Toplam Enerji İhtiyacı Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan surveyteacher Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,222
Bizim, enerji konusunda sizinkinden biraz daha az beklenti ile yola cikmamiz daha dogru olacak gibi gorunuyor.

Evet, sizin enerji ihtiyacınız benden çok daha az görünüyor ancak diğer başlıklarda yazdıklarınıza bakılırsa iç tasarımda biraz kararsızsınız sanki :smiley:

Fakat kış hatta ilkbahar etkinliği bile düşünüyorsanız bence dizel bir ısıtıcıya mutlaka ihtiyacınız duyarsınız diye düşünüyorum. Tabi tecrübeli gezginlerimiz daha net şeyler söylerler ama yinede hesaba bunuda ekleseniz iyi edersiniz bence... Zira benim maliyet hesapları şuanda 27000 TL. civarında geziyor (Karavan ve tüm detaylar dahil. Sadece mobilyada artı veya eskiler çıkabilir. Şuan için 2000-2500 civarı bir bütçe yazdım mobilyalar için).

Sizinde dizel bir ısıtıcıyla birlikte 25000 TL. civarı tutacağını düşünüyorum açıkçası :smiley:

Ayrıca Güney karavanın boyutlarını düşünüce yatak ve yemek masasını aynı yere dönüşümlü olarak düşünüyorum. Masayı okuldaki tesisat öğretmenimizle tasarladık. Geceleri indirip yatak olacak. Bu şekilde 185 cm'e 200 cm'lik çok geniş bir yatak olacak. Duş ve sıcak suyu hermetik şofben ile halletmeyi, ocak içinde 2'li ankastre ocak takmayı düşünüyorum. Fakat gardrop ve şifonyer olmayacak benim düşündüğüm karavanda. Günlük eşyaları aracımın bagajında taşımayı ve kışları buzdolabı yerine soğutma dolabı kullanmayı düşünüyorum.

Bu arada meslektaş olduğumuza da sevindim :smiley: Sanırım siz akademisyensiniz...

Etiketler
Ben de tesekkur ederim uyarilar icin, zira tamami bana da yonelik olarak okunabilir. Ben vantilatorleri sineklikli camlara yakin monte etmeyi/asmayi dusunuyorum hava akisini kolaylastirmak icin. En azindan bir gormek lazim, belki daha buyuk capta bir yatirima gerek birakmayacaktir. Deneyimli kisiler vantilatoru onceleyin diyorlar, bana da mantikli geliyor zira baktigim karavan kucuk bir hacme sahip. Mazotlu isitici maddi imkanim olunca kesin yapmak isteyecegim bir sey. Ama mumkun olmazsa daha hesapli alternatiflere bakmak zorundayim gecici bir sure. Bos karavan alip ic tasarmi kendi ozelimize uyarlamak ban cok daha keyifli ve mantikli geliyor. Eger ciddi bir butce ortaya koysaydim, sik degisim hayatimda yer edinmis bir aliskanlik olsaydi ya da buyuk bir karavan aliyor olsaydim bu uyariniza kulak verirdim ama hem hesapli hem de orta boy bir karavanda onceligi aile konforumuza veriyorum :smiley:
Bu arada ben bugun su kontraplaklarina baktim ve fiyat aldim. Iyi bir planlama ve ustalikla bence ortaya guzel bir sonuc cikarilabilir. Ben mumkun olursa Guney Karavan Ender beyle birlikte, onun oluru ve hatta mumkun olursa isciligiyle ic tasarimi gerceklestirmek istiyorum. Icim daha rahat olacak boyle yapabilirsem.

Tekrar tesekkur ederim uyari ve oneriler icin,

Saygi ve selam ile

Son düzenleme:

Bu arada 3 sistem buzdolabı enerji açısından çok avantajlı görünmesinin yanında yukarıda yazdığım dezavantajları da mevcut fakat bunların dışında forumda okuduğum kadarıyla bulunabilmesinin zorluğu ve sadece düz zeminde performanslı çalışması bu seçeneği daha bi zorlaştırıyor açıkçası...

