95 Cherokee 5.2 Marş Motoru Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ali çelik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,621
A

ali çelik

Ziyaretçi
Arkadaşlar merhaba 95 model grand cherokeemin marş motoru bana problem çıkarttı.Aküm sağlam olmasına rağmen marşa bastığımda marş selenoidinden ''tık'' diye ses duyuluyor ama marş motoru çevirmiyor.Aküyü,akü bağlantılarını ,marş motoru ve selenoid bağlantılarını kontrol ettim ve de sıktım ama düzelmedi.Böyle problem yaşayan ve de bana yardım edebilecek arkadaşım var mı?

Etiketler

Ynt: 95 Cherokee 5.2 Marş Motoru Problemi

"tik"mi?? yoksa "Tiirrrrrrr" diye bir sesmi geliyor???

"Tiirrrrrr...!" diye uzuyorsa ses kesin akün zayif.

Tık deyip kalıyor. Aküyü söküp başka araca taktık ve ilk marşta aracı çalıştırdı.Yani aküde problem yok.

alibey sanırım marş otomotiginde sorun var.
bende aynı sorunu yaşadım marşı söküp otomatihi dagıttık dip kısmında besleme kablolarının baglandıgı 2 adet pabuç var bu pabuçların içeriden ayakları ateşleme yaptıgından aşınma meydana gelmekte ya degişmesi yada aşınan tarafı saglam bir tur çevirip sabitleyin sorun çözülecektir

yani akuden gelen ana voltaj akımını marş motoruna bağlantısını (marşa basınca) yapan kontakların uçlarındamı problem var dıyorsunuz.Ayrıcaa yaedek parça ihtiyacımız olur mu bu durumda ? parça temınınde sıkıntım olabılır e.

ali bey eger önceden çevrilmediyse olmaz diye düşünüyorum ama sizin otomatiginiz farklıda olabilir benim aracın cj5 ama
kendinden otomatikli enter denilen marş var üstünde .
marş motorunun yanında otomatik denilen marşa benzer küçük bi parça varsa arkası siyah bakalittendir besleme baglı olan kısım
eger aracın önceki saybi çevirmediyse parçaya gerek olmaz

Çok teşekkur ederım .Yarın kendım sokup tamır etmeyı dusunuyorum ama hava sartları pek musaıt degıl en ıyısı bır oto elektrık ustası getırtıp(bayram tatılınde de bulabılırsem tabıı) tamır ettıreyım.

Ben kısa bir süre önce marş dinamosunu değiştirdim... Yaklaşık 1 yıl önce kömürleri yenilemişdik ancak geçtiğimiz aylarda marş tutukluk yapmaya başladı , tar oto'ya gittiğim bir gün ( neyse ki sapa kötü bir yerde kalmadım ) marş motoru tık dedi ... ustamın yardımıyla Bostancı sanayide motor söküldü , bakıldı ki problem tamirle çözülecek gibi değil yaklaşık 430 liraya yeni marş motoru almak zorunda kaldım.... muhtemelen sizde ki problem de kömürlerle alakalıdır....

bende 330 ytl önce yeni marş dinamosu aldım çok büyük hata yaptım ustam eski marşımın usa malı ve orjinal marşı oldugunu söyledi yeni 0 diye aldıgım marş 0 gibi revizyonlu oldugunu sökünce gördük çok şaşırdık tümüyle kumlanarak 0 ayarında güzel yepılmış bi marşdı bana o diye satıldı bu arada sonra geri getirincede butarz parçaların 0 olmaz bulamassın buda 0 ayarında bi parçadır garantisi vardır saçma bi açıklama yapıldı sinir oıldum kafasına vuracaktım adamın ama geri verdim orayla alışverişi kesdim
ustam topkapıda sadece marş tamir ededen bi servis var dedi arkadaşıymış tesadüf bizde yeni marşda toplama olduguna göre biz eskisini yaptıralım daha kafamız rahat olur dedik kollektör dahil yataklar burçlarını otomatik yeniledik hee maliyet olarak 240 ytl mal oldu ama en azından biliyorum nasıl yapıldı 0 ayarında oldu

Verdıgınız bılgıler ıcın tesekkur edıyorum.İnsallah yarın bu problemı cozerız .Sonucu yıne buraya yazarım.

Geri vites müşülünede bakmakta fayda var. Otomatik şanzımanlarda vites müşülü bozulunca marş almıyor diye duymuştum.Otomatik şanzıman olduğundan viteste bırakıldığında araç marşı almasın diye elektriği kesiyor. Bir arkadaşımın başına benzer bir olay gelmişti. Müşülü değişmişlerdi.

Alperhocam tesekkur ederım .Ama arıza belırtısınde marsa basınca mars motor selenoıdınden tıklama sesı gelıyor . Dedıgınız dogru p konumu harıcınde mars basmıyor ama belırtıler vites müshırını gostermıyor.Ayrıca galıba kayak merakınız var ,kayak yapıyormusunuz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri