fotoğraf çekmeye başlamak için

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rapursuit Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,956

rapursuit

Ana Kamp
merhaba arkadaşlar fotoğraf çekmek istiyorum doğa, araç vb amatör bile sayılmam sizce bu işe nerden başlamam gerekiyo nasıl bilgi sahibi olurum ve giderek gelişebilirmiyim

Etiketler
Ynt: fotoğraf çekmeye başlamak için

İlk önce kendine bir makine edinip bol bol fotoğraf çekmen gerekiyor. Sonra fotokritik fotoiz gibi bir çok siteden örnek alıp inceleyebileceğin fotoğraflar mevcut, fotoğraflarını görsel olarak kıyaslayarak ışık kullanımını ve doğru kadraj seçimini gerçekleştirebilirsin. Eğer Slr bir makine edinirsen daha sonra enstantane ve diyafram öncelikli yada enstantane ve diyafram değerlerini kombine ederek fotoğraf çekmeye başlarsın. Tabi bunlar daha sonra yapılacak işler. Ben ilk iş olarak ters ışık fotoğrafları çekmeyi denemiştim. insanların silüetlerini beyaz bir zemin üzerinde veya gökyüzü, güneş önünde yakalayak başlamıştım. Bunun için erken saatlerde kalkıyordum güneşin doğuşunda batışında akşam saatlerinde fotoğraflar çekiyordum böyle böyle fotoğraflarıma anlam katmaya hayal ettiğim kareleri yakalamaya çalıştım.

İyi Çalışmalar :smiley:

teşekkür ederim hocam şu günlerde bi tane yarı profesyonel makina edinmeyi düşünüyorum zevkle başlayacağımdan eminim

evet önce bir makina lazım , sonra internetten bulabilecğein temel fotograf eğitimi yazılarını , kitaplarını okuyarak orda öğretilenleri tek tek makina ile uygulaman , hata yaptıkça doğruyu bulana kadar defalarca çekerek öğrenmen lazım. internetteki fotograf paylaşım siteleri iyidir paylaşım üretimi arttırır ama orda verilen tavsiyeleri, yazılan yorumları eleyerek ciddiye almak lazım yoksa yanlış yerlere yönlendirir.

evet internet iyi bi kaynak olacaktır büyük ihtimal yarın alıcam bi makina sonrada başlarım ufak ufak araştırmalara

İlk önce çok pahalı olmayan kompakt bir makina ile başlamanız en iyisidir;sonrası zaman gösterir devam edip etmeyeceğinizi..

daha makina almaya fırsat bulamadım bu akşam çıkıp almayı planlıyorum nasıl bişey tavsiye edersiniz

rapursuit' Alıntı:
daha makina almaya fırsat bulamadım bu akşam çıkıp almayı planlıyorum nasıl bişey tavsiye edersiniz
Fuji veya panasonic FZ28 olabilir..
En azından fotoğraf başlangıcı için bas çeklerden iyidir ..

koroglu1414' Alıntı:
teşekkürler yine fırsat bulamadım umarım en kısa zamanda inceleyeceğim makinaları

koroglu1414' Alıntı:

bende yeni yeni fotoğraf heveslesiyim ve aynı şekilde bu makineye benzer canonun bir makinası var bendede.ama bir ielri seviye için ne tavsiye edersiniz?

cetin33' Alıntı:
bende yeni yeni fotoğraf heveslesiyim ve aynı şekilde bu makineye benzer canonun bir makinası var bendede.ama bir ielri seviye için ne tavsiye edersiniz?

Eger yukarda adı geçen makinalardan birini aldınız ve size göre yetmemeye başladı ise ;

yani çekeceginiz fotoları otomatik modda çekmiyorsanız, kısaca duruma göre P,S,M modlarını kullanıyor ve bir üst sınıfa geçmek istiyorsanız,

maddi duruma göre tavsiye..

Canon 550D
Nikon d5100

yada
Canon 60D
Nikon d7000

sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Hepsi iyi foto çeker iyi video çeker..ama Canon video modunda 2 gömlek üstündür.

mdr' Alıntı:
Eger yukarda adı geçen makinalardan birini aldınız ve size göre yetmemeye başladı ise ;

yani çekeceginiz fotoları otomatik modda çekmiyorsanız, kısaca duruma göre P,S,M modlarını kullanıyor ve bir üst sınıfa geçmek istiyorsanız,

maddi duruma göre tavsiye..

Canon 550D
Nikon d5100

yada
Canon 60D

Nikon d7000

sizi fazlasıyla memnun edecektir.

Hepsi iyi foto çeker iyi video çeker..ama Canon video modunda 2 gömlek üstündür.
durumu oakdar güzel özetlmişinizki teşekkür ederim :smiley:

Çetin arkadaşım,

yazdıklarım içinde önemli bir kısmı atlamayalım..

" Şu anda kullandıgınız makina ile artık otomatik modda fotograf çekmiyor ve duruma göre P,S,M modlarını kullanıyor ve bu makina yetmemeye başlıyorsa....."

bu çok önemlidir bence.

Eger DSLR makina alınacaksa...bu makinalarla hala otomatik modda (çok zorda kalıp mecburen çekme hariç ) çekiliyorsa....ne diyim...

PORCHE yi şehir içinde 50-60 km ile devamlı kullanmaya benzer... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Eğer hala makine almadıysanız canon 500 d gibi giriş seviyesinde bir makine alınız. Kompakt makinelerle bu iş öğrenilmez. Öğrendiğinizi sanırsınız. Sonrasında dilerseniz bir atölyeye yazılınız. Eğer Kadıköy tarafına gelmeniz sorun olmaz ise Kadıköy Fotoğraf Merkezi olarak Gezenbilir'deki arkadaşlarımıza yüzde 25 indirim yapıyoruz. Bu konuda bizi arayabilirsiniz 0216 405 22 62 hayırlı olsun

aysekucukkurt' Alıntı:
Eğer hala makine almadıysanız canon 500 d gibi giriş seviyesinde bir makine alınız. Kompakt makinelerle bu iş öğrenilmez. Öğrendiğinizi sanırsınız. Sonrasında dilerseniz bir atölyeye yazılınız. Eğer Kadıköy tarafına gelmeniz sorun olmaz ise Kadıköy Fotoğraf Merkezi olarak Gezenbilir'deki arkadaşlarımıza yüzde 25 indirim yapıyoruz. Bu konuda bizi arayabilirsiniz 0216 405 22 62 hayırlı olsun

Arkadaş bu işe yeni baştan başlayacağını açıkça belirtmiş. Canon 500d dahil olmak üzere 350 450 550 1000 1100 gibi makinelerin asm modları bulunan kompact makinelerden ne farkı var ? sadece objetifinin değişmesi ve optik vizör oluşumu ?? bu arkadaş yeni başlayacağı için objektif çarpanları hakkında hiç bir şey bilmemekte dolayısı ile (bence malzeme ve kullanım itibari ile berbat olan) bir 500d ile fotoğraf çekmeye başlayacaksa ilerde ekipman sıkıntısına düşecek ve hatta o miniminicik 500d body ihtiyaclarına cevp vermeyecek ve kendine 60d felan almaya niyetlecek bunun için canonun üç ve dört rakamlı makineleri ile vakit emek harcayacağına ve en önemlisi para sarfedeceğine aynı sınıfta bir asm modlarına sahip compact alır ilerleyen zamanlarda makineyi güncellemek isterse slr bir makineye geçer. o adam 18-55 mm kit lens ve 500d ile ne yapacak ?? haksızmıyım..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.