Bana su an 2 sistem buzdolabi cok daha mantikli gorunmeye basladi. Bir iki model de buldum nette, hem de guvenilir bir markanin alt markasi olarak cikan bir model oldukca hosuma gitti.
Siz de bir bakin isterseniz. Belki de 2 sistem tam bir `golden mean`dir bizim gibiler icin :smiley:

Mobicool W48 12/220Volt AC/DC 48 Litre Oto Buzdolabı Fiyatı

Mobicool Q40 12/220Volt AC/DC 39 Litre Alüminyum Gövdeli Oto Fiyatı

Ezetil E32 Oto Buzdolabı 12v - 220v 32 Lt Fiyatı

Evet, sizin enerji ihtiyacınız benden çok daha az görünüyor ancak diğer başlıklarda yazdıklarınıza bakılırsa iç tasarımda biraz kararsızsınız sanki :smiley:

Fakat kış hatta ilkbahar etkinliği bile düşünüyorsanız bence dizel bir ısıtıcıya mutlaka ihtiyacınız duyarsınız diye düşünüyorum. Tabi tecrübeli gezginlerimiz daha net şeyler söylerler ama yinede hesaba bunuda ekleseniz iyi edersiniz bence... Zira benim maliyet hesapları şuanda 27000 TL. civarında geziyor (Karavan ve tüm detaylar dahil. Sadece mobilyada artı veya eskiler çıkabilir. Şuan için 2000-2500 civarı bir bütçe yazdım mobilyalar için).

Sizinde dizel bir ısıtıcıyla birlikte 25000 TL. civarı tutacağını düşünüyorum açıkçası :smiley:

Ayrıca Güney karavanın boyutlarını düşünüce yatak ve yemek masasını aynı yere dönüşümlü olarak düşünüyorum. Masayı okuldaki tesisat öğretmenimizle tasarladık. Geceleri indirip yatak olacak. Bu şekilde 185 cm'e 200 cm'lik çok geniş bir yatak olacak. Duş ve sıcak suyu hermetik şofben ile halletmeyi, ocak içinde 2'li ankastre ocak takmayı düşünüyorum. Fakat gardrop ve şifonyer olmayacak benim düşündüğüm karavanda. Günlük eşyaları aracımın bagajında taşımayı ve kışları buzdolabı yerine soğutma dolabı kullanmayı düşünüyorum.

Bu arada meslektaş olduğumuza da sevindim :smiley: Sanırım siz akademisyensiniz...

Aslinda ic tasarim cokca icime sindi. Belki bir iki, evet evet bu olmus, diyecek deneyimli gezgin gorusu bekliyorum sadece :smiley:

Cekme karavan konusunda oldukca deneyimli olan Akin bey vardi, onun sabit cift kisilik yatak (ben onu gunduz oturulabilir bir divan olarak degistirdim) ve acilip yatak olan tek kisilik bir koltuk (kizimiz icin) onerisi bana cok cazip geliyor. Yatak olculeri bizde 200*120 ve 165*65 olmak uzere 3 kisilik oluyor. Masayi portatif yapmak da, tente altinda kurulacak sofranin hazir olmasi demek. Burda agirliktan iki defa kazaniyorum, hem agir ahsap masa tercih etmeyip hafif bir kamp masasi planlayarak, hem de ic ve dis yemek masasini bir urunde toplayarak.

Sofbende aklinizda bir model var mi, bu olabilir dediginiz. Bir de ocagi tuplu alacaksiniz degil mi. Ben bir tane Nurgaz kartuslu portatif bir tane de tuplu tezgah ustu planliyorum.

Evet akadmisyeniz esimle ikimiz.

Buzdolabı tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Fakat verdiniz örnekler arasında 48 litrelik olan model için çok olumsuz 1-2 yorum okumuştum. Ben eğer uygun ve sağlam bişey bulabilirsem 3 sistem, olmadı 220 voltluk bir buzdolabının kompresörünü değiştirip 12 Volt'luk hale getirmeyi düşünüyorum.

Sofbende aklinizda bir model var mi, bu olabilir dediginiz. Bir de ocagi tuplu alacaksiniz degil mi. Ben bir tane Nurgaz kartuslu portatif bir tane de tuplu tezgah ustu planliyorum.

Şofben içinde Daxom UKDAX - 11 ST 11 LT Hermetik LPG’li Şofben düşünüyorum hocam. Ocakta tüplü olacak, evet.

Bir de tasarlarken karavanın içindeki akü, buzdolabı ve su depoları gibi şeyleri aracın denge merkezini kaydırmayacak şekilde tasarlamaya dikkat edin. Çünkü virajlarda savrulmaması çok önemli, özellikle kışın.

Herkese merhaba,

Ben de bu aralar VW Transporter aracımı Camper dizayn yapma çalışmalarındayım. Enerji konusunda kafam çok karışık. İlk önce Güneş enerjisi kullanmayı düşünmüştüm, fakat hesaplayınca sene başında (dövizin çıkmamış hali) 6000₺ gibi bir rakam çıkarmışlardı. Bende bu rakamı fazla bulduğumdan dolayı 2’nci bir şarj dinamosuna yöneldim. Sistemi komple 12VDC’ye çevirmeyi düşündüm. Fakat 2’nci alyernatör de motoru yoracak gibi gözüküyor.

Lafı çok uzatmadan sorumu sorayım;

5-6 adet led aydınlatma,
2 adet cep telefonu şarjı,
1 adet laptop,
1 adet 12VDC kompresörlü buzdolabı.

İçin gerekli Güneş paneli nedir?

Diğer bir sorum da 12VDC güneş paneli sisteminden hem inverter’a ve hem de 12VDC sisteme hat çekmemiz mümkünmüdür? Güneş paneli satan firma bana; aküden sonra inverter’a bağlanırsa hem 12VDC hem de 220VAC olmaz dedi. Ya sistem 12VDC olacak ya da 220VAC olacak dedi. Bu ne kadar doğrudur?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

.

* Umarım hak verirsiniz, biz karavancıların çıkış noktası karavanlı geziler, karavan yapımı değil !
Tabii kendiniz de yapabilirsiniz ama bunun işin metazorik bölümü olduğu unutulmamalı.. Bazılarımız için aslında tek hobi yeterli uğraşı.

* Forumdan uygun fiyatıyla yerli mazotlu ısıtıcıların olduğunu okumuştum. Araştırın derim.

* Karavanda ikinci alternatör ve ana çözüm olarak inverter, çözümden çok özellikle zaman içinde sorun kaynağı olabilir.

* Elektrikli battaniyenin ancak bazı kampinglerde yedek olma özelliği var. Sıcak su torbası daha gerçekci.

* Bilgisayar vantilatörü normal vantilatör performansı yerine, sadece 20-25 derece arasında ve özellikle fiyat/fayda performansı açısından tesirli.

* 3 sistem buzdolaplarının en büyük avantajı mutlak güneş arayışından kurtarması olmalı ?

* 3 sistem buzdolaplı çözümlerde çoğu yaz karavancısı için 100 Watt panel + 100 A/h jel ya da AGM akü kombinasyonun fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyorum. Bence kapasite rahatlıkla 1/4 bile azaltılabilir.
(Güvenlik ve ekstra uğraşım sorunu olsa da portatif çözüm, bu büyüklük için belki gündeme gelebilir ? Bu durumda pozisyon “gölgede tam ense” demek)

* Şebeke ceryanı için elektronik bazlı dolayısıyla çok fazlı dolum cihazı ise zaten demirbaş olmalı ?

...
3 sistem buzdolaplarının forumda konuşulan sorunları, onların ender olmaları ve dolayısıyla diğerlerine göre birçok yer tarafından tamir edilememeleri ile ilgili göreceli bir durum olmalı ?

.

Son düzenleme:

.

* Umarım hak verirsiniz, biz karavancıların çıkış noktası karavanlı geziler, karavan yapımı değil !
Tabii kendiniz de yapabilirsiniz ama bunun işin metazorik bölümü olduğu unutulmamalı.. Bazılarımız için aslında tek hobi yeterli uğraşı.

.

Haklısınız, VW Transporter’a fakat birkaç değişiklik için ( iç yalıtım, mobilya dolap, ön koltuklar 360 derece dönme, aracın kendi arka koltuklarını kullanarak portatif yatak ) bunlar için bir karacan yapan firma 40.000₺ başka bir firma da 30.000₺ fiyat verdi.

Bunun gibi durumlar için de benim gibi arkadaşlar kendi karavanını kendisi yapmaya çalışıyor. Bu söylediğim rakamlar 2017 sonu alındı. 2017 sonu 5 yaşındaki Fiat Docato için komple karavana 60.000₺ fiyat veriyorlardı.

Elimizden geldiği kadar kendimiz yapmaya çalışıyoruz bizler de.

.

Eksik yazmışım, aslında kastım, boş çekme karavanın tamamlanması içindi.

Panelvanlar için istenen ücretler açısından, ki istenen miktar Çü. ile başlayan bir kelime ile sıfatlandırılabilir, haklısınız durum daha gerekli gözükmekte.

.

Panelvanlar için istenen ücretler açısından ki istenen miktar Ç. İle başlayan bir kelime ile sıfatlandırılabilir, haklısınız durum daha gerekli gözükmekte.

Çekmede benim yöntemim mümkünse üreticinin istediğim değişiklikleri ve ilaveleri kendisinin yapması, değilse en azından montajını yapması, o da değilse kontrolünü yapıp, onay vermesi. Aksi bir durumda ben kendim yapmayı düşünmüyorum.

Bana su an 2 sistem buzdolabi cok daha mantikli gorunmeye basladi. Bir iki model de buldum nette, hem de guvenilir bir markanin alt markasi olarak cikan bir model oldukca hosuma gitti.
Siz de bir bakin isterseniz. Belki de 2 sistem tam bir `golden mean`dir bizim gibiler icin :smiley:

Mobicool W48 12/220Volt AC/DC 48 Litre Oto Buzdolabı Fiyatı

Mobicool Q40 12/220Volt AC/DC 39 Litre Alüminyum Gövdeli Oto Fiyatı

Ezetil E32 Oto Buzdolabı 12v - 220v 32 Lt Fiyatı

bahsettikleriniz, kompresörlü buzdolapları olmadığı için ortam sıcaklığının maksimum 15-18 derece altına kadar soğutabilirler. Ortam 35 derece ise bahsettiğiniz dolap için en iyi 20 derece olacaktır.İşinize yarayacak soğukluk olmasa gerekir.

bahsettikleriniz, kompresörlü buzdolapları olmadığı için ortam sıcaklığının maksimum 15-18 derece altına kadar soğutabilirler. Ortam 35 derece ise bahsettiğiniz dolap için en iyi 20 derece olacaktır.İşinize yarayacak soğukluk olmasa gerekir.

Çok teşekkür ederim, bilmiyordum bunu. İçimde bir şüphe vardı, fiyatı makul bulunca aslında :smiley:

Son düzenleme:

.

Panelvanlar için istenen ücretler açısından, ki istenen miktar Çü. ile başlayan bir kelime ile sıfatlandırılabilir, haklısınız durum daha gerekli gözükmekte.

Çü. kısmı iyiydi. Çekme karavan konusunda haklısınız. Kesinlikle bir makina mühendisi (konusu römork olan) tarafından tasarlanması gerekir. Çekme karavan tehlikeli bir durum...

merhabalar.
Konu 220 volt olunca sorunsuz çalışan sistemi yazmak istedim. 256+256 polikristal güneş paneli, 3KW tam sinüs akıllı inverter, 200V+200V jel akü, 24V 30A regulator.
tuketen grup :Kompresör lu 90 lt tezgahalti dolap, hidrofor, vantilatör , 1200w kettle, 800w kahve mk.,iki led 37 ekran tv. neta receiver,600w saç kurutma mk, muhtelif led ampul ve seritler.
Sistem 24V. Öğlen sonu max27.1 V oluyor. sarz full. sabaha 24V yada 24.5V teslim aliyoruz akuleri. zir zir sogutma fani sesi disinda sikinti olmadi.

merhabalar.
Konu 220 volt olunca sorunsuz çalışan sistemi yazmak istedim. 256+256 polikristal güneş paneli, 3KW tam sinüs akıllı inverter, 200V+200V jel akü, 24V 30A regulator.
tuketen grup :Kompresör lu 90 lt tezgahalti dolap, hidrofor, vantilatör , 1200w kettle, 800w kahve mk.,iki led 37 ekran tv. neta receiver,600w saç kurutma mk, muhtelif led ampul ve seritler.
Sistem 24V. Öğlen sonu max27.1 V oluyor. sarz full. sabaha 24V yada 24.5V teslim aliyoruz akuleri. zir zir sogutma fani sesi disinda sikinti olmadi.

Teşekkürler bilgilendirme için. Eğer bir mahsuru yoksa, en azından kabaca, sistemin yaklaşık maliyetini de yazma şansınız var mı acaba?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.