Gezenbilir "doğaya Saygılı Off-road" Manifestosu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 56,635
Bu çalışmanızı ilk defa gördüm... Öncelikle böyle bir metin için emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Ateş yakmak hususunda bir önerim olacaktır.

Önerim "Doğa ziyaretlerimizde çukurda veya daha önce ateş yakılmış yerlerde bile olsa ateş yakmamalıyız.
Muhakkak yakılması geren durumlarda araçlarımızda yada sırt çantalarımızda bulunabilecek basit ocaklar veya mangallar ile çözüm üretmeyi tercih etmeliyiz." şeklindedir...

Bir çoğumuz ne yaptığımız bilsek kontrollü bir ateş dahi yakıyor olsak ekosisteme ciddi hasar veriyor olabiliriz. Çukur içinde yaktığımız bir ateş yakınlardaki bir ağacın besleyici köküne ciddi bir hasar verebilir ve o ağacın bir süre sonra kurumasına sebep olabilir.

Ayrıca izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmanın 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası vardır.

Etiketler

Herkese merhabalar. Gezenbilir'e yeni üye oldum. Aslında üye oluşumun temel sebebi bu konu oldu.
Doğa o kadar hassas ki yaptığımız her faaliyetten olumsuz etkilenme yönünde.
İnsan nüfusunun yoğun yaşadığı yerler ve sanayi için yapılacak pek bir şey kalmadı maalesef.
Ancak nadir olarak insan elinin ulaştığı yerler itinayla korunmalı.
Bu tür yerlere ulaşan offroad'çıların konuya olabildiğince hassas yaklaşması gerekiyor, elde kalan yerleri bozmamak adına.

İlk mesaja eklenmesi istediğim madde, akarsu geçişleridir.
Akarsuya baktığımızda sadece su görürüz. Ama içinde bir balık popülasyonu vardır.
Bir çok offroad videosunda derelerin içinden gidildiğini gördükçe üzülüyorum.
En azından dere içinden gidilmeden sadece dere geçilse balıklar için iyi olacak.
Yumurta bırakma dönemlerinde özellikle dere yatağı boyunca araç sürülmemesi yerinde olacaktır.
Yumurtlama dönemi genelde bahar aylarıdır.

Tepkiler: YOL

Selamlar Nedim Bey,

Off-Road sürüşünde derenin akışı boyunca ya da tersine yani uzunlamasına takip edilmesi mutad bir davranış şekli değildir, su geçişleri ya da dere geçişleri yolu en kısa tutacak şekilde, mümkünse daha önce araçlar tarafından kullanılmış bir güzergâhtan dere akışına dik bir şekilde yapılır. Yeni güzergâh mümkünse açılmaz. türkiye gibi su geçişlerinin nadir olduğu ya da rotanın binde birini tutmadığı için bu husus listeye girmedi. Su ürunlerinden öğretim üyesi bir hoca ile konuyu istişare edip güncelleme gerekiyorsa ekleme teklif edeceğim. Hassasiyetiniz ve hatırlatmanız için tekrar teşekkürler.

Sent from my MI 6 using Tapatalk

KATILIYORUM LÜTFEN DİKKAT EDELİM BAŞKA DÜNYA YOK GELECEK NESİLLERE BİZDEN SİZE KALAN BIRAKTIKLARIMIZ DİYEBİLELİM.

Evet bazı gruplar işin dozunu kaçırıyor videolar da izliyoruz ağaç fidan arazi hiç dikkat yok yapmayın arkadaşlar yarın çocukları mızda bu doğayı görsün