Volkswagen T3 Yorumlarınızı Bekliyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan smlhyk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,646
Ynt: Volkswagen T3 Yorumlarınızı Bekliyorum

Sayın bahcecim hava soğutmalı t3 ler için yanlış bilgiler vermiş.Doğrular şöyledir:projeniz doğruysa heryerde ruhsata işletebilirsiniz(bir su haznesi ve bir devridaim motoru monte edilerek egzos vasıtasiyle sıcak su sağlanacak).İkinci olarak hava soğutmalı araçlarda doğru kullanıldığı zaman hararet sorunu kesinlikle olmadığı gibi, hatalı kullanım sonucu oluşan hararet durumlarında da su soğutmalılara göre çok fazla avantajları vardır(conta yakmazlar , motora hasar vermezler,yolda bırakmazlar,biraz dinlendirip yola devam edersiniz).Doğru kulanım, sadece devirli kullanmaktan ibarettir(3.vites normal bir devirle çıkabileceğiniz bir rampa için 2.vites yüksek devri tercih etmek).Geçen yıl temmuz ayında günün en sıcak saatlerinde marmaris datça arasındaki rampalarda ve benzer çok sayıda rampada ve toplam 3000 km boyunca bir hararet durumuyla karşılaşmadım.

Etiketler

CESİ' Alıntı:
Sayın bahcecim hava soğutmalı t3 ler için yanlış bilgiler vermiş.Doğrular şöyledir:projeniz doğruysa heryerde ruhsata işletebilirsiniz(bir su haznesi ve bir devridaim motoru monte edilerek egzos vasıtasiyle sıcak su sağlanacak).İkinci olarak hava soğutmalı araçlarda doğru kullanıldığı zaman hararet sorunu kesinlikle olmadığı gibi, hatalı kullanım sonucu oluşan hararet durumlarında da su soğutmalılara göre çok fazla avantajları vardır(conta yakmazlar , motora hasar vermezler,yolda bırakmazlar,biraz dinlendirip yola devam edersiniz).Doğru kulanım, sadece devirli kullanmaktan ibarettir(3.vites normal bir devirle çıkabileceğiniz bir rampa için 2.vites yüksek devri tercih etmek).Geçen yıl temmuz ayında günün en sıcak saatlerinde marmaris datça arasındaki rampalarda ve benzer çok sayıda rampada ve toplam 3000 km boyunca bir hararet durumuyla karşılaşmadım.

19.000 km yapan, otomatik vites, havasoğutmalı araçtan bahsettiğimi okumamışsınız galiba.

Ben de bir T3 kullanıcısı olarak hiçkimseye bu araçları kötületmem. Yıllarca kaplumbağa kullanmış olmam da cabası. Ayrıca yine bu site altında ford transitmi, T3'mü gibi gereksiz karşılaştırmalar da yapılmıştır. Az da olsa kaplumbağacı ve BUS'çı arkadaşlarım var, duyduklarımı aktarıyorum sizlere. Amacım asla çok bilmişlik değil, aksine paylaştıkça çoğalıyor ve düzeliyor hatalar...

bahcecim' Alıntı:
Benimki 1900 motor, benzinli, seri şanzumanlı, orjinal 137binde standart T3.

Syncro değil, olmasınıda istemezdim herhalde. Ama vestfalia tavan isterdim :smiley:

syncro olmasınıda istemezmişşşşşş kedi uzanamadığı ete mındar dermiş metinim :smiley: bende 2 çeker olmasını istemem. zaten istesemde hemen oluyor.

Neden mundar olsunki. Ben de syncro istemem. Aracimi tepinmek icin degil uzerinde gezmek icin kullanmayi seviyorum. Tercih meselesi.

insel abi bizde tepinmiyoruz zaten sizin için yolun bittiği yerden biz devam ediyoruz. adına tepinmek diyemeyiz.

Haklisin. Ama benim de şimdiye kadar yolum bitmediki. Birkere 640 metreMercedes karavanimla kalmistim. Onda da kasindim resmen. Yani sanma ben de dag tepe gezmiyorum. Ama çukur gorursem etrafindan dolasiyorum. :D Yani yol biterse de yurursun gibi geliyor. :D

t392syncro' Alıntı:
metin abicim naber nerdesin yaaa nasıl keyfin özledim seni

Aslında 3. Bus buluşmasında uzuun uzuun konuşuruz diye ümitlenmiştim ben. Tatlı tatlı sohbet ederiz diye, ama benim "iş yoğunluğum" yüzünden yanınıza bile gelemedim biliyorsun. Arkın'la seni bile şöyle bir girişte görebildim işte. Umarım en yakın zamanda orta noktalarda bir buluşma yaparız da görüşürüz. Arkın'ı tutar kulaandan getiririm ben.

Sevgiyle kal...

aynen doğru söylüyorsun oturup sohbet edemedik rahatça konuşamadık biz bize orta bir noktada buluşalım en kıs azamanda iyi olur. görev alma ama az olallım rahat olallım. buluşmak için top arkınla sende ozaman

Bilgi paylaşan herkese teşekkürler.

T3 motor varyasyonlarıyla ilgili bazı eklemeler yapmak istiyorum.
Aşağıdaki motor tipleri T3'ler için orjinal olarak üretilmiş motor tipleridir.

Benzinli hava soğutmalı:
- 1.6 lt tek karbüratörlü motor kodu: CS-CT-CU-CV-CZ
- 2.0 lt çift karbüratörlü (emin değilim, kitapçığı yok fakat piyasada bu araçtan var)

Benzinli Su Soğutmalı:
- 1.9 lt karbüratörlü, motor kodu: DF-DG-EY-SP
- 1.9 lt Enjeksiyonlu, motor kodu: DF-DG-EY-SP
- 2.0 lt karbüratörlü, motor kodu: CS-CT-CU-CV-CZ
- 2.0 lt enjeksiyonlu motor kodu: CS-CT-CU-CV-CZ
- 2.1 lt enjeksiyonlu (Digifant, Digijet) motor kodu: DJ-MV-SR-SS

Bu motorların motor koduna göre beygir güçleri de aşağıda:
DF 1,9 L 44 kW (60 PS)
DG 1,9 L 57 kW (78 PS)
DH 1,9 L 63 kW (86 PS)
DJ 2,1 L 82 kW(112 PS)
EY 1,9 L 41 kW (56 PS)
GW 1,9 L 66 kW (90 PS)
MV 2,1 L 70 kW (95 PS)
SP 1,9 L 54 kW (74 PS)
SR 2,1 L 64 kW (87 PS)
SS 2,1 L 68 kW (93 PS)

Dizel Su Soğutmalı:
- 1.6 lt Düz Dizel Motor kodu, CS 37 kW (50 PS)
- 1.6 lt Turbo Dizel Motor kodu JX 51 kW (70 PS)
- 1.7 lt Düz Dizel Motor Kodu: KY 42 kW (57 PS)
- 1.9 Turbo Dizel Motor Kodu: AEY-AFN-AHU-1Z

1.6 lt hava soğutmalı ile 2.0 lt su soğutmalının motor kodları görüldüğü gibi aynıdır. Hiç incelemedim, pratik olarak da bilmiyorum ama öyle tahmin ediyorum ki aynı motor gövdesi yapısını hacim olarak genişleterek su ceketleri ekleyerek üretmeye devam etmişler.

Ayrıca elimde kitapçığı yok ama Amerika'da galiba 2.6 lt Boxer su soğutmalı Subaru motorlu olanları da var. Bunun orjinal olduğundan emin değilim.

Sevgiler

CESİ' Alıntı:

lpg'nin işletilmesi konusunda havasoğutmalı t3'lerin durumunu bilmiyorum. ama istanbul'da havasoğutmalı t2'ye (zaten su soğutmalı yok) sızdırmazlık raporu vermiyorlar. haliyle ruhsata da işletilemiyor. yöntemler ise şöyle:
a) eğer lpg ruhsata işliyse tekirdağ, ankara vs. gibi illerde sızdırmazlık alıp muayeneye girmek
b) eğer ruhsata işli değilse yine tekirdağ, ankara vs. gibi illerde sızdırmazlık alıp, ruhsata işletip, muayeneye girmek
c) eğer ruhsata işli değilse, muayene vakti lpg beynini ve -belki- tankı söküp muayeneye o şekilde girmek.

sn t3 lü arkadaşlar hepinize selamlar sizi yeni fark ettim sizi daha iyi tanımak için takip ediyorum korkmayınız haberiniz olsun selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR