Ahşap Kano Yapımı - Chesapeak 17

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mehmety Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,758
Malesef henüz deniz ile buluşmadı. Yelken bitmeden denize indirmek istemiyorum.
Herşey yolunda gider yelken donanımında takılmazsam bir ay sonra denize indireceğim.
iki hafta önceki hali aşağıdaki gibi. Bu arada yeni dümen ve oturma yerlerini yaptım.
yan tarafdaki riglerin ( 'Ama ' deniliyor ) üst kısımları kapandı ve kano ile aynı renge boyandı.
Eğimli tahtaların ( 'Aka ' deniliyor ) zımparasını ve epoxsilenmesini yapıyorum. Daha sonra
Aka ya hazırladığım ' LeeBoard ' monte edilecek ve Yelken donanımı.. Bir ayda biter mi ?

Şimdilik daha kullanışlı olan diğer kano ile zaman geçiriyor ve öğrenmeye çalışıyorum.

selamlar
memed

Etiketler

Ynt: Ahşap Kano Yapımı - Chesapeak 17

İyi günler
Mehmet bey
Açıklamalarınız , resimler ile bizi bilgilendirdiniz,sabrınıza ve becerinize hayran olmamak imkansız.
Yelken konusunu merakla bekliyorum,yelken direğinin kanoya bağlanan kısmında, ruzgarın kuvetine bağlı olarak büyük bir yük binecek, bayrak direğinin kanoya bağlantısını nasıl yapacağınızı merakla bekliyorum.
Saygılar
Batuhan

selam,

Biliyorsun bu trimaran kayakı plandan yapıyorum. Tüm detaylar düşünülmüş, 2007 den beri
kullanılıyor. Aslında yelken direği kayağın güvertesine hiç dokunmuyor. Bir ucu taban kısmında
yuvaya oturmuş şekilde, diğer dayanak noktası ise 'Aka'nın öntarafında. Fotografını çekip yükleyeceğim.

3,7 m2 ile 6,5 m2 arası üç değişik yelken kullanılabiliyor. Ben 3,7 m2 lik seçenek ile ilgiliyim. Malesef
yelkencilerin sezon yoğunluğundan yelken işi gecikecek gibi.. 5-6 haftadan önce teslim edemiyorlar.

Amerikadan getirsem, vergisi ekleniyor.. kendim yapayım diyorum, güzel dakron kumaş bulamıyorum..

Lazer'in - Radial sınıfı yelken boyutları aynı, bir kaç mağazada takım olarak satıyorlar ama çok pahalılar..
Sonuçta yarışlara girmeyi düşünmüyorum. aşağıdaki linkden ''Yelkenkayak'' 'ın nasıl gittiğini görebilirsin.

<iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/a8dSCsQgnrQ" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

selamlar,
memed

süper işçilik ve süper bir uygulama ağzım açık baktım tüm resimlere çok kolay gelsin ilgiyle takip edeceğim

maşallah. ne denilebilir ki sözün bittiği yer olsa gerek. paylaşımlara devam ellerinize sağlık.

Yapımına iki yıl önce başladığım yelkenli Kayak sonunda geçtiğimiz hafta suya indi.
Bu kayak ile kürek çekmek çok keyifli. Yan taraflar takılı olduğu halde de rahatça kürek
çekilebiliyor ( 2.20 cm kürek vardı ) Şimdi biraz daha donanımı geliştirmeye çalışıyorum.
Jib ve furling sistemi gibi.
Bu kayak ile yelken donanımı ile saatde 10 mil' in üzerinde yol almayı planladığımdan,
normal kayak yapımından biraz daha dayanıklı ve ağır yapmıştım. hedef ağırlık 25 kg olması gerekirken
29 kg olarak ayarladım. Bu 4 kg fazlalık fazla kullanılan epoksi ve karbon ve cam elyaf kumaş'ın ağırlığı.

selamlar
mehmet

2012 11 28 9999 32

2012 11 28 9999 49yk

2012 11 28 9999 64yk

2012 11 28 9999 147

YELKENKAYAK 0

Harika olmuş tebrikler... Bende CLSBOATS tan Plan istedim ama sadece Kargo 58 Usd gibi fiat söylediler nerdeyse plan kadar.Matunuck ve Wood Duck ile ilgileniyorum .2 Plan alsam gümrük te sorun yaşarmıyım ,bilgi verirseniz sevinirm .

ilk ise, ilk kayak için güzel modeller seçmişsin. Posta ücreti yine zamlanmış, 40 idi , sonra 50 ve şimdi 58 usd..
iki planı aynı kutuda gönderiyorlar, gümrüğe takılmadan 8-9 günde geliyor. Kod numarası ile internetden siparişi
takip edip, yakınımdaki postaneye gelince, kapıda kaybolmasın diye ben gidip alıyorum.
Bu sıralar bende sipariş vermek üzereyim - shwtr-17 - ve woodduck için etek alacağım.
Muttunuck için etek bulabildim ama WD ' ın geniş kokpiti için burada etek bulamadım. bilgin olsun.
Woodduck'ı beğeneceğinden eminim, yapım fotograflarını paylaşırsan sevinirim.
Ayrıca , WD için ön bölüme bir ' bulk head '' eklemeni tavsiye ederim.

kolaygelsin,

Teşekkür ederim ,topiklerdeki paylaştığınız bilgilerden de çok faydalndım zaten.....Sayenizde cesaretlenip başlıyorum...

Mehmet
Merakın, azmin, paylaşımın nelere sebep oluyor bak :smiley:
Bence çok gurur duyulacak birşey, tebrik ediyorum tekrar.

Ömar arkadaşıma da bol şans diliyorum, günün birinde hep birlikte suya inmek dileğiyle

Bu arada Mehmet, sen bu planları dijital olarak alıyorsun zannetmiştim ben.
Dijital olarak satın alma imkanı yok mu?

Sağol Volkan, kendi kayağını yapmaya başlıyanları duymak güzel. Bu merakı bir kaç kişiye daha bulaştıracak
yeni bir kayak yapıyorum, hedefimde sahildeki kayalıklarda ki kamışlı balıkçılar var.
Belki bir kaçı arabalarının üzerinde taşıyabilecekleri, çok dengeli ( 390 x 80 cm ), 25 kg, geniş kokpitli bir model
ile denize iner,kürek çekip, balık tutma zavkini tadarlar. Yakında fotografları siteye eklerim.

Planlar dijital olarak alınamıyor. Sebebi baskı boyutunun büyük olması nedeni ile Ozalit baskı sırasında
hata payının fazla olması. 1 m lik bir planda hata payı 1 cm olurken 5 metrede 5 cm oluyor. Bu iyi ihtimal.
( Kayak çizimi için bir link vermiştim, bu program sayesinde çizdiğiniz kayağın dengesini, hızını
kolayca görebiliyorsunuz. Çizdiğiniz herhangi bir kayak üzerinde 5-10 cm lik oynamalar yaptığınızda
bu değerlerin nasıl değiştiğini takip edebilirsiniz )

Tam ölçekli ( Full scale ) planlarda - Örneğin WDuck ve Surf Kayak gibi ) pek önemli olmaz ama
Chespek-17 gibi ofset ve full scale karışık gelen planlarda parcalar birbirlerine uymaz. Bu yüzden orjinal
plan eskimesin diye ozalitini çektirmekde yanlış karar olur.

Ömar'ın zamanlaması ve modelleri çok isabetli. Yaz gelene kadar ikisini de bitirecek zamanı var.
İlk kayağını, plan ile gelen kitapcıkdaki tarife uygun, değişiklik yapmadan, epoksiyi fazla kaçırmadan !
ve bagaj kapağını da su geçirmez yaparsa çok keyif alacağını biliyorum.

selamlar
mehmet

son günlerde kafamı en çok meşgul eden bir konu ve neden olmasın diyorum bende denesem yapmayı nasıl olur acaba...

Peki acaba hangi türden ahşap malzeme kullanmamızı tavsiye edersiniz ?
Marangozdan kestirip evde birleştirip boyasak, kendimiz başarabilir miyiz?

Son düzenleme:

Peki acaba hangi türden ahşap malzeme kullanmamızı tavsiye edersiniz ?
Marangozdan kestirip evde birleştirip boyasak, kendimiz başarabilir miyiz?

Testere, kerpeten, el rendesi gibi basit el aletleri kullanarak kendin yapabilirsin. Yaklaşık 2 ay sürer.. 4 mm kontraplaka ile yapılıyor, Okoume cinsi ve ' Marine' sınıfı olmalı. 'YelkenKayak' dan kayağı kit olarak satın alabilirsin. Bu şekilde daha garantili olur. Kitler yapıştırılmaya hazır, zımparalanmış olarak veriliyor..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.