+750 Kg Karavan İçin D Sınıfı Ehliyete Artık Gerek Yok!!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan flamable Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 76,231
Ynt: +750 Kg Karavan İçin D Sınıfı Ehliyete Artık Gerek Yok!!!

Her kafadan ses çıkıyor. bu işin aslı nedir ? B sınıfı ehliyeti olup çevirmeye takılan oldu mu?

Etiketler

Selamlar kafa karışıklıgına gerek yok evliya çelebin yazdıkları tamamen dogru sistem tamamen değişti ve 01.01.2016 dan itibaren gecerli olacak o tarihe kadar eski kanun gecerli
1-ülkemizde B sınıfı ehliyete sahip ve römork sertifikası alan varsa helal olsun bence yok::smiley: varsa 01.01.2016 ya kadar rahatça çeken araç hariç 3500 kg çekebilir
2-D sınıfı ehliyetin varsa yani tır o zaman zaten sıkıntı yok 1200 tl verip bir sürü bürokratik işlemi atlatıp ehliyetini almışsındır ve artık bir tır şöförüsün
3- 01 ocak 2016 ya kadar sabrederseniz BE sınıfı alıcaz ve 3500 kg ye kadar yani araç+3500 kg çekebilicez
4-eger 1 madde yazdıgım römork sertifikası almış arkadaşımız varsa oda kanunda belirtilmiş araç dahil en fazla 4250 kg çekebilecek sanırsam bu sertifikada yeter ancak o sertifikayı alanı duymadım

Sonuç olarak evliya çelebi arkadaşımızın yazdıgı bilgiler son genelge ve yönetmeil bilgileri yani tamammen dogru ve gayet açıklayıcı
Saygılar

alper

Tekrar selamlar
Birde polis çevirmesini soran arkadaşlar var ben defalarça 2 tonun üzerinde araç çektim sorun zaten yok çevirmeyede girdim kimse bir şeyi tartmıyor tarsa dahi en fazla trafikten men edip ceza keser .Sorun o değil zaten
Sorun herhangi bir kaza durumunda başınızın haddinden fazla belaya girecek olması zaten çektiğin römorkun muhtemelen ruhsatı yoktur 750 kg üstü kesinlikle ruhsata tabi,olsa dahi ehliyetin yoksa eger gene suçlusun ancak bu ikisi beraber tamsa normal trafik kurallarına tabisin.Bunların dışında zaten her halukarda kazalarda suş senin.
Gelelim suçlu olsam ne olur demeye.O iş biraz zor çünki trafik sigortaları ve kaskoları hemen devreye girer ve kanunu okudukları anda ki çok ama çok açık hemen eksiklerinizi bulup suçu size yıkar .bugun en basit arabanın 50 bin tl den başladıgını düşünürsek Allah korusun.Yaralanmalı ve ölümlü kazaları varın siz düşünün .Onon için polis çevirmesi düşünülmesi gereken en son şey bence umarım açıklayıcı olmuştur saygılar
Alper

Bu konuda alperkaf arkadaşımıza tamamen katılıyorum. Polis çevirmesini düşünmek yapacağımız en son hareket olmalı. çünkü bir kaza durumunda işler aleyhimize olacak şekilde çok kötü bir şekilde gelişebilir. Ben ilerde 750 kg altında bir karavan almayı düşünüyorum. Aldığım zaman içini yüklediğimde karavanın ağırlığı 750 kg ı geçecekse fazla eşya yüklemeyeceğim ve kalan eşyalarımı arabaya yükleyeceğim. Gezmeye eğlenmeye giderken başımıza bu tarz olumsuz şeylerin gelmesi bize telafisi güç sorunlar doğurabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR