+750 Kg Karavan İçin D Sınıfı Ehliyete Artık Gerek Yok!!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan flamable Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 76,226

flamable

Ana Kamp
Yer
Erzurum
29 Mayıs 2013 tarihli "MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU YÖNETMELİĞİ" gereği artık 750kg üzeri römork çekebilmek için B sınıfı otomobil ehliyetleri yeterli. Ancak bunun için sürücü kurslarından "Römork Sınıfı Sertifika" eğitimi almamız gerekiyo. İnternetten ve gezenbilir.com dan araştırdığım kadarıyla bunu yapan henüz yok. Ben de bugün sürücü kurslarını dolaştım ve kendilerini direk ilgilendiren yeni kanundan bi haber olduklarını gördüm. Yalnızca son gittiğim Bandırmadaki "Marmara Kuş Cenneti Sürücü Kursu" sağolsun ilgilendi. Önce M.E.B.lığının mebbis sisteminde buna uygun eğitim programı olmadığını gördük, sonra bilgi almak için ilçe milli eğitimi aradık ancak onların da kanundan bihaber olduğunu gördük. Daha sonra kurs müdürü hanımefendi bu sertifikayı nasıl vereceklerine dair bilgiyi milli eğitimden resmi yazı ile talep edeceğini söyledi. Muhtemelen bu yazı herhangi bir kademede cevap verilemezse Milli Eğitim Bakanlığına kadar çıkar.Önceden bu konu ile ilgili bir düzenleme olmadığı için polis anladığım kadarıyla kimseye "D sınıfı ehliyetin nerde?" diye sormuyodu, ama bundan sonra işin rengi değişti, "Ben tır kullanmıyorum ki kardeşim!!" numaralarını polise yutturamayabiliriz. Sizden ricam bu sertifikaya ihtiyacı olan arkadaşlarımızın sürücü kurslarına gidip benim gibi taleplerini iletmeleri. Bu sayede belki M.E.B. elini çabuk tutar ve bir eğitim programı hazırlanır.. İlgili yönetmeliği incelemek isterseniz http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/05/20130529-19.htm

Etiketler

Ynt: +750 Kg Karavan İçin D Sınıfı Ehliyete Artık Gerek Yok!!!

Hocam yazınzı şimdi okudum mutlu oldum benim karavanım yok ancak almaya niyetlendim ciddi ciddi.Bu gün aynı zamanda mişterim olaan sürücü kursunun sahibinden bilgi sahibi olmak adına danıştım ama malesef orada bile her kafadan ayrıbir ses çıktı :(

çok teşekkürler ancak bu sertifikanın verilmesine ilişkin bir uygulama ile ne zaman karşılaşacağız beklemek lazım :smiley:

Paylaşım için teşekkürler.Yalnız muhtemelen şu durumda D sınıfı ehliyet almak bahsi geçen sertifikayı almaktan daha uzun sürmez..

An itibariyle halen bizim kurstan haber yok, ancak uğraşmaya devam edicem, D sınıfı almak daha basit ve hızlı ancak aralarında ciddi bir maliyet farkı olacağı kanaatindeyim(D sınıfı ehliyet en azından 1200 tl civarı) . Onun dışında zaten karavan almama en iyi ihtimalle 2 yıl var (daha arabayı değiştircez, çeki demiri taktırcaz vs.) bu yüzden vakit sıkıntım da yok. Ancak dediğim gibi sürücü kurslarını ne kadar çok dürtüklersek bu iş o kadar çabuk olur..

Mehmet bey merhaba ,
Verediğiniz bilgi için çok teşekkürler.
Bende kaç zamandır fark ehliyeti için fiyat ve zaman araştırıyordum bu iyi oldu . benim karavanım - 750 kg olmasına rağmen araştırmaktaydım. bu kuralın sadece + 750 kg karavanlar olduğunuda şimdi öğrenmiş bulunmaktayım .
Tekrar teşekkürler .

Rıza YİĞİT

Ben E sınıfı ehliyet alip karavanımı cekemeyecegimi ogrenince ŞOK olmuştum. Bu haber cok makbule gecti.
Peki merak ettigim bir husus var. B sınıfı ehliyetin var ve egitimi aldin bir imtihan yada ehliyet degisimi gerekmeyecekmi? Sonucta o da nerede ise D sınıfır ehliyet alma parasına mal olmazmı?
Bir diger sorum ise yeni kanuna gore E sınıfı 750+ romork cekebiliyormu?

Ben de teşekkür ederim arkadaşlar yardımcı olabildiysem ne mutlu, E sınıfı ehliyete gelince ilgili mevzuatın Madde 6 h bendindeki ibare "h) Otomobil, kamyon ve otobüsün arkasına yüklü ağırlığı 750 kg’dan fazla römork takarak kullanacaklar için “Römork sınıfı sertifika”." Yani Çekici (D sınıfı) ve Traktör (F sınıfı) haricinde hiçbir ehliyet bu sertifikayı almadan römork çekemez..Maliyet konusuna gelince her ehliyetin maliyeti farklı, bu yüzden ben daha uygun olacağı kanaatindeyim, yok aynı maliyetse eğer gider D sınıfı ehliyet alırım, ilerde belki işe yarar:smiley:

Bu sertifikayla ilgili görüştüğüm sürücü kursları illaki D sınıfı ehliyet diyor.Bence tanıdık bir sürücü kursuna başvurulsa ve böyle bir sertifika verecegini ilan etse hem kendileri hemde bizler için iyi olur

kimsenin ehliyet sorduğu yok,karavanın ne olduğunu bilende yok,zaten karavan çok olan bir trafik kültürmüzde yok. trafik denetlemede çok yakın sevdiğim üst rütbeli bir akrabam (aynı zamanda kankam dır)..''mover in ne olduğunu bilen kaç kişi varki?''dediğini hiç unutmuyorum....Bu brokrasi ,bu saçma sapan mevzuatlara boğulmaktan bu ülke ne zaman kurtulacak bilmem....haydi hayırlısı.....

kurtuldugu zaman kimse b tipi ehliyetle 750+ karavan cekemeycek. bence cekememesi de normal. degil 750+ bence 750 altini da cekememesi lazim cunku gercekten zor bir iş karavan cekmek sorumlulugu var riskli bir olay bilincsiz bilgisiz biri buyuk facialara sebep olabilr
sacma olan E sınıfının cekememesi....

http://www.imajsurucukursu.com/index.php?imaj=sayfalar&syf=11 adi geçen sürücü kursu bu sertifikadan bahsetmiş, müsait bi zamanda arayip bilgi alicam

Ben karavanımı muayene istasyonuna götürdüm kriz çıktı. Tüv bile karavan muayenesinin nasıl yapıldığını nelere bakıldığını bilmiyor. İşin içinden zor çıktılar.

Şu anda römorka-karavana münhasır ehliyet konusunda ne trafiğin,
ne kurs sahiplerinin bir bilgisi yok.

Ya bu ehliyet konusunu unutun,
ya da benim gibi gidip D sınıfı alın, konuyu kesin halledin.
Konu ile ilgili detaylar:
"http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=107514.msg1386801#new"

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR