4.80 m - 680 Kg. lık Hafif Çekme Karavan Yapıyorum (İnşallah.. :) )

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 245
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 109,047

Etiketler
İzninizle birkaç ayrıntı...

* Mengenelerle dikey sabitlediğiniz yan duvar iskeletlerinin, izolasyon, kaplama, boru, (belki) kapı ve pencere montajı ile tümden tezgahta yatay pozisyonda üretimi, sanırım daha ergonomik olmalı ? Bu seri üretimde de uygulanan bir metod.
Galiba resim sadece gösteri amaçlı olmalı ?

* Üretimi kolaylaştıran diğer bir uygulama da tabana yan duvarların montajından önce, taşıyıcı duvarlarları ile iç mobilya ve tüm donanımın konumlandırılması olmakta.
Tabi titiz ön planlama kaçınılmaz gereklilikte. Biliyorum prototipte ise daha da zor olmalı.
Bir Çekme Karavanın Yapım Aşamaları

* Aluminyum derin okside olmasa da, elektroliz sonucu erime dezavantajına sahip. İnce aluminyum levhaların elokse olmayan yüzeyleri ve elokse olsa dahi zedeli bölümleri, su ve farklı metallerle temasında elektroliz ortamına geçmiş oluyorlar. Çekme karavanlar için “Aluminyum çözülmesi” olarak ifade edilebilecek bu fenomen, kendisini önce ufak kabarıklar, daha sonra da kısmi erimelerle kaplamanın kaybı olarak göstermekte. Daha az asal olan metal (Anot) bu galvanik ortamda elektrokimyasal olarak erimekte. Bkz. lise günlükleri...:yum:

Ahşap aksamın oldukça ve izolasyonda kullanılan steroporların da ~%1 su alabildiği düşünülürse, çeşitli nedenler ama özellikle terleme sonucu oluşan bu sıvı ortam, iskelet çivileri ile beraber hasar sebebi olan bu elektroliz ortamını oluşturmakta. Diğer her farklı metal aksam da ayni tehlike kaynağı durumunda.

Önlem olarak aluminyum, belki paslanmaz çelik ya da boya ile (?) tam izole edilmiş vidalar düşünülebilir.
Tahta dübel veya toptan yapıştırma metodlarının ise daha zorlu sınıfa dahil olduğu bilinmekte.

* Sadece kuru ahşapın çürümediği ve dolayısıyla uzun ömürlü olduğu düşünülürse, terleme sıvısının ahşap iskelete temasının önlenmesi önem arz etmekte. Bu en azından içten kaynaklı aluminyum çözülmelerine de set çekmekte faydalı olmalı...

* İstenirse aşağıdaki sayfanın oldukça aşağısındaki şemalardan, birçok firmanın uyguladığı duvar birleşimleri hakkında bilgi sahibi olunabilir. :yum:

Verbreitete Wohnmobil Bauweisen am deutschen Markt

Not
3D çizim için daha detaylı planlara ihtiyacım var. Fakat yine de amatör bir çalışma olacak. Mimari CAD ile alakası olmadığını önceden kabul etmek lazım.
Fakat dediğim gibi 9 Şubata kadar Hindistanda’yız. 14 Mart’ta da Avusturalya’ya uçuyoruz. Ancak o arada evde çalışabilirim.

N’apim, sn. @ince999 un “Emekliliğin Faydaları” dan dem vurarak gizli gizli hava attığını duyunca dayanamadım da...:p

Son düzenleme:

İzninizle birkaç ayrıntı...

* Mengenelerle dikey sabitlediğiniz yan duvar iskeletlerinin, izolasyon, kaplama, boru, (belki) kapı ve pencere montajı ile tümden masada yatay üretimi, sanırım daha ergonomik olmalı ? Bu seri üretimde de uygulanan bir metod.
Galiba resim sadece gösteri amaçlı olmalı ?

* Üretimi kolaylaştıran diğer bir uygulama da tabana yan duvarların montajından önce, taşıyıcı duvarlarları ile iç mobilya ve tüm donanımın konumlandırılması olmakta.
Tabi titiz ön planlama kaçınılmaz gereklilikte. Biliyorum prototipte ise daha da zor olmalı.
Bir Çekme Karavanın Yapım Aşamaları

* Aluminyum derin okside olmasa da, elektroliz sonucu erime dezavantajına sahip. İnce aluminyum levhaların elokse olmayan yüzeyleri ve elokse olsa dahi zedeli bölümleri, su ve farklı metallerle temasında elektroliz ortamına geçmiş oluyorlar. Çekme karavanlar için “Aluminyum çözülmesi” olarak ifade edilebilecek bu fenomen, kendisini önce ufak kabarıklar, daha sonra da kısmi erimelerle kaplamanın kaybı olarak göstermekte. Daha az asal olan metal (Anot) bu galvanik ortamda elektrokimyasal olarak erimekte. Bkz. lise günlükleri...:yum:

Ahşap aksamın oldukça ve izolasyonda kullanılan steroporların da ~%1 su alabildiği düşünülürse, çeşitli nedenler ama özellikle terleme sonucu oluşan bu sıvı ortam, iskelet çivileri ile beraber hasar sebebi olan bu elektroliz ortamını oluşturmakta. Diğer her farklı metal aksam da ayni tehlike kaynağı durumunda.

Önlem olarak aluminyum, belki paslanmaz çelik ya da boya ile (?) tam izole edilmiş vidalar düşünülebilir.
Tahta dübel veya toptan yapıştırma metodlarının ise daha zorlu sınıfa dahil olduğu bilinmekte.

* Sadece kuru ahşapın çürümediği ve dolayısıyla uzun ömürlü olduğu düşünülürse, terleme sıvısının ahşap iskelete temasının önlenmesi önem arz etmekte. Bu en azından içten kaynaklı aluminyum çözülmelerine de set çekmekte faydalı olmalı...

* İstenirse aşağıdaki sayfanın oldukça aşağısındaki şemalardan, birçok firmanın uyguladığı duvar birleşimleri hakkında bilgi sahibi olunabilir. :yum:

Verbreitete Wohnmobil Bauweisen am deutschen Markt

Not
3D çizim için daha detaylı planlara ihtiyacım var. Fakat yine de amatör bir çalışma olacak. Mimari CAD ile alakası olmadığını önceden kabul etmek lazım.
Fakat dediğim gibi 9 Şubata kadar Hindistanda’yız. 14 Mart’ta da Avusturalya’ya uçuyoruz. Ancak o arada evde çalışabilirim.

N’apim, sn. @ince999 un “Emekliliğin Faydaları” dan dem vurarak gizli gizli hava attığını duyunca dayanamadım da...:p

@EvliyaCelebi2

Özendim vallahi , hakikaten ve gerçekten "Evliya Çelebi 2" ünvanının hakkını veriyorsunuz gibi , bir de "Seyahatname 2" diye bi kitabınız eksik , onu da bekliyoruz .
Sağlıcakla iyi gezmeler

Son düzenleme:

Süleyman bey,
Emekli olduğum son altı senenin dört senesini evden uzak geçirdiğimizi düşününce, kısıtlı gezilerin heyacanından farklı bu günler için yazılabilecek şeyler galiba ancak günlük olurdu. Bunun da detaya girme saplantımın beni yorabilmesi yanında, böyle uzun soluklu yolculukların okuyana daral getirme olasılığı var. Forumda tekil bilgilendirmeler dışında tek gezi yazıma bile rastlayamamanızın sebebi kısaca bu.

Neden bu kadar uzun süreli yollardasınız ? derseniz, pirimiz gibi rüyama girdiğinde uyku sersemi benim de yanlışlıkla “Seyahat ya Resulallah” dediğim Mevlamın son randevü için göndereceği elçinin bizi evde bulamamasını hedeflememiz var.;)

Neden arada sırada eve uğruyorsunuz ? derseniz de, lisanı ve çoçukların adlarını unutmamayı amaçlıyoruz derdim.

Tabi torun herşeyi alt üst ederdi.
Amma velakin, evlatlarımıza o kadar, öğretici film ve kitapları gösterip, arı ve çiçeklerden bahsettiğim halde, hala ufukta bir torun gözükmüyor..:yum:

Son düzenleme:

Süleyman bey,
Emekli olduğum son altı senenin dört senesini evden uzak geçirdiğimizi düşününce, kısıtlı gezilerin heyacanından farklı bu günler için yazılabilecek şeyler galiba ancak günlük olurdu. Bunun da detaya girme saplantımın beni yorabilmesi yanında, böyle uzun soluklu yolculukların okuyana daral getirme olasılığı var. Forumda tekil bilgilendirmeler dışında tek gezi yazıma rastlamamanızın sebebi kısaca bu.

Neden bu kadar uzun süreli yollardasınız ? derseniz, pirimiz gibi rüyama girdiğinde uyku sersemi benim de yanlışlıkla “Seyahat ya Resulallah” dediğim Mevlamın son randevü için göndereceği elçinin bizi evde bulamamasını hedeflememiz var.;)

Neden arada sırada eve uğruyorsunuz ? derseniz de, lisanı ve çoçukların adlarını unutmamayı düşünüyoruz derim.

Tabi torun herşeyi alt üst ederdi.
Amma velakin, evlatlarımıza o kadar, öğretici film ve kitapları gösterip, arı ve çiçeklerden bahsettiğim halde, hala ufukta bir torun gözükmüyor..:yum:

@EvliyaCelebi2

Belağat derler ya hani , sizde mevcut aslında , bir de Seyahatname2 ye yansısa , güzel bir eser çıkardı , ya nasip bakalım, belki biz tetiklemiş oluruz .

Torun konusu bizde de aynı , Rabbim kısa zaman da , adres değiştirmeden önce , onları da bizlere göstersin İnşallah .

NOT : Malatya kayısı diyarına yolunuz düşerse , mutlaka bekleriz .Selamlar .

Neyse konu dışı lafladığımız için , Yük.Mühendis abimizden , fırça yemeden sonlandıralım , bu güzel ve özel sohbeti .

Malatya için artık, kayısıdan önemli sebebimiz var demektir Süleyman bey, sağolun.:yum:

Herneyse adresini şaşırmış bu kısa muhabbetten, özür dileyerek asıl konumuza dönersek...

*Piyasada maalesef ahşap için aluminyum vidalara rastlanmıyor.
*Mesleğimden de bildiğim üzere paslanmaz metaldeki molibden yüzdesi korozyona dayanıklılık açısından çok önemli. Ama hangi üretici bunu detaylı yazar ki ?
*Vidalar için boyanın tutuculuğu kadar elektrik iletmeyen antistatik özelliği de önemli.

Belki en hızlı ve pratik çözüm, ince pilot deliklere nem etkisiyle sertleşen siyano akrilat (Japon yapıştırıcı) enjekte ettikten sonra, normal vidayı (kafasını da sonradan boyayarak) kullanmak olmalı ?

Sanırım yine fazla detaya saplandım...:yum:

Son düzenleme:

Malatya için artık, kayısıdan önemli sebebimiz var demektir Süleyman bey, sağolun.:yum:

Herneyse adresini şaşırmış bu kısa muhabbetten, özür dileyerek asıl konumuza dönersek...

*Piyasada maalesef ahşap için aluminyum vidalara rastlanmıyor.
*Mesleğimden de bildiğim üzere paslanmaz metaldeki molibden yüzdesi korozyona dayanıklılık açısından çok önemli. Ama hangi üretici bunu detaylı yazar ki ?
*Vidalar için boyanın tutuculuğu kadar elektrik iletmeyen antistatik özelliği de önemli.

Belki en hızlı ve pratik çözüm, ince pilot deliklere nem etkisiyle sertleşen siyano akrilat (Japon yapıştırıcı) enjekte ettikten sonra, normal vidayı (kafasını da sonradan boyayarak) kullanmak olmalı ?

Sanırım yine fazla detaya saplandım...:yum:

Çok detay, çok engeldir.
Bir işi yapmanın önündeki en büyük engel,
çok mükemmel iş yapma titizliğidir. :tired:
Ben 46 yıllık imalat mühendisliği hayatımda, mükemmel iş yapmak için hiç uğraşmadım. ;)
Bütün gayretim, mevcut malzeme ve işçilik imkanları ile en iyisini yapmak oldu.

Sevgili Çelebi,ne mutlu çok geziyorsun.
Allah içine sindirsin, azını da bize nasip etsin.

Son düzenleme:

@EvliyaCelebi2

Belağat derler ya hani , sizde mevcut aslında , bir de Seyahatname2 ye yansısa , güzel bir eser çıkardı , ya nasip bakalım, belki biz tetiklemiş oluruz .

Torun konusu bizde de aynı , Rabbim kısa zaman da , adres değiştirmeden önce , onları da bizlere göstersin İnşallah .

NOT : Malatya kayısı diyarına yolunuz düşerse , mutlaka bekleriz .Selamlar .

Neyse konu dışı lafladığımız için , Yük.Mühendis abimizden , fırça yemeden sonlandıralım , bu güzel ve özel sohbeti .

Süleyman Bey, burası biraz da biz yaştakiler/Tevellüt 49, için arasıra muhabbet yeri de olsun müsadenizle ..:smiley: Kızmak ne haddimize..

Çatı alıştırma tamam.

TAVAN ALITIRILDI

Süleyman Bey, torun ömrün YENİ BAHARI..
Benim bir tanecik torunum var.
60 yaşımda o Rabbimin lutfu olarak,benim emeklilik armağanım oldu, :smiley:
67 yaşımda da Rabbimin emaneti oldu .. :tearsofjoy:

Ömrümün en değerli varlığı.
Varım yoğum o değerli emanetimin.
Rabbim onu önce annesine/kızıma, sonra da dedesine bağışlasın.
Ve tabi bütün diğer sevenlerine.
Canlar içi O ..

Resimlerde ahşap birleşimlerinde görülen tel zımbalar
sadece gönyede çatma temini için kullanılmıştır.
Bütün birleşimler vidalar ile sağlamlaştırılmıştır.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,455
Kayıtlı Üye Sayımız
172,108
Kaydolan Son Üyemiz
desiredesire

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR