1994 Japon Vitara otomatik ş. ile 2000 İspanyol Vitara otomatik ş. kıyaslama

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trink Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,138

trink

Kamp I
Yer
Bodrum/Muğla
Web
bodrummarinegroup.com
Merhabalar;
Aracım 1994 model japon üretimi 1,6 jlx 5 kapı otomatik (305.000 km de). Pazar günü Çiftealanda aypılan İstanbul Off-road Şampiyonası 3.ayağı yarışından dönerken arkadaşımın vitarasnı kullanma fırsatım oldu onun aracı 2000 model ispanyol üretimi 1,6 jlx 5 kapı otomatik (94.000 km de). Özellikle otobanda kendi aracımla kıyasladığımda şanzıman kullanımında farklılık saptadım. Kendi aracım son vitese geçtikten sonra (4.vites) 2900 devir ile 100 km anca görebiliyordum. Diğer arçta ise 4. vitesten sonra sanki yarım bir vites varmış gibi 2800-2900 devire geldikten km saatide 100 km yi bulunca sonra devir saati birden 2600 devire düşerek o an sanki yarım vites daha büyüttüğünü hissedebilyorsunuz ve 2600 devir ile bayılmadan 100 km sürate ulaşabildim hafifçe gaz verdiğimde sanki yarım vites küçülterek devir saati 2600 den 2900 çıkıyor ve tekrar gazı bıraktığınızda vites büyülterek 2600'e iniyor. ??? Hayretle kullandım. Benim araçta böyle bir şey söz konusu değil :mad:. 2000 model ispanyol üretimde kullanılan otomatik şanzuman 5 viteslimidir yoksa benim şanzuman arızalı mıdır çözemedim :-\. Bu konu ile ilgili bilgilerizi bekliyorum. Dikkatimi çeken diğer bir fark 2000 model vitara'nın ilk çalıştıktan sonra soğuk motor olmasına rağmen, gayet güzel yürüyor olması idi. Benim araç motor soğukken zoraki yürüyor( jikle çalışmasına rağmen) ısınınca düzeliyor.

Etiketler
Ynt: 1994 Japon Vitara otomatik ş. ile 2000 İspanyol Vitara otomatik ş. kıyaslama

2001 otomatik kullanıyorum bu vites üzerinde over-drive özelliği için bir düğme var.
Bu özellik sanki bir de over-drive vites varmış etkisi yapıyor.
over - drive özelliği olmayanlar 3 ileri vitesli, olanlar 3 + over-drive gibi düşünülebilir.

Ynt: 1994 Japon Vitara otomatik ş. ile 2000 İspanyol Vitara otomatik ş. kıyaslama

Benim araç ta da var over-drive. 4 ileri otomatik zaten. Vites geçişlerini hissedebiliyorsun 4 viteste çalışıyor anlamadığım arkadaşımın aracında saydığımda 4 ten sonra bir yarım vites daha büyültüyor. sanki 5 vites gibi.

kendi kulandıgım arac 1994 model vitara otm üzerinde 30 inc lastikler var ayna mahriti oranları 5/12 ispanyolar beygir gücü olarak japonlardan bir kac beygir daha güclü aracınızın sabah calışmadaki problemi jıkle tertibatında sorun ola bilir yada otm şanzımanınızda yag ve filitre gereginden fazla kirlenmiş ola bilir bu sebeple şanzıman tam randımanlı calışmıyor ola bilir aynı aracı kullanıyoruz

dursun ustam daha ıyı bılır ama benım arkadasımda japon serısı var bende de ıspanyol kalkısta dahıl tork ve beygır farkını hıssetırıyor araba bence ıspanyol bıraz daha serı ve atık

Dogru ispanyollar japonlara göre biraz daha seri daha yüksek beygir gücüne sahip

Dusun usta; 4-5 ay önce otomatik şanzuman yağını ve filtresini değiştim çıkan da temizdi. Benim kafama takılan asıl ispanyolun otobanda 5. vitese geçmesi aynı şanzuman kullanmıyormu bizimki 4 ileri. sabah soğukken zor yürümesi avans düşürerek düzeldi (avansı fazlaydı.)

trink' Alıntı:
Dusun usta; 4-5 ay önce otomatik şanzuman yağını ve filtresini değiştim çıkan da temizdi. Benim kafama takılan asıl ispanyolun otobanda 5. vitese geçmesi aynı şanzuman kullanmıyormu bizimki 4 ileri. sabah soğukken zor yürümesi avans düşürerek düzeldi (avansı fazlaydı.)

her iki modelde 4 ileri otm şanzımanı kullanıyor farklılık yok sadece diflerdeki dişli oranları farklı ispanyollar daha seri motor gücüde bunu destekliyor lakin japonlarda arazide daha iyi

Evet Dursun Usta, İspanyolların ayna mahruti oranı 4,87 (yalnış bilmiyorsam) Japon 5,12 olduğu için düz yolda fark olması yani İspanyolun daha başarılı olması gayet doğal(Beygir gücü de farkı var). Ama be daha çok İspanyolu deneme sürüşü yaparken 4. viteste 2900 devir ile giderken devir saatinin birden 2600 devire düşmesi çok ilginçti 4. vitesteyim ve sanki 1 vites daha büyüttü(Sizde ispanyolların 4. vites olduğunu söylüyorsunuz ki bende öyle biliyorum). Gaza yüklendiğimde hemen devir saati 2600 den tekrar 2900 devir'e çıkıyor sanki vites küçültüyor. Kesinlikle küçülttüğü vites 3 değil. (3-4 kere aynı şeyi denedim hepsindede aynı tepkiyi verdi.Ya devir saatinde bir arıza var yada İspanyollarda bilmediğim bir şey var. Ayna mahruti ve 4. vites dişli oranlarına göre karşılaştırma yaptığımda Düz yolda son viteste 2900 devir ile giderken aralarında 3 km gibi bir fark çıkıyor.

1994 vitara 5k 1,6 jlx otamatik (benim araç)
lastik= 215x75x15 Bf çap=703,5 mm( 27,70") çevresi=2,21 metre 2900 devirle yapması gereken hız
Ayna mahruti = 1:5,12 (2900)x(2,21)x(60)
Vites son dişli oranı= 1:0,73 hız=------------------------------ = 102,9 km/saat
(073)x(5,12)

2000 vitara 5k 1,6 jlx otamatik (denediğim araç)
lastik= 205x75x15 Goodyear çap=688,50m( 27,11") çevresi=2,16 metre 2900 devirle yapması gereken hız
Ayna mahruti = 1:4,87 (2900)x(2,16)x(60)
Vites son dişli oranı= 1:0,73 hız= ----------------------------- = 105,6 km/saat
(073)x(5,12)

Merhaba, Bu yaptığınız hesaplamalar bence otomatik vites için geçerli değil. Çünkü işin içinde tork konvertörü ve varsa şanzımanın beyni var. Otomatik vitesli araçta şanzıman motordan tamamen bağımsızdır. Motor sadece hidrolik pompasını çevirir , hidrolik de tork kovertörünü o da dişlileri vs. O anki ihtiyaca göre konvertör gücü ayarlamakta bildiğim kadarıyla.

Bu arada yabancı bir sitede güzel şeyler okudum . Modern konvertöre sahip sistemlerde ilk kalkışta ve belli bir sürate kadar ivmelenmede motorun ürettiği torkun 2-3 katını verdiği yazıyor. Motor şanzımandan daha hızlı döndüğünde oluyormuş bu durum.

http://auto.howstuffworks.com/auto-parts/towing/towing-capacity/information/torque-converter1.htm

Mutemelen daha modern bir tork konvertörü veya beyni olabilir ispanyolların. Benim de swift 1.5 at aracım da (4 vites) 100 km ye ulaşınca, bayır yoksa ve ivmelnme bitince 2500 dd den 2000 devire düşüyor. Muhtemelen elektronik beyin o esnada daha fazla tork ve güce ihtiyaç olmadığı için (tasarruf için) daha düşük güç üreten devire alıyor aracı.

Şimdi taşlar yerine oturdu. Tabiki arada 6 sene var mutlaka teknoloji farkı olması lazımdı sayenizde bu farkıda öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim. Benim aracımın şanzumanı arızalı mı diye şüpheleniyordum. Ya model yükselteceğiz yada gaza biraz daha basmaya devam. ;D

bende 99 otomatik kullanıyorum aynı kanıya bende vardım şöyleki
90 km hızla giderken hafif eğime geldiğinde en yüksek viteste araç sanki yarım vites düşer gibi bir vites düşüyor devir artıyor sonra od off yaptığımda yine bir vites düşüyor sonra munual 0larak 2 yapıyorum gene düşüyor yani 5 vites hissine bende kapıldım defalarca dendedim bunu dikkatimi çeken şu araç son viteste stabil ilerlerken od off yaparsam devir çok yükselerek vites küçülüyor sonra manual 2 yapıyorum ama yaklaşık 90 la ilerlerken hafif eğime geldiğimde araç vites küçültürse sonradanda od off yaptığımda yine küçültüyor

bkaynar' Alıntı:
Mutemelen daha modern bir tork konvertörü veya beyni olabilir ispanyolların. Benim de swift 1.5 at aracım da (4 vites) 100 km ye ulaşınca, bayır yoksa ve ivmelnme bitince 2500 dd den 2000 devire düşüyor. Muhtemelen elektronik beyin o esnada daha fazla tork ve güce ihtiyaç olmadığı için (tasarruf için) daha düşük güç üreten devire alıyor aracı.

Acaba bu özellik 1994 model de de var mı? Benim aracımdaki arızalı mı ? Aynı model arac kullanan kullanıcılardan bu özelliği araçlarında gözlemleyen oldu mu? Dursun Usta; senin araçta 1994 model görüşlerini paylaşmanı rica ederim.

sahin05' Alıntı:
bende 99 otomatik kullanıyorum aynı kanıya bende vardım şöyleki
90 km hızla giderken hafif eğime geldiğinde en yüksek viteste araç sanki yarım vites düşer gibi bir vites düşüyor devir artıyor sonra od off yaptığımda yine bir vites düşüyor sonra munual 0larak 2 yapıyorum gene düşüyor yani 5 vites hissine bende kapıldım defalarca dendedim bunu dikkatimi çeken şu araç son viteste stabil ilerlerken od off yaparsam devir çok yükselerek vites küçülüyor sonra manual 2 yapıyorum ama yaklaşık 90 la ilerlerken hafif eğime geldiğimde araç vites küçültürse sonradanda od off yaptığımda yine küçültüyor

Suat Bey; sizin araç Japon mu? İspanyol mu?

99 model ispanyol aslında bu konuyu daha önce bende açmayı düşündüm ama herkez 4 ileri diyor bende kabullendim 4 ileriyi aslında ama ben 5 sayıyorum :smiley:

2001 ispanyol 1.6 otomatik 215/70/15 bf at lastikle kullanıyorum
devir ve hız göstergesi Erkan Beyin tarifinde ki gibi.
Malumunuz ispanyollar +8 (98) beygir
bu fark şanzıman yapısından mı motordan mı bilemiyorum.
İlk zamanlar bende şühelenmiştim şanzıman mı sorunlu diye
sonra bunun böyle çalıştığını bir sorun olmadığını serviste öğrendim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri