Araba Ile Belgraddan Saraybosnaya Ulaşım?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sibelgulmez Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,099

sibelgulmez

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, yaz için sırbistan ve bosna hersek odaklı bir tatil planlamaya çalışıyorum. Ailemle uçakla sırbistana gideceğiz. Orayı gezdikten sonra belgraddan araç kiralayıp saray bosnaya gitmeyi planlıyoruz. İkisi de zaten vize istemiyor, ancak arabayla giderken sınırda herhangi bir işlem oluyor mu? Son anda bir sürprizle karşılaşmak istemiyoruz, bilgisi olan var mı acaba?

Etiketler
Merhaba arkadaşlar, yaz için sırbistan ve bosna hersek odaklı bir tatil planlamaya çalışıyorum. Ailemle uçakla sırbistana gideceğiz. Orayı gezdikten sonra belgraddan araç kiralayıp saray bosnaya gitmeyi planlıyoruz. İkisi de zaten vize istemiyor, ancak arabayla giderken sınırda herhangi bir işlem oluyor mu? Son anda bir sürprizle karşılaşmak istemiyoruz, bilgisi olan var mı acaba?
eğer Türkiyede aracınız varsa nacizane tavsiyem bence uçmak yerine direk burdan araba ile gitseniz, hem ekonomik olarak dağa uygun olur, hemde sınırda kiralık araç geçermi kaygısı ile karşılaşmazsınız.
ve dağa çok yer gezer görürsünüz.

Kapıkule - Sofya - Belgrad güzergâhı ile ilgili öneriler-uyarılar-tiyolar verebilir misiniz?..
Yurtdışı araba kullanımında -özellikle- trafik cezaları ve hız vb polis kontrolleri canımı sıkıyor .
Bir kez Bulgaristan'a arabayla gittim , kimseyi değil beni çevirdiler kapıdan uluslararası ehliyet için .
(Şimdi yeni ehliyetlerle bu sorun yok tabii)
Yolların durumu , şehir içi parking problemi , otoban ücretleri , yolculuk süresi , yakıt vb vb bilgiler benim için de kıymetli olacak . Bu rotayı takiben Zagreb +Venedik ; dönüşte de Adriatik sahilleri(Hırvatistan) + Saraybosna+Üsküp+Ohrid+Selanik yapmayı düşünüyorum .

Kapıkule - Sofya - Belgrad güzergâhı ile ilgili öneriler-uyarılar-tiyolar verebilir misiniz?..
Yurtdışı araba kullanımında -özellikle- trafik cezaları ve hız vb polis kontrolleri canımı sıkıyor .
Bir kez Bulgaristan'a arabayla gittim , kimseyi değil beni çevirdiler kapıdan uluslararası ehliyet için .
(Şimdi yeni ehliyetlerle bu sorun yok tabii)
Yolların durumu , şehir içi parking problemi , otoban ücretleri , yolculuk süresi , yakıt vb vb bilgiler benim için de kıymetli olacak . Bu rotayı takiben Zagreb +Venedik ; dönüşte de Adriatik sahilleri(Hırvatistan) + Saraybosna+Üsküp+Ohrid+Selanik yapmayı düşünüyorum .
öncelikle olarak güncel bir navigasyonunuz olsun. güncel navigasyonda park yerleri benzinciler vs.. hepsi gösteriyor.
kapıda yeşil sigorta yaptırmanız lazım bizim tarafta,
bulgaristanda ilk benzinciden ‘Vinetka‘ almanız lazım.
bulgaristanda özellikle polisler soteye yatıp bekliyorlar ellerinde dürbünle gözetliyorlar.
hız kurallarına bulgaristanda uymaya özen gösterin. zaten bulgaristan yollarında otobana çıkana kadar hız yapamıyorsunuz.
beni bikere durdurdular ‘Vinetka‘ almayı unutmuşum 15€ rüşvet verip geçtim.
aracını kalacağın otellerin otoparkı olursa onlara bırakabilirsin. yada yakınlarındaki yerlere,
ben genelde merkezlerde otel tutup aracı o şekilde bırakıp yürüyerek şehri keşfediyorum.
otoban ücretleri çok değil yunanda 2,5-3€ arası değişiyor sırbistada hemen hemen aynı

öncelikle olarak güncel bir navigasyonunuz olsun. güncel navigasyonda park yerleri benzinciler vs.. hepsi gösteriyor.
kapıda yeşil sigorta yaptırmanız lazım bizim tarafta,
bulgaristanda ilk benzinciden ‘Vinetka‘ almanız lazım.
bulgaristanda özellikle polisler soteye yatıp bekliyorlar ellerinde dürbünle gözetliyorlar.
hız kurallarına bulgaristanda uymaya özen gösterin. zaten bulgaristan yollarında otobana çıkana kadar hız yapamıyorsunuz.
beni bikere durdurdular ‘Vinetka‘ almayı unutmuşum 15€ rüşvet verip geçtim.
aracını kalacağın otellerin otoparkı olursa onlara bırakabilirsin. yada yakınlarındaki yerlere,
ben genelde merkezlerde otel tutup aracı o şekilde bırakıp yürüyerek şehri keşfediyorum.
otoban ücretleri çok değil yunanda 2,5-3€ arası değişiyor sırbistada hemen hemen aynı
Teşekkür ederim .
Pasaportu aldım , planlar yapmaya başladım :smiley: :smirk:

Merhaba,
Bulenttk ya ek olarak, yeşil sigortanız dolmadan kesin dönüş yapın yoksa her geçtiğiniz sınır kapısınıda min. 30 € para ödersiniz sigorta için ve de güncel navigasyonda yollardaki hız limitlerini uyarıyor ve kesin bunlara uyun dediği gibi özellikle Bulgaristanda dürbünlü cezalar meşhur :smiley: ama onun haricinde yollarda hiç bir sorun yok arkadaşlar rahatça seyahat edebilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR