1995 Frontera 2.0i Sport Kış Lastiği Seçimi Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Özgün Özegen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,289

Özgün Özegen

Yeni Üye
Yer
AVCILAR / İSTANBUL
Tekrar merhabalar, 1 Aralıkta yürürlüğe girecek ve yeniden düzenleme yapılmasıyla tüm araçlarda kış lastiği kullanımı zorunlu hale geliyor. Geçen sene sadece ticari araçlarda olduğu için beni pek etkilememişti fakat bu sezon kış tekerleği arayışına girdim. Maslak Atatürk Sanayi sitesine gitmişken ufak birde fiyat araştırması yaptım. Kullanmakta olduğum Opel Frontera2.0i Sport aracımda şu an Kumho 4 mevsim 235/75 R15 var.

İnternetten araştırdığımda fabrika verilerinde
235/70 R16 yazmakta. Değerlerin ne anlama geldiği her tekerlek firmasında şu şekilde açıklanmakta ; genişlik 235 , yükseklik 75 , çap R15 , Ağırlık İndeksi 109 ( Teker Başına Düşen Ağırlık 1 ton ) , Hız İndeksi T ( 190km ) . 235/75 R15 109T .
Janta uyabilecek şekilde daha büyük bir tekerlek seçilemez mi ?

Kış tekerleklerinin hangi ölçüde olması ve hangi markanın daha çok tercih edildiği konusunda tereddütte kaldım .
235/75 R15 109T göre aldığım en uygun fiyatlar Bridgestone LM25 ( 285 TL ) , PETLAS EXPLERO WINTER ( 242 TL ) , LASSA COMPETUS WINTER ( 267 TL ) . Kullanımla birlikte görselliğe de düşkün olduğum için biraz dişli taraklı modelleri tavsiye ediyorum , AT deniyor sanırım . Bu sebepten dolayı hem kar logolu hem de çamurda iş görebiilen olabilirse daha iyi olacak sanırım . Bu konu hakkında yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum . Şimdiden teşekkürler .

02

Etiketler
Ynt: 1995 Frontera 2.0i Sport Kış Lastiği Seçimi Yardım

Merhaba,M+S logolu lastikler ile üçgen içinde yıldızlar olan lastkler bir değilidir.
Kanunen kabul edilir ancak hamur yapısının farkı nedeniyle nispeten yola az tutunur.
Kar taneleri logosu olan lastiğin hamuru 7 dereceden aşağı sertleşmeyen yapıdadır.
M+S logolu lastikte dişler diğerlerine göre derin olduğundan karda iş yapar.

Her iki tip yani M+S ve kar taneleri logoları birlikte olan lastikler bu işe en uygun olanıdır.
Aracınızın 16 jant verilen ebatları ile üzerindeki ölçüler çap olarak neredeyse aynıdır.
Pilotajınıza güveniyorsanız M+S olan A/T lastiği hukuksal sorun yaşamadan takabilirsiniz.
Aksi takdirde kar tanesi logolu lastiği tercih ediniz.Varsa beyaz yazılı olan sizi tatmin eder.

Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır,yardımcı olmasını umarım.

Ynt: 1995 Frontera 2.0i Sport Kış Lastiği Seçimi Yardım

Kanunen kabul edilir

O kanunun satır aralarını iyi okumak lazım, sadece bazı araç tiplerinde kabul ediliyor olabilir. Öyle değilse bile M+S lastikle sadece kanuna uyup kendinizi kandırmış oluyorsunuz, bu da soğuk havaların yaşadığı ilk kışta kanunu yazanın yanlış yazdığını anladığı gün değişir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR