3 Adet 4x4 Mercedes Sprinter Camper Yaptık

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Bilbo Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 138
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 87,445

Bilbo

www.masalkaravan.com
Yer
İstanbul / Tekirdağ
Web
www.masalkaravan.com
Herkese merhaba,

Uzun süreli çalışmamız en sonunda bitti ve yaklaşık 1 yılın sonunda babamın da yardımıyla 3 adet Türk Telekom çıkması 2001 model 4x4 mercedes sprinter'ı karavana dönüştürdüm. bu başlık altında da çalışmalarımı sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

İlk ve ikinci yaptığım araçların dizaynları birbirine çok yakınken 3. araç tamamen farklı bir dizayn ile yapıldı. İlk olarak neden bu araçları tercih ettiğimizden söz edersek; daha önceleri volkswagen T3, T2 westfalia, 1991 model Hymer ve 1991 model Mercedes MB100 Euromobil kullanmış bir aile olarak tercihlerimiz bizi bu araçlara yönlendirdi.

İlk olarak biz her zaman camping dışı konaklamayı tercih eden, durduğumuz yerde 2 günden fazla kalmayan , daha çok yol giden , mümkün olduğu kadar doğanın içine girmeye çalışan, insanlardan uzak yerler tercih eden , maceracı bir aileyiz. Son sahip olduğumuz Hymer ve Euromobil , yaşam alanı kullanımı her ikisinin de çok rahat olmasına rağmen araçların arazi kabiliyetlerinin hiç olmaması, klima ve hidrolik direksiyon gibi konfor eksiklikleri ve model yükseltme ihtiyacı bizi bu araçlara yönlendirdi.

Psa araçlara göre aracın çok dar oluşu ve arkada çift tekerlek oluşu çamurluğun araç içerisinde kapladığı hacim ve yaptığı çıkıntı bizi dizayn konusunda gerçekten çok zorladı. Aynı zamanda darlığının yanında aracın kısa oluşu da konforlu bir yaşam alanı dizaynı için oldukça zorlayıcı bir etkendi. Fakat şehir içi kullanımındaki kıvraklık ve arazi kabiliyeti için aracın bu şekilde olması gerekiyordu.

Aslında benim hayalim her zaman volkswagen T3 syncro sahibi olmaktı ancak, Türkiye'de bulunması nerede ise imkansız, zaten artık çocuklu bir aile olduğumuz için içine sığmaya çalışmak konforsuz bir durum sağlar. Daha önceki yıllarda çadırlı kamplar ve sonrasındaki Vw T3 ve T2 camperlarla yeteri kadar konforsuz seyahatlar yaptığımızı düşünüyorum , artık Hymer ve Euromobile'e alışmışken daha ufak bir araca dönüş yapmak mantıklı bir durum olmayacağından T3 syncro hayalim başlayamadan sonlanıyor.

Neden 3 araç; birini yapıp satmak , diğer ikisini yapıp kullanmak amacı ile 3 adet birden aldık, tam da planladığımız gibi oldu. İlk aracı yapıp ilanını verdikten sonra 1 hafta içinde satıldı. Şimdi 2. yaptığım aracı da satılığa çıkardım ancak babam kendi için yaptığımız karavanı satılığa çıkartmaya yanaşmıyor şimdilik, benim de ikna çalışmalarım devam ediyor. Bakalım başarabilecekmiyim.

Araçların ilk aldığımız hallerinin resmini çekmemişiz ne yazık ki, içlerinde Türk Telekom için yapılmış dolaplar vs. vardı, onları söküp atıp temizlemek gerçekten çok eziyetli ve pis bir işti. Araçlar temizlendikten sonra kaportacıya verildi , bazı ezikler ve Türk Telekom için özellikle açılmış kapaklar ve delikler tekrar kapatıldı ve iç zemin üzerine pütür boya atıldı.

2013 03 26 002

Etiketler

Ynt: 3 Adet 4x4 Mercedes Sprinter Camper Yaptık

Daha sonra zemin, tavan ve tüm araç içine adepan adı verilen çok iyi ses yalıtımı yapan ancak taşyününe eşdeğer ısı yalıtım özelliği olan izolasyon malzemesi 1 cm olarak uygulandı. Fakat maalesef bu malzeme taşyünü ile aynı ağırlığa sahip , bu da hoşuma gitmeyen bir özelliği.

2013 03 26 003

2013 03 28 008

2013 03 28 010

Daha sonra zemin üzerine 1 cm kalınlığında ses yansıtıcısı amaçlı ama ısı yalıtım özelliği de olan mat malzemesi uygulandı. Bu arada bu malzemelerin yapıştırıcısı özel bir yapıştırıcısı, bally veya derby gibi bir yapıştırıcı ile yapıştırılmıyor.

2013 03 28 013

2013 03 28 012

2013 03 28 014

Sonrasında ısı izolasyonu yapıldı ve malzeme olarak poliüretandan sonra en iyi ısı yalıtım özelliğine sahip olan yüksek yoğunluklu karbon içerikli strafor uygulaması yapıldı.
Daha önceki yıllarda Assan panel ve Ytong bayiisi olan bir firmada satış sorumlusuydum, yani işim ısı yalıtımını anlatmaktı, bu nedenle yaptığım aracın ısı yalıtımı zayıf olamazdı, hele bir de karda kışta Kartal Kaya'ya gidip kayak yapmayı planlarken.

Yatak enlemesine olacağından yatağın denk geleceği kısımlarda mesafe kazanmak için ısı yalıtımını ince yapmak zorundaydım. Bu yüzden maalesef çok pahalı bir malzeme olan (m2'si 70 Dolardı yanlış hatırlamıyorsam) 1 cm kalınlığı 5 cm taşyününe denk ısı yalıtımı yapan Aerogel malzemesini kullandım, böylece yan duvarlarda 1 cm adepan ve 1 cm Aerogel ile toplamda 2 cm izolasyon yaparak 6 cm'lik taşyünü izolasyonu sağladım ve iki taraftan toplam 8 cm mesafe kazanmış oldum.

Diğer bölümlerde ise 1 cm adepan üzerine en dar yerde 4 cm ve geniş yerlerde 7 cm'e varan karbonlu strafor uygulaması yaptım , böylece ısı izolasyonu yer yer 5-8 cm kalınlığında oldu. Taşyünü ve camyünü ise düşük ısı yalıtımı, tozlaşmaları, ağırlıkları ve en önemlisi kanserojen oluşları nedeni ile yaptığım araçlar içine asla sokmayacağım iki malzeme.

2013 04 30 1309

Yatak denk gelecek yere sıcak gecelerde serinlik gelmesi için karşılıklı alüminyum çerçeveli tekne lumbozu monte ettik, kendinden orjinal sineklikli modelinden tercih edip sonrasında sineklik peşinde koşturmaktan da kurtulduk. 2. yaptığım araçta ise bu lumbozları kullanabileceğimiz kadar büyük boy kullandık.

2013 03 26 006

Karavan camı montajı; 1000 x 600 mm karavan camı sipariş etmiştim üstelik 3 araç için toplam 6 adet, ancak aracın sürgülü kapı üzerindeki orjinal sürgülü camını söküp karavan camını yerleştirmeye kalkışınca sipariş ettiğim camlar büyük geldi ve başımızdan aşağı kaynar sular döküldü. Ne yapacağız diye kara kara düşünüp camın çerçevesini ufaltmaya karar verdik , taşlama ile ufak ufak köşelerden yiyerek cam boşluğuna oturacak seviyeye getirdik ve mastikleyip yerleştirdik.

Sıra diğer tarafın camına geldiğinde başımıza dökülen kaynar su çarpı iki oldu, çünkü karavan camı bu sefer de küçük geldi. Haydi diğer tarafta camı ufalttık ama burada camı büyütme şansımız yoktu. İşte şimdi hapı yuttuk diye düşünürken aklıma çok iyi bir fikir geldi. Çıkan orjinal camın alüminyum çerçevesini kestim ve orjinal lastiği ile cam boşluğuna yerleştirip karavan camını öyle monte etmeyi denedim, sanki onun için yapılmış gibi cuk diye oldu ve büyük bir problem atlatılmış oldu.

Bu model Mercedes'in orjinal cam boşlukları ara ölçüymüş, bunlara modifiye yapmadan uyan bir karavan camı ölçüsü yokmuş, sonradan öğrendik, ilgililere duyurulur.

2013 11 19 021

Daha sonra tavan ve duvar döşeme, ilk yaptığım aracın düzgün resmi olmadığı için bu konuyla ilgili olarak 2. aracın resimlerini ekliyorum. Duvardan çıkan siyah boru ise Truma combinin egzos borusu. Aynı zamanda zeminde mineflo kaplanmış durumda görünüyor.

2013 08 26 1499

2013 08 26 1500

2013 08 26 1501

2013 08 29 1505

2013 08 29 1506

Tabii tavan ve duvar kaplaması yapılmadan önce gerekli yerlere elektrik kabloları çekildi, güneş paneli kablolarını tavandan çıkarttığımda su geçirmezliği sağlamak için kullandığım malzemeyi göstermek istiyorum. Normalde tekneler için üretilmiş bu malzemenin içinden 4 ayrı kablo geçirilebiliyor. Aslında karavanda kullanmak için fazla lüks bir malzeme ancak tekne malzemeleri satan bir arkadaşım birkaç tane hediye etmişti.

DSC 0004

DSC 0005

DSC 0006

Güneş paneli olarak 2 x130 watt panel ve regülatör olarak 20 amperlik fangpusun kullandım.

Daha sonra iş mobilya kısmına geldi, malzeme olarak hafif su kontraplağı üzerine laminant kaplama bastırdım ve daha önce planladığım ölçülerde parçalar cnc de kesildi. Bu arada kullandığım malzeme kavak kontraplağından %25'e yakın daha hafif ama daha mukavementli bir malzemedir. Kavak kontrası ise ucuzluğu ve hafifliği dışında, sağlamlık , zayıf vida tutma gücü ve kolay deformasyon açısından dezavantaj sağlıyor.

Oval yerleri koltuk altı ve tuvalet lavabosunun altı gibi parçaları esnek kontraplakla şekil vererek ve üzerine laminant basarak kendim imal ettim ve bu imalatlar karavanın en zor ve uğraştırıcı aynı zamanda riskli bölümleriydi.

2013 05 09 1316

2013 05 09 1315

2013 05 11 1317

2013 05 11 1319

tam bir yıl önceydi sanırım Haldun bey bu projeden bahsetmişti Dalyan'da..o gün bu gün ancak fotoğrafta görebildik kendisini....Güzel işler başarılmış.Tebrikler...Baba -oğula....üçüncüyüde satınca babaya yeni bir hymer yakışır. :smiley:

Karavantürk kapandığından beri sizden ses seda yoktu, meğer derin uğraşlar içine girmişsiniz. Elinize sağlık, kolay gelsin :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri