Airboat ve Hovercraft

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan airboat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 70
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,194
Ynt: Airboat ve Hovercraft

Bugün sıra Dümen(sudaki adı YEKE galiba) üretimine geldi.[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]

20

21

22

23

Etiketler

Dümeni dört kanat olarak yaptım.Bağlantı elemanları,Dümen halatı,direksiyon(Bisiklet gidonu)bağlantıları hazırlandı.Dümen kanatları 10mm kontradan hazırlandı,boyandı.Sıra montaja geldi şimdi.[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]

24

25

25a

25b

Tornado Howercraft'ın projesinde kullanılması önerilen motor ROTAX 503 idi. Bu iyi bir rastlantıydı.Üç yıl önce atölyesini kapattığı için
saklamakda güçlük çektiği motorlu paraşütü bizim atölyede tutuyordu.Motoruda rotaxtı.Kendim satın alamazdım.Yenisinin fiyatı 6-8 binTL
civarında idi.Biraz bakım yaparsak kullanılırız diye düşündük,böylece durumu kurtardık.[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]

26

27

28

29

Tornadoya uygun motor bulundukdan sonra sona yaklaşılmıştı.Tek eksik etekti.Projede kesim ve dikimin tanımı yapılmıştı.Kumaşı ise Neopren kaplı PVC kumaş olmalıydı.İnternet araştırmalarımda Yanmaz ve dayanıklı özellikli (kevlar türü) olması tanımları önemli idi.Böyle kumaşlar vardı fakat çok pahalı idi.Hobi çalışmama bu kadar bütce ayıramazdım.Bu nedenle piyasada bırandacıların kullandığı içi tekstil dokumalı PVC brandayı
seçmek zorunda kaldım.Projeye göre karton şablon hazırladım.50 adet parmak etek kesip diktirdim.Yardımcılarım Cabir(polyesterci)Hayri (metal Ustam) ve Oral (gönüllü) imecesi ile tekne altına montaj ettik.Artık denemeler yapılabilirdi.[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]

30

31

32

33

AKAZ41' Alıntı:
Elinize sağlık çok güzel oluyor,sormak istediğim bu motor sırf bu iş için özelmi birde kaç beygir.kolay gelsin.

Bu işde tutulan motorlardan yanlızca biri.1 veya 2 kişilik howercraftlarda yaygın olarak kullanılıyor.Küçük uçaklarda;delta kanat uçaklarda(Ölüdenizde) Motorlu paraşütlerde,tercih ediliyor,

ROTAX 503 50HP 50Kg Çift karbüratörlü iki zamanlı Benzinli özelliklerde.
Yalnızca Avusturyada üretiliyor.

Howercraft Tornado Sürüş deneme çalışmalarımızı Ankara Kesikköprü Baraj gölünde yaptık.Kaptanımız Cabir usta idi.Eskiden Teknesi varmış.Suya karşı deneyimli.Howercraft sürüşünü ilk defa yapıyor.Doğal olarak bazı acemilikleri oldu.Deney sonu eleştirilerimizi daha sonra
yapacağız.Bu konuda sizlerden de eleştiri bekliyoruz.

http://www.dailymotion.com/video/xlv4gw_howercraft-tornado-deney_tech
http://www.dailymotion.com/video/xlv4lt_howercraft-tornado-deney2_tech

hocam tek kelime ile mükkemmel eline koluna aklına sağlık saygıyla eğiliyorum

Seyfettin abi ,

Karavan imalatını ilgi ve hayranlıkla izlerken ,ayrıca böyle yeteneklerinin ve projelerinin olduğunu öğrenince
çalışmaların için hakettiğin takdir ve beğeninin çok yetersiz kalacağını düşündüm. Çünkü sen çok daha fazlasını
hak ediyorsun.

Çalışmalarında ve tüm projelerinde göstereceğin başarılar için şimdiden kutluyorum.

Seni izlemeye devam ediyoruz..

egerce' Alıntı:
hocam tek kelime ile mükkemmel eline koluna aklına sağlık saygıyla eğiliyorum

Amatörce uğraşıyorum,yaşlılık oyuncakları benim için.
Siz gençler alınmayın,bence her yaşın oyuncağı olmalı.
Oralardan buralara(Çekme & Motokaravan) terfi ettik.
Teşekkürler

Güzel ve faydalı uğraşlar bunlar, bu son izlediğim tekne, eğer suyla sürtünme azaltılabilirse mükemmel olacak gibi. ilk tekne hariç diğer iki tekneninde bence tek eksik yönleri suyla temaslarının gereğınden fazla olmaları.
tebrikler. sizi şimdi daha iyi tanıdık...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,462
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR