Uyku Tulumu Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mülteci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 135
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,419
Ynt: Uyku Tulumu Seçimi

merhaba,

Agustos gibi Altıparmaklara tırmanacağız ve fakat bu anlamda ilk deneyimim uyku tulumu ve mat almak istiyorum. O kadar çok tulum inceledim ki farklı farklı sitelerde, şaşırmış durumdayım. O kadar ki gözümün önünde uyku tulum ve matları geçmekte:smiley:

BAna söylenen -20 c olsun ona dikkat et bir de mat şişme olsun gibi şeyler ayriyetten taşıması hafif ve katlanması kolay da olmalı imiş...Bana önereceğiniz bir marka ve model olursa çok sevinirim.

Şunu da özellikle belirtmek isterim ki normalde herkesin üşüyebileceğinden 2 kat daha fazla üşüyen bir insanım:smiley: Acaba bana öneriniz ne olabilir???
teşekkürrrrrrr

Etiketler

Daha önce bahsettiğim gibi bazı tulumlarda derecelerin CE standardına göre bazılarında ise üretici insiyatifine göre yazılmış olmasından dolayı tulumları derecelere göre karşılaştırmanız sağlıklı sonuç vermeyecektir. (her ikisi de CE standardına sahip 2 tulumu karşılaştırabilirsiniz)

Profilinizde isim olmadığından bay / bayan olmanıza ne yazık ki yorumda bulunamadım fakat 168 ve altı boyda bir bayansanız Marmot Wave 4 Bayan modelini özellikle tavsiye ederim. http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=4119
Marmot Wave 4 modeli forumda da genelde iyi yorumlar almış bir model.

Loap St. Moritz modeli yine önereceğim daha ekonomik bir model http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=911

Son olarak Marmot Sawtooth modeli diğerlerine göre daha yüksek fiyatına rağmen kaz tüyü dolgulu olması ve paralelinde daha ufak paket hacimi ve çok iyi ağırlık ısı yalıtımı oranı (1300gr. -9/-29) ile gözüm kapalı önereceğim bir model olacaktır. Kaz tüyü dolgulu olması nedeniyle iyi bakımla 10-15 sene kullanabilirsiniz ve sentetik tulumlara göre fiyat dezavantajını uzun ömürü ile de çok rahatlıkla kapatır.
http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=1777

Mat olarak şişme mat iyi bir köpük mata göre daha iyi ısı yalıtımı sağlamaz fakat çok daha konforludur. Temasla ısı kaybı çok hızlı olduğu için iyi bir mat kullanmanızı mutlaka öneririm. Köpük mat olarak http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=2477 tarzı kışlık bir ürün ya da http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=1358 gibi bir şişme mat uygun olacaktır.

Vaktiniz olursa http://www.adrenalin.com.tr/texts.asp?TextID=806 adresindeki uyku tulumu ve mat seçimi yazısını da okumanızı öneririm.

Bahsettiğim markalar dışında hakkında bilgi almak istediğiniz ürün olursa lütfen yazın bilgim dahilinde yardımcı olurum.

Bu arada Gezenbilir üyeleri için bu gece ya da yarın Adrenalin'in bir indirim duyurusu olacak ve tulumlar bu kapsamda olacak.

Sayın Tansuğ çokkk teşekkür ederim paylaşımınız için...

Sanırım Marmot wave4 boy- pos ve endam olarak tam da bana uygun olanı:smiley:) Fakat kaz tüyü mü ??? Şayet değilse yazık ki almayacağım.

Bir de hazır sizi bulmuşken aşağıdaki linkteklerini atacağım ürünler hakkında da bilgi almak isterim.

http://www.outdoorkit.co.uk/product.php?product_id=170

http://www.outdoorkit.co.uk/product.php?product_id=602

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

*Adrenalin'in tulumlarla ilgili yapacağı açıklamayı sabırsızlıkla beklediğimi belirtmeden geçemeyeceğim:smiley:)))

Merhaba,

Wave 4 modeli sentetik bir model. Tüy olarak Marmot Sawtooth modeline http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=1777 ya da Lafuma Warm'n Light 1600 http://www.adrenalin.com.tr/productdetails.asp?ProductTypeID=3054 modellerine bakabilirsiniz.

Gönderdiğiniz iki model ceket de TNF nin su geçirmez doğa kullanımı için uygun modelleri. Daha ağır koşullarda kullanacaksanız Gore-tex olan model daha uygun olacaktır. Bu arada şu anda Türkiye'de satılan çoğu dış katmak cekette indirim var, yakın ya da daha düşük fiyatlara benzer ürünler bulabiliyor olmalısınız.

İNDİRİM duyurusunu bugün yaptık, 19 Haziran'a kadar Gezenbilir üyelerine tüm outdoor ürünlerde nakit ödemede %25, kart ile ödemede %15 indirim yapıyor olacağız. Ayrıntılı bilgiyi http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=34079.0 adresinde bulabilirsiniz.

@ ft-ankara
Ağustos ayında ağrı dağı çok sıcak olur yanınıza alacağınız malzemeyi bu durumu unutmadan seçin. Yürürken yüzünüzün aşırı yanmaması için önü yeterince uzun bir şapka, kollarınızın yanmaması için ince uzun kollu bir tişört ve eğer ellerinizin yanmasını istemiyorsanız ince bir eldiven götürmeyi unutmayın. Uyku tulumunuz sizi endişelendirmesin genel olarak yeterlidir. Aşırı koşullarda belki biraz üşürsünüz ama hayati bir tehlikeye girmezsiniz. Ben kış koşullarında daha kötü tulumlarla ( yukardaki arkadaşın sorduğu askeri tip tulumlar gibi) 4200 de kaldım biraz üşümek dışında hiç bir sorun yaşamadım. Aşırı giyinerek kendinizi terletmemeye dikkat edin ayrıca tulumada aşırı giyinerek girmeyin vucut ısınız tulumu ısıtmazsa sizde ısınamazsınız. 4200 de yaşayabileceğiniz en büyük sorun rüzgar sorunudur. Fırtına varsa çadırınızın kalitesi çok büyük etken oluyor. Modelini yazdığınız çadırı kullanmadığım için bilmiyorum ama eğer rüzgarda gürültü yapıyorsa uyuyamazsınız. Acentalar genellikle bir sezonda parçalandığı için kaliteli malzeme alıp müşterilerine vermiyorlar. Özellikle yerli müşterilerin kullandığı malzemelerde genelde sigara delikleri olur. Bu nedenle acentaya hangi model çadır vereceğini sormanız iyi olacaktır. Eğer iyi bir model ise yankı bey'in de dediği gibi kendi çadırınızı götürmenize gerek yoktur. Diğer türlü kendi çadırınızı götürmeniz daha uygun olacaktır. Yanıza yeterli büyüklükte bir kaç tane çöp poşeti almayı unutmayın. Gece botlarınızı bu poşete koyup çadır içine alın ya da poşet içinde çadır önüne bırakın. Rüzgar varsa çadır önünde bile içine kar dolabilir zirve yapamazsınız. Ayrıca donmuş botları giymek pek hoş bir deneyim değil. Katıra vereceğiniz çantanızı her ihtimale karşı kilitlemeniz uygun olacaktır. Ayırca mazlemenizi çanta dışına koymamanız yine uygun olacaktır. Çadır içinde gece istediğinizde sıcak içecek hazırlayabilmeniz için gerekli malzemeniz olması çok iyi olacaktır. Varsa ocağınızı götürün. Plato girişinden önce kesinlikle kranponlarınızı takın. Rebherler kranpon takmayı bilmeyen müşterilerle uğraşmamak için genelde gereksiz derler aldırmayın. Genelde gerek yoktur ama kranpon her zaman buz üzerinde bottan daha güvenlidir. Kayarsanız yaptığınız son hata olur. Başarılar.
@ vosdost
Sözünü ettiğiniz uyku tulumları genel olarak çok ağırdır ayrıca sünger gibi su çekiyorlar. Sıfır derecenin altında kullanıma uygun değiller. Ayrıca benzeri şekilde satılan matlarda var bazıları hafif ve yumuşaktır çabucak ezilir bazıları ise taş gibi serttir ama kaya gibi ağırdır. Kısaca dağcılıkta kullanıma uygun değiller ama taşıma sorun değilse ve kuru ya da kapalı alanda kullanacaksanız işinizi görür.

the north face aluetian ve marmot wave 3 modelleri arasında kararsız ::smiley: kaldım birinin dış kumaşı enduralite diğerinin ionic fark nedir bilmem yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler..

Hiç uyku tulumunda yatmadım.Yapı olarak yatarken sağa sola çok dönen birisiyim.Uyku tulumunun içinde sağa sola dönmek mümkün oluyormu yoksa sabaha kadar sırt üstümü yatmak zorundayız.

bende sizin gibi uyurken çok hareketli birisiyim :smiley: uyku tulumunda aynı manevra kabiliyetini gösteremezsinizde az çok hareket edecek yer oluyor.birde çadır büyüklüğüne dikkat etmenizi öneririm.boyum 1,90 ve 2 kişilik çadırda çapraz yatarak ancak rahat edebildim...zaten bu tür etkinlikler fedakarlık gerektiriyor,iyi eğlenceler...

Bende uyurken dönenlerden biri olduğum için yıllardır mont bell marka uyku tulumu kullanıyorum. Türkiyede bulabilirmisiniz bilmiyorum ama yurtdışından da getirtebilirsiniz. Montbell super stretch montbelle ait patentli bir tasarım başka uyku tulumları bu şekilde üretilemiyor. Tulum içinde sağa sola dönebiliyorsunuz, diz ve dirseklerinizi ısı yalıtımını bozmadan kırabilirsiniz ve tulumun içinde oturabilirsiniz vucudunuzun şeklini alıyor. Yine kendilerine ait patentle üretile özel kumaşı sayesinde su geçirmiyor ve çok hafif. Örneğin -40 ve -23 değerinde olan ultra light expdition modeli 1.5 kg ile bu özellikleri veren en hafif uyku tulumudur. Ayrıca boy ayarlama ve minder olarak kullanabilme özelliği var. İç içe geçirdiğinizde çadır içinde koltuğunuz oluyor ;D. Japonlar yapmış abi ;D . Yaklaşık 10 yıldır hep bu markayı kullanıyorum bana karşı bir yanlışını görmedim.

[attachment=1]

Ecinfo 002 00986

Bu başlıkta bu yararlı bilgileri paylaşan tüm arkadaşlara çok teşekkürler, çok doyurucu bilgiler var.

Firmanın kurucusu hem japon hemde dağcı olunca böyle oluyor. Kurucusu Eiger'e kuzeyden çıkan ikinci japon. Kurucu ortaklarıda iki dağcı japondan oluşuyor. Tasarım aşamasındaki ürünleri japon dağcılara test yaptırıp daha sonra satışa çıkarıyorlar. Ürünlerinde şeytanın aklına gelmeyecek ayrıntılar var. Zaten firmanın felsefesi de japon felsefedinden geliyor güzellik fonksiyondur diye bu felsefeyi firma sloganı yapmışlar. Ürettikleri en basit üründe bile bir çok özellik var. Uyku tulumu hakkında daha fazla detay yazmadım ama gerçekten şaşırtıcı şeyler var. Öreneğin kumaş o kadar ince ki baktığınızda altında tüyleri görebiliyorsunuz ama kolay kolay dışarıya tüy atmıyor su geçirmiyor. İçine girdiğinizde ölü nokta kalmıyor vucudunuzu tamamen sarıyor. Ha birde tabuta benzememesi de psikolojik olarak hoş bir durum ;D.

Makrakanta size uygun olan uyku tulumu hangisi bunu bilmediğim için fiyat yazamıyorum bu bilgiyi verirseniz japonya satış fiyatını yazabilirim. Kaz tüyü ve kaz tüyü olmayan iki ayrı gurup var. Ayrıca kaz tüyü olanlarda önce ultra light super stretch bunlar 800fp kaz tüyü ve super stretch 650fp kaz tüyü olarak ikiye ayrılıyor. ultra light super stretch uzun kısa ve orta olmak üzere üç boyda diğerleri ise kısa ve uzun olarak iki boyda üretiliyor. Isı yalıtım özelliklerine görede her tür 0 dan 7 ye kadar numaralandırlımış ve bütün bu modeller sağ ve sol fermuar olarak üretiliyor. Yani anlayacağınız kendiniz için en uygun modeli bulup seçmeniz için 100 lerce değişik tulum var hepsinin fiyatını yazmamın imkanı yok ;D.
Hem işinizi kolaylaştırmak için ve hemde kaz tüyünün avantajları nedeni ile kaz tüyü olmayan modelleri geçiyorum. Boyunuzu bilmediğim için bana uzun orta ya da kısa modellerden hangisini istiyorsanız onu yazmanız gerekiyor. Kısa model en fazla 168 cm boyunda olanlar için orta model 178cm ve long 193cm . Bunlardan hangisi sizin boyunuza uygun? Ayrıca bana vermeniz gereken bir diğer bilgi ise kaç derecede kullanmak istediğiniz. Basit olarak 20 dereceden -40 dereceye kadar değişik aralıklarda model seçebilirsiniz. Örnek olarak bunlardan en yükseği 15 dereceden -40 'a kadar olan UL.SS. EXP dir konfor derecesi -23 tür. En düşüğü ise 20 dereceden 3 dereceye kadar olandır. Bana bu bilgileri verirseniz size fiyatı yazabilirim.

Ömer bey önce doyurucu bilgilendirme için teşekkür ederim.Boyum 180 kilom 93.Normal arazi şartlarında yani en fazla -5 derecede kullanırım dağcı filan değilim kampta kullanırım.Ama çok üşüyen birisiyim.Bu şartlarda fiyat arştırıp link verirseniz memnun olurum.Teşekkürler.

Verdiğiniz bilgiye göre size uzun boy ve 2 numaralı uyku tulumu uygun ama ben 1 numaranın özelliklerinide yazıyorum ki ikisi arasında karar verebilesiniz.
mont bell UL SS 2'nin japonya satış fiyatı 36 800 yen. Konfor derecesi -4 en düşük ısı derecesi -15 en yüksek ısı derecesi ise +15 derece. Bu derecelendirme sistemini biliyormusunuz bilmiyorum ama bunun anlamı -4 dereceye kadar rahat üşümeden uyuyabilirsiniz en düşük -15 derece sıcaklıkta kullanabilirsiniz anlamına geliyor. Ayrıca yaklaşık +15 derece yüksek sıcaklıkta da kullanabilirsiniz. Ağrılık 900 gram kapladığı hacim 4,5 lt.
mont bell UL SS 1'in japonya satış fiyatı ise 43 800 yen konfor -9 derece , en düşük -22 derece ve en yüksek +13 derece. 7lt hacim ve 1,14 kg ağırlık. Bu iki uyku tulumu 800fp kaz tüyüdür. Ben bu ikisinden birini seçmenizi tavsiye ediyorum.
mont bell SS 2'nin fiyatı 27 800 yen ağırlık 1,22 kg hacim 8 lt 650fp kaztüyü
mont bell SS 1'in fiyatı 33 800 yen ağırlık 1,46 kg hacim 9 lt 650fp kaz tüyü
Bu ikisinin ısı yalıtımları yukardakiler ile aynıdır.
Dikkat etmen gereken şeylerden biri ihtiyacın olan ısı yalıtım değerlerini iyi hesaplaman. Bu firma diğer bazı firmalar gibi satışı arttırmak için sahte ısı değerleri vermiyor yine de kullanım sırasındaki koşulların değişmesi bu değerlerde değişime neden olur örneğin çadırın kalitesi. O yüzden yanlış hesaplaman daha sonra pişman olmana neden olabilir.
-5 maksumum olsun diyorsanız o zaman hem oranlar hemde fiyatlar değişecektir. Ben verdiğiniz -5 i konfor değeri olarak aldım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,452
Kayıtlı Üye Sayımız
172,105
Kaydolan Son Üyemiz
kmete35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR