Freelander şanzıman sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan meetin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,509

meetin

Yeni Üye
Merhaba forum sakinleri,

Daha birkaç günlük bir üyeyim fakat bu süre zarfında dahi buranın çok nitelikli bir site olduğu anlaşılabiliyor. Uğraşları yüzünden herkese teşekkür ederim.

2002 model freelander ım var Bir yıldır kullanıyorum minik kusurları haricinde bana göre çok güzel bir araç. Fakat son bir ayda ilginç bir arızayla karşı karşıyayım. Araç belirsiz aralıklarla 40-60 veya 120 km de takılıyor. Kadranı 5000 devire bile dayandırsam fayda vermiyor. Bir tamirciye gösterdim "abi senin şanzıman kötü durumda açarsak 4-5 güne anca yetişir üstelik 4-5 milyara patlar" dedi. Sizinde fikirlerinizi almak istedim gidip Borusan da adam gibi mi yaptırim yoksa tam bilmediğim bir tamirciye arabayı emanet mi edim. Bahsettiğim meblağ azımsanacak bi rakam da değil üstelik ustaların doğruluklarına malesef tam inanılamıyor :(

Etiketler
Ynt: Freelander şanzıman sorunu

Merhabalar,

Sanırım aracınız otomatik vites, ben konuya hakim biri değilim ama, ben sizin yerinizde olsam, forumdan bulunduğunuz ildeki otomatik şanzıman tamircilerinin iletişim bilgilerini alıp, onlara arabayı gösterdirdim, sonrasında çıkan seçeneklere göre bir karar verilebilir. En azından tahmini olarak arızanın ne olduğu söylenebilir.. Balataları, beyni vs vs ..

Kolay gelsin

otomatik şanzımanın tamiri sorun ola bilir borusana gidip adam gibi şanzımanınızı yenisiyle degiştirin yada güvenmediginiz tamirci arkadaşlara götürün şanzımanınızı ellerinden geldigi kadar tamir etsinler aracınzı satın alan kişi ugraşsın

Borusana gösterip arızanın ne olduğunu ve maliyetini onlardan duymakta fayda var.

s a bende sırf bu otomatik şanzımandan korktuğum için giittim 2000 manuel aldım ama bildiğim kadarıyla otomatik şanzıman tamir eden kişiler nadir ve bunları bulmakta zor ama sıradan ben yaparım deyipte bozacak adamda yaağmurdan kacerken doluya tutulmayın ve bu forum sitelerini ii takip edin mutlaka başından geçen arkadaşımız vardır saygılar.

meetin' Alıntı:
Merhaba forum sakinleri,

Daha birkaç günlük bir üyeyim fakat bu süre zarfında dahi buranın çok nitelikli bir site olduğu anlaşılabiliyor. Uğraşları yüzünden herkese teşekkür ederim.

2002 model freelander ım var Bir yıldır kullanıyorum minik kusurları haricinde bana göre çok güzel bir araç. Fakat son bir ayda ilginç bir arızayla karşı karşıyayım. Araç belirsiz aralıklarla 40-60 veya 120 km de takılıyor. Kadranı 5000 devire bile dayandırsam fayda vermiyor. Bir tamirciye gösterdim "abi senin şanzıman kötü durumda açarsak 4-5 güne anca yetişir üstelik 4-5 milyara patlar" dedi. Sizinde fikirlerinizi almak istedim gidip Borusan da adam gibi mi yaptırim yoksa tam bilmediğim bir tamirciye arabayı emanet mi edim. Bahsettiğim meblağ azımsanacak bi rakam da değil üstelik ustaların doğruluklarına malesef tam inanılamıyor :(

BEn size bir tavsiyede bulunayım yıllarını Land Rover'e harcamış ve en az borusan kalitesinde bir usta tavsiye edeceğim lütfen cebinizi seviyosanız bir kere görüşün Maslak Atatürk oto sanayi sitesi 2.kısım 21.sokak Garaj Off Road NESİMİ AYGÜN 0535 971 85 82

öncelikle kolay gelsin diyerek bir öneride bulunmak istiyorum nacizane.mutlaka bu araçlardan pert olanlar vardır bunlarıda servisler bilir eğer orada çalışan ustalarla diyolok kurabilirseniz yardımcı olacaklardır en azından sağlam ve yarı parasına bulabilir aracınızı bir müddet daha sorunsuz kullanabilirsiniz.her halukarda tamirden iyidir

ben olsam servise götürüp fikrini alırım,acaba oto.vitesmi,belkide ,bir sensör,veya valf olabilir,çünkü çok komplike sistemler,hemen abi ,.... sebeb şu diye atıp tutmaya gelmez,inanıp açtırmaya hiç gelmez,
servis diagnostik olarak bakıp belkide sorunu hemen anlayabilir,çok ucuzada mal olabilir,servisin ayrıca verdiği garantide var ileriye dönük
selamlar

meetin' Alıntı:
Merhaba forum sakinleri,

araç hızlanmıyor veya yavaşlamıyormu :?pek anlayamadım
yoksa km takılıyor da araç normal hızını buluyormu?
eğer araç vites yükseltmeyip veya vites küçültmüyorsa sebebi okuyucu yani beyinsel olabilir yani bir işlemciyle arabanın kmsi devirleri işlenir araç onagöre viteslerle oynar burada bir kablo zedelenmeside aynı sonucu verdirebilir
benim kullandığım otobüste öyleydi kablo zedelenmesinden bir iki kez yolda kalmıştık öyle
size tavsiyem ilk önce yetkili servisinde arızanın sebebini tespit ettirmeniz bu tür araçlar elektronik işlemcilerle donanımlı olduğu için diagnosis denen arıza tespit cihazına bağlarlar ve arıza görülür daha sonrasında işin mali konumuna bakarsınız
geçmiş olson saygılar

Yardım etmeye çalışsan arkadaşlara çok teşekkürler ortak kanant ilk önce yetkili servise götürmek olmuş bende haftaya gün aldım bu yüzden. Sorunu da tam izah edemedim galiba bazı arkadaşlar tam anlamamış bu yüzden. Araç otomatik vites yolda bastırıp tam giderken araç 120 de takılıyor. Gaza istediğim kadar basim fayda vermiyor aksine hız ibresi düşmeye başlıyor. Gaza tekrar basıp çekiyorum o zaman hız kaybı olmuyor ama gene aynı şeyler 5-10 dk sonra tekrar ediyor. Bu olay 40 ve 60 km deykende oldu.

s a abi sahibinden com da freelander parcaları gördüm pert arabadan bi oraya bakabiirsin belki işine yarayabilir parca ve aksesuar kısmında saygılar.

arkadaşlar bugün arabayı aldım sorun yakıt pompasıyla alakalımış, özellikle sordum borusandaki arkadaşlara şanzımanda hiç mi sorun yok diye onlarda şanzımandan kaynaklanan hiç bir sorun yok olsada sizin tarif ettiğiniz şekilde olmaz zaten, dedi onun için bana yalan söyleyen yeri teşhir etmek istiyorum Kasımpaşa ya giderken İPEK OTO servisine dikkat edin

meetin' Alıntı:
arkadaşlar bugün arabayı aldım sorun yakıt pompasıyla alakalımış, özellikle sordum borusandaki arkadaşlara şanzımanda hiç mi sorun yok diye onlarda şanzımandan kaynaklanan hiç bir sorun yok olsada sizin tarif ettiğiniz şekilde olmaz zaten, dedi onun için bana yalan söyleyen yeri teşhir etmek istiyorum Kasımpaşa ya giderken İPEK OTO servisine dikkat edin
neyse geçmiş olsun
gördünüzmü bakın,hemen inanıp açtırmaya gelmiyor,ama tanıdığınız ve güvendiğiniz bir usta ise başka tabiki
herhalukarda servislere danışmakta fayda var bence
selamlar

merhaba bende de 2001 freelander td4 var aynı problemi bende yaşıyorum 120 de ve 130da kadran takılıyogazı köklesenizde araba dahada yavaşlıyo. önce şanzuman sonra turbo dediler interkol dediler ne yaptıysam problemi çözemedim.sizinkide yakıt pompasındanmış acaba pompayı komple mi değiştirdiniz yoksa tamirmi edilmi nekadar paraya yaptırdınız yardımıcı olursanız sevinirim yanıtlarınızı bekliyorum birde freelander benim ilk 4 çekerim düşmanıma bile tavsiye etmem sanayicilerle kardeş olursunuz.

Merhaba kuzgun_;

Freelander'da ilk vites kalkışlarını arazi şanzımanının desteği ile yapıyor. ani kalkış ve sportif vites değişikliklerine uygun olduğunu düşünmüyorum. Yağ değişimlerini ve arazi şanzımanının düzenli bakımını ihmal etmemenizde fayda var. Şanzımanın yapısı nedeniyle, ufak bir parçanın düzenli olarak bakımlarda kontrol ettirilmemesi nedeni ile arazi şanzımanını komple değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.

kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.