MİDİLLİ (Lesvos)

'AVRUPA' forumunda edebiyatçı tarafından 30 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0
    Gezmenin hazzını aldıktan sonra bir daha iflah olmayanlardanım. Beynimin içinde durmadan daha ilginç yerler görme planları birbirine karışıyor. Bir gün kendimi Afrikada bir ülkeye nasıl giderimi araştırırken buluyorum, bir gün Güney Amerika ülkelerine uçak bileti ararken. Ben de yoruldum içimdeki korkunç gezi canavarından ama 33 yıldır bir türlü gem vuramadım.Benim gibi içimdeki canavarla savaşmak zorunda olan eşim bu sene çok yurt dışı gezisi yaptığımız için yaz tatilimizi Türkiye'de geçirmeyi istedi. Ayvalık civarlarında geçirmek üzere üç haftalık bir tatil planı yaptık. Herkesin içi rahat derken ben yine içimdekli seslerle boğuşmaya başladım. Oraya kadar gitmişken ufak bir yurt dışı yapsak mı diye kulağıma fısıldayan sesin arkasına düşerek Yunan Adalarını araştırmaya başladım. Zaten ne zaman yurt içi veya yurt dışında da bir yere gitsek kendimi harita başında yakındaki diğer şehirlere veya ülkelere nasıl giderimi planlarken buluyorum. Her seferinde bu defa bir ülkeyi adam akıllı gezelim başka yerlerle ilgilenmeyelim diye karar alıyoruz ama ben aklımın başka ülkelerin topraklarında da gezmesine mani olamıyorum. Hiç azla yetinemedim.

2. dalyan

dalyan Zirve

Alınan Beğeniler:
    0
    Ynt: MİDİLLİ (Lesvos)

Büyük bir ilgi ile,takip.

3. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Yunan Adalarına geçme kararının ardından önce birkaç ada araştırmya başladım ama adaların büyük çoğunluğunun güneyde ve ulaşımının zahmetli olduğunu görünce buraları başka bahara bırakarak sadece Midilli de karar kıldık. Bu sefer gezimize kız kardeşim ve çok yakın bir arkadaşım ailesi ile katıldı. iki çocuk da onda olunca zaten adadan adaya geçme işinin çok da mantıklı olmadığına karar verdik.Feribot biletleri kişi başı gidiş dönüş 30 euro.Bebeklere ücret almıyorlar. 6 -12 yaş arası çocuklarımız için ise 12 euro ödedik.Kız kardeşim hariç hepimizin yeşil pasaportumuz olduğu için vize ile uğraşmadık. Bu arada kız kardeşim de pasaport ve vize için başvurulara başladı.Bu vize işi malesef ki tatilin başlangıcında canımızı çok sıktı.Çok şükür ki adaya girdikten sonra gezinin geri kalanı oldukça güzeldi.Site de başka bir başlıkla açtığım şikayet sayfasından başımıza gelenleri kopyalıyorum.
    ( Öncelikle 13-15 Temmuz arası Ayvalık'tan Zehra-Jale Tur ile Midilli feribot biletlerimizi aldık. Kız kardeşim için vize başvurusunu bir tur şirketine yapmamız gerekiyormuş. Yeni düzenlemeye göre İki gün önce pasaport fotokopisi, 2 fotoğraf ,vapur bileti, otel rezervasyonu ve 90 euro para ile vize başvurusunu bilet aldığımız bu tur şirketine yaptık.Evrakların birkaç günönceden Yunan polisine gönderilmesi gerekiyormuş. Ama bizim evraklar bizimle aynı vapurda gidince biz içeri girdik kız kardeşim saatlerce bekledi. Gezimiz birçok sırada bekleyenler gibi günübirlik olsaydı kardeşimin de sadece 3-4 saat sonra geri dönmesi gerekecekti.Aynı şirketten aldığımız ada turuna da vize yetişmediği için katılamadık, paramızı geri aldık. Diğer tur şirketinin sınırdaki görevlisi müşterilerinin işlemleri ile ilgilenirken zehra - Jale turdan kimse yoktu. Zaten vapurda tur satmaya çalışan elemanın da turizim işi ile hiç ilgisi yoktu. Kavun karpuz satsa daha hayırlı olurmuş.)

Sonuç olarak Midilliye vizelsiz geçiş haberleri sadece kandırmaca. Normal vizeden çok daha pahalıya maloluyor. Vizeli yapacaksanız işlemlerinizi daha önceden takip edin. Eğer imkanınız var ise bir gece de olsa kalmaya çalışın. Zaten ada beklediğimden çok büyük. Biz üç günde yarısını ancak gezebildik.Vapur öğlene doğru varıyor. En az bir saat pasaport kuyruğu oluyor. görevli sayısı çok az ve aynı anda iki vapur yolcu indiriyor. Biz 2 saate yakın sadece pasaport kuyruğu bekledik.Akşam dönecek olsaydık verdiğimiz paralara çok acırdım.
    Adanın haritası ve vapurdan bizi karşılayan ilk manzara.

4. özcan dağ

özcan dağ Ana Kamp

Alınan Beğeniler:
    0

Devamını merak ediyorum :)

5. freegraf

freegraf Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

paylaşım için teşekürler

6. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Öncelikle Midilli'nin adından başlayalım. Adanın asıl adı Lesbos (Lesvos). Midilli adını sadece biz kullanıyoruz. Aslında adanın başkentinin adı Mytilene. Midilli Yunanistan'ın üçüncü büyük adası.Adanın tarihi hakkında kısa bir bilgi kopyalıyorum.
    "Tarih boyunca ada, sırasıyla Antik Yunan, Pers, Roma, Bizans, Ceneviz, Osmanlı ve modern Yunanistan egemenliğinde yönetilmiştir. Midilli, Yunanistan egemenliğine girdiği 1912 yılına kadar, Osmanlı İmparatorluğu’nun 1534 yılında Ege Adalarının yönetimi için oluşturduğu Cezayir-i Bahr-i Sefid Eyaletinin önce üç eyaletinden biri, sonra merkezi ( 1862) olmuştur. Bütünüyle Yunanistan toprağı haline geldiği 1912 yılına kadar 450 yıl boyunca ( 1462-1912) Osmanlı’nın bir eyaleti olan adanın Müslüman nüfusu fetihten sonra yerleştirilen yeniçeriler ve göç ettirilen Anadolu halkından oluşuyordu. 16. yy. boyunca nüfusun yaklaşık %40 ı Müslüman iken, 20. yüzyıl başlarında yaklaşık 95.000 olan ada nüfusunun ancak %15 i Müslüman idi. 1912’den sonra ada Türklerinin %60 ı tedricen Anadolu’ya geçmiştir. İşgal sırasında ada valisi olan Namık Kemal’in oğlu Ali Ekrem ( Bolayır) Bey, Yunanlılar tarafından esir alınmıştır. "

7. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Adada konaklamak için birkaç hafta otel aradık. tam sezonunda üç oda tutacağımız için merkezde yer bulmakta oldukça zorlandık. Ama sonuçta kaldığımız yerden çok memnun kaldık. Alkaios Rooms, kesinlikle tavsiye ederim. Her biri üç yataklı olan odalarımız için oda başına gecelik 45 euro ödedik. İki kişilik oda 35 euroydu. Pansiyon otel arası olan bina restore edilmiş eski bir yunan evi. Birbirine çok yakın İki ayrı binadan oluşuyor. Bizim kaldığımız üç katlı ek binaydı. Sanki bütün bina bize ayrılmış gibiydi.Çocuklar merdivenlerde koşturup durdu. Çalışan da dahil hiç kimse yoktu. Hatta dış kapının anahtarını bile bize verdiler. Kendimizi evimizde hissettik. :) İkinci gün bir Türk aile daha geldi. Kahvaltı ana binada incir, mandalina ve portakal ağaçlarının altında veriliyor.Daha sonra şehri gezerken yoruldukça bu ağaçların altında dinlendik. Bize gönderdikleri mailde hafif bir kahvaltı yazmışlardı. Çok zengin olmasada doyurucu bir kahvaltı menüsü var. Biz odada mini bar bulunduğundan yanımızda kahvaltılık götürerek menüyü fazlaca zenginleştirdik. Odaların fotoğrafını çekmemişim ama oldukça temiz ve her tür ihtiyaca cevap verebilecek durumdaydı.Yazışmayı mail ile yaptık. Ödemeyi gidince peşin alıyorlar. Kredi kartı kabul etmiyorlar.
    İlk fotolar ana bina ve kahvaltı yapılan bahçe, diğerleri ek binadan.

8. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Otelin en güzel tarafı tam şehrin merkezinde olması. Gümrüğe yürüme mesafesinde. Şehri gezerken yoruldukça odaya dönebiliyorsunuz. Şehrin en büyük kilisesinin hemen arka sokağında. Dekorasyon da oldukça güzeldi.

9. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

İlk günümüzü tur ile gezmeye ayırmıştık ama kardeşimiz vize sorunu yüzünden satın aldığımız turu iptal ettirdik. Tur gezisini daha sonra anlatacağım üzere ikinci güne bırakarak ilk günümüzü tabana kuvvet şehri gezmeye ayırıyoruz. İlk olarak denizden adaya gelirken bizi karşılayan en muhteşem eser olan kaleye doğru yola çıkıyoruz. Bir gerdanlık gibi şehrin tepesinde süzülen bu kale Akdenizin en büyük kalelerinden birisiymiş."İnşaasına Bizans döneminde (M.S. 483 – 565) başlanan kale, Cenevizli Gateluzo’ların hükümdarlığı döneminde (1355 – 1462) tamamlanmıştır. 1462 yılında kale Osmanlılar tarafından ele geçirilmiştir.Yaz aylarında bazı sosyal etkinlikleri burada yapılıyormuş.

10. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

.

11. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Kalenin hemen eteklerinde Sanırım Amerika'dan esinlenerek yaptıkları Özgürlük Heykeli bulunuyor.Biz üçüncü günümüzün büyük bir kısmını bu heykelin eteklerinden denize girerek değerlendirdik. Oldukça temiz, serin ve pırıl pırıl bir denizdi.Yine kalenin eteklerinde ve heykelin biraz ilerisinde halk plajı olan “Tsamakia” bulunuyor.

12. gezmen

gezmen Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Güzel fotoğraf ve bilgilendirmeler için teşekkürler. :)

Uygun gidiş-dönüş ücreti, otel-pansiyon ve lokanta ederleri olmasına karşın, yeşil pasaport sahibi çalışan ve emekliler bile, yeterli ilgiyi göster(e)miyorlar Ege adalarına. Bunda, geleneksel dışa kapalı oluşumuzun rolü olsa gerek ama yavaş yavaş kırılıyor bu da...

İzliyoruz...

Cavid Sezen

13. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Gerçekten oldukça uygun fiyatlara tatil yapılabilecek bir mekan Cavit Bey. Yeşil pasaporta Yunanistan vize istemiyor. Vapur biletini alıp gidilebilir. Pansiyon da çok olduğu için kalacak yer gidince de ayarlanabilir. Biz kalabalık olunca bunu göze alamadık ama daha önce okuduğum gezi yazılarının çoğunda insanlar konaklamayı gidince halletmiş. Yaz aylarında her gün Ayvalık'tan vapur seferi var. Haftada bir de Dikili'den de vapur geliyormuş. Midilli'den Limni adasına da geçiş çok kolay. En güzeli de katılacağınız turları oradan bile satın alsanız Türkçe rehberlik hizmeti alabiliyorsunuz. Ada öyle sakinki kafa dinlemek için birebir. Şiddetle tavsiye ederim.

14. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Kalenin çevresindeki mahalle Osmanlı döneminde Türklerin en yoğun yerleşim alanıymış. Bu sebeple pek çok Osmanlı eseri var. Ama malesef ki tamamı yıkılmak üzere. İlk fotoğraflardaki cami adı ile taban tabana zıt durumda olan Yeni cami :

15. gezmen

gezmen Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Bilgi için teşekkür ederim. :)

Bizim karavancı taifesinden de epeyce giden oldu Midilli'ye. Onlar da sizin söylediklerinizin benzerlerini aktarıyorlar.

Sağlık engeli olmazsa, adaya geçeceğiz önümüzdeki süreçte; belki de araçla ama sanırım orada araç kiralamak daha mantıklı. ;) Dil sorunumuz yok; Türkçe olmasa da olur ama olursa daha iyi olur... :)

Cavid Sezen

16. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Kuzey Limanı bölgesindeki Müslüman mahallesindeki bir diğer harabe de Valide Camii. Bunun da Yeni cami gibi minaresi yıkılmış.Midilli'deki son büyük İslami eser olduğu düşünülüyormuş.Bu eser, adanın mütesellimi Halil Ağa’nın kızı ve Hafız es-Seyyid Mustafa Efendi’nin karısı olan Ümmü Gülsüm Hatun tarafından yaptırılmıştır.

17. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Barbaros Hayrettin Paşa'nın doğduğu yer olan bu adadaki Osmanlı eserlerinden bir diğeri de Türk hamamı. Üzerinde hiç bir tabela göremediğim için yapılış tarihi hakkında bir fikrim yok. Sanırım 19.yy eseri. Sanat galerisi olarak kullanıldığını okumuştum ama diğer eserler gibi bu eser de kapalı ve yıkılmaya bırakılmış durumda. Çevresi de çöp içindeydi. Hamamın etrafında yine harabeye dönmüş bir çok konak da mevcut.Adayı gezerken çok sayıda da Osmanlı çeşmesine rastladık. Ama onlarda diğer eserleredn farklı durumda değildi.

18. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Çöplük olarak kullanılan bir başka çeşme. Üzerindeki ters lale motiflerinden Osmanlı çeşmesi olduğunu düşündüm. Üzerindeki kitabe kazınarak yazılar yok edilmiş. Hangi kültüre ait olursa olsun bir tarihi eserin harab edilmesi çok büyük bir cahillik. Bir çeşmeye bu kadar sanatı yerleştiren hangi medeniyet olursa olsun saygı gösterip gelecek nesillere bırakmak lazım. Başımı her çevirdiğim yerde gördüğüm bu manzaralar hala içimi acıtıyor.

19. edebiyatçı

edebiyatçı Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Mitilini şehrine on kilometre kadar uzakta Thermi bölgesindeki Sarlıca Palas Osmanlı döneminde yapılmış büyük bir otelmiş. Sarlıca sarı ılıca kelimesinden geliyormuş. 19. Yüzyılın sonlarında eski mutasarrıflardan Fahri Bey tarafınan inşa edilmiştir. 1970 yılında bürokratik sebeplerden dolayı o dönemde yeni çıkan yazlık anlayışına ayak uyduramadığından kapanmış. İtalyan mimarisine uygun olarak yapılan otel restore edilse şimdi bile ihtişamlı bir mekan olabilir. Sanırım en fazla birkaç seneye o da yerle bir olacak. Bu bölge aynı zamanda kaplıcaları ile de ünlü.87 derece sıcaklığa sahip avrupanın en sıcak kaplıcası da bu bölgede bulunuyormuş.

20. dalyan

dalyan Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

Sayın Edebiyatçı,

Anladığım kadarı ile Osmanlı'dan kalanlara sahip çıkılmayıp kaderine terkedildiğinden şikayetçi olmuşsunuz.Adamlar neden sahip çıksınki?Hemde Osmanlının torunları dururken.

Çanakkale'ye ,şehitliklere hiç gittinizmi bilmem ama ben fırsat buldukça giderim.Oradaki İngiliz,Anzak mezarlıkları(şehitlikleri)İngiltere tarafından finanse ediliyor ve gayet bakımlı.

Sen şimdi kalkıcan ortaasya'dan gelicen,neredeyse tüm Avrupa'yı ele geçiricen,zulum yapmadım diye hava atıcan( ama en büyük zulum esaret altında yaşamaktır) Sonrada neden bizim eserlerimize sahip çıkılmıyor deyicen?Hemde kendi ülkendeki onca hazineye sahip dahi çıkamamışken!

Ne diyeyimki?

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş