Ilgaz Kampı ZİRVEDAK (Aralık 2004)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erthem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,211

erthem

Moderatör
Yer
Ordu
Zirve dağcılık Ankara temsilciliği olarak ilk eğitim faaliyetimizi Ilgaz dağının güzelliğinde gerçekleştirdik.17 kişilik katılım ile güzel bir eğitim faaliyeti oldu pek çok kişinin ilk kar kampıydı.

Kış kampcılığın yaz kampcılığından farkı cadır kurulumu cadır duzenı kamp secimi beslenme ve sıvı alımının önemi benzinli ocak kullanımı tamiri ve temizliği anlatıldı. ben(egemen) cihan ve metin kar magarsında kaldık ve genel olarak kar mağrasının yapımını düzenini görme şansları oldu sabah erken saatte kalkılmasının nedeni tam zamanında hazırlanmanın önemi anlatıldı. Lokal santral ın tek izin nedeni ve önemi .kazma krampon kullanımı yürüyüş teknikleri vak vak, french,amerikan ve front point tekniği gösterildi.kazma ile düşüş eğitimi yapıldı. Pek çok uyemiz için dağcılığa ilk adım atılmış oldu..

bir zirve dağcılığı geleneği gene bozulmadı 3 saatlik yok 5:30 saatte gidildi ve eğlencenin ve paylaşımın doruklarına cıkıldı ....

Eğer hava koşulu iyi olsaydı Ankara il temsilciliği olarak ilk zirvemizi Ilgaz Dağında gerçekleştirecektik. Zirve olmasada cok eğitici ve öğretici bir faaliyet olduğu kanısındayım...

Katılan herkese teşekkür ederim...

Faaliyetin teknik raporu ektedir

Saygılarımla

Egemen İPEK
ILGAZ DAĞI KIŞ TEMEL EĞİTİMİ KAMPI FAALİYETİ RAPORU

1.Etkinliğin

Adı : KIŞ TEMEL EĞİTİMİ

Bölgesi : ILGAZ

Tarihi : 4 – 5 Aralık 2004

Hedefi : Eğitim

Lideri : Egemen İpek

Lider Yardımcısı : Abdullah Koç

Etkinliğe katılanlar :

Kadir Karaküçük
Fulya Aykın
Onur Kaya
Semra Kaya
T . Cihan Dabakoğlu
Metin Okumuş
Mahmut Aşçıoğlu
Emre Aşçıoğlu
Songül Çınar
Saadet Temiz
Berrin Hacallıoğlu
İsmail Kandemir
Oğuz Akkurt
Şamil Şahin
Murat Ergan

2.Etkinlikte Kullanılan

Kamp Malzemeleri :
Çadır,benzinli ve kartuşlu ocaklar,kürek

Kişisel Malzemeler : uyku tulumu,sırt çantası, giyim malzemeleri

Teknik Malzemeler :
5 kazma, 5 krampon

4.Tırmanılan Rota:

Yer :Çankırı

Rakım : 2587 metre

Uzunluk : -

Hedeflenen zaman : -

Harcanan zaman : -

Kamp yeri : geniş yayla alanı 1500m

Tehlikeler : kar altında pek cok yerde su yatagı var yuruyuslerde dikkat edilmesi gerekir sisli bazen göürşmesafesini 5 metreye kadar düşürüyor grubun kopmamasına dikket edilmesi gerekir başka bir tehlike yok.

Çadır/ Bivak/ Su alanları : heryerde su bulmak mevcut ancak eğitim kampı olduğu için su kullanılmasına izin verilme herkes suyunu kar eriterek yaptı.

5.Yürüyüş Yapılan ve Tırmanılan Rotanın Zemin Yapısı:

Kar durumu cok iyi bilek hizasına kadar batıyordu zemin yeşillik olduğu için kar örtüsünün ince oldugu yerlerde kayma riski fazla havanın sıcak olusu karı sıklaştırmış

6.Yiyecek Durumu:
Her çadır kendi yemeğini götürdü
1 öğün kahvaltı , 1 öğün aksam yemeği yendi ekstra 1 gunluk fazla yiyiecek goturuldu.herkes kendisi çikilota,cicibebe , kuruyemiş vs getirdi.

7.Hava Durumu:
1. Gün : gunduz kapalı, yağış yok, sisli ,
gece 2 derece yagmur yağdı
2. Gün : hafif yağmur-kar,sisli

8.Kullanılan Haberleşme Araçları:

Avea ve Telsim kamp alanı ve çevrede çekiyordu haberleşme aracı olarak cep telefonlerı kullanıldı

9.Ulaşım:

Hareket yeri ve saati: Tandoğan Migros Önü saat:07:00

Varış yeri ve saati : Ilgaz Karayolları şantiyesi Önü saat: 12 :30

Kullanılan araç : Özel Minibus kiralandı

Uzaklık : 245km

Birey başına ulaşım gideri: 25 milyon

10.Faaliyete Götürülen İlk Yardım ve Kurtarma Malzemeleri:

Bireysel olarak herkesin kendi kucuk ilk yardım cantaları vardı bir adet ilk yardım seti goturuldu

11.Günlük Etkinlik Dökümü:
1, Gün :
13:00 da yürüyüşe başlandı
14:15 te kamp yerine vardı
16:05 te kamp alanı kuruldu
20:30 da toplantı yapıldı
21:30 yat
22:00 ses kes

2, Gün :
05:00 kalk
06:00 hareket ancak
6:30 da hareket edildi grup uyarıldı
*kamp alanında kalan ekibe yürüyüş yaptırıldı
08:30 :uygun alanda kazma eğitimine başlandı
11:30 eğitim sona erdi
12:00 kamp alına varıldı
13:15 te kamp toplandı
14:15 te otobuse vardıldı

13.Değerlendirme toplantısı:

Faaliyetten sonra çay molası verilen yerde yapıldı genel olarak herkes çok memlun kaldığını pek çok tecrube edindiğini bir cok malzemin gerekliliğini ve önemi dile getirdi, grup içinde paylaşımın arkadaşlığın çok iyi olduğu ancak bazılarının toplu muhabettlere katılmaması eleştirildi. Çevreye daha dikkatli olunması ve çöplerin doğa atılmaması uyarısında bulunuldu.

Raporu Düzenleyen: Egemen İPEK

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

SON KONULAR

Geri