1.6 Dizel Dsg Süperb Aracımla Bu Karavanı Çekebilirmiyim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ercan diler Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,365
Ben basit konulara değinmek istiyorum. Ben alacağım karavanı belirleyip ona göre araç baktığımda 2 şey öğrenmiştim. pardon 3 şey. birisi çekme kapasitesi ikincisi çeki demirine binen yük sonuncusu ise yokuşta durma anında kalkıp kalkamayacağımızdı.

önden çeker bir araçla düz yolda harikalar yaratırsın ama yokuşta ciddi sorun yaşarsın. ayriyetten çeki demirine binecek 100 150 kg gibi yükler aracın önünü direkt yukarı kaldıracaktır. veya arkadan yokuş inerken ciddi baskı alacağın için sorun yaşayacaksın. aracın 4x4 olsaydı sorun yaşamazdın ama önden çeker bir araçla karavan çekmek büyük cesaret ister cidden.

ben bu aralar suv bakıyorum örneğin aklımda volvo xc 90 var 1690 kg yükü güvenle çekerim onda da çeki demirine 90 kilo grama kadar yük bindirirsen diyor. eğim kapasitesi ise %36 yani türkiye şartları için yetersiz. benim istediğim karavan ise 2200 2400 kg lara ulaşabiliyor. yani max 3500 kg çekebilen araç bakmalıyım. mesela almayacağım ama başka bir suva bakıyorum max 3500 kg ile %63 eğim diyor. güvenle çekerimde ise 1700 kg demekte.

mesela senin arabanın 2 litrelik dizeline towcar sitesinden baktım 1350 kg güvenle çekerim diyor eğim oranı %25 ki bu değer aşırı düşük max ise 2 ton çekerim ama kısa süre demekte. yani arabanın motoru şanzımanı 2 çeker 4 çeker sistemleri kendi ağırlığı bir ton şey etken oluyor burda. ben örneğin 500 beygir 800 nm torku olan bir araca baktım oda ortalama 1600 1700 kiloları çekiyordu. bence aracını acilen değiştirmelisin.

Etiketler
karavan çekmek için en uygun araçlar çift kabin pikaplar,ağırlıkları 2 ton,arkadan itişli,kasalarında 1 tona kadar her türlü eşyanızı taşıyor,yani bagaj limitide çok yüksek,tercih edecekler için 4x4 ve otomatik seçeneği mevcut,bu raçların sıfır fiyatları 150000 tl den başlıyor yani otomobil fiyatları kadar,4x4 modellerinin mtv si daha fazla,yakıtları %6-7 LT.civarında,ağır karavanları çekebilecek en uygun araçlar,bence tek sıkıntısı her yıl muayene ve istanbulda yaşayanlar için 1. köprü yasağı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri