Yelkenli Tekne Seçimi ve Fiyatları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan letsdie Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 118
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 106,421
Ynt: Yelkenli Tekne Seçimi ve Fiyatları

Eğitim için bende bir site yazmank istiyorum. Ben yelkene başladığımda burdaki bazı bilgiler işime yaramıştı :smiley:Burada Yelkencilik- yatçılık bölümünde oldukça faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

http://www.yelkenokulu.com/index.html

Etiketler

40 feet üzeri bir tekne abraması kolay değildir. heleki prenses 575 ten sonra 40 feetlik bir tekne :eek: tekne alırken öncelikle sizin ihtiyacınız nedir bunu belirlemeniz gerekir. siz her haftasonu kezin çıkarım tek başıma dahi olsa çıkarım güneyde inmem diyorsanız rota yeter. ama niyet ve ihtiyacınız daha farklıysa güneyede inerim diyorsanız ilk seferde 40 feetlik bir tekne büyük gelebilir. zaten rota sahibi olsanız bile güneyde daha büyük bir tekne kiralayıp tatilinizi öylede değerlendiebilirsiniz.

Madem Ankara'dasınız, şu Gökmarin'in teknelerini yerinde bir görseniz derim. Hareketli salması var, dolayısıyla romörke alıp taşıyabilirsiniz. Tek başına abranabilir, birkaç kişi ile gezilebilir, hatta kısa süreli konaklamalar da yapılabilir. Ben sitesini ziyaret ettim ama gözle görmek başka.
www.gokmarin.com

selamlar, bu yelkenli almak isteyen arkadaşla hemen hemen aynı durumdayım, merakım bu kışlama bedeli çok mu yüksek. sabit salması olmasından dolayı sürekli denizde mi durması gerekiyor. denizde bakımı olabiliyormu? alırken de denizden götürebileceğim bir yerden almam gerekir sanırım. bu acemilik dolu sorularıma cevap verme sabrını göstereceklerre şimdiden teşekkür ederim.

UGUROAD' Alıntı:
selamlar, bu yelkenli almak isteyen arkadaşla hemen hemen aynı durumdayım, merakım bu kışlama bedeli çok mu yüksek. sabit salması olmasından dolayı sürekli denizde mi durması gerekiyor. denizde bakımı olabiliyormu? alırken de denizden götürebileceğim bir yerden almam gerekir sanırım. bu acemilik dolu sorularıma cevap verme sabrını göstereceklerre şimdiden teşekkür ederim.

Denizde yıllık bağlama asgari yıllık 2.000.
6.5 metre treylar üzeri garaja.
Sabit salma haftasonu teknesi. Hareketli salma daysailor. Ya da sportif yelken amaçlı.
Bakım karada ve denizde.
6,5 metre karadan sekiz metre ve üzeri denizden götürülebilir.
Umarım basit ve anlaşılır cevaplayabilmişimdir.
Lütfen sormaya devam.

öncelikle net, anlaşılır cevaplarınıza teşekkür ederim. satılık ilanlarını incelediğimde 6,5 da olsa max 7-8 metre de olsa hareketli salmalı olan tekne bulmak kolay ve pek ucuz değil. bu sabit salması olan modelleri özellikle kışın sanırım en kolay marinalar ve benzeri yerlerde muhafaza etmek gerekiyor. sorulara devam cümlenizden cesaretle ; denizde bağlama bedeli 2000 tl nin açıklaması bu marina bedelinin dışındaki toplam bakım bedeli gibi birşey mi? bu sabit salma konusu amatör bir kulanıcıyı ne kadar etkiler hem masraf hem kullanma güçlüğü olarak. teşekkürler

UGUROAD' Alıntı:
öncelikle net, anlaşılır cevaplarınıza teşekkür ederim. satılık ilanlarını incelediğimde 6,5 da olsa max 7-8 metre de olsa hareketli salmalı olan tekne bulmak kolay ve pek ucuz değil. bu sabit salması olan modelleri özellikle kışın sanırım en kolay marinalar ve benzeri yerlerde muhafaza etmek gerekiyor. sorulara devam cümlenizden cesaretle ; denizde bağlama bedeli 2000 tl nin açıklaması bu marina bedelinin dışındaki toplam bakım bedeli gibi birşey mi? bu sabit salma konusu amatör bir kulanıcıyı ne kadar etkiler hem masraf hem kullanma güçlüğü olarak. teşekkürler

Sabit salma, güvenli ve hataya kapalı tekne, hareketli salma, hızlı, hataya açık, sığ su treknesi ve römorka çekilebilen anlamında anlaşılmalı.

Sabit salma 5,75 Princess Rota Yat İzmir teknesi yaklaşık 7.000'den itibaren erişilebilir bir kayıktır. Sabit Salma ve Römorka çekilebilir.
Yıllık masrafı sıfıra yakındır.

Marina masrafı çek at römork otopark suretiyle sıfıra yakındır.
Burada sorun indirme bindirme rampasıdır.
Bu olanak var ise bu tip tekne seçilebilir.

Diğer masraf mo9tor yağı, benzini ve zehirli boyadır ki bunlarıda sarf maklzemesi olarak düşünbmelidir. Kullandıkça ödersiniz.
Bahsedilen 2000 TL sabit salmalı 10 metre tekne için bağlama bedelidir.

Off2' Alıntı:
Fiber ve 40 feet ve üzeri öneririm.
Yeni başlayacaklara önerim rotayat izmir 575 pricess olacaktır. Orsası zayıf telkinleri sizi caydırmasın.
[/quote
Bakımla,macunla,kalafatla,böcekle v.s sıkıntılarla uğaşırım diyorsanız..kaliteli bir ahşap hepsinden iyi denizcidir.

UGUROAD' Alıntı:
selamlar
uzun zamandır rastlamadığım bir tekne vardı teeny 6.50 mt yelkenli şaşal yapımıydı şu an kalıbları başka firmaya vermişler sanırım..o teknelerde kullanım açısından çok iyiydi.

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...6 metre tekne ile 8 metre tekne kullanmak çok farklı mı? çünkü mümkün olursa ailece kullanabilmek için 7-8 metre civarına ulaşmaya çalışacağım.güverte ve kamara kullanımı daha iyi gözüküyor. ilerisi için düşündüğüm bu tekneler ile marmara dan ege akdenize gidilebilirmi? içten takma motoru olan 8 metrelik modeller görüyorum biraz fiyatları daha yüksek ama dıştan takma motoru olan modellerden ciddi bir farkı var mı?

UGUROAD' Alıntı:
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...6 metre tekne ile 8 metre tekne kullanmak çok farklı mı? çünkü mümkün olursa ailece kullanabilmek için 7-8 metre civarına ulaşmaya çalışacağım.güverte ve kamara kullanımı daha iyi gözüküyor. ilerisi için düşündüğüm bu tekneler ile marmara dan ege akdenize gidilebilirmi? içten takma motoru olan 8 metrelik modeller görüyorum biraz fiyatları daha yüksek ama dıştan takma motoru olan modellerden ciddi bir farkı var mı?

6, 8 arası farketmez.
10 metre, 30 feet açıkdeniz için önemli bir eşiktir. Bilhassa aile için.
10 metreye kadar daysailor ya da weekend olarak düşünseniz,
30 feet için "yaşam teknesinin başlangıcı" olarak değerlendirseniz daha doğru olur.
Tabiiki tekne boyu değil yürek, açık deniz için daha göreceli bir yoldur.
Ancak bu bireysel bir değerlendirmedir.
Eşlerinizi bireysel yüreklerden çok, genel yaklaşım ve alışkanlıklar ilgilendirir.
Yani siz 6,5 ile çeşmeye uzanabilirsiniz, ancak eşiniz için 10 metre dahi güvensiz gelebilir.

Aİlece denize çıkacağınız zaman durgun denizler tercih etmek en makuludur.fakat denizde hava patladığında yapacak bişey yok 10 mt de 20 mt olsa tekne her zaman küçüktür..genelde benim denize açıldığım yerde yıl içinde çok dalgalı oluyor 10 mt lik ahşap tekne dahi çok zayıf kalıyor rahatsız edici boyutlarda sallanma yapıyor bizim için zevkli olabliyor fakat eşlerimiz için sıkıntı oluyor...güvenlik açısından yinede
7-10 mt arası tekneler iyidir..
ve teknenin kalitesi...

Off2' Alıntı:
6, 8 arası farketmez.
10 metre, 30 feet açıkdeniz için önemli bir eşiktir. Bilhassa aile için.
10 metreye kadar daysailor ya da weekend olarak düşünseniz,
30 feet için "yaşam teknesinin başlangıcı" olarak değerlendirseniz daha doğru olur.
Tabiiki tekne boyu değil yürek, açık deniz için daha göreceli bir yoldur.
Ancak bu bireysel bir değerlendirmedir.
Eşlerinizi bireysel yüreklerden çok, genel yaklaşım ve alışkanlıklar ilgilendirir.
Yani siz 6,5 ile çeşmeye uzanabilirsiniz, ancak eşiniz için 10 metre dahi güvensiz gelebilir.

ve daha fazlası

http://groups.yahoo.com/group/YelkencilerLokali/

sercan sapan' Alıntı:
amatör denizcilik belgesi alırken gözden sağlık sorunu çeker miyiz

Çekmeyeceğinizi düşünüyorum.

Ancak karşınızdakini görebildiğinizi, ya da gözlükle ileriyi kontrol edebildiğinizi düşünerek bunu söylüyorum.
Zira 360 derece çevrenizi kendi güvenliğiniz ve denizi paylaştığınız diğer deniz araçlarının güvenliği açısından,
kontrol altında tutabileceğinizi varsayarak böyle bir saplantı da bulunuyorum.

Tartışma uzadıkça uzuyor fakat bazı bilinmesi gereken gerçekler var hareketli salma güvenli olmayan tekne demek değildir yada sığ su veya tatlı su teknesi asla değildir..
marka vermeyeyim dedim ama dayanamadım www.kdemarine.com olarak üç önemli firmanın Türkiye distiribütörlüğünü yıllardır yapmaktayız. Mainship trawlers,Crownline ve Mac Gregor yelkenlilerinin tüm Türkiyeye satışını yapıyoruz ve mac gregor olarak batmayan yelkenliyi karadenizde egede akdenizde marmarada yıllardır kullanan müşterilerimiz var ve şimdiye kadar güvenlik açısından bir sıkıntı yasamadılar..Sayet ilgilenen olursa Mac Gregor 26 M serisini internet sitemizden detaylı olarak inceleyebilir yada direk bana ulasarak bilgi alabilir hatta yakından incelemek istersenizde tekneyi yardımcı olabilirim..
Guvenlik açısından bilgi olabilir düşüncesiyle....http://www.kdemarine.com/MARINE/guvenlik.html

Saygılarımla

Cenk COŞKUN
0532 325 76 67

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,454
Kayıtlı Üye Sayımız
172,107
Kaydolan Son Üyemiz
traveler74

SON KONULAR

Geri