Arazi Araçlarına Portal Aks Yapımı (İmal Etme)

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 4WD Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 210
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 179,648

Etiketler


Aracı hiçbir şekilde yormadan en güzel güç ve arazi kaabiliyeti artışı portal aks dir. Çok güzel bir konu. Amatörce yapılcak ve günlük hayatta da kullanılacak bir sistem çok büyük riskler içerir ama enden bulunan bu dişli kutu sistemleri malum fiyatlarla araçlarımiza uygulanması imkansiz. 2007 grand vitaram var 4 bağımsız salıncak yükseltme yapmak imkansiz desem yeridir neden derseniz basit amortisor takoz vs.. lerle 3-5cm yükselcek ve aks açıları yine bozulcak yapmaya değmez. Ama portal aks ile 10cm yukseldiğini ve 1.5 oran la güç kazandığını düşünsene .... dişli sistemler üzerinde çalışan müh arkadaşlarım çizim ve hesaplamalarını yapmaya devam ettiği çalışmalar var . Bu iş biraz hobi meselesi eğer mühendisin kafasına yatarsa 3-5 ayda ortaya bir ürün çıkar. Bakalım çıkartabilecekmiyiz. Takipteyiz... teşekkürler
 
TÜRKİYE'DE PORTAL YAPABİLECEK KİMSE YOK MU?
Uzun zamandır portal akslar hakkında incleme yapıyorum ve çok uzun bir süredirde bir çok kişide portalaks ile ilgilnmekte. Portal akslar Amerikada çeşitli arazi araçları için bazı firmalar tarafından seri üretimi yapılmakta ve çok yüksek fiyatlarla satılmakta heleki Türkiye'ye getirirsek daha yüksek maliyetler ortaya çıkıyor. Adeta Dolarlar ve Eurolar havada uçuyor.
Bu yüksek maliyelerden dolayı dünyanın bazı yerlerinde (Rusya başı çekiyor) atölye ortamında portal aksler yapıyorlar. Bazı yerlerdede (Türkiye başı çekiyor) sadece tartışılıyor konuşuluyor ve iş icraata gelince ortada ürün yok.
Bu konuyu açmaktaki amacım. Dünyada atölye ortamında ve seri üretim olarak yapılmış portal aks görsellerini burda paylaşrak toplamak ve bu işe Türkiyede başlamak isteyen veya bunu düşünen arkadaşlarımıza yardımcı olmak.
Piyasadan portal akslara talep ne kadar olur? Portal aksların Türkiyede atölye şartlarında üretim maliyeti ne olur? Piyasaya ortalam ne kadardan arz edilir? Bunun gibi soruların cevaplarıda bu başlık altında toplanacağını umaraktan konuyu açıyorum..
 

Bir yıl olmuş konuyla ilgili son yorum yazılalı. Kim bilir neler yapıldı, kimler nerelerde kullandı burada kalmış.
Demek oluyor ki hakikaten zor bir iş. Herkesin ortak kullanımına açmak, ticari düşünmek vs zor.
Ülkemiz şartlarında pratik, araziye giderken takıp sonra çıkarılacak bir sistem düşünmek lazım.
İkinci olarak kullanılan bir aracınız varsa ve gideceğiniz arazi çok uzakta değilse olur.
Bu seferde vize sorunu çıkıyor. Yani münferit çabalardan öteye gidemiyoruz.
Bu kadar sayfa yazan, araştıran, uğraşan, çizen, konuyu canlı tutan arkadaşlara teşekkürler.
 

Bir yıl olmuş konuyla ilgili son yorum yazılalı. Kim bilir neler yapıldı, kimler nerelerde kullandı burada kalmış.
Demek oluyor ki hakikaten zor bir iş. Herkesin ortak kullanımına açmak, ticari düşünmek vs zor.
Ülkemiz şartlarında pratik, araziye giderken takıp sonra çıkarılacak bir sistem düşünmek lazım.
İkinci olarak kullanılan bir aracınız varsa ve gideceğiniz arazi çok