2015 Duster'ın Tavan Kısmından Gelen Sesler Ve Servis Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan lucias Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,362

lucias

Gerçekçi ol, imkansızı iste...
Yer
Mersin-Taşucu
Merhabalar.Bende 2011 Ssangyong Actyon Sports aracımı satıp geçen hafta sıfır km. Laureta 4x4 versiyonunu alıp aranıza katıldım. Araçtan genel olarak memnun kaldım fakat daha bayiden çıkartıktan sonra stabilize yoldan asfalt yola geçerken tam kafamın üstündeki tavan süngerinden garip gıcırtılar ve tıkırtılar duydum, lakin yeni araç almanın heyecanı ile bu sesleri duymazdan geldim.İki gün önce Mersin'e giderken (bu arada Taşucu'nda ikamet etmekteyim) bu sesler inanılmaz derecede arttı ve Mersin'deki işimi yarıda bırakıp yetkili servise (Gürsoy Oto) gittim, ama ne göreyim ortalık mahşer-i cümbüş. İğne atsanız yere düşmüyor, zaten servisteki kabul elemanı bana "niye randevusuz geldin kardeşim" gibisinden önce ters ters baktı sonra da merhaba diyip konuya girdim.Servis personeli durumu dinledikten sonra; "Daha önce bu yeni kasalarda 5-6 araçta da benzer şikayetler geldi, bu durum fabrikasyon üretim hatası,şu an servisimiz çok yoğun randevusuz işlem yapamıyouz,siz haftaya getirin burada yaklaşık 1 hafta kalsın tavan süngerini söküp durumu halledip size teslim edeceğiz" dedi. Şimdi burada durup öncelikle sorunlar silsilesine gelelim;
1. Aracı satarken Gürsoy Otonun; Dacia satış bayisi ayrı, Renault satış bayisi ayrı her iki markanın da kendi satış ekipleri ve müdürleri var, ama iş servis kısmına gelince sadece bir tane ortak servisi var
2.Ben aracı alalı daha 10 gün olmuş, 400 km yol yapmış, eee ben bu aracı servise bırakacağım tavanını komple sökecekler bir de 5-6 gün bu işlem için araçsız kalacağım vs. vs. yani saçmalık silsilesi böyle uzayıp gidiyor. İnsan azcık empati yapar, kim bu şartlar altında aracı servise bırakırda bekler? Yeni tüketici kanunu der ki; Ayıplı mal statüsündeki mal iade alınır parası geri ödenir veya ayıpsız olan yenisi ile değiştirilir. Bende kanundan doğan haklarımı kullanmak için ilk iş olarak dün noterden ihtar çektim. Bayi ile görüşmeme rağmen halen bir sonuç almış değilim.Bakalım kanun ne kadar bizden yana? süreç içerisinde göreceğiz. Kusura bakmayın biraz başınızı şişirdim, umarım bu durum yeni araç alacakların başına gelmez.
Son olarak acaba yeni kasa (2014 model üstü) Duster'ı olanlarda benzer şikayeti olan var mı??

Etiketler
Bu arada eski sattığım aracın (SSangYong Acton Sports) servis hizmet güler yüzlülüğünü,sıcak kanlılıklarını, samimiyetlerini ve de en önemlisi ne zaman gidersem gideyim en geç iki-üç saat içerisinde aracımı teslim etmelerini özleyeceğim galiba :(

Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. Bu işler gerçekten şans işi, gerek araç gerkse de güler yüzlü hizmet servisten servise değişiklik gösterebiliyor, bir tanıdığım doğuştan sıfır aldığı Toureg ile daha bayiden çıkarken direksiyon pompası bozulmuş ve size yapılacak olan prosedürün aynısı yapılmış. Çok sinir bozucu ve üzücü fakat mağlesef mal satıldıktan sonra satıcıların çok da umurunda olmuyor. Benim de 2014 4x4 Dusterim var km'si 12000'lerde, henüz servise girmedim ve herhangi bir şikayetim yok. Umarım sizin sorununuzu da en yakın zamanda çözerler.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. Bu işler gerçekten şans işi, gerek araç gerkse de güler yüzlü hizmet servisten servise değişiklik gösterebiliyor, bir tanıdığım doğuştan sıfır aldığı Toureg ile daha bayiden çıkarken direksiyon pompası bozulmuş ve size yapılacak olan prosedürün aynısı yapılmış. Çok sinir bozucu ve üzücü fakat mağlesef mal satıldıktan sonra satıcıların çok da umurunda olmuyor. Benim de 2014 4x4 Dusterim var km'si 12000'lerde, henüz servise girmedim ve herhangi bir şikayetim yok. Umarım sizin sorununuzu da en yakın zamanda çözerler.

Temennileriniz için çok teşekkür ederim.

Merhabalar.Bende 2011 Ssangyong Actyon Sports aracımı satıp geçen hafta sıfır km. Laureta 4x4 versiyonunu alıp aranıza katıldım. Araçtan genel olarak memnun kaldım fakat daha bayiden çıkartıktan sonra stabilize yoldan asfalt yola geçerken tam kafamın üstündeki tavan süngerinden garip gıcırtılar ve tıkırtılar duydum, lakin yeni araç almanın heyecanı ile bu sesleri duymazdan geldim.İki gün önce Mersin'e giderken (bu arada Taşucu'nda ikamet etmekteyim) bu sesler inanılmaz derecede arttı ve Mersin'deki işimi yarıda bırakıp yetkili servise (Gürsoy Oto) gittim, ama ne göreyim ortalık mahşer-i cümbüş. İğne atsanız yere düşmüyor, zaten servisteki kabul elemanı bana "niye randevusuz geldin kardeşim" gibisinden önce ters ters baktı sonra da merhaba diyip konuya girdim.Servis personeli durumu dinledikten sonra; "Daha önce bu yeni kasalarda 5-6 araçta da benzer şikayetler geldi, bu durum fabrikasyon üretim hatası,şu an servisimiz çok yoğun randevusuz işlem yapamıyouz,siz haftaya getirin burada yaklaşık 1 hafta kalsın tavan süngerini söküp durumu halledip size teslim edeceğiz" dedi. Şimdi burada durup öncelikle sorunlar silsilesine gelelim;
1. Aracı satarken Gürsoy Otonun; Dacia satış bayisi ayrı, Renault satış bayisi ayrı her iki markanın da kendi satış ekipleri ve müdürleri var, ama iş servis kısmına gelince sadece bir tane ortak servisi var
2.Ben aracı alalı daha 10 gün olmuş, 400 km yol yapmış, eee ben bu aracı servise bırakacağım tavanını komple sökecekler bir de 5-6 gün bu işlem için araçsız kalacağım vs. vs. yani saçmalık silsilesi böyle uzayıp gidiyor. İnsan azcık empati yapar, kim bu şartlar altında aracı servise bırakırda bekler? Yeni tüketici kanunu der ki; Ayıplı mal statüsündeki mal iade alınır parası geri ödenir veya ayıpsız olan yenisi ile değiştirilir. Bende kanundan doğan haklarımı kullanmak için ilk iş olarak dün noterden ihtar çektim. Bayi ile görüşmeme rağmen halen bir sonuç almış değilim.Bakalım kanun ne kadar bizden yana? süreç içerisinde göreceğiz. Kusura bakmayın biraz başınızı şişirdim, umarım bu durum yeni araç alacakların başına gelmez.
Son olarak acaba yeni kasa (2014 model üstü) Duster'ı olanlarda benzer şikayeti olan var mı??
Geçmiş olsun, çok ciddi bir durum olmamakla birlikte tavan döşemesinin kırışmadan sökülüp takılması açısından sıkıntılı bir durum, şayet kırışırsa servis tarafından yapıldığı için yenisi ile değiştirtme şansınız baki
Çok ciddi birşey değil dememin nedeni , çözümlenemeyen sorunlarda başınıza gelme ihtimali çok yüksek bir araç ,bunu bilerek almış olmanız gerekiyordu
Servisin çözemediği sesler için burda NERDEN GELDİĞİNİ ANLADIĞIMIZ SESLERİN TELAFİSİ başlığım var oraya bakabilirsiniz

Yeni araç alanlar sağdan soldan gelen seslerden önce ilk yapmaları gereken iş araçlarını teslim alırken serviste , aracın yağını ,suyunu, şanzıman yağını, defransiyel yağını kontrol ettirmek olsun, sonra benim gibi 10000 km Defransiyelin içinde 1 bardak yağ ile geZip servise gittiğinizde o defransiyeli değiştirtmek için 1 ay uğraşmak zorunda kalmazsınız

Geçmiş olsun, çok ciddi bir durum olmamakla birlikte tavan döşemesinin kırışmadan sökülüp takılması açısından sıkıntılı bir durum, şayet kırışırsa servis tarafından yapıldığı için yenisi ile değiştirtme şansınız baki
Çok ciddi birşey değil dememin nedeni , çözümlenemeyen sorunlarda başınıza gelme ihtimali çok yüksek bir araç ,bunu bilerek almış olmanız gerekiyordu
Servisin çözemediği sesler için burda NERDEN GELDİĞİNİ ANLADIĞIMIZ SESLERİN TELAFİSİ başlığım var oraya bakabilirsiniz

Öncelikle ilginiz ve alakanız için teşekkür ederim. ÖTV zamlarından ve aracın daha bilinilirliği olmadığı dönemlerde fiyatlı makuldü, fakat şu an araç 66.500 TL gibi yüksek bir meblağ ödeyip de satın alınıyor ve kalitesiz bir araç ise bu dusterlar (çözümlenemeyen sorunlarda başınıza gelme ihtimali çok yüksek bir araç ,bunu bilerek almış olmanız gerekiyordu) sizin bu yorumunuza kesinlikle katılmıyorum, zira biz tüketiciler olarak böyle yüksek bedeller ödeyip kalitesiz bir araç hak etmediğimizi düşünüyorum.4077 sayılı kanunun 4. maddesi çok net bu konuda.Satıcı firmalar sanki başka bir alternatifimiz yokmuş gibi sadece onarım hakkımızı kullandırmak istiyorlar, oysa yenisi ile değişim, para iadesi veya kusur oranında indirim gibi yasal haklarımız mevcut. Son olarak eğer "kronik" diye tabir olunan sorunları varsa bir aracın markası ne olursa olsun bir an önce satıştan çekilmesi ve de satın almış olanlarında ya iade alınması yada diğer saydığım üç seçenekten birini tercih etmesinin önü açılması gerekir. Aracı almadan sadece bayideki broşürü inceleyip alıyoruz o broşürdeki aracın kalitesi neyse bize teslim edilen aracınki de aynı olmalı etik ve kanuni olarak.

Son düzenleme:

Yeni araç alanlar sağdan soldan gelen seslerden önce ilk yapmaları gereken iş araçlarını teslim alırken serviste , aracın yağını ,suyunu, şanzıman yağını, defransiyel yağını kontrol ettirmek olsun, sonra benim gibi 10000 km Defransiyelin içinde 1 bardak yağ ile geZip servise gittiğinizde o defransiyeli değiştirtmek için 1 ay uğraşmak zorunda kalmazsınız

Bu arada bu yorumunuz tam yerinde oldu, hemen yağ seviyelerini kontrol edeceğim, size sormak istediğim defransiye ve şanzuman yağlarını nasıl kontrol edebiliriz? Bulunduğum yere en yakın servise 80 Km mesafedeyim.Benim kontrol edebilme şansım varmı?

Arkadaşlar beni kimse yanlış anlamasın amacım Dacia firmasını savunmak değil mağlum ben de bundan öncesinde Subaru, Suzuki, Opel, VW ve bunun gibi araçlara sahip olmuş biri olarak şuanda neye bindiğimin gayet iyi farkındayım. Burda asıl sorun devletin uyguladığı vergiler, bizim çok para ödüyoruz dediğimiz araç alınabilecek en ucuz araçlardan biri. Sorun piyasanın çok yüksek oluşu örneğin Opel Corsa 55 bin tl, Renault Clio 57 bin tl ,Ssongyoun tivoli 94 bin tl. Durum böyle olunca Duster'ı asıl olarak Lada niva ile kıyaslayıp değerlendirmeyi ona göre yapmak gerekir çünkü Duster segmentindeki üst markaların en ucuzu 150 bln tl bu da duster'in iki buçuk katı eder.

Herkesin yapabileceği bişey değil çünkü lifte kalkması lazım aracın def ve şanzumanın üstünde iki tane yağ tapası var yukardaki yağ doldurma tapası , alttaki yağ boşaltma tapası , seviye çubuğu yok yukarıdaki , doldurma tapasından taşana kadar yağ dolu olması lazım ölçü budur, buna dışardada bakabilirler ama serviste yaptırmanızı tavsiye ederim , eksik çıkarsa yağa para ödemezsiniz , ayrıca kayıtlara geçer ilerde çıkabilecek sorunlara karşın

Arkadaşlar beni kimse yanlış anlamasın amacım Dacia firmasını savunmak değil mağlum ben de bundan öncesinde Subaru, Suzuki, Opel, VW ve bunun gibi araçlara sahip olmuş biri olarak şuanda neye bindiğimin gayet iyi farkındayım. Burda asıl sorun devletin uyguladığı vergiler, bizim çok para ödüyoruz dediğimiz araç alınabilecek en ucuz araçlardan biri. Sorun piyasanın çok yüksek oluşu örneğin Opel Corsa 55 bin tl, Renault Clio 57 bin tl ,Ssongyoun tivoli 94 bin tl. Durum böyle olunca Duster'ı asıl olarak Lada niva ile kıyaslayıp değerlendirmeyi ona göre yapmak gerekir çünkü Duster segmentindeki üst markaların en ucuzu 150 bln tl bu da duster'in iki buçuk katı eder.

Bakın arkadaşlar sıfır araç satın alırken tip onay belgesi diye bir kağıtla alıyoruz.Bu ne demek, üretici firmanın yürürlükteki tüm mevzuata,karayolları trafik yönetmeliğine ve AB emisyon standartlarına uygun bir araç sattığının belgesidir.Hal böyle olunca yok ben bu aracı ucuza mal ettim,her tarafını teneke gibi yaptım tüketici de bunu bilerek aldı, paraya göre köfte deme şansı yok üreticinin.Eğer tip onay belgesi yoksa bilemem tabiki. Milletimiz bence herşeyin en iyisini hak ediyor.Eğer sırf fiyatı ucuz diye bize böyle kötü ürünleri satıyorlarsa artık o durumu da adalete bırakıyorum.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar,
Dacia Renault'un Romanya'da satın alıp, Renault kalitesine yakın üretim yaptığı bir fabrikadır. Robotun çok az kullanıldığı bir fabrika. İşçilik hataları oldukça yaygın. Böyle bir araba alacaklar sıfırına çuvalla para ödeyeceğine, 30-40.000 km. yapmış, her türlü işçilik hataları, teknik arızaların yaptırılmış bir veya 2 yaşında bir arabayı uygun fiyata almak daha mantıklı.

Bu veya buna benzer bir sıfır arabaya 50-55.000 lira ödemeden önce bu rakamları filtreleyerek 3-5 yaşında çok daha kaliteli araçlar bulmak mümkün.

Kazasız keyifli, sürüşler dilerim
Yavuz UYAN

Uzun bir aradan sonra merhabalar. Almak için günlerce beklediğim, binbir hevesle beklediğim Duster aracımı firmanın ilgisizliği, ürünün kalitesizliği, hukuk sistemimizin geç işlemesi gibi nedenlerden dolayı 3 hafta önce sattım.Sattığım kişiye de tüm bu süreci ve aracın sorunlarını anlattım. Neye üzüleceğimi bilmiyorum; maddi yönden 6.000 TL'ye yakın net zararıma mı, yoksa bu araçla ilgili hayallerime mi?..
Neyse, artık bundan sonra bana bu durum acı bir ders oldu. Bir daha mümkün mertebe ne Dacia ne de Renault denen firmalardan araç almak önünden bile geçmeyi düşünmüyorum.İnsan bir malı bu kadar mı kötü ve kalitesiz üretebilir? Birde pişkin pişkin bu paraya bu araç derler. Ayıp inan çok ayıp. Madem kalitesiz bir ürün üretiyorsun ya bu ülkede satmayacaksın ya da bu kronik sorunları çözüp öyle satacaksın. Aman ben yandım siz yanmayın paranızı ve hayatınızı seviyorsanız Bu marka ve model (Dacia/Duster) bu araçtan uzak durun, etrafınızdakilere de mağduriyet yaşamamaları adına bu durumu anlatın.
Kısaca bu aracın kronik sorunlarını tekrar hatırlatayım,
  1. Tavan kesiminden gelen tıkırtı ve gıcırtılar,
  2. Rölantide direksiyon titremesiyle beraber dik yokuşlarda direksiyonu tam sol veya tam sağ tur çevirip manevra yapmak istediğinizde aracın stop etmesi,
  3. Kabin içi ses izalosyonu çok kötü (lastik ve yol sesi olduğu gibi içeride)
  4. Taban kaplaması (halıflex) çok dayanıksız birkaç yıkamadan sonra (elektrikli süpürgenin fırçasıyla) deforme olması
  5. Koltuk minderleri ergonomik değil, uzun yolda rahatsız ayrıca çok ince
  6. Kapı tutacakları (iç kısım) kapıyı kapatırken gıcırtı yapıyor (o kadar kötü ki elinizle sıktığınızda nerdeyse kırılacak gibi gıcırdıyor)
  7. Bagaj kesiminin sağ ve sol taraflarında tekstil iç kaplama bulunmuyor
  8. Arka teker davlumbazlarında koruyucu keçe vb. bulunmuyor,içeri doğru çok dein olduğundan burada biriken çamur vb. ileride paslanmaya davetiye çıkarabilir.
  9. vites oranları çok kısa, daha aracın hızı 60 olmadan 5.vitese geçiş yapıyorsunuz.
  10. 110 km hız ile giderken içeriye acayip derecede rüzgar sesi geliyor, öyle ki arkada oturanlar ile anlaşmakta güçlük çekiyorsunuz
  11. iç plastik aksmında kullanılan malzeme çok kötü, insanın elinde kalacak gibi duruyor

Siz daha sorunların yarısıyla bile tanışmamışsınız.
Rüzgar sesi, iç plastiklerin çıkardığı sesler daha satın alırken ben ses yaparım diyor zaten bunu kabullenerek almış olmanız gerekiyordu
Neyse hayırlısı olsun satmışınız , bir daha almak istememeniz normal
Benim de işim olmaz ama rüzgar sesi kıvır zıvır için değil
1- saç nerdeyse peynir tenekesi incelikte
Ufak bi eziği çektirmeyle saç delinmeden çektiremiyorsunuz ,çektirme kullanılan alan kevgir gibi oluyor
Tavana tüy düşse acaba minik bi göçük oldumu tribine giriliyor
Lakin tavana makineyle pasta yaptırmak büyük risk , makinenin ağırlığıyla çöken tavan geri gelmemeye çok mehilli

2 -kapıların iç döşemeleriyle kapı saçı arasında izalasyon namına hiç birşey yok , naylon bile yok bütçe gibi açık
İkinci Senede arka kapılardan özellikle ,içeri yağmur suyu akmaya başlıyor
3- Dreksyon kutusu arazalı değil ama sarsıntılı yollarda dönüşlerde ses yapıyor
4- araç dışındaki harici sabitlenmiş herşey söküp takmaya gelmiyor , sökülüp takılırsa o parçanın yenisini almadan ya kopup düşüyor ya da ordan su alıyor
( dodikler, anten, üst barlar)
- dodikler ömür törpüsü ikinci Yıldan sonra
5- işçilik te standart yok ön camdan günün birinde içeriye su gelme ihtimali çok yüksek
6 - Arazi de iyi ama çok fazla askıda kalırsanız arka taraftaki tavan saç birleşim yerlerindeki mastikler çatlıyor
7 - saçın zayıf olması bi yana galvanizin yanından geçirmişler, boya daha ilk sene fitillerin altından pas kusmaya başlıyor
Ben sorunların hepsini elden geçirip düzelltim, ama saç ve dodik kısmına yapacak birşey yoktu, o yüzden sattım kurtuldum, 5,6 sene sonunda çürüme kaçınılmaz malesef , saç ve galvaniz olayı düzeltilmeden kesinlikle ve kesinlikle binilecek araba değil

Son düzenleme:

Siz benden daha uzun süre kullandığınızdan daha çok sorunla karşılaşmışsınız,yazdıklarınızı okuduktan sonra içimdeki sıkıntı geçti ve derin bir oh çektim, ne diyeyim dacia duster sahiplerine geçmiş olsun,umarım sorunsuz sıkıntısız kullanırlar.Burdan tekrar ediyorum bu aracı alırken iki kere düşünün.Hep olumlu yorumlara bakıp aldanmayın,sonra bizim gibi çok üzülürsünüz.Teşekkürler.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bende Duster 'ı mı satıp Kyron aldım. Arada ki fark inanılmaz. Servis çok iyi ve güleryüzlü.. Siz yine Ssangyong'tan vazgeçmeyin derim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR