2005 Suzuki Grand Vitara 2.0 Benzin (merdiven Şase) İle Overland

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drozcanaslan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,723

drozcanaslan

Yeni Üye
Yer
Hatay
Merhaba arkadaşlar,
Uzun zamandır kendi aracımla Dünya Turu hayalim var. Beyin cerrahı olmam nedeniyle bu turu ancak parça parça gerçekleştirebilme şansına sahibim. 3 yıldır Suzuki Grand Vitara 2.0 benzinli 2005 model araç kullanıyorum. Üzerinde Bridgestone Dueler AT orjinal ebat lastik var. Arabada hiç bir modifikasyon bulunmamaktadır. Bu süre içerisinde Türkiye içi birçok yer dışında, Balkan Ülkekeri'ni ve Gürcistan'ı gezdim. Yokuşlarda bayılması ve iç hacminin dar oluşu dışında bana hiç bir sıkıntı yaşatmadı. 2014 ilkbaharı için planım, Moskova'dan başlayıp Moğolistan'ı da içine alan ve Vladivostok'a kadar uzanan uzun bir yolculuk. Bir süredir farklı bir araç arayışı içindeyim. En çok düşündüğüm araç Land Cruiser VX 100 olsa da yakıt giderleri, vergisi derken çok mantıklı gelmedi. Arkadaşların Discovery II TD5 önerileri ise, motorunun nazlı olduğu yönündeki görüşler, düşük km li araçların 2. el fiyatının yüksek olması, 2,5 tonluk araca rağmen motorun 122HP oluşu vs. nedenlerle de çok sıcak gelmedi. Sonuçta ben yine çok sevdiğim Vitaramla kaldım:smiley:). Bu gezi ve sonrasında planladığım Afrika, Türki Cumhuriyetler vs. için bu araç uygun mu (İnternette Suzuki GV Afrika Overland sadece bir çift tarafından yapılmış); uygunsa araca ne gibi modifikasyonlar yapmalı ve nelere dikkat etmeliyim. Saygılarımla...

Etiketler
Ynt: 2005 Suzuki Grand Vitara 2.0 Benzin (merdiven Şase) İle Overland

yenı nesıl pıkap lar olabılır helux yada l200 arka kabınıde kapatırsanız bagaj sıkıntınız olmaz dısel ve guclu bır araba olur

aramızda sizin yaptıgınızı önceden yapabilen yok kadar azdır sanırım..

> http://www.bimeks.com.tr/urun/116511/garmin-nuvi-1410-5-0-navigasyon-cihazi-bluetooth-.aspx

> http://www.ebay.com/itm/Garmin-Mechanic-with-ecoRoute-HD-/111261905807?pt=AU_GPS_Accessories&hash=item19e7b9f38f

bu 2 sinide alın araca takın yol bilğisayarı,motorun canlı degerleri voltaj ,hararet ,motor yükü vs.canlı takip yaparsınız..arıza yaparsa arızanın ne oldugunu söyler arızalı müşir vs varsa bilği sahibi yapar ..arızayı siler..

her 7500-de yada gereginde daha kısa sürede degişim için bol hava filitresi,fren balatası yag ve yakıt filitrelerini stok yapın..arac tavanına plastik portbagaj kutusu takın ,yakıtı ve çekişi degiştirir cok hız yapmıyacaksanız uygun olur..buji yedek vs..alın

yolunuza uygunsa asvalt lastiği tercih edin..
1.6 3 kapı grand vitaranın ön ve arka difransiyelini bulabilirseniz karpuzları ile komple degiştirin ..baygınlık muhabbeti biter + ya gecer derim.. :smiley:

Oğuz Bey, diferansiyelleri değiştirmem halinde ne gibi avantajım olur; konuyu açarsanız sevinirim. Ayrıca bu işlemin bana maliyeti ne olur; arıza yapma riski nedir? Bu konularda beni bilgilendirebilirseniz sevinirim. Saygılarımla

Suzuki Grand Vitara 1.6 i 96 cv 5.125:1 1,816 / 1,00.... 41/ 8 dişli vardır içinde
Suzuki Grand Vitara 2.0 i 128 cv 4.875:1 1,816 / 1,00 ...39 / 8 dişli vardır içinde

şimdi hesapladım çok da fark yokmuş +%5.1 ??? fark yapar degmez gibi görünüyor..

bu işlemi yaparsanız %5.1 son süratten kaybınız olur.. güç den tork dan ,,%5.1 artışınız olur..

''Ayrıca bu işlemin bana maliyeti ne olur; arıza yapma riski nedir?''

aldıgınız yere eskisini verip bunları alırsanız..1000<>2000 tl. gibi..belli bir rakamı yok neye tutturulursa.. ;)

orjinal ekipman arızası olasılıgı sizin şansınızla ilğili..yok kadar az..

bayılma işini dış capı küçük lastik ile de cözebilirsiniz..

215 -60-16 lastik kullanırsanız %3.44 fark yapar..

bu işlerin hesapları hesap makinesinde cıkan orantı hesaplarınla gercek veriler arasında farklılık yapıyor net bir şey söyliyemiyorum.. ;)

size kendi aracımdan örnek veriyim..dinamometrede çeşitli beygir ölçümlerim var
aracım fabrika cıkışı 110 beygir onu 27 inç standart lastiğinle aldım..
%9 büyük caplı lastik ile 29.5 inç..beygir ölçümüm 80 beygir..
lastikten kaybettiğim hesap makinesinde belli dinamometre ise % 20 beygir kaybettin diyor..

derimki hem dif hemde ebat degişikliği aracınıza hesap makinesinde %8 desede gercekde %15 üstü güç demektir..
şu an standart lastiğinizle dinamometrede bir ölçüm yaptırın arac güçünü veremiyorda bi derdi varsada cıkar ortaya düzeltirsiniz..cirde 2 tane cıkma emanet 2 ufak lastiği sadece arka tekerlere takıp bir ölçüm yapın aradaki farkı görün..
yaparsanız güç löçümlerinin cıktı kagıtlarını almayı unutmayın.. :smiley:

Bu tur benimde hayalim.. Aşağıdaki linki incelemenizi öneririm...Ali Bey bu turu 3 senede yaptı, adım adım izledim. tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

http://www.istanbul2istanbul.com/

Saygılar,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR