17m³ Alternarif Ducato Projem Ile Ilgili Sorularım, Yorumlarınız...

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mtalpan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,025

mtalpan

Ana Kamp
Mesajlar
37
Tepkime Puanı
27
Tüm karavancı dostlara selamlar.

Oldukça uzun bir yazı olacak, şimdiden sabrınız için teşekkürler.

42 yaşında Makine Mühendisiyim. İzmir’de devlet destekleri konularında firmalara danışmanlık yapıyorum, çoğunlukla home-ofis çalışıyorum. Senelerdir kendi işimi kendim görürüm, eve usta vs. çağırdığım nadirdir. Bunları neden anlatıyorum, alet-edevat, zaman gibi konularda sıkıntım yok.
Yaklaşık 3-4 senedir karavan sevdasına takıldım. Eşim devlette öğretmen ve geçen ay yeşil pasaportlarımızı aldık. Artık yurtdışında vize derdimiz kalmadı. Amacımız yurt içi ve yurtdışı yaz-kış gezebilmek. Özellikle döviz kurlarını da dikkate alırsak yurtdışı masraflarının çoğu ulaşım, konaklama ve yeme-içme olduğundan karavanının bizim için ideal seçenek olduğuna karar verdik. Ayrıca İzmir’de olmamız, özellikle yazın kısa mesafelerde denize ulaşabilir olmamız da karavanı seçmemizde önemli bir etkendi.

Bu seneye kadar çekme karavan almayı düşünüyordum. Ancak son birkaç aydır bazı avantajlarından dolayı Campervan’a dönüş yaptım.

Öncelikle, istediğin yerde konaklama imkanı, toplam boyun 5-6mt civarı olması, çeken aracın çekmeye uygun olması/olmaması, zamanla baskı-balataya verebileceği zarar, kamping harici dilediğin yerde konaklayabilme gibi bir çok nedenden dolayı Campervan’a döndüm. Ha bu arada, Capmer’a dönüşümdeki en büyük etkenlerden biri de Türkiye’de üretilen tüm çekme karavanların (bu noktada kızmayın bana, görüşüm böyle) 15-20 yaşındaki Kip, Beyerland, Hobby, Swift, Knaus gibi eski karavanların yanından bile geçememesi ancak bu karavanların dezavantajının ise hiçbir evraklarının olmaması, yurtdışı ve Tr’deki kullanımında olası sıkıntılardır.

Uzun lafın kısası 17m3 Ducota’da karar kıldım ve bu karavanı kendim yapacağım.
Aşağıda sorularım olacak, cevap verirken, yorumlarken verdiğim numaralara göre cevaplarsanız çok sevinirim, zira kafamda bir ton soru var

1- Araç seçimi:
Kafamdan geçen araç mutlaka PSA olacak, aynı üretim olmalarına rağmen bildiğim kadarıyla Jumper ve Boxer aynı motor, Ducato farklı. Kızımın servisinin sahibiyle konuştum yaklaşık her markadan 25’e yakın aracı var, parça ucuzluğu ve yakıtı anlamında kesinlikle Ducato önerdi. Boxer biraz daha az yakarmış ama Ducoto tercih et dedi. Düşüncem 2012 civarı 100-150binlerde, ağır yük görmemiş (kargo şirketlerinden çıkma olabilir) 17m3 Ducato.
Ne dersiniz, her şeyi yaptıktan sonra dönüş olmayacağı için araç seçimi önemli. 2300cc-130hp motorlu olanları mı tercih etmeliyim, 3000cc-160hp olanları mı? Sanırım 3000cc’ler 2010’a kadar olan modellerde oluyor. Her ikisini de kullananlara sorduğumda bir sıkıntı olmadığını söylemişlerdi.
Bu araçların kendi ağırlığı 2000 kg olarak biliyorum ve üzerine yapılacaklarla beraber ağırlığı sınır olan 3500kg’a yaklaşıyor herhalde. İşim gereği geçenlerde İzmir’deki Dolphin Karavan’ın sahibiyle tanıştım, sohbet ettik. Kullandıkları malzemelere bağlı olarak max. 800kg. civarı araca ilave yük olduğunu belirtti. Bu tamamen malzeme seçimlerine dayanıyor.

2- Neden 17m3?
Boyum 1.93, eşim 1.78, 6 yaşında kızımla beraber 3 kişilik bir aileyiz. Benim boydan dolayı iç yüksekliği 2.13cm olan 17m3 seçtim, bildiğim kadarıyla 15m3’ler 1.93 yüksekliğinde. Doğru mu biliyorum, tercihim yerinde midir?

3- İç tasarım:
18 sene Bursa’da Otomotiv sektöründe proje bölümlerinde çalıştım. Tasarım nedir, nasıl yapılır bilirim. Bunu bilmekten öte ihtiyaçlarınız ne ise en iyi tasarım odur. Oturdum çok kabaca bir tasarım yaptım ailemizin ihtiyaçlarına göre. Yaptığım tasarım 2D, tam kararı verince 3D SolidWorks’te baştan sona katı model çizeceğim karavanımı, o zaman 3D datasını da sizlerle paylaşırım.
Öncelikle karavanı kış aylarında da kullanacağım için yukarıda bahsettiğim eski Avrupa karavanalarda kullanılan tasarımdan esinlendim. Yani oturma grubu arkada ve yatak olabiliyor. Bunun, daha ferah daha ergonomik olduğu düşüncesindeyim. Wc ve duş olmazsa olmaz. Bu yüzden taslakta çizdiğim gibi veya yine eski Avrupa karavanlarda kullanılan wc, altında duş teknesi, wc’nin hemen üstünde açılır-kapanır fiber lavabo kombinasyonu olabilir. Yerin efektif kullanımı açısından faydalı olacaktır. Malum sitede bu wc-duş-katlanır lavabo kombinasyonu satılıyor, fiyatı da 150Eu gibi, bence uygun. Oturma grubunun bir tarafını kendime göre boyunu 200cm yaptım, karşısını 180cm, 200cm’lik kısmın devamına mutfak kısmı, onun devamında da şoför arkasına buzdolabı koydum. Oturma gurubunun 180cm’lik kısmının devamına ise wc-duş odası ve sonrasında da bir koltuk koydum?? Şimdi esas soruma geldik, nedir o koltuk.

4- Ekstra Koltuk :(başka bir değişle 2+1’deki 2’nin tek koltuğu)
Bildiğim kadarıyla forumları, grupları inceliyorum, alacağım panelvan 2+1 oturma düzenine ve ruhsatına sahip olacak. Burada 1 şoför koltuğunu, 2’de onun yanındaki 2’li yolcu koltuklarını ifade ediyor. Zaten 3 kişilik bir aileyiz ancak 6 yaşındaki kızımın öndeki koltuklarda annesi ile yolculuk etmesini tercih etmem doğal olarak.
Kafamdan geçen 2’li koltuğu çıkarıp, satın alacağım bir orijinal emniyet kemerli yolcu koltuğunu, öne kendi yerine koysam. Ki bir çok camper’da bu yapılıyor. Hatta döner mekanizma ekleniyor(benim dönere ihtiyacım yok)
Sonrasında yine aynı bu tekli koltuktan (emniyet kemerli tabi ki) edinsem ve taslak projede olduğu gibi kapının hemen yanındaki boşluğa bu koltuğu monte etsem, mevzuatlara göre yine 2+1 olacak oturma düzeni ama kanunlara, yönetmeliklere uyar mı? Açıkçası hem çocuğumun güvenliği için hem de önde 2 koltuk arasında bırakılacak boşluğun avantajları açısında tercihim bu yönde olacaktır. Öndeki boşluk geçişleri kolaylaştıracaktır. Ama kanunlar, yönetmelikler ne der bilemiyorum, yorumlarınız önemli.

5- Sürgülü kapının yerine karavan kapısı:
Panelvanlarda sürgülü kapı açıkçası hiç hoşuma gitmiyordu. Özellikle de kapı açıldığına mutfak tezgahının yarısının kabak gibi göründüğü tasarım bana göre değildi. Sağ olsun daha yüz yüze tanışma fırsatım olmayan ama telefonda bana bir çok bilgi veren @Serila Hakan Bey'in yaptığı gibi, sürgülü kapıyı iptal edip, daha doğru ortadan kesip, yarısını kaynatarak sabitleyip diğer yarısını da bildiğimiz 60cm.’lik karavan kapısı haline tasarım gerçekten mükemmel olmuş. Hem panelvan biraz daha karavana benzemiş oluyor hem de bazı forumlarda okumuştum gece vakti sürgülü kapının kapatma sesi, sineklik sorunu gibi sorunlar ortadan kalmış oluyor. Bu tasarımın avantajı çok görünüyor ama sizlerin fikirleri nedir?

6- Panelvan’ın arka kapıları:
Yine @Serila Hakan Bey’in uyguladığı arka kapıların komple iptali söz konusu. Oturma grubu arkada olacağından dolayı oldukça mantıklı. Düşünmüyor değilim açıkçası.

Şimdilik tasarım aşamasında kafamda geçen sorular bunlar.
Yorumlarınızla, görüşlerinizle yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.
Mete Alpan

Taslak proje
 

Etiketler
Hayirli olsun. Bence once arac secimine odaklanin.
Ilk uyarim herhalde en kotu araclar kargodan cikan araclardir. Surekli duzensiz yukleme nedeli ile aracin şakülü kaymiştir. Yine surekli dur kalk ile yuruyen aksam ve motor mahvolmustur.
15m3 en cok tercih edilenidir.
 

Çizdiğiniz tasarımda, kızınız için ayrı bir yatak düzenlememişsiniz.Sizden önce uyuduğunda arka oturma grubunu yatak yapmak için onun uykusunu bozabilirsiniz.Bu tasarladığınız aracı, kızınız biraz daha büyünce aynı yatağı paylaşmakta sıkıntı yaşayabileceğinizden ona ayrı bir yatak olan sistemi planlarsanız iyi olabilir.

Bir başka konu arka bagaj kapılarının iptal etmemeniz daha iyi olur.Araç içinde bir yangın olursa arka kapılardan daha rahat aracınızdan çıkış yapabilirsiniz.(acil kaçış kapısı niyetine)
 

.

Mete bey, :smiley:

Bence; panelvanlar için arka ve yan kapıların iptali ve yeniden düzenlenmesi ile ilgili gerekçeler yeterli ağırlıkta olmadığı gibi gereksiz masraf kapısı.
O para daha gerekli yerlere harcanabilir.. Bilmem mesela bunları yaptırıp, 12 V karavan buzdolabından feragat etmek ne derece anlamlı ? ;)
Yani atılan taşın ürkütülen kurbağaya değmesi oldukça şüpheli olduğu gibi, milyonlarca panelvanda böyle bir ihtiyaca gerek duyulmadığı da gözümüzün önünde değil mi ?
Düşünün siz böyle bir ihtiyacınızın olduğunu ise karavan tecrübeniz olmadan söylüyorsunuz.
İkisini de sonradan yaptırtmak, az farkla bile olanaklı olmalı ?

Yan kapıyı sessiz kapatmak ise sorun değil. Kapıyı son pozisyona getirip soldan ve sağdan iki elle bastırın. Tık sesinden başka şey duymuyorsunuz. Bunu denemediklerinden elektrikli mekanizma taktıralar var.
Üstelik pencereli oturma ve yatak alanlarınız göz önündeyken mutfak olduğu bile anlaşılması zor olan dolabın bazen arkadan görülmesi neden rahatsız etsin ki ?
Biliyorsunuz bazıları haklı olarak karavana yürüyen ev diyorlar. ;)

Hatta sizin için, 4 sene sonra kızınızın zaten önde oturma yaşı geleceğinden ikili koltuğun şimdiden tekliye çevirilmesi bile pek yerinde olmamalı ?
Ön koltuğu ikiye bölerek kanundan sıyırtmak her durumda şüpheli olmalı ? Fakat çözümünüzün yollarda, arkada oturan kızınızla, tolere edilme ihtimali yüksek galiba ? En azından resmî olmasa da akla uygun gerekçeniz var..

Prensipte yanlış olmasa da, tasarımınızla daha az depolama olanağınız olacağını göz önünde bulundurun derim. :smiley:

Teoman ve Orhan beyin dediklerine ben de katılıyorum.

...
17 Ducato panelvanın dış uzunluğu 636 cm !
Karavanınız tek aracınız olacaksa sorunlu olabilir..

.
610C030B 5ADB 4FAA 841C 77F3CBF3D97D
 
Son düzenleme:

Hayirli olsun. Bence once arac secimine odaklanin.
Ilk uyarim herhalde en kotu araclar kargodan cikan araclardir. Surekli duzensiz yukleme nedeli ile aracin şakülü kaymiştir. Yine surekli dur kalk ile yuruyen aksam ve motor mahvolmustur.
15m3 en cok tercih edilenidir.

bu tip araçlarda yıpranmamış, dediğiniz gibi dengeli kullanılmış araç bulmak oldukça zor, fazlaca araştırılmalı, dikkat edilmeli. Uyarınız için teşekkürler
 Çizdiğiniz tasarımda, kızınız için ayrı bir yatak düzenlememişsiniz.Sizden önce uyuduğunda arka oturma grubunu yatak yapmak için onun uykusunu bozabilirsiniz.Bu tasarladığınız aracı, kızınız biraz daha büyünce aynı yatağı paylaşmakta sıkıntı yaşayabileceğinizden ona ayrı bir yatak olan sistemi planlarsanız iyi olabilir.

Bir başka konu arka bagaj kapılarının iptal etmemeniz daha iyi olur.Araç içinde bir yangın olursa arka kapılardan daha rahat aracınızdan çıkış yapabilirsiniz.(acil kaçış kapısı niyetine)

Esasına koltukların yatak haline getirilmesi esasında başlı başına bir handikap, ancak bu araçlarda çoğunlukla arka taraf yatak olarak, enine kullanılıyor. Benim boydan dolayı 1.85'lik eni kullanarak yatak yapma şansım yok. Mecburen bu tasarıma yöneldim.

Başlangıçta beraber yatacağımız için sorun yaratmayacaktır. Tabi ki ileride büyüdüğünde sıkıntı yaratabilir, haklısınız. Yer bakımından başka bir yere kızım için yatak tasarlamak şu aşamada zor görünüyor, belki asma yatak düşünebilirim, bazı yerlerde görmüştüm.
 

Esasına koltukların yatak haline getirilmesi esasında başlı başına bir handikap, ancak bu araçlarda çoğunlukla arka taraf yatak olarak, enine kullanılıyor. Benim boydan dolayı 1.85'lik eni kullanarak yatak yapma şansım yok. Mecburen bu tasarıma yöneldim.

Başlangıçta beraber yatacağımız için sorun yaratmayacaktır. Tabi ki ileride büyüdüğünde sıkıntı yaratabilir, haklısınız. Yer bakımından başka bir yere kızım için yatak tasarlamak şu aşamada zor görünüyor, belki asma yatak düşünebilirim, bazı yerlerde görmüştüm.

.

Mete bey, :smiley:

Bence; panelvanlar için arka ve yan kapıların iptali ve yeniden düzenlenmesi ile ilgili gerekçeler yeterli ağırlıkta olmadığı gibi gereksiz masraf kapısı.
O para daha gerekli yerlere harcanabilir.. Bilmem mesela bunları yaptırıp, 12 V karavan buzdolabından feragat etmek ne derece anlamlı ? ;)
Yani atılan taşın ürkütülen kurbağaya değmesi oldukça şüpheli olduğu gibi, milyonlarca panelvanda böyle bir ihtiyaca gerek duyulmadığı da gözümüzün önünde değil mi ?
Düşünün siz böyle bir ihtiyacınızın olduğunu ise karavan tecrübeniz olmadan söylüyorsunuz.
İkisini de sonradan yaptırtmak, az farkla bile olanaklı olmalı ?

Yan kapıyı sessiz kapatmak ise sorun değil. Kapıyı son pozisyona getirip soldan ve sağdan iki elle bastırın. Tık sesinden başka şey duymuyorsunuz. Bunu denemediklerinden elektrikli mekanizma taktıralar var.
Üstelik pencereli oturma ve yatak alanlarınız göz önündeyken mutfak olduğu bile anlaşılması zor olan dolabın bazen arkadan görülmesi neden rahatsız etsin ki ?
Biliyorsunuz bazıları haklı olarak karavana yürüyen ev diyorlar. ;)

Hatta sizin için, 4 sene sonra kızınızın zaten önde oturma yaşı geleceğinden ikili koltuğun şimdiden tekliye çevirilmesi bile pek yerinde olmamalı ?
Ön koltuğu ikiye bölerek kanundan sıyırtmak her durumda şüpheli olmalı ? Fakat çözümünüzün yollarda, arkada oturan kızınızla, tolere edilme ihtimali yüksek galiba ? En azından resmî olmasa da akla uygun gerekçeniz var..

Prensipte yanlış olmasa da, tasarımınızla daha az depolama olanağınız olacağını göz önünde bulundurun derim. :smiley:

Teoman ve Orhan beyin dediklerine ben de katılıyorum.

...
17 Ducato panelvanın dış uzunluğu 636 cm !
Karavanınız tek aracınız olacaksa sorunlu olabilir..

.
Ekli dosyayı görüntüle 507957


Düşünceleriniz benim için önemli teşekkür ederim.

Sürgülü kapı konusunda maliyetli bir iş olacaksa zaten yaptırmam ama düşük bir maliyet çıkarsa ki tahminimce malzeme olmadan işçilikle halledilebilecek gibi görünüyor, o zaman tercih edebilirim.

Şu ana kadar milyonlarca panelvanlarda yapılmamış olması eğer ki benim bazı isteklerimi karşılayacak ise çok da sorun değil :smiley: Tersten bakarsak (belki çok da doğru bir benzetme olmayabilir ama :smiley:) Sürgülü kapı çok efektif bir şey olsa idi milyonlarca çekme karavanın bazılarında kullanılabilirdi, ha madem var aracında sürgülü kapı iptal edip etmemek tamamen tercih meselesi gibi geliyor.

Yanlış anlamayın, daha önceden çekme karavan taraftarı olduğum zamanlar şu panelvanların kapıları açıkken mutfağın yarısının gözükmesi gözüme hiç güzel görünmüyordu, buna bir takıntı da diyebilirsiniz :smiley: Dediğim gibi maliyet çok çıkmaz ise deneyebileceğim bir sistem karavan kapısı. Yorumlarınız için teşekkür ederim

İkili koltuğun iptali benim için önemli;
Birincisi ortada boşluk bırakmanın emniyet açısından da örneğin acil bir durumda şoför mahalline rahatlıkla geçerek yola çıkabilmek ile ilgili forumlarda bir çok yazı okudum hak verdim.
İkinci olarak da 10 yaşında kanun oturabilir bile diyorsa, 18 yaşına kadar hiç bir bireyin önde yolculuk etmesini tercih etmem.
Bu iki durumu düşündüğümde ortada boşluk kalmalı ve kızım arkadaki bir koltukta seyahat etmeli diye düşünüyorum.

Merak ettiğim yasal olarak uygulanabilir mi? Gördüğüm kadarıyla ruhsatlar en azından, mutlaka 2+1 oluyor ve bu tarz camperlarda %80 öndeki yolcu koltuğu döndürülecek yer kazanımı açısından da tekli hale getiriliyor. Bu durumda araç 1+1 oluyor, o zaman ruhsattaki diğer koltuk ne oluyor?

Okuduğum kadarıyla muayene zamanı çiftli koltuğu atmayıp, yerine takılıyorlar ve o şekilde muayene giriliyor. Ki bunu da çok tercih etmem, kanun neyse uyalım, uyarlanacak bir durum varsa.

Ya da, bilemiyorum, önde çiftli koltuğu bırakıp, küçük yolcuları arkadaki oturma grubuna bir emniyet kemeri takılarak orada yolculuk etmesi sağlanıyor. Açıkçası çıkamadım işin içinden.

17 Ducato panelvanın dış uzunluğu 636 cm !
Karavanınız tek aracınız olacaksa sorunlu olabilir..

Burada ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadım, kusura bakmayın, açabilirseniz sevinirim. Bu aracı aldığımda tek olmayacak, gündelik kullanım için aracım var. Burada kastım çekme karavanların toplam boylarının 10mt'yi geçmesinden dolayı da (camperların 5-7mt uzunlukları ile) tercih nedenim olduğunu bahsetmeye çalışmıştım.
 

.
636 cm uzunlukta bir araçla şehirlere girmek, park edebilmek sorunlu olur demek istemiştim.:yum:

Kızınız için sizin de yapabileceğiniz üçüncü yatak için aşağıdaki videoya bakabilirsiniz. İki veya üç adet ~18mm kontrplak, yeterli sayıda menteşe, 10 cm kalınlıkta uygun sertlikte sünger ve fermuarlı kılıf kullanılmakta.

Yatağın stabilitesi ise özellikle baş tarafındaki kontrplağa alttan sabitlenmiş çırt bandın kapı üstü el tutacağına geçirilmesiyle sağlanmakta.

.


.
 
Son düzenleme:


.

Bir de şunu ilave edeyim;
Tabii sürgülü kapı ticari taşımacılığa, normal kapı da karavancılığa daha uygun.
Ama normal kapı ticari ulaşıma neredeyse cevap veremezken, sürgülü kapı karavancılar için kabul edilebilir özellik taşımakta.
Panelvanlar ise sadece ticari ulaşım amaçlı üretilmekte.

Dediğiniz üzere değişimin bizde daha ucuza yaptırılabilmesinin, Türkiye’deki eğilimde önemli rolü olmalı ?
Fakat yaptıranlar, teknik olarak küçümsenmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Çözüm bekleyen diğer sorunlarınız ise sürgülü kapıdan daha önemli olmalı ? ;)

Örneğin; enlemesine yatak için, dikiz aynalarına mani olmayan birkaç santimlik çıkıntı olanağını düşündünüz mü ?
Üzeri sadece açık renkli ince keçe ile kaplanmış 10-15 mm lik kapalı gözenekli polietilen veya lateks de bu bölgenin yeterli izolasyonunu kolaylıkla sağlamakta.
Dışarıda özellikle dar araçlara uygulanan bu çözüm, klasik tarza geçmenizi sağlayarak, sorunlarınıza belki daha kolay cevap verebilir ?
Böylelikle en problemini boya aktarmıyarak “sorunu olduğu yerde çözme” prensibince de uymuş olursunuz. ;)

...
Birikiminiz yüzünden bence, tasarımlarınızı şimdiden milimi milimine plan bile olmasa yine de 3D eskiz olarak yapmalısınız..
Bence size yakışanı da bu..:smiley:

.
 
Son düzenleme:Benim de tavsiyem meslek olarak nakliyecilik yaptigim icin acizane kargo araclarina guvenmeyin ve aldiginiz arac muhakkak 100000 sinirinin altinda olmali cunku o sinirdan sonra agir bakimlar baski. Fren balata disk turbo gibi onem arz eden parcalar icin ya tamir ya degisim vakti gelmistir ozellikle psa grubu icin..
Basarilar
 

Karavanda enine genişliğinden dolayı Ducato (psa grubu) ya mahkum olunmasına (enine yatmak için) hep kızmışımdır ama fizik kanunları var malesef , boyum 182 cm olunca bana da hep Ducato gözükmüştür çözüm olarak ama gönlüm hep crafter ve sprinter da. Bu yüzden buna alternatif çözümler gördüğümde bilgi olsun diye kaydediyorum. Hepimiz yatağın yanlamasına sığmasının rahatlığının farkındayız zaten. Ben aracınızın yerleştirme planını çok sevdim, kızınızın oturma yerini de . Empati yapınca benim böyle bir durumda sizin gibi ortayı boş bırakmak ve kızımın güvenliğini sağlamak olmazsa olmazım olurdu . Sabitleri bulduğum da 3. yatak çözümü olarak arka tarafa enlemesine yada boylamasına fark etmez bu şekilde katlanır bir yatak koyardım bunun içinde oturma grubunun mümkün olduğunca alçak yapardım (şart değil ). Sayın Evliya Çelebi nin söylediği dışa doğru açılım da bu ekteki resimde ve gerçekten hayat kurtarıcı, 5-7 cm sağlı sollu bu çıkışı ben benim sevdiğim araçlar için hep düşünmüşümdür ama sizin boyda Ducato ya bile uygulanabilir.

2018 11 20 09 15 58


D497c857f7935ef04c6dc8191be2f0de
 

benim de eklemek istediğim birkaç husus olacak müsadenizle;
1- kargo araçlarından mutlak surette kaçının derim. belki hafif yükler taşıyor olabilirler ama çok afedersiniz ama eşşeğe bile öyle binilmiyordur sanırım.
2- sürgülü kapıyı iptal edip yerine menteşeli bir kapı yaptırmak hiçte öyle zannedildiği gibi kolay ve zahmetsiz bir iş değil. çünkü usta eline baktığınız her iş sizi ziyadesiyle yoracak ve eminim ki pişman edecektir.
3- arka kapı iptali sürgülü kapı iptaline göre daha makul görünse de iyi bir usta ile çalışmanızı tavsiye ederim. damdan düşenin hali misali.
4- tasarımla ilgili planlarınızı aracı aldıktan sonra ciddi ciddi yapsanız ve şimdilik araç seçimi ve araca ilk etapta yapılacaklara yoğunlaşsanız daha isabetli olacak gibi.
5- mümkünse 17 metreküp tercihi sizin için daha makul olacaktır. zaten başta siz de bu durumu belirtmişsiniz. 40-50 bin km. de ve fiyat olarak hesaplı olmadığı müddetçe 15 metreküpe vs. girmeyin derim.
 

Karavanda...........
.
Vay Vaay, eski tüfekleri seyrek de olsa buralarda görmek ne şeref..:yum:

Olanlar için elimizde “zaten fıtratımızda var” demekten başka birşey yok sanırım ? :rolleyes:

...
Haa bir de kırklı yaşlara kadar olmasa da boyu tekrar ölçmekte yarar var.
Ben de kendiminkini 182 cm sanıp göğsümü gere gere gezerken geçenlerde tekrar ölçtüm.
2 santimden daha fazla kısalmış olmamın sebebi galiba;
toprağın artık benim yaşındakileri çekmesiyle ilgisi olmalı ? :p

.
 
Son düzenleme:

.
Vay Vaay, eski tüfekleri seyrek de olsa buralarda görmek ne şeref..:yum:

Olanlar için elimizde “zaten fıtratımızda var” demekten başka birşey yok sanırım ? :rolleyes:

...
Haa bir de kırklı yaşlara kadar olmasa da boyu tekrar ölçmekte yarar var.
Ben de kendiminkini 182 cm sanıp göğsümü gere gere gezerken geçenlerde tekrar ölçtüm.
2 santimden daha fazla kısalmış olmamın sebebi;
toprağın artık benim yaşındakileri çekmesiyle ilgisi olmalı ? :p

.

Hahahahahaa taş yerini buldu... Ya 49 dan elli olduğuma göre benim de ölçmem de fayda var, o zaman biraz da ha beklersek elektrikli sprinter yada crafter a sığabiliririm sanırım Evliya Çelebi hocam.
 .

Sorun da bu yönde zaten..
Eninde sonunda boyumuzun ölçüsünü alıp bizi sığdıracakları bir yer buluyorlar... :p

Böylelikle bazen boy sorunu olsa da şimdiden karavanla gezmenin önemini düşünmekte yarar var. :smiley:
 
Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,360
Mesajlar
1,517,007
Kayıtlı Üye Sayımız
172,014
Kaydolan Son Üyemiz
yusufçınar

SON KONULARGeri
Üst