sateve şenlikleri ve batum gezim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sadık59 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,941

sadık59

Ana Kamp
Yer
tekirdağ
bir arkadaş daveti sayesinde türkiyemizin saklı kalmış cennetlerini keşfetme şansını yakaladım gezip gördüğüm yerlerde kampçılık, dağcılık, doğa yürüyüşleri, off road v.b. kısaca aradığın tüm heycanı yaşayabileceğin alanlar, saklı kalmış dedim zira sateve ve civarını artvin şavşat yöresi haricinde pek kimse bilmiyor zannedersem bu kanı oluştu bende, doğa güzelliğinin yanında tam bir oksijen cenneti ciğerlerimize çekdiğimiz havaya pek alışkın olmadığımız için herhalde; ilk günlerde temiz hava bizi çarptı bayağı öksürdük çiğerimiz ne yapsın arkadaşlar şehirlerin karbon monoksit ve dioksit gazlarından zenginleşmiş havasına alışkın
her yıl temmuz ayının ikinci haftası (ilgilenen arkadaşlar artvin şavşat belediyesinin ve meydancık belediyesinin web sayfasından takip edilebilirler http://www.meydancik.bel.tr/ , http://www.savsat.bel.tr/ ) cuma başlayıp cumartesi pazar üç gün süren şenlikler düzenleniyor isteyen çadırlarıyla isteyen günübirlik isteyende uyumadan sabaha kadar eğlencenin tadına varıyor, tavsiyem temmuz ayı deyipte yazlık kıyafetlerle gelmeyin özellikle akşamları çok soğuk köylerinde soba yakılıyor
şenliklerin düzenlendiği alanda ihtiyacınız olan hemen her şey bulunuyor ormanlık alan ama yinede mangal ve ısınma amaçlı ateş yakılabiliyor satave şenliklerinde bulunduğumuz üç gün içerisinde meydanda bulunan insanların hiç durduklarını görmedim sabaha dans horon halay
sizlere çok güzel resimler sunmak isterdim ama maalesef makinem bozuldu çeptelefonumla çektiğim resimleri paylaşabiliyorum ve herkesin kesinlikle bu güzellikleri görmesi gerektiğine inanıyorum

Fotoraf0050

Fotoraf0051

Fotoraf0054

Fotoraf0055

Fotoraf0062

Etiketler
Ynt: sateve şenlikleri ve batum gezim

yollar dik sarpa ve stabilize yollar o nedenle gidecek arkadaşlara bir tavsiye arazi yapısına uygun bir araç tercih edilmesi aksi taktirde dönüşte tamirciler hayır dualarını sizden eksik etmezler ne yenir derseniz kesinlikle ama kesinlikle et döner tavsiye ederim zira kaldığımız süre içerisinde tercihimizi hep dönerden kullandık doyamadık yöresel lezzetlerden tereyagı ve peyniri tek kelime ile muhteşem köyden aldığım sütten ot kokusu geliyordu çocuklarım içemedi ama ben özlediğim lezzeti geri çevirmeden içtim
çok ayı var dediler ama belki kalabalıktan dolayı pek ziyaretimize gelmediler

Fotoraf0076

Fotoraf0080

Fotoraf0081

Fotoraf0095

Fotoraf0103

üç gün doya doya eğlendikten sonra rotamızı batuma çevirdik sınırdan geçene kadar söylentiler nedeniyle çok endişeliydik ama gezimiz boyunca çok memnun kaldık

Fotoraf0081

Fotoraf0092

artvin, şavşat, dutlu, oba,mısırlı,meydancık köylerinde gördüğümüz olumsuzlukların resimlerini yayınlamıyorum ama arkadaşlar insan eliyle doğa ancak bu kadar linç edilebilir ve bu vahşet her geçen gün şiddetini artırarak devam etmekte tabi bizler buna seyirci kalmaya devam edersek bir bu doğa bizlere öyle bir tokat atacak ki neye ugradımızı şaşıracağız ama iş işten çoktan geçmiş olacak bu güzel doğanın katilide HES denilen canavar dağlarda oluşan şelalelere bile hemen hes konurmuşuz her otuz kırk km de yapılan barajları ve baraj göllerini sular altında kalan tabiat harikası yapı ve yeniden düzenlenen otoyollar ormanları birer birer yok etmekte

gezimiz sonunda sataveden ayrıldık ve batuma doğru yol aldık hopadan sarp sınır kapısına dolmuş çalışıyor ama nedense aynı dolmuşlar sarp sınır kapısından hopaya çalışmıyor mantığı ben çözemedi varın siz çözün sınırdan kemalpaşa beldesine ordan hopaya dolmuşlar çalışıyor.
daha sınır kapısındagürcüler bizden farklarını ortaya çıkarıyorlar yeni yeni kendine gelen bir ülke olmasına rağmen sınır kapısı bizimkinden daha modern ve düzenli çalışanların çoğu bayan ve güler yüzlü ve kesinlikle yığılmalara müsaade etmeden hemen işinizi görüyorlar bunları görünce endişe namına bir şey kalmadı bende

Fotoraf0348

Fotoraf0353

Fotoraf0354

Fotoraf0386

Fotoraf0412

batumla ilgili çok şey yazıldı o nedenle aynı şeyleri ve resimleri çok fazla paylaşmıyacam
sınırın diğer tarafında rastlantı sonucu karşılaştığımız taksici davut abimiz (+995 593 49 30 51) gezimiz boyunca fazla yorulmadan bize batumu gezdirme ve tanıtma fırsatı tanıdı
batumda ayak basmadık yer bırakmadık ve gezimiz boyuncada bizlere rehberlik yaptı karşılığı (125 lari / 0,85 ) yaklaşık olarak 140 lira civarında 2 gün boyunca otelimizden aldı otelimize bıraktı gezi sonundada sınır kapısına bırakıp geri döndü sayesinde hem gezdik hemde batum acaristan ve gürcistan hakkında bilgiler edindik kendisine söz verdim arkadaşlar telefon numarasını yayınlıyorum aynı zamanda çok güzelde türkçe konuşuyor
batuma gelince biz türkler keşfedene kadar çok ama çooooooook ucuz bir şehirmiş o andan itibaren enflasyon hortlamaya başlamış ve bizlerin yüzünden batumlularada hayat pahalanmış bir devlet memurunun ortalama maaşı 500-600 lari civarındaymı ev fiyatları ve kiralar bizlere göre çok ucuz eski batum evleri bahçeli 6000-7000 dolar civarında mercedes arabalar 2003-2004 model 5000 dolar civarında başlıyormuş ve türklere burda alımlarda her türlü kolaylığı sağlıyorlarmış bir çok türk arsa ve ev almış batumdan almayada devam ediyorlarmış ev arsa alan türklere isterlerse vatandaşlık veriliyormuş hiç bir devlet dairesinde kapalı bölme bulunmazmış ve tüm bölmeler camekalıymış devlet memurları vatandaşın işini yapmadan oturamazmış yakın bir zamanda avrupanın las vegası olacakmış.........

Fotoraf0400

Fotoraf0415

Fotoraf0423

Fotoraf0465

Fotoraf0471

İyi günler
Sadık bey
Paylaştığınız için teşekkür ederim,Batum geçekten çok güzel bir şehir,bozulmadan görülmesini tavsiye ederim.
Mayıs sonu Haziran başında doğu karadeniz ve Batum seyahatım olmuştu ve çok memnun kalmıştım.Gezi için açtığım topic
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=87034.0
Saygılar
Batuhan

valla imrendim batuhan beyin yazılarınıda okudum takip ettim okadar güzel anlatımınız varki ne var ne yok sat git oraya yerleş vatandaşlıkda veriyorlarsa oh ne güzel bide iş ayarladınmı yan gel yat hic değilse belki insan yerine konuluruz

İyi günler
Sy Aygün
İlginiz için teşekkür ederim,isteklerinizin kabul olması dileğiyle
Saygılar
Batuhan

sayın ergün bey batuhan bey teşekkür ederim
çalışan kesim için pek uygun bir yer değil zira maaşlar çok düşük ama burda emekliye ayrılmış kişiler için çok uygun bir yer
hayat çok ucuz ilerde ne olur bilemem zira yurdum insanın batuma aşırı ilgisi biraz enflasyonu hortlatmış

işin şakası bizim ülkemiz her yerden daha güzel ama gidip görmek istiyorum las vegas olsun sonra yerleşiriz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,145
Kaydolan Son Üyemiz
compozer

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR