DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

103 Yaşında “Makyaj” İçin Türkiye’ye Geldi

'HABERLER - DUYURULAR' forumunda SEVAL tarafından 23 Mart 2010 tarihinde açılan konu 1264 kişi tarafından okunmuş, 0 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. SEVAL

  SEVAL www.sevalduban.com; www.gezigunlukleri.com

  Mesaj:
  3.860
  Alınan Beğeni:
  9
  Adı “Ilona of Kylesku”… 1907 yapımı, yani 103 yaşında bir klasik güzel… İnşa edildiği günden bu yana hiç ara vermeden denizler üzerinde dolaşan 28 metrelik bu “süper klasik”, makyaj için Türkiye’ye geldi.

  “Monaco Classic Week”te 2007 yılında “En Güzel Klasik Yat” seçilen “Ilona of Kylesku”, 2011’deki yarışma için Türkiye’de bakımdan geçecek.

  Marmaris Yat Marina, şu sıralar çok ünlü bir tekneyi ağırlıyor. Zira 103 yaşındaki “Dünyanın En Güzel Klasik Yatı” ünvanına sahip ”Ilona of Kylesku”, makyajını tazelemek ve 2011 yılında Monaco’da yapılacak “Güzellik Yarışması”nda yeniden “kraliçe” olabilmek için Türkiye’de hazırlanacak.

  [attachment=1]

  “GÜZELLİK UZMANI” ESKİ BİR DONANMA SUBAYI

  “Monaco Classic Week” adıyla iki yılda bir düzenlenen ve dünyanın en ünlü klasik yatlarının katıldığı yarışmada “2007 Yılı Güzeli” seçilen süper klasik teknenin “güzellik uzmanı” da eski bir deniz subayı olan Ercan Erkut olacak.

  Marmaris Yat Marina’daki Mavi-Mar’ın sahibi olan Erkut’un adını ve “titizliğini” Akdeniz kıyısındaki çeşitli ülkelerinde duyan kaptan David Hayman, bu referansla “Ilona of Kylesku”yu tereddüt etmeden Türkiye’ye getirmiş.

  28 metre boyundaki klasik teknenin tüm vernikleri ve boyaları Marmaris’te yenilenecek ve “Ilona of Kylesku” Monaco’ya “birincilik” için gidecek.

  İLK KAPTANIN RUHU DOLAŞIYOR

  William Stober tasarımı Ilona of Kylesku, 1907 yılında James Armour & Sons of Fleetwood tersanesinde inşa edilmiş. İki dünya Savaşı’nı da gören tekne, suya indiği ilk günden bu yana seyrini 103 yıldır aralıksız sürdürüyor.

  Yatın kaptanı David Hayman, Ilona of Kylesku’dan söz ederken dikkat çekici sözler sarf ediyor.

  [attachment=2]

  Teknenin ilk kaptanı olan ve 2. Dünya Savaşı öncesinde ölen Rawlins’in ruhunun teknede yaşadığına inanılıyor. Seyir sırasında belli yerlerde teknenin kendi kendine manevra yaptığını söyleyen kaptan David Hayman, sözlerini şöyle sürdürüyor:

  “Ama bu öyle başıboş bir manevra değil. Ustaca… Önceleri inanmıyordum ama, Rawlins’in belli noktalarda kumandayı aldığına ve tekneyi yönettiğine artık inanıyorum.”

  Denizcilik tarihinde buna benzer pek çok efsane duymuşsunuzdur. Ama hep kitaplarda karşılaşılan bu gibi olayları karşınızda “yaşadığını iddia eden” kanlı canlı birinden duymak ilginç doğrusu…

  [attachment=3]

  ELEKTRONİK CİHAZLAR ÇALIŞMIYOR

  Üstelik “Rawlins’in ruhunun teknede dolaştığına” yorumlanan olay sadece bununla sınırlı değil. Bugüne kadar Ilona of Kylesku’ya takılan modern elektronik cihazların hiçbiri çalışmamış.

  Bu yüzden yatta “elektronik" olarak anılabilecek tek cihaz VHF telsiz. Ne radarı var, ne elektronik haritaları ne de GPS’i… Çünkü markası ve modeli ne olursa olsun denenen bu cihazlardan hiçbiri işe yaramıyor.

  [attachment=4]

  TEKNEDE KAPTANLIK MİSYONERLİK GİBİ

  Teknede idari işleri yürüten eşi Kerry ile birlikte Marmaris’te “işin başında” duran kaptan David Hayman, “Ilona of Kylesku hem bizim evimiz, hem de çocuğumuz gibi. Sahibi değiliz, ama onsuz bir hayat düşünemiyoruz” diyor.

  Ilona of Kylesku’nun bir özelliği de bu…
  Kaptan tekneye girdiği anda adeta “ailenin bir parçası” oluyor. Titizlikle yapılan bir seçimle göreve getiriliyor ve genellikle de hayatının sonuna kadar görevini sürdürüyor.

  Dünyaca ünlü bir klasik olan Ilona of Kylesku’nun yeni adı “Prince Otman”. Ama “Klasikler Dünyası”nda herkes onu hala "Ilona of Kylesku" olarak tanıyor ve anıyor.

  [attachment=5]

  Şimdi gerek Marmaris Yat Marina’da ve gerek Mavi-Mar’da kollar sıvandı. Ercan Erkut’un önünde gerekli çalışmayı tamamlamak için üç aylık bir süre var. Sonra “Güzeller güzeli” bu klasik, yeni makyajıyla tekrar Akdeniz’e açılacak.


  ILONA of KYLESKU’NUN KÜNYESİ

  Adı: Ilona of Kylesku
  Yeni adı: Prince Otman
  Yapım Yılı: 1907
  İnşa eden: James Armour & Sons of Fleetwood
  Tasarım: William Stober
  Tam boy: 28 m
  Güverte uzunluğu: 25.75m
  Su hattı: 20.12m
  Genişlik: 4.7m
  Derinlik: 1.8m
  Ağırlık: 56.4 ton
  Menzili: 950 DM
  Seyir hızı: 8 knot

  2002 ve 2004 yıllarında İngiltere Southampton’da iki kez restorastondan geçti.


  Kaynak: TurkSail
   
  Etiketler:


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Yaşında “Makyaj” İçin
 1. cahidim
  Yanıt:
  3
  Okunma:
  350
 2. Trakya Gezi
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  432
 3. yigitp
  Yanıt:
  12
  Okunma:
  1.836
 4. Alexander-Supertramp
  Yanıt:
  7
  Okunma:
  11.225
 5. Trakya Gezi
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  6.417
 6. travelermacedonia
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  12.395
 7. mkcengiz
  Yanıt:
  37
  Okunma:
  45.266
 8. Trakya Gezi
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  2.074
 9. kaşif
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  758
 10. hakanozdemir26
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  15.051

Bu Sayfayı Paylaş


Yükleniyor...