Çekme Karavan Güneş Paneli Için Gerekli Malzemeler Ve Montaj Şeması Için Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan STEREOTYPE Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 649

STEREOTYPE

Yeni Üye
+Suneco 230 watt halfcut monokristal 2 adet güneş paneli
+Vector 12 volt 100 amper deep cycle jel akü nanocarbon 2 adet
+Uretech mppt 40 amper şarj kontrol cihazı
+Alpex tam sinüs akıllı inverter 12v 1000watt
+Güneş paneli 7 li braket seti
+Lexron es mc4 güneş paneli paralel ikili konnektör 2 adet
+Lexron mc4 konnektör iki adet
+Solar güneş paneli kablosu 6mm siyah 5 metre
+Solar güneş paneli kablosu 6mm kırmızı 5 metre

Çekme karavanım için bunları almayı düşünüyorum. Bu olmaz ya da onun yerine bunu almalısın ya da eksik ürün varsa ya da fazla ürün varsa fikirlerinizi bekliyorum. İnternette çok fazla şema var ve hepsi motokaravan için olan şemalar. Dış elektriği bağladığımda güneş paneline zarar vermeyen otomatik olarak kapatan, dış elektriği kapattığımda otomatik olarak güneş paneline geçiş yapan bozulmasını engelleyecek bir sistem yapmayı istiyorum ama yeterli bilgi bulamadım

+Suneco 230 watt halfcut monokristal 2 adet güneş paneli
+Vector 12 volt 100 amper deep cycle jel akü nanocarbon 2 adet
+Uretech mppt 40 amper şarj kontrol cihazı
+Alpex tam sinüs akıllı inverter 12v 1000watt
+Güneş paneli 7 li braket seti
+Lexron es mc4 güneş paneli paralel ikili konnektör 2 adet
+Lexron mc4 konnektör iki adet
+Solar güneş paneli kablosu 6mm siyah 5 metre
+Solar güneş paneli kablosu 6mm kırmızı 5 metre

Çekme karavanım için bunları almayı düşünüyorum. Bu olmaz ya da onun yerine bunu almalısın ya da eksik ürün varsa ya da fazla ürün varsa fikirlerinizi bekliyorum. İnternette çok fazla şema var ve hepsi motokaravan için olan şemalar. Dış elektriği bağladığımda güneş paneline zarar vermeyen otomatik olarak kapatan, dış elektriği kapattığımda otomatik olarak güneş paneline geçiş yapan bozulmasını engelleyecek bir sistem yapmayı istiyorum ama yeterli bilgi bulamadım
Benim karavanımda bir 1-0-2- Şalteri var. İç elektrik ve dış elektrik manuel olarak şalterden seçilebiliyor. Kolay Gelsin size...

Bütçeni bilmiyorum. Ben olsaydım bütçe dahilinde aşağıdakileri değiştirirdim.
a-+Vector 12 volt 100 amper deep cycle jel akü nanocarbon 2 adet
Gel akü kullanıp memnun olan tanıdığım kimse yok. Yerine LiFePO4 bütçe yoksa sulu akü.

b-+Alpex tam sinüs akıllı inverter 12v 1000watt
Bu tip invertler HF entegreler ile çalışır. Boşta enerji harcaması ve çevrim verimliliği ile seni üzer. Bütçe varsa kesinlikle Victron.

c-+Suneco 230 watt halfcut monokristal 2 adet güneş paneli
Ağırlık ve boyut konusunda bilgi vermemişsin. Karavanın üstü müsait ağırlık sorunun yoksa 475/455/375 Watt HalfCut MultiBusbar panelle değiştirirdim.

d-+Uretech mppt 40 amper şarj kontrol cihazı
Bu cihaz ucuz ve 12/24V çalışır. Veri takibi yoktur.
Must'ın PC1800F serisi alırsan Bilgisayar bağlayıp ayrıntılı programlayabilirsin.
Victron 100 20 alırsan 12/24/48 V bataryaları destekliyor. Hem telefonla programlayıp hem de GerboGX/Venus OS li Raspberry Pi ye bağlayabilirsin. 100 30 alma.

Bütçeni bilmiyorum. Ben olsaydım bütçe dahilinde aşağıdakileri değiştirirdim.
a-+Vector 12 volt 100 amper deep cycle jel akü nanocarbon 2 adet
Gel akü kullanıp memnun olan tanıdığım kimse yok. Yerine LiFePO4 bütçe yoksa sulu akü.

b-+Alpex tam sinüs akıllı inverter 12v 1000watt
Bu tip invertler HF entegreler ile çalışır. Boşta enerji harcaması ve çevrim verimliliği ile seni üzer. Bütçe varsa kesinlikle Victron.

c-+Suneco 230 watt halfcut monokristal 2 adet güneş paneli
Ağırlık ve boyut konusunda bilgi vermemişsin. Karavanın üstü müsait ağırlık sorunun yoksa 475/455/375 Watt HalfCut MultiBusbar panelle değiştirirdim.

d-+Uretech mppt 40 amper şarj kontrol cihazı
Bu cihaz ucuz ve 12/24V çalışır. Veri takibi yoktur.
Must'ın PC1800F serisi alırsan Bilgisayar bağlayıp ayrıntılı programlayabilirsin.
Victron 100 20 alırsan 12/24/48 V bataryaları destekliyor. Hem telefonla programlayıp hem de GerboGX/Venus OS li Raspberry Pi ye bağlayabilirsin. 100 30 alma.
Bilgi için tesekkurler en azından başkaları için faydalı olur ama uzun süre bi cevap gelmeyince hepsini aldım hocam. Hatta kaçak akım rölesi, otomatik sigorta, akü devre kesici ve pako şalter de aldım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR