DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Acil durum çantası

'TEKNİK EKİPMAN' forumunda Hunter257 tarafından 23 Eylül 2012 tarihinde açılan konu 3015 kişi tarafından okunmuş, 5 cevap yazılmıştır

1. Hunter257

Hunter257 Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    0
    Arkadaşlar , bir acil durum çantası hazırladım. Belirli bir konsepte (deprem , yangın , halk ayaklanması vs. ) göre hazırlamadığım için içinde pek çok malzeme var , ve en büyük sorunum bu malzemelerin çok yer kaplaması.
    Size çanta içindekilerinin listesini vereceğim ve sizden öneri isteyeceğim , (Bunlar çok fazla , bunlar gereksiz , bu malzeme eksik vs ) ve böylece daha amacına uygun bir çanta hazırlayacağımı düşünüyorum.

Giyim

Kazak
    Üst Pijama
    Alt eşofman
    Tişört
    Havlu
    Yağmurluk
    Bere
    Balaklava
    Eldiven(Yün)
    Şapka
    Bandana
    Çorap ( 2 çift kalın yün )

Yiyecek / Su

20 paket çabuk çorba ( Tek kişilik porsiyon )
    2 ton balığı konservesi
    2 mısır konservesi
    2 domates konservesi
    1 yaprak sarma konservesi
    Şeker
    Tuz
    7 şişe su ( 0,5 L )
    25 poşet çay
    I kutu şekerli içecek

İlkyardım/İlaç

İlkyardım çantası ( 2 kat fazla malzeme )
    Antibiyotik ( 2 kutu )
    Ağrı kesici
    Ateş Düşürücü
    Böcek sokmasına karşı jel

Hijyen

Islak mendil ( 3 paket )
    Sabun ( 2 kalıp poşet içinde )
    Kolonya
    Sivrisinek kovucu
    Antibakteriyel jel

Diğer Malzemeler

El feneri
    Radyo
    Yedek pil
    Misina
    Kanca
    Çamaşır ipi
    Halat
    Makas
    Çöp poşeti
    Düdük
    Bıçak
    Çakı
    Çakmak ( 4 )
    Kibrit ( 10 )
    Çanta yağmurluğu
    Termal battaniye ( 2 )
    İğne - iplik
    Tornavida
    Yapıştırıcı
    Seher tası ( Çelik )
    Tuvalet kağıdı ( 1 rulo )
    Bant
    Tutuşturmalık çıra

Dediğim gibi bu bir kap ve çık çantası , yani herhangi bir acil durumda , deprem çantası olarak , veya arabada duracak bir çanta olarak kullanılabilir. Sizin değerli görüşleriniz benim için çok önemli :smiley:

Teşekkürler

Etiketler:

2. ishak77

ishak77 sınırlardaki yaşamlar

Alınan Beğeni:
    0
    Ynt: Acil durum çantası

abartı!! :eek: :eek:

3. yucel3334

yucel3334 Kamp I

Alınan Beğeni:
    0

bence bir abartı yok belkide eksik var güzel bir konu tavsiyesi olan arkadaşlar varsa katkısını bekliyoruz takip

4. AZAZIL33

AZAZIL33 Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    0

Merhaba arkadaş, ilk başta böyle bir çantanın ne amaçla hazırlandığı çok önemli. Sırf deprem çantası olarak mlzeme listen bana epey uzun geldi ( tabiki şahsi fikrim..) . özellikle deprem bölgesinde yaşayanlar için bir deprem çantası yapmak oldukça mantıklı , bu konudaki düşüncenizden ötürü de sizi tebrik ederim. Fazla bulduklarımdan birkaçı ..makas, bıçak, çakı, tornavida . Özellikle kaliteli bir çok fonksiyonlu çakı hem daha az yer kaplar hemde çantanızın delinmesini ve yırtılmasını engeller. Yine deprem çantası olarak kulanacaksanız ve aracınız da varsa bu araca ait fazladan bir yedek anahtarın da bu çantanın bir gözünde olmasında fayda var ( çanta evde olmak koşulu ile ) . Yİyecek listenize bir diyeceğim yok ( bazılarımız kraker ve çukulata ile de idare edebilir) size tavsiyem bir iki çukulata her koşulda içinizi ısıtmanıza ve hızlı bir şekilde enerji kazanmanıza faydalı olacaktır. Bu tür hazırlıklar genelde biz erkekler tarafından yapılırken bir konu atlanmaktadır. Şayet evli iseniz yine bu çantaya koyacağınız bir miktar kadın pedi de deprem sonrası zor koşullarda bayanlar için çok ama çook önemli bir ihtiyaç kalemi oluşturur, üstelik yer de kaplamaz. Bebeği olanlar için bir kaç bebek bezi de aynı değerde önem taşır. Kıyafetlerle ilgili olarak bu kadar çok malzemeye de gerek yok bence. Ortalama altı ayda bir mevsimine göre sadece yazlık yada sadece kışlık malzeme bulundurman yeterli olacaktır. hem bu 6 aylık periyotlarda ( daha erken olması daha iyi ) bozulan yada kullanım süresi geçen sağlık ve yiyecek malzememerlini de kontrol etmiş ve değiştirmiş olursun. son olarak olası bir deprem anında tüm ev halkıyla birlikte evden çıkış planınızın olması, herkesin bu plan içinde ( allah korusun ) bir deprem anında en yakın ve güvenli çıkış noktaye sına doğru hızlıca ilerlemesi ve bu deprem çantasının da en azından bu çıkış yolu üzerinde kolayca erişilebilecek bir noktada olması gerekir. ( araçta olacaksa başka tabi ). Allah kimseye böyle bir dert vermesin tabi ama hazırlıklı olmak her zaman iyidir. buradakiler benim şahsi düşüncem, daha deneyimli arkadaşlardan çoook daha iyi fikirler de gelecektir. saygılarımla..

5. arthur

arthur Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    0

Bence çantanızda 1-2 tane de telefon kartı bulundurmalısınız.

6. farazicosmos

farazicosmos Kamp II

Alınan Beğeni:
    68
    Meslek:
    Girişimci
    Herkese merhaba ben deprem çantamı hazırlamadan önce liste oluşturdum ve bu listemi videoya çekerek paylaştım.

İzleyip yorumlarınızı yaparsanız sevinirim.

Video: https://youtu.be/QtYb6I2je1s

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...