Araç Uygunluğu Ve Tavsiye

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Caganozsoy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,109

Caganozsoy

Yeni Üye
Öncekikle iyi günler ve sağlıklı seyehatler dilerim
Bugün çekme karavan çekmek için bir araç aldım fiyat uygunlufu nedeni ile
1996 opel astra 2.0 tek kapı 136 hp
Aracıma uygun 20000 tl ye kadar karavan önerilerinizi alabilir miyim yahut bu araç ile sağlıklı karavan çekebilir miyim?il deneyimim olacak yıllardır arzuluyordum...

Etiketler
Mümkün olduğunca hafif !
Ben 750 kg ithal ikinci el almıştım aracım kia sorento 3500kg romörk veriyor, fakat 9lt yaktığım yola 15lt yaktım bu birinci dezavantaj içinde wc yoktu bazı yerlerde umumî wc çok pis (deniz kenarı,orman kampı gibi) karavanda olmalı bunlar olmalı 3 sistem buzdolabı veya orjinal 12v dolap (yapma uydurma değil) içerisini ısıtacak orjinal birşey webasto yada trumatik tarzı birşey ve wc olmalı evrakları faturası mesala helvacı kağıdı ile alma

Fakat 750 kg altı ruhsat yok diyorlar satışını nasıl alabilirim
Yerliyse Üreten şirketin faturası olucak ithalse gümrük kağıtları olucak tıp onay belgesi hangi tarihte çıktıysa (örneğin 2005- 6 ay ) bu tarihten sonra üretildiyse tip onay belgesi olucak bu tarihten önceki modellerde olması mümkün değil tabiki sahibinde 20 den fazla karavana alıcı oldum hicbirinde belge yok hepsi helvacı kağıdı ile satmaya çalışıyor
Bence ithal olup kaydı olmayan karavanlar yurda kaçak sokulmuş

750 kg altıda olsa ruhsatsız avrupa karavanların hiç birinde tip onay belgesi yoktur.

ruhsatsız karavan patlamaya hazır bir bomba gibidir. hele hele kaza anında bomba elinizde patlamış oluyor..

bir de 750 kg boş ağırlık ise bunun dolusu 900 kg dır.. karavanları boş ağırlığı ile değilde max. ağırlığı yani yüklü ağırlığıyla değerlendirin.. avrupa karavanların etiketinde karavanın boş ağırlığı ve yüklü ağırlığı yazıyor.. hiç biride ruhsattan muaf değildir. hepsinin de yüklü ağırlığı 750 kg üstündedir. ruhsatı olmayan karava da trafiğe çıkamaz..

kanun koyucu yüklü ağırlığı 750 kg geçmiyorsa ruhsattan muaftır diyor.. ama tip onay belgesi kesinlikle olmalı.. ruhsatsız avrupa karavanlarda tip onay belgesi yoktur..

dolayısı ile Türkiye'de taşıt trafiğine çıkamazlar.. ancak bağ bahçeye gömerim trafiğe çıkarmam diyorsanız bu tip bir karavan alabilirsiniz.

Çağan Bey merhaba.
Özet geçeyim:
1- Kesinlikle 2. EL avrupa karavan almayın.
Güzel tabiri ile, alış-satış helvacı kağıdı ile oluyor.
Herhangi bir vukuatta sahibi olduğunuzu ispat edecek hiç bir belgeniz olmaz elinizde.

2- Gücünüz yetiyorsa 125.000 Tl den başlayan sıradan avrupa karavanın sıfırını alın.
Bu kadar paralara değmeyeceğini ifade etmeyi de unutmayayım.

3- Aracınız herhalde benzinli, torku azdır.
Bu özellik karavan çekmek için tercih edilen bir özellik değil.
Ama 750 Kg lar civarındaki karavanlarda zorlanmazsınız.

4- Bu aracla ORTİZ, ERBA gibi 1400-1500
Kg. lık gülle karavan almayın çekemezsiniz.

5- Max. boş ağırlığı 750 Kg. civarında ve mutlaka 01 belgeli karavan alın.
İçi süslü, 01 Belgesiz tekniği olmayan karavanlara hiç bakmayın.

6- Mobilya düşkünü değilseniz, boş laflara aldırmadan GÜNEY MAKSİ alın.
Ömründe karavana binmemiş insanların negatif yorumlarını kaale almayın.

Alttaki linki inceleyin, Ben bugüne kadar 4 çekme, bir motokaravan kullandım.
İlk karavanım da GÜNEY Maksi idi, binlerce km. yaptım hiç sıkıntım olmadı.
İhtiyaçları karşılayan, çekişte aracı zorlamayan F/P oranı yüksek bir karavandır.

Her Yönü Ile Güney Karavan ..gerçek 01 Belgelİ-750 Kg.

Yerlilerden bir de SALY yi öneririm.
Şu andaki en iyi yerli o.
SALY 4.25 size uyar. Ancak son zamlarla 45.000 TL+KDV civarında fiyat istiyorlar.
GÜNEY bunun yarı fiyatında.

Seçiminiz hayırlı olsun.

Akmühendis güzelce tavsiyelerde bulunmuş. Ben'de ek olarak, eğer gezecekseniz küçük karavanın çok avantajını olduğunu düşünüyorum. Karavanı çeken aracın tork gücünün beyir gücüne göre daha önemli olduğunu biliyorum.

May Karvan seçenek olabilir mi..?? mak. yüklü ağırlık 740kg..

may-4.jpg

may-1.jpg

İhtiyaçları karşılayan, çekişte aracı zorlamayan F/P oranı yüksek bir karavandır.

Sn.akmühendis yaklaşık 1 yıldır yazılarınızı okuyorum tabi 2 senedirde bir çekme karavan araştırıyorum.
ikinci el karavanlara baktım kiminde wc yok kiminde banyo veya mobilyaları bitmiş oluyor.kimisi 3 kişilik oluyor.kısaca bir türlü bütçeme uygun karavan alamadım. en sonunda güney maxi de karar verecek gibiyim tabi sizin fikirleriniz benim için çok önemli olacak.benim size 2 sorum olacak .birincisi teknik bir konu sn ender beyle görüşmemden sonra yapılan mobilya imalatını hoşuma gitmediği için banyo yeri izole edilmiş tamamen boş karavan almayı düşünüyorum.içini mobilyacı arkadaşlarımla yapmayı düşünüyorum.
böyle bir imalat teknik açıdan doğru olurmu yoksa karavanın izalasyonunda sorun olurmu 2 sorum biz dört kişilik bir aileyiz oğlan 14 yaşında kız 12 yaşında bizim için yeterli bir karavan olurmu.şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim (Göksel keçeli)

@AKMühendis

hocam max. yüklü ağırlık 750 Kg. mı geçmeyen olacaktı. kalvyeye eliniz sürçtü, düzeltebilirsiniz 5. maddeyi..

boş ağırlık 750 kg olursa max. yüklü ağırlık daha fazla olur, ruhsata tabii olur mazallah.. :p

İtiraz kısmen doğru...
4 kişilik,01 belgeli ve boş ağırlığı 600/650 Kg. ve 100-140 Kg civarı istiap haddi ...?
Mükemmel olur ama,
ancak fiyatı alınmayacak kadar uçuk avrupa karavanlarda olabilir.
Yerlilerde bu özellikte karavan yok.

4 Kişilikte en iyi çözüm Güney maksi,
Ender de 4 Kişilik karavanda 740 Kg.ın altına düşemediği için,
kanuni bir mesuliyetten korunmak için, kapı yanına
"YÜK ve YOLCU TAŞINMAZ" PLAKETİNİ YERLEŞTİRİYOR!

İstiap haddinde +%5 toleransı var.
Güney Makside max. ağırlık 775-800 Kg. olabilir.
Demekki en fazla 45-50 Kg. bir şeyler taşıyabilirsiniz.
Gerisi nereye..
Kanuna tam uyarsak, aracın bagajına..
Kolay mı..?
Çok pratik değil.

Sn.akmühendis yaklaşık 1 yıldır yazılarınızı okuyorum tabi 2 senedirde bir çekme karavan araştırıyorum.
ikinci el karavanlara baktım kiminde wc yok kiminde banyo veya mobilyaları bitmiş oluyor.kimisi 3 kişilik oluyor.kısaca bir türlü bütçeme uygun karavan alamadım. en sonunda güney maxi de karar verecek gibiyim tabi sizin fikirleriniz benim için çok önemli olacak.benim size 2 sorum olacak .birincisi teknik bir konu sn ender beyle görüşmemden sonra yapılan mobilya imalatını hoşuma gitmediği için banyo yeri izole edilmiş tamamen boş karavan almayı düşünüyorum.içini mobilyacı arkadaşlarımla yapmayı düşünüyorum.
böyle bir imalat teknik açıdan doğru olurmu yoksa karavanın izalasyonunda sorun olurmu 2 sorum biz dört kişilik bir aileyiz oğlan 14 yaşında kız 12 yaşında bizim için yeterli bir karavan olurmu.şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim (Göksel keçeli)
---------------------------------------------------------------------------------------------
Göksel Bey merhaba.
Yazdıklarıma değer verdiğinizi, ifade etmişsiniz.
Nazik iltifatınıza teşekkür ederim.
Hem 47 senelik üretici mühendis olmanın, hem de 5 ayrı karavan kullanmanın
verdiği tecrübeyi, faydalanılır umudu ile buraya aktarıyorum.

Yalnız gerek, uzun yıllar imalatçılığın verdiği stres yorgunluğu ve gerekse titiz bir insan olmamdan
dolayı, bazen sert-ters cevaplar yazıyorum.
Bilmeden ahkam kesilmesine tahammülüm hiç yok, bir şey biliyorsa saygım çok!
Doğru bilgiye hepimiz muhtacız.

Bir de saygıya çok dikkat ederim.
Hitapdaki nezakete ve duruşdaki düzgünlüğe önem veririm,
aksi tutumda olanları kaale almam.
Esas konuya gelince;
yapacağınız işe hem evet-olur diyebilirim, hem de hayır!
Karavan imalatı mobilyacı işi değil...

Karavan imalatını bilen/üreten/01 belgesi olan kişi,
istediği bazayı, mutfağı, mobilyayı,
kendi bilgisi, zevki, parası, satış politikası çerçevesinde
mobilyacıya,marangoza, mufak dolapcısına imal ettirir,
imalatı kontrol eder ve en önemli nokta;
karavana kendisi/ustası monte eder.
Önemli mi ???
Zannedildiğinden çoook önemli !

Sizin mobilyacı ustalarınız,büyük ihtimal ile,
değil karavan imalatında bulunmak,
hayatlarında karavan görmemiş,binmemiş, içinde yaşamamış ustalardır.

Kendi işlerinde yetenekli olabilirler,
ama karavanda.. Sıfır!!!

Bu konuda daha önce de ayrıntılı yazılar yazmıştım..

Mobilya merakının ve beğenmenin sonu yok..
Bu iş, İtalyaya milyonluk mobilya takımı yaptırmaya kadar uzayabilir.. :rolleyes:

Kararınız hayırlı olsun.
Yardımcı olabildiysem sevinirim.

Son düzenleme:

May Karvan seçenek olabilir mi..?? mak. yüklü ağırlık 740kg..

OLAMAAZZZ..
Sevgili Cevizkıran kardeşimiz..
01 belgesi olmayan hiç bir karavan, markası, süsü, yerleşimi
ne olursa olsun OLMAZZ.

Bu 01 BELGESİ olayını,
" 01 BELGESİ VAR MI? " şeklinde bilgisayarda iri puntolarla yazalım,
kırmızı renkli çıktısını alalım,
karavan alacakken araştırma yaptığımız bilgisayardan
rahat görebileceğimiz bir yere YÜKSEĞE ASALIM...:eek:

Lütfenn .. :p

@AKMühendis

Hocam affınıza sığınarak yazıyorum, bu May karavanın bu may3600 modelinde O1 belgesi yokmu..?? bunu nereden biliyoruz..??

1500 tlye may3600 için O1 belgesi de verdiği söyleniyor.. bu ne iştir hocam..?

bu O1 alınamaz bir belgemidir..?? nedir bu işin aslı astarı..?

Cevizkiran, biliyorsaniz yazmaniz gerekir.

Cagan Bey,
Benzinli araba galiba araciniz. Torku yuksek devirde yuksektir.
Agirliga dikkat etmenuz gerekir yoksa arac motorunuz yorulur.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR