30 Yılın En Sıcağı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,965

penguen

Zirve
Mesajlar
1,599
Tepkime Puanı
11
Hafta sonu 30 yılın en yüksek sıcaklığı yaşanacak.

TURİSTE BUZLU BOT TURU

Alanya'da hava sıcaklıklarının ani artış göstermesi su parklarını doldurdu. Havuzlarda serinlemek isteyen yerli- yabancı turistlere buz dolu botla tur keyfi yaptırılıyor.

Alanya'da hava sıcaklıklarının 40 dereceye yaklaşması yerli- yabancı tatilcileri bunalttı. Sahil ve su parklarına akın turistler serinlemeye çalışıyor. Kargıcak Beldesi'ndeki Utopia Aqua Park, müşterilerine ilginç bir serinleme yöntemi sunuyor. Buzla doldurulan botlarla havuzda tur yaptırılan turistler bunaltıcı sıcaklardan kurtulmaya çalışıyor. Buz dolu botla yapılan tura en çok genç turistler ve çocuklar ilgi gösteriyor.

Hafta boyunca beklenen bu sıcaklık değerlerinde Cuma günü Kuzey Afrika üzerinden gelmesi beklenen sıcak hava kütlesinin etkisi ile 5-6 derece daha artış tahmin edilmektedir. Sıcak Hava Kütlesinin (kuru ve oldukça sıcak) 22-24 Haziran 2007 tarihlerinde Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu, 24-26 Haziran 2007 Tarihlerinde güney ve iç kesimlerde etkili olması beklenmektedir.

Sıcak hava kütlesine bağlı olarak en yüksek sıcaklık değerlerinin ; Ege Bölgesi’nde (İzmir, Aydın, Manisa, Denizli) 40-43 derece, Marmara Bölgesi’nde (İstanbul, Balıkesir, Bursa, Kocaeli, Sakarya) 37-39 derece, Akdeniz Bölgesi’nde ( Adana, Isparta, Burdur, Muğla Antalya ) 36-40 derece, İç Anadolu Bölgesinde ( Ankara, Eskişehir, Konya, Kayseri, Kırıkkale ) 36-37 derece dolayında olması tahmin edilmektedir.

KARARSIZ YAĞIŞLAR

Son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle gün içerisinde İstanbul'un bazı bölgelerinde “kararsız yağışlar” görüldü.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdür Vekili Ergün Güler, hava sıcaklığının son günlerde mevsim normallerinin ortalama 4 derece üzerinde seyrettiğini kaydetti.

Güler, hava sıcaklığının bugün de artarak devam ettiğini belirterek, “Isınan havanın, öğle saatlerine doğru yükselerek üst tabakalarda soğuk havayla karşılaşması sonucu kararsız yağışlar meydana geldi. Yağışlar; lokal, kısa süreli ve gök gürültülü yağmur şeklinde görüldü” dedi. Güler, yağışların sabah saatlerinde Silivri, öğlene doğru Bakırköy ve öğleden sonra da Anadolu yakasında görüldüğünü kaydetti.

Yağışların Trakya bölgesinde de görüldüğünü, yarın da Karadeniz kıyılarında görülebileceğini ifade eden Güler, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde artarak devam edeceğini kaydetti.

Yarın İstanbul'da sıcaklığın 30 derecenin üzerine çıkmasının beklendiğini belirten Güler, “Hafta sonundan itibaren hava sıcaklığı, uzun yıllar ortalamasının 8-10 derece üzerine, 37 dereceye çıkacak. Bu, son 30 yılın en yüksek hava sıcaklığı olacak” diye konuştu.

Güler, sıcak havaların yaşlılar, çocuklar ve sağlık problemi bulunanlar açısından ciddi risk oluşturabileceğine işaret ederek, bu konuda vatandaşların dikkatli davranmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Hürriyet - 2007
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,541
Mesajlar
1,519,637
Kayıtlı Üye Sayımız
172,204
Kaydolan Son Üyemiz
izmirkartali

Çevrimiçi üyelerGeri
Üst