3B Motora hangi yağ koymalıyım??

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ARAFAT Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,134

ARAFAT

Ana Kamp
Yer
K.MARAŞ
Arkadaşlar 3B kodlu 3431 cc atmosferik düz dizel motora mukavemeti yüksek iyi bir yağ olarak ne koymalıyım.3000 km önce ilk yağ değiştim castrol 20w-50 diesel yağ ve ayrıca motor silk koydum.Tecrübeli ve konuya hakim arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.
Ayrıca bir sorum daha olacak; aracım 84 model bj60 motor yeni yapıldı ve bir sorunu yoktu, 10 gün önce bir depo mazota sarp marka enjektör temizleyici ekledim birkaç gündür gaz pedalına çok bastığımda şiddetli duman atıyor.katkıdan dolayı oluşmuş olabilir mi.Gaz yavaş yavaş verildiğinde tam gazdayken dahi duman yok ancak ancak pedala sert hamle yapıldığında ve zorlandığında yoğun duman var.Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Etiketler

Ynt: 3B Motora hangi yağ koymalıyım??

Benimde eski aracımda 3 b kodlu motor vardı 20x50 yağ koyuyordum gaza birden yüklenince oda aynısını yapıyordu bi sorun olduğunu zannetmiyorum mazot pompasına bakım yaptırmıştım gene değişmemişti düz dizelde karaduman oluyor heralde ne yaparsanız yapın

simurg2' Alıntı:
Benimde eski aracımda 3 b kodlu motor vardı 20x50 yağ koyuyordum gaza birden yüklenince oda aynısını yapıyordu bi sorun olduğunu zannetmiyorum mazot pompasına bakım yaptırmıştım gene değişmemişti düz dizelde karaduman oluyor heralde ne yaparsanız yapın

Çok teşekkür ederim eksik olmayın, vesselam...

ben 10 40 tavsiye ederim biraz pahalı ama motorun rahat ve verimli calısır yada 15 40 olabilir tavsiyem castrol magnetec reklamlarında oldugu gibi motorun bütün parcalarına mıknatıs gibi yapısarak ilk calısmasında dahi motor yaglı olur bu yagla beraber katkı maddesine gerek yoktur motorun duman atmasıda pompa enjektör yada yakıtın kalıtesinden olabilir pompa durumu iyiyse o zaman yakıtınıza bakın tavsiyem opet full force koyun bide o zaman deneyin

motorize06' Alıntı:
ben 10 40 tavsiye ederim biraz pahalı ama motorun rahat ve verimli calısır yada 15 40 olabilir tavsiyem castrol magnetec reklamlarında oldugu gibi motorun bütün parcalarına mıknatıs gibi yapısarak ilk calısmasında dahi motor yaglı olur bu yagla beraber katkı maddesine gerek yoktur motorun duman atmasıda pompa enjektör yada yakıtın kalıtesinden olabilir pompa durumu iyiyse o zaman yakıtınıza bakın tavsiyem opet full force koyun bide o zaman deneyin
Teşekkür ederim eksik olmayın,bugün filtreyle birlikte castrol 15w-40 koyarak değiştirdim.Hele bir bunu deneyelim.Bu konuda detaylı teorik-pratik bilgisi olanların tavsiyelerini bekliyorum.Sağlıcakla...

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9032363&contentId=7059388

Çok faydalı oldu,tavsiye ederim...

Tümer' Alıntı:
Ne gibi bir farklılık oldu, biraz açıklar mısınız lütfen?

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9032363&contentId=7059388

Bu URL castrol un web adresi, tıklarsanız tüm marka ve modellerin hangi yağı kullanması gerektiği ile ilgili bilgi var, ordan faydalandım demek istedim.sağlıcakla...

mergen' Alıntı:
20/50'den daha ince yağ kullanırsanız yağ yakabilirsiniz. Bu araçlarda tavsiye edilen ve benimde 2H motorumda kullandığım 20/50'dir.

Şükrü bey;
Daha önce 20w-50 kullanıyordum ama bizim buralarda sıcaklıklar -5, -8 derecelere kadar düşüyor ve bu sıcaklıklarda yağ basıncı çok yükseliyor, ilk çalışma çok gürültülü ve sıkıntılı oluyor, yağlama ilk çalışma esnasında yeteri kadar olmuyor, yağın aşırı kalınlaştığı izlenimi uyandırıyor.15w-40 castrol koyunca, çalışma ve yağlama rahatladı gürültü azaldı.Yağ yakmaya gelince;onu da zaman gösterecek saygılar...

ARAFAT' Alıntı:
Şükrü bey;
Daha önce 20w-50 kullanıyordum ama bizim buralarda sıcaklıklar -5, -8 derecelere kadar düşüyor ve bu sıcaklıklarda yağ basıncı çok yükseliyor, ilk çalışma çok gürültülü ve sıkıntılı oluyor, yağlama ilk çalışma esnasında yeteri kadar olmuyor, yağın aşırı kalınlaştığı izlenimi uyandırıyor.15w-40 castrol koyunca, çalışma ve yağlama rahatladı gürültü azaldı.Yağ yakmaya gelince;onu da zaman gösterecek saygılar...

Bizi ileriki zamanlarda da bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

benim araç da 2200 cc düz dizel motor yeni yapıldı castrol 15/40 kışın gayet güzeldi fakat yazın vizkositesi inceldi araç yağı tanecik halinde arka bagaj kapağına resmen sıvadı yazın 20/50 olunca yağı atmıyor 15/40 kışın 20/50 yazın kullanılabilir

dopamin' Alıntı:
benim araç da 2200 cc düz dizel motor yeni yapıldı casrol 15/40 kışın gayet güzeldi fakat yazın vizkositesi inceldi araç yağı tanecik halinde arka bagaj kapağına resmen sıvadı yazın 20/50 olunca yağı atmıyor 15/40 kışın 20/50 yazın kullanılabilir

çok mantıklı..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR