geçiş noktamız oldu Amsterdam. Oğlumun gezip gördüğü ama benim fırsat bulamadığım ve çok görmek istediğim bir şehir. Aslında doya doya gezmek isterdim, ama biraz da vakit azlığından, hiç değilse Amsterdam sokaklarını turlarız, kısa da olsa keyifli bir gün geçiririz diyerek, aktarmalı uçuşumuzun bir kanadını oluşturan gidişimize programladım ve Amsterdam aktarmalı uçtuk.

Sabah 09:00 gibi erken saatte uçağımız Amsterdam Schipol Havaalanı‘na indi ve akşam 20:00’da kalkacak uçağımıza kadar 1 gün kadar zamanımız vardı. İner inmez pasaporttan geçtikten sonra havaalanının emanet bagajına sırt çantalarımızı bıraktık. S, M, L gibi çantalarınızın büyüklüğüne göre olan dolaplara çantalarınızı fiş karşılığı koyuyorsunuz ve kilitliyorsunuz. Biz 2 küçük çantamızı M olan dolaba 7€ karşılığı koyduk. Kredi kartınızla işlem yapıyorsunuz ve barkodlu fiş alıyorsunuz. Fişinizi kaybetmeyin, çünkü açmak için barkodunu okutmanız gerekiyor. Çantalarınızın içinden alacaklarınızı aldığınızdan emin olun öyle kilitleyin, yoksa açtığınız anda tekrar ödeme yaparsınız. Biz çantalarımızı nereye koyalım diye konuşurken, yanımıza gelen görevli Türk olduğumuzu öğrenince bu konuda bizi uyardı, İstanbul’la ilgili ayak üstü de sohbet ettik, onun da hoşuna gitti.

Bizim gibi kısa bir zamanınız varsa, Amsterdam Central tren bileti ile merkeze inin. Biletinizi gidiş dönüş alın.
Geri kalan yerler yürüme mesafesi zaten. Yok ben fazla yürüyemem derseniz, siz bilirsiniz. Ama Amsterdam sokakları, evleri, kanalları, hepsi yürüyerek ya da bisikletle gezmelik yerler. Aslında bisiklet diyarı desek daha doğrusu olur.

Central Station, ihtişamlı dış görünüşünün yanında, şehrin tam ortasında olması ve oldukça fazla tren akışıyla Avrua’nın heryeri de dahil olmak üzere, kolay ulaşım sağlamasından dolayı tam bir merkez. Şehri keşfetmeye başlamak için de çok doğru bir tercih.
IMG 1942

Merkezde inince sizi katlı bisiklet parkları karşılayacak. Ben bu kadar büyük bisiklet parkı görmediğim için şaşkınlıkla bakakaldım.

P1160593

Central Station’dan çıktıktan sonra arka sokaklara doğru devam ettiğinizde kanallar karşınıza çıkıyor. Kanallar ve sokaklar arasında gezmeye başlayın, her köşebaşı ayrı güzel.
..................................................................................................................................................................

Amsterdam'da Bir Günlük Gezi - BİDÜNYA GEZMECE BİDÜNYA GEZMECE - HAYAT SEVİNCE, SEVDİKLERİNLE GEZİNCE GÜZEL

P1160597

Bir haftalık bir gezi planının içinde Lizbon’a giderken geçiş noktamız oldu Amsterdam. Oğlumun gezip gördüğü ama benim fırsat bulamadığım ve çok görmek istediğim bir şehir. Aslında doya doya gezmek isterdim, ama biraz da vakit azlığından, hiç değilse Amsterdam sokaklarını turlarız, kısa da olsa keyifli bir gün geçiririz diyerek, aktarmalı uçuşumuzun bir kanadını oluşturan gidişimize programladım ve Amsterdam aktarmalı uçtuk.

Sabah 09:00 gibi erken saatte uçağımız Amsterdam Schipol Havaalanı‘na indi ve akşam 20:00’da kalkacak uçağımıza kadar 1 gün kadar zamanımız vardı. İner inmez pasaporttan geçtikten sonra havaalanının emanet bagajına sırt çantalarımızı bıraktık. S, M, L gibi çantalarınızın büyüklüğüne göre olan dolaplara çantalarınızı fiş karşılığı koyuyorsunuz ve kilitliyorsunuz. Biz 2 küçük çantamızı M olan dolaba 7€ karşılığı koyduk. Kredi kartınızla işlem yapıyorsunuz ve barkodlu fiş alıyorsunuz. Fişinizi kaybetmeyin, çünkü açmak için barkodunu okutmanız gerekiyor. Çantalarınızın içinden alacaklarınızı aldığınızdan emin olun öyle kilitleyin, yoksa açtığınız anda tekrar ödeme yaparsınız. Biz çantalarımızı nereye koyalım diye konuşurken, yanımıza gelen görevli Türk olduğumuzu öğrenince bu konuda bizi uyardı, İstanbul’la ilgili ayak üstü de sohbet ettik, onun da hoşuna gitti.

Bizim gibi kısa bir zamanınız varsa, Amsterdam Central tren bileti ile merkeze inin. Biletinizi gidiş dönüş alın.
Geri kalan yerler yürüme mesafesi zaten. Yok ben fazla yürüyemem derseniz, siz bilirsiniz. Ama Amsterdam sokakları, evleri, kanalları, hepsi yürüyerek ya da bisikletle gezmelik yerler. Aslında bisiklet diyarı desek daha doğrusu olur.

Central Station, ihtişamlı dış görünüşünün yanında, şehrin tam ortasında olması ve oldukça fazla tren akışıyla Avrua’nın heryeri de dahil olmak üzere, kolay ulaşım sağlamasından dolayı tam bir merkez. Şehri keşfetmeye başlamak için de çok doğru bir tercih.
Ekli dosyayı görüntüle 6282

Merkezde inince sizi katlı bisiklet parkları karşılayacak. Ben bu kadar büyük bisiklet parkı görmediğim için şaşkınlıkla bakakaldım.

Ekli dosyayı görüntüle 6283

Central Station’dan çıktıktan sonra arka sokaklara doğru devam ettiğinizde kanallar karşınıza çıkıyor. Kanallar ve sokaklar arasında gezmeye başlayın, her köşebaşı ayrı güzel.
..................................................................................................................................................................

Amsterdam'da Bir Günlük Gezi - BİDÜNYA GEZMECE BİDÜNYA GEZMECE - HAYAT SEVİNCE, SEVDİKLERİNLE GEZİNCE GÜZEL

Amsterdam’da Bir Günlük Gezi - ( Devam)

Amsterdam’a adını veren Amstel nehri ve kanallar çevresi.
P1160598

Sokaklarda yürümeye devam ederek geldiğimiz meydan, Van Gogh Müzesi ve gibi ünlü müzelerin olduğu meydan Museumplein. Bütün fotoğraflarda görülen I amsterdam yazısı da Rijksmuseum önünde, burada. Fotoğraf çektirmeden kimsenin gitmediği bir yer olmasından dolayı devamlı kalabalık. Bu yüzden de fırsat bulup fotoğraf çektirmekte zorlanılıyor. Tırmananlar, tepesinde oturanlar, grup halinde fotoğraf çektirenler, yani çok kalabalık.
IMG 1913

Singel, gezerken keyif alacağınız Flower Market’in bulunduğu yer. Burası envai çeşit çiçek, çiçek tohumları, çiçek soğanları, lale soğanları da dahil satıldığı Çiçek Pazarı . Amsterdam simgesi küçük hediyelikler de bu pazarda satılıyor. Yine hediyelik ve peynir satan dükkanların olduğu yer. Fiyatlar makul, taşıyabileceklerinizi buradan alabilirsiniz, Dam Meydanı’na da çok yakın mesafede.
P1160619

..............................................................................................................................................................
................................................................................................................................. Özetle bu kadar.....
Yazının tamamını Amsterdam'da Bir Günlük Gezi - BİDÜNYA GEZMECE buradan takip edebilirsiniz.
BİDÜNYA GEZMECE - HAYAT SEVİNCE, SEVDİKLERİNLE GEZİNCE GÜZEL

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR