4 Adet Güneş Paneli Bağlantı Şekli

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafapusti Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,401
.
Regülatör değeriniz panelleriniz için gerekli emniyet farkı olan +%10-15 değerine zaten sahip olmalı. Siz onu yine de havadar bir yere koyun derim.

Fakat panelleri de havadar olarak tekrar montajlamazsanız, MPPT regülatörün avantajını bile ıskalarsınız gibime geliyor. Tabii benimki parmak hesabı..

Son düzenleme:

@Rainman32 ve @Doğrucu Davut , bence asıl sorun; panellerin dört yanında gölge düşürecek baca, klima? ve hekiler var. Yazın bile güneşin en tepede olduğu bir iki saatte tam verimli çalışırlar. Güneş biraz eğimli geldiğinde baca ve hekiler panellerin bazılarını komple iptal ediyor bile olabilir :confused: Resim çok sınırlı ve 2 boyutlu olduğu için net söylemek zor.

Kış için ise 3 aküyü kullanmak. Kışın snowboard yapmak için kayak merkezi gibi tesisler değilde daha çok kırsal bakir alanlara gidip kayıyoruz. Kışın çoğu zaman 10 gün güneş görmediğimiz günler oluyor.

@mustafapusti , kışın güneş görmeden aküleri güneş enerjisiyle doldurmanız zor görünüyor. Hoş, güneş olsa bile zor görünüyor. Mesut Bey'in dediği gibi ekstra ağırlık da cabası. Jeneratör seçeneğini de ciddi ciddi değerlendirmenizi tavsiye ederim. Hem böylece saç kurutma makinesi, hatta mini fırın bile çalıştırırsınız. :wink: Issız yerlerde konakladığınız için de jeneratörün gürültüsü sorun olmaz, en azından gündüzleri.

@mustafapusti , kışın güneş görmeden aküleri güneş enerjisiyle doldurmanız zor görünüyor. Hoş, güneş olsa bile zor görünüyor. Mesut Bey'in dediği gibi ekstra ağırlık da cabası. Jeneratör seçeneğini de ciddi ciddi değerlendirmenizi tavsiye ederim. Hem böylece saç kurutma makinesi, hatta mini fırın bile çalıştırırsınız. :wink: Issız yerlerde konakladığınız için de jeneratörün gürültüsü sorun olmaz, en azından gündüzleri.
Jeneratör olayı aklıma yattı gibi. Bunu değerlendireceğim. Hatta şimdi araştırmaya başlıyayım :smiley:)

.
Karavanda jeneratör, konaklama hedeflerimiz olan,
* kampinglerde,
* karavan parklarda,
* yerleşime yakın yerlerde zaten çevre sakinleri, ıssız yerlerde ise hayvanları yerlerinden kaçırması açısından sakıncalı durumda. Ben 11 sene boyunca tüm Avrupa’da ancak bir tanesine rastlamış ve gece yarısı yanından kaçmak zorunda kalmıştım. Üstelik Honda marka bu kaliteli jeneratör benden 10 metre uzaklıktaki bir kayanın arkasında çalışıyordu.
Amerika’da jeneratörler devasa karavanların ses izole özel dolaplarında çalışmakta. Milli parkların park yerleri arasında da çoğu kez ~50 metre kadar uzaklık bulunuyor.
Biz jeneratörümüzün sesinden rahatsız olmayabiliriz, fakat çevremiz için tahmin yapma hakkımız olmamalı ?

Benzeri durum karavanlar için egzotik bir çözüm olan rüzgar gülü için de geçerli. Ses açısından sorunlu olmasa da ancak deniz ve yüksek konumlarında çalışması randımanlı olan bu çözüme de yine bir defa Akyaka izci kampında rastlamıştım. Sahibi de en güzel ancak Gökova’nın bu rüzgar alan yerinde çalışıyor demişti.

Karavan için bir aletin enerji kaynağı olması yeterli değil. Onun karavanın koşullarına uygunluğu da irdelenmeli. Kabul edersiniz ki bu açıdan en doğrusu onu tecrübe eden karavancılarla konuşmak.
Eğer tecrübe edenler de bulunamıyorsa o zaman anlamlı bir nedeni olmalı ? 😉

Son düzenleme:

ıssız yerlerde ise hayvanları yerlerinden kaçırması açısından sakıncalı durumda.

Düşünün jeneratör yok,ortamda insan kaynaklı ses yok...
Aracın önünde oturuyorsunuz , keyif yapıyorsunuz yada mangalı yakmış ortama mis gibi kokular salıyorsunuz ....Hoop birden karşınızda davetsiz ayılar yada kurt sürüsü....

O anda; Öd- dışkı ilişkisi yaşamaktansa varsın jeneratör sesli çalışsın, yeter ki bu davetsizler uzak dursun.

Jeneratör için yapılacak bir kabinde akustik yanmaz yumurta ses yalıtım süngerleri ve jeneratör susuturucu uygulaması ile gürültü oranı oldukca düşürülebilinir.Tabii ilave bir maliyet çıkacak.
En doğrusu, gereksiz tüketim artıran konfor cihazlarını karavanda kullanmamak( bulaşık mak,çamaşır mak,elk fırın,ütü,su ısıtıcısı,saç kurutma vs.. gibi) Buzdolabını ise mümkünse 3 sistem seçmek.

Son düzenleme:

Merhaba abilerim. Tekrar konuyu hortlatıyorum. mppt cihazımı iade aldılar ve 80amperlik yeni mppt cihazım geldi. Panellerimin 4 ünü paralel bağladığım zaman kablo üzerinden geçen amper değeri çok fazla olacağı için 16mm solar kabloya geçmem gerekecek sanırım. Ek olarak elimdeki solar kablo 6mm, 4 adet paralel bağlantı yaptığım için panellerin her çıkışına sigorta koymalımıyım?

Merhaba abilerim. Tekrar konuyu hortlatıyorum. mppt cihazımı iade aldılar ve 80amperlik yeni mppt cihazım geldi. Panellerimin 4 ünü paralel bağladığım zaman kablo üzerinden geçen amper değeri çok fazla olacağı için 16mm solar kabloya geçmem gerekecek sanırım. Ek olarak elimdeki solar kablo 6mm, 4 adet paralel bağlantı yaptığım için panellerin her çıkışına sigorta koymalımıyım?
80A ciddi bir akım. Akü kapasitenizin buna uygun olduğunu inceleyin. Akü ile mppt arasına aküye yakın sigorta daha önemli.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.