70 Km Hızda İken Arabada Sallanma Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan deeppitane Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 74
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 74,895

deeppitane

Ana Kamp
sevgılı dostlar buradan bazı sıkıntılarımızı paylasıyoruzkı benzer sorunlar ıcın debelenıp durmayalım.son 2 haftadır hafıften hıssettıgım sallanma bu hafta sıddetlendı 60 km suratle gıderken gaz pedalına bastıgımda arabanın on tarafında bır sallanma soz konusuydu.Bugun servıse bıraktım arka bagajdan gelen ses sorunum ve on tekerdekı tıkırtı sorunumu ve bagajın dıbındekı korozyon sorunumu anlattım.Bagaj fıtılının dıbınde bır metal capagı kaldıgı ıcın korozyon baslamıs ve kısmı garantı kapsamında boyadılar sadece 3 parmak ve fatura etmedıler ılerıde sıkıntı dogmasın dıye.
arabadakı yatal salınım ıcın 3 kısı ayrı ayrı teste cıkmıs servıs muduru mudur yardımcısı usta bası vs vs sonuc olarak aksam arabamı almaya gıttıgımde suspansıyon sorunu oldugunu soledıler.Suspansıyon sorunu cok genıs bır kavram tam hata nedır dıye sordugumda aks mılınden egrılık olabılecegını soledıler.7 aylık 10.000 km de kı bır arabada aks egrılıgı cok enterasan geldı.parca sıparısı verdıklerını soledıler ve pazartesı gelecegını bıldırdıler.Unutmadan sevgılı serkanefe nın dedıgı gıbı bır guzel yıkamıslar ve cam sularını koymuslar cumartesı cok camurlu resmen bataklık gıbı bır yerde bulunmam gerektı ve 4x2 nın bıle yarı ofroad yapabılecegıne tanıklık ettım.Sevgılı dostlar benım merak ettıgım sey ıse servısın soledıgını aktarıyorum bu parcanın arızalı oldugundan emın degılız denıyıp eger sarsıntıyı keserse sorun yok eger devam ederse aramaya devam edıcez demesı oldu.Sımdı servıs bu ıs ıcın benden para alacakmı bunu merak edıyorum eger bole bır taleplerı olursa nasıl bır yol ızlemeleyım araclarınızı kontrol edın arkadaslar bır sorun olabılır 60 la gıderken gaza basın kafada sallanma varmı bakın 75 lerde falan kesıyor sımdıden yorumlarınız ıcın tesekkurler dostlar

Etiketler
Ynt: 70 Km Hızda İken Arabada Sallanma Sorunu

deeppitane' Alıntı:
sevgılı dostlar buradan bazı sıkıntılarımızı paylasıyoruzkı benzer sorunlar ıcın debelenıp durmayalım.son 2 haftadır hafıften hıssettıgım sallanma bu hafta sıddetlendı 60 km suratle gıderken gaz pedalına bastıgımda arabanın on tarafında bır sallanma soz konusuydu.Bugun servıse bıraktım arka bagajdan gelen ses sorunum ve on tekerdekı tıkırtı sorunumu ve bagajın dıbındekı korozyon sorunumu anlattım.Bagaj fıtılının dıbınde bır metal capagı kaldıgı ıcın korozyon baslamıs ve kısmı garantı kapsamında boyadılar sadece 3 parmak ve fatura etmedıler ılerıde sıkıntı dogmasın dıye.
arabadakı yatal salınım ıcın 3 kısı ayrı ayrı teste cıkmıs servıs muduru mudur yardımcısı usta bası vs vs sonuc olarak aksam arabamı almaya gıttıgımde suspansıyon sorunu oldugunu soledıler.Suspansıyon sorunu cok genıs bır kavram tam hata nedır dıye sordugumda aks mılınden egrılık olabılecegını soledıler.7 aylık 10.000 km de kı bır arabada aks egrılıgı cok enterasan geldı.parca sıparısı verdıklerını soledıler ve pazartesı gelecegını bıldırdıler.Unutmadan sevgılı serkanefe nın dedıgı gıbı bır guzel yıkamıslar ve cam sularını koymuslar cumartesı cok camurlu resmen bataklık gıbı bır yerde bulunmam gerektı ve 4x2 nın bıle yarı ofroad yapabılecegıne tanıklık ettım.Sevgılı dostlar benım merak ettıgım sey ıse servısın soledıgını aktarıyorum bu parcanın arızalı oldugundan emın degılız denıyıp eger sarsıntıyı keserse sorun yok eger devam ederse aramaya devam edıcez demesı oldu.Sımdı servıs bu ıs ıcın benden para alacakmı bunu merak edıyorum eger bole bır taleplerı olursa nasıl bır yol ızlemeleyım araclarınızı kontrol edın arkadaslar bır sorun olabılır 60 la gıderken gaza basın kafada sallanma varmı bakın 75 lerde falan kesıyor sımdıden yorumlarınız ıcın tesekkurler dostlar

Geçmiş olsun deeppitane, Bu tür bir sıkıntı balans ayarından olabileceği gibi aks mili eğriliğinden olma ihtimali yüksek. Genelde aks mili ufak kazalarda veya kaldırıma sert çarpmalarda vs.. lastiğin önden darbe aldığı durumlarda olabilen bir sorun. Çözümü ise aks mili tornaya sokulup düzeltilebilir ama eski eğrildidiği yerden yine yamulma ihtimali var. En iyi çözüm yenisi ile değiştirmektir. Ama servis kullanıcı hatasından kaynaklanabileceği için garantiden değiştirmeyebilir. Piyasada zaten 50-100TL arasında olan bir üründür. Google'da "aks mili eğriliği" diye arattığınızda bu tür sorunların çok olduğunu göreceksiniz. Umarım en düşük maliyetle bu sıkıntıyı atlatırsınız

umiterkan' Alıntı:
Geçmiş olsun deeppitane, Bu tür bir sıkıntı balans ayarından olabileceği gibi aks mili eğriliğinden olma ihtimali yüksek. Genelde aks mili ufak kazalarda veya kaldırıma sert çarpmalarda vs.. lastiğin önden darbe aldığı durumlarda olabilen bir sorun. Çözümü ise aks mili tornaya sokulup düzeltilebilir ama eski eğrildidiği yerden yine yamulma ihtimali var. En iyi çözüm yenisi ile değiştirmektir. Ama servis kullanıcı hatasından kaynaklanabileceği için garantiden değiştirmeyebilir. Piyasada zaten 50-100TL arasında olan bir üründür. Google'da "aks mili eğriliği" diye arattığınızda bu tür sorunların çok olduğunu göreceksiniz. Umarım en düşük maliyetle bu sıkıntıyı atlatırsınız
SEVGILI UMIT ERKAN kısısel kullanımdan kaynaklansa ıcım yanmıcak ınan ben arabamla senın gıttıgın yerlere gıtmedım daha genel anlamda hafıf yollara gırdım.servıse fıyat sormadım ama umarım bır faturayla gelmezler dıye umıd edıyorum

bu teknoloji işi şans işi üstadım, 4 bin lira verip laptop aldım, ilk gece bi oyun oynadım anakartı yanmış. 15 günden bu yana serviste..

Kalite kontrolü kolay iş değil, hele ki bir işi ucuza yapmaya çalışıyorsanız. Bunun üzerine de bu modelin yeni olması sebebiyle fabrikadaki üretim hattının yeni kurulmasını ekleyin... Zamanında dusterci arkadaşlara bunları anlatmaya çalıştığımda kötü adam olmuştum. Hadi hayırlısı bakalım.

olasiliksiz' Alıntı:
Kalite kontrolü kolay iş değil, hele ki bir işi ucuza yapmaya çalışıyorsanız. Bunun üzerine de bu modelin yeni olması sebebiyle fabrikadaki üretim hattının yeni kurulmasını ekleyin... Zamanında dusterci arkadaşlara bunları anlatmaya çalıştığımda kötü adam olmuştum. Hadi hayırlısı bakalım.

Ne alakası var, opel alan arkadaşımın ses sistemi yandı araç sıfır, honda alan arkadaşımın kronometre camı düştü, daha neler var neler, sikayetimvar.com 'dan hepsini okuyabilirsiniz..

olasiliksiz' Alıntı:
Sayın olasılıksız yaptığınız yorum uygun değil. Alakasız bir yorum olmuş. Çünkü bu tür sorunlar yeni çıkan bir araçta olabileceği gibi piyasada yıllardır var olup da yeni çıkardığı aracında da olabilir. Çok duyuyoruz fabrikaların araçlarını geri çağırdığını. Demem o ki yaptığınız yorum çok peşin olmuş. Felaket tellağı yapmaya gerek yok. Yıllardır piyasada olan Vitaralarda, Terioslarda, sanki bu tür şeyler olmuyor. Oluyor tabi. Önemli olan kronik bir sorun olmasın.

Sayın olasılıksız yaptığınız yorum uygun değil. Alakasız bir yorum olmuş. Çünkü bu tür sorunlar yeni çıkan bir araçta olabileceği gibi piyasada yıllardır var olup da yeni çıkardığı aracında da olabilir. Çok duyuyoruz fabrikaların araçlarını geri çağırdığını. Demem o ki yaptığınız yorum çok peşin olmuş. Felaket tellağı yapmaya gerek yok. Yıllardır piyasada olan Vitaralarda, Terioslarda, sanki bu tür şeyler olmuyor. Oluyor tabi. Önemli olan kronik bir sorun olmasın.

Aslında konuyu açmak gerekirse, kalite farklı kişiler için farklı anlamlar taşıyor. Bir anlayışa göre (üreticinin bakış açısı) kaliteli üretim yapmak, yapmak istediğiniz şeyi tutarlı bir şekilde yapabilmek demektir. Tutarlılık ta kontrollü tekrarla olur. O yüzden bu tür problemlerin yeni üretim hatlarında olma olasılığı daha yüksektir. Ha yılllardır üretimi yapılan araçlarda olamaz mı? Olur. Kimse %0 hata ile çalışmıyor. Kiminin hedefi ise milyonda bir hata. "Six sigma" derler dillerinden düşürmezler. Tutturulur mu bilmiyorum. O düzeyde tutarlılık arayanlar bazen tutarlı bir şekilde çok büyük bir hata yapıp milyonlarca aracı geri çağırmak zorunda kalabiliyorlar, çünkü aynı hata tutarlı bir şekilde milyonlarca araçta vardır, ve üretim hatası değildir bu tür şeyler. Tasarım hatası olurlar genelde.

Bir başka anlayışa sahip biri aa bu aracın plastiği çok kalitesiz diyebilir. Üretici açısından bakıldığında kalite bu demek değildir. Üretici tutarlı bir şekilde o kalitede plastik kullanmış ve amacına ulaşmışsa, kalite hedefi tutmuştur.

Başka biri çıkar gelir, bu çok lüks bir araç çok kaliteli der ama belki daha sık ve masraflı arızalar çıkarıyordur ama içine oturunca makam aracı gibidir.

Yani kısaca kalite subjektif bir kavram. Benim yorumdaki "kalite" tutarlılıktan bahsediyor. Yani arkadaşın aracındaki problem dusterların binde birinde oluyorsa o bu anlamda bir "kalite" problemidir. Bu tür problemler bir şeyi ilk kez üretince daha çok olur. Yok milyonda bir olduysa çok büyük bir başarıdır, kalite hedefine ulaşılmıştır.

sevgılı umıt erkan ve serkan efe yorumlarınız ıcın cok tesekkur ederım.Konu hakkındakı yorumlarından oturu kendını kotu olarak goren arkadasımız tabıkı yorumlarınız sahsınıza ozeldır bu konuda hıc sıkıntı yok fakat ben burda brı noktaya deyınmek ıstıyorum burada kactane dusterı olan arkadasımız var ozellıkle burada sıkıntılarımız varsa yazalım dıyoruz kı bır sorun varsa bunu topluca dıle getırebılelım dıye.Bugun mercedes arabalarını gerı cagırdı honda gerı cagırdı toyota benım gozumdekı en ıyı arabalardan bırıydı o bıle gerı cagırdı.Artık arabalar eskı arabalar gıbı evladıyelık degıl 20 yasındakı mercedesım sattıgımda bırtane curugu yoktu 20 yasındakı duster nasıl olur bılemıyorum.Bugun toyota mercedes ve dıger arabaların sacı malesef eskısı kadar kalın degıl eskı arabaların tok bır sacı vardı.Fakat hayatında ılk defa sıfır araabaya bınme sansı olan bırısı ıcın gozlemlerımı aktarmak ısterım eskıden mersomun tamırcısı sagolsun celal ustanın yanına gıttıgımde hadı hakan bır bıra al yanına cerez al sıgarada al gel derdı.Gecenın ılerleyen saatlerıne kadar suren bakım zaafında o kendınden gecer bense en son anahtarları elıme alıp defransıyelı sokmeye baslardım hele motor yaptırdıgımızdakı maceralarım dıllere destan.Fakat dun servıse gıttım hemen aldılar ılgılendıler gun ıcınde bıldırdıler ve parca sıparısı verdıklerını soledıler okadar yalanın dolanın arasında ınanın sunu yapabılırlerdı aksı alır torna eder takarlardı ve ruhum bıle duymazdı.onemlı olan arıza yapması degıl onemlı olan çare uretılıyormu sorun duzelıyormu ben buna bakarım artık bır gercek varkı gercekten basınız agrımadan araba kullanmak ıstıyorsanız 35.000 tl ye alacaksınız 5 sene bıneceksınız 25.000 ıne satacaksınız tekrar 35.000 ıne araba alacaksınız yolda belde kalmadan tek marsla calısan bır arabanız olmasını ıstıyorsanız malesef yenı arabalarda bu bole 5 sene omur verıyorum ılgınıze tekrar tesekkurler

ümitciim, sayın "olasılıksızın" yorumlarına bakıyorum hemen agresifce cevap veriyorsun. aracına hiç toz kondurmamaya çalışma.nihayetinde bir makine. dur bakalım daha araçları biraz kullanın daha ne sorunları çıkacak...

artık bır gercek varkı gercekten basınız agrımadan araba kullanmak ıstıyorsanız 35.000 tl ye alacaksınız 5 sene bıneceksınız 25.000 ıne satacaksınız tekrar 35.000 ıne araba alacaksınız yolda belde kalmadan tek marsla calısan bır arabanız olmasını ıstıyorsanız malesef yenı arabalarda bu bole 5 sene omur verıyorum ılgınıze tekrar tesekkurler

Yeni arabalar öyle değil endişelenmeyin boşuna 15-20 sene marşa bastınız mı sorun çıkarmadan çalışırlar. O çalışmama hikayesi karburatörlü motorlardan kaynaklanıyordu. Bir dönem de ateşleme sisteminde kalitesiz kablo ve konnektörler kullanan pejolarda vardı, ama onu istisnadan sayabiliriz. Ha masraf çıkarabilir mi çıkarabilir, en basitinden fren balatası + disk tornalama sanayide bile yaptırsanız biraz tutuyor, serviste daha da pahalıya çıkar, ama o pejo örneğinde olduğu gibi bir problem yoksa kolay kolay yolda kalmazsınız. Bazı araçlarda da ucuza maal edilmiş, dolayısı ile ömrü çabuk dolan parçalar olabilir, zamanında değiştirmek lazım. 5 senede bir araba değiştirmek çok gereksiz ve masraflı bir iş. Aracı tanıyıp bakımını ona göre yaptırırsanız beklenmedik problemler çıkmaz. Gerçi diyeceksiniz bu araç piyasada daha yeni çıktı problemlerini nereden bilelim, elbet beklenmedik birşeyler çıkar. Orası doğru.

erolsungur' Alıntı:
ümitciim, sayın "olasılıksızın" yorumlarına bakıyorum hemen agresifce cevap veriyorsun. aracına hiç toz kondurmamaya çalışma.nihayetinde bir makine. dur bakalım daha araçları biraz kullanın daha ne sorunları çıkacak...

Erolcuğum, bir sorun çıkarsa söz ilk seni arayacam, hani şu yeni aldığın alet takımıyla bi müdahale edersin :D

Her marka araçta üretimden kaynaklanan ufak tefek sorunlar, servise geri çağırmalar olabiliyor. Meseleyi kalite/kalitesizlik boyutuna getirebilmek için yeterince veri olmadığını düşünüyorum, istatistiksel anlamda birşeyler söyleyebilmek için daha epey zaman ve olay geçmesi gerek.

Ama hafif arazi aracı iddiasında bulunan bir araçta kaldırıma çarpma gibi durumlardan kaynaklanabilecek aks mili eğriliği sorunu yaşanması oldukça tuhaf. Bu araba Suzuki Alto değil ki. Arazide öyle yerlere giriyorsunuz ki , süspansiyon bu kadar zayıfsa daha ilk gezide süspansiyonu kucağınıza alır dönersiniz ;D

Bagajdaki çapaktan kaynaklanan korozyon konusunda da ben sorunun araca olan yoğun talepten dolayı üretim hatlarının sıkışması olarak değerlendirmek istiyorum. İlerleyen zamanda aracın farklı fabrikalarda da üretilmeye başlanması Romanya bantlarını rahatlatarak kalite sorunlarını giderir umarım. Ama bu araç Türkiye'de üretiliyor olsaydı bence bu tür bir sorun olmazdı, bizim ülkemizde üretim kalitesi yıllar içinde çok ilerledi. Diğer yandan, acaba başka yerlerde ne tür çapaklar ve gözle görünmeyen yerlerde zaman içinde beklenmedik korozyon sorunlarıyla karşılaşılır mı acaba? İşte böyle bir durum varsa üretim kalitesi ciddi anlamda sorgulanır.

CİNCİN' Alıntı:
Her marka araçta üretimden kaynaklanan ufak tefek sorunlar, servise geri çağırmalar olabiliyor. Meseleyi kalite/kalitesizlik boyutuna getirebilmek için yeterince veri olmadığını düşünüyorum, istatistiksel anlamda birşeyler söyleyebilmek için daha epey zaman ve olay geçmesi gerek.

Ama hafif arazi aracı iddiasında bulunan bir araçta kaldırıma çarpma gibi durumlardan kaynaklanabilecek aks mili eğriliği sorunu yaşanması oldukça tuhaf. Bu araba Suzuki Alto değil ki. Arazide öyle yerlere giriyorsunuz ki , süspansiyon bu kadar zayıfsa daha ilk gezide süspansiyonu kucağınıza alır dönersiniz ;D

Bagajdaki çapaktan kaynaklanan korozyon konusunda da ben sorunun araca olan yoğun talepten dolayı üretim hatlarının sıkışması olarak değerlendirmek istiyorum. İlerleyen zamanda aracın farklı fabrikalarda da üretilmeye başlanması Romanya bantlarını rahatlatarak kalite sorunlarını giderir umarım. Ama bu araç Türkiye'de üretiliyor olsaydı bence bu tür bir sorun olmazdı, bizim ülkemizde üretim kalitesi yıllar içinde çok ilerledi. Diğer yandan, acaba başka yerlerde ne tür çapaklar ve gözle görünmeyen yerlerde zaman içinde beklenmedik korozyon sorunlarıyla karşılaşılır mı acaba? İşte böyle bir durum varsa üretim kalitesi ciddi anlamda sorgulanır.
sayın cıncın dedıklerınıze sonuna kadar katılıyorum ozellıkle turkıyede uretım olması yonunde.çapak konusuna gelınce ıse o korozyonu gordukten sonra arkadasımın tamırhanesınde arabayı lıfte aldırıp arabanın her yerını dıdık dıdık ettım baska bır sey gorunmedı aksla ılgılı ıse ben arabayı kaldırıma bıle carpmadım hatta 2 sefer sadece balcık ve camur yogunlugu olan dalyanlara gırdım bır seferde bır dag tırmanısım oldu yanı bu yollar bu arabaya bu hasarı veremez tamemen malzemenın celıgın sertlıgının ıyı ayarlanmamıs olma olasılıgını degerlendırıyorum

İşte anlatmaya çalıştığım da bu, arazi kabiliyeti olan bir araçta aks milinin malzeme kalitesinde sorun olmaması beklenir. Bu parçayı tedarik eden firmanın üretim kalitesine dolayısı ile aracın kalitesine gölge düşürüyor. Aracınızda yaşadığınız sorun umarım münferit bir sorundur ve kısa zamanda da çözersiniz.

Sayın deeppitane arkadaşımızın aracı 4x2 olduğu için belki de 4x4'e göre alt mekanik kısmı farklılık göstermiş olabilir. Alt takımda kullanılan malzemenin kalitesinin farklı olup olmadığını bilmiyoruz daha tam olarak. Örneğin, geçen serviste bana söylenen ve lifte kaldırıldığında gördüğümde 4x2 modellerde alt karter koruma plastikten 4x4 olanlarda ise çelikten oluşuydu. Belki bu tür farklılıklar olmuş olabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR