Güneş Panelsiz Min. Gereksinimli Sistem Için Yorum Bekliyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Levent apaşoğlu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,458

Levent apaşoğlu

Yeni Üye
Merhaba, Forum'da en yeniyim :smiley: Ankara'da yaşıyorum. S avunma sanayi sektöründeyim,ayrıca uzun yıllar otomobil yetkili servislerinde çalıştım(İlgili sorularınıza cevap bulmaya çalışırım)sizlerin yorumuna sunmak için bu paylaşımı yapıyorum. Karavanımda güneş paneli olmadan bir sistem tasarladım kendimce.Gezi öncesi aküleri şarj edeceğim, tv izlemek yada fazla gıda stoklamak gibi amacım yok.Bu yüzden TV olmayacak ve 12v küçük bir buzdalabı kullacağım. Isınmayı elektrik ile çözemeyeceğim için webasto edineceğim.Sizce aşağıdaki görselde gördüğünüz sistem iş görür mü?Ayrıca bu bağlantıda olması gereken elektrik kompenantları olmalı mı?(role sigorta v.s. )Olmalı ise hangi noktalarda.
Şimdiden teşekkürler.

Sistem taslak

Akünüzü en fazla -jel ise- teoride %80 ni kadaranı harcayabilirsiniz.​
Bence % 80 fazla. Çünkü zaten en fazla % 90 ı dolar akünün, ben yarı kapasitesini ölçülmesi taraftarıyım.

Alternatörden beslenecekse Havensis'in DC-DC şarj cihazı uygun bence.
Bence sadece aracınız Euro 6 ise, yani start stop varsa gerekli, yoksa gerekli değil.

Yine teoride jel aküleri ELO gibi bir röle ile doğrudan bağlamak sakıncalı denilmekte ama bağladım diyende vardı.

Bence ELO ya da ihtiyac yok. Bir far rölesi ile ( 30 / 40 amper ) iki akü bağlanabilir. Bu rölenin amacı da marş sırasında iki akünün bağlı olmaması. Bu röleyi kontrol etmenin iki seçeneği var ;
1- Manuel kontrol . ( Marş bittikten sonra anahtar ile ) Unutma olabilir. Ben anahtar yerine tek kanal RF uzaktan kumanda ile röleyi manuel kontrol ediyordum.
2- Otomatik kontrol . Eğer alternatörün D ucunda bir kablo çekebilirsiniz, her şarj başladığında ( motor 900 d/d ulaşınca , marş 300 .d/da devreden çıkar) iki aküyü birleştirir.
Her iki kutup artısı çıkışına sigorta unutulmamalı.

Kendi sistemimde ince hesap yapmayı bıraktım, artık ne yetiyorsa. Kamp mı yapıyoruz yoksa amper hesabımı yapıyoruz ilk günler belli olmuyordu. : )
Haklısınız, amper ölçmekten bıkınca gazlı sistemi tercih ettim.

Hocam, elektrik aksamları (sigorta, role vb.) konusunda pek bir bilgim yok.

Fakat akülerin yeterliliği ile alakalı olarak:
Kullandığınız buzdolabının 100W olduğunu ve günün %30'unda çalıştığını (Buzdolabının için yeterli soğukluğa gelince kompresör duruyor, içerisi ısındığında tekrar çalışıyor.) varsayarsak günde ortalama 8 saat çalışır ve toplam 800W güç harcar. Işıklandırma için led kullanırsanız ışıklandırma ve telefon şarjı içinse günlük 12 Volt üzerinden 50W yeterli gelir. Yani kaba hesap toplam günlük 850W elektrik ihtiyacınız olacak.

80 Amperlik 12 Volt bir akü ile 80*12=960W elektrik depolayabilirsiniz. 2 tane akü ile 1920W elektik depolarsınız.

Yani bu hesaba göre 2 adet 80lik akü 2-2.5 gün yeter gibi gözüküyor. Ama tabii en çok elektrik tüketen şey buzdolabı olacağı için buzdolabının tüketimi çok önemli. Buzdolabı verimliliği, ayarı ve ortam sıcaklığı elektrik tüketimi olumlu veya olumsuz etkileyebilir.

Ayrıca Akdeniz45 hocamın dediği gibi telefon tablet vb şarjını ve ışıklandırmayı doğrudan 12 Volt üzerinden yapmanız çok daha verimli olur. Çünkü aküden 12 Volt olarak çıkan elektrik 220 Volta yükseltilirken bir kayıp olacak, ardından şarj cihazı 220 Volt elektriği 5-9-12 Volt elektriğe düşürürken yine bir kayıp olacak.
Yeterli ve detaylı açıklama için teşekkürler.

Hidrofor,
Işıklar,
Telefon şarj,
Buzdolabı,
Webosto v.s..

İnce hesap yapılacaksa güç üzerinden gitmek faydalı olacaktır.

Güç = Akım Şiddeti X Gerilim​
Türkçesi​
watt = amper x volt hesabı yaparak, akünüzün toplam harcanabilir güç değeri ile karşılaştırmak gerekli.​
Tabii bunları hesaplarken örneğin;
2 Amper harcayan bir cihazı günde 10 saat çalışsın. Bu cihaz 2x12x2 = 48 watt-saat güç harcayacak.
Akünüzü en fazla -jel ise- teoride %80 ni kadaranı harcayabilirsiniz.​
Yukarıda ki 800 watt -saat tüketimden yola çıkarsak,​
Size en az 1000 watt-saat lik güç verebilecek bir akü lazım. (%80 ni 800 watt)​
Bunu da 12 volta bölersek;​
1000/12 = 83.333 AmperSaat (Ah) akü lazım.​
Teoride sizin 80 Amperlik iki akünüz iki güne yakın yeter gibi. Kaba hesaplamada yanlışlık yoksa : D​
Ancak akü her defasında (%80 kullanım) derin döngüye (DEEP CYCLE) girebilir, kısacası ömrü azalır.​

Alternatörden beslenecekse Havensis'in DC-DC şarj cihazı uygun bence.

Yine teoride jel aküleri ELO gibi bir röle ile doğrudan bağlamak sakıncalı denilmekte ama bağladım diyende vardı.

Bende AGM var. @RamizDAYI 'nın bahsettiği B-Het'ten alınma. Tam ve doğru bilgi ve ürünü size söyleyecektir. Bizde ki anca teori.

Kendi sistemimde ince hesap yapmayı bıraktım, artık ne yetiyorsa. Kamp mı yapıyoruz yoksa amper hesabımı yapıyoruz ilk günler belli olmuyordu. : )
Gayet açıklayıcı oldu, teşekkürler.

Hızlı kampevanım Güçlü'de bir güneş paneli kullanmıyorum. Akülerin dolması için aracın alternatörüne güveniyorum. Yani kamp ertesi gün mutlaka biraz gezmem gerekiyor böyle olunca. Güneş paneli sistemi sizin için hep dolu tutar. Bu önemli bir fayda sağlıyor.

Bu sorulara ezbere veya kulaktan dolma bilgilerle verilen tüm cevaplar ya yanlıştır ya gereksiz yatırımdır.

Elektrik ihtiyacınızı mutlaka kullandığınız tüm cihazları tek tek ne kadar süre çalıştığını ve ne harcadığını yazarak hesaplamalı, sonra buna uygun bir depolama ve şarj sistemi kurmalısınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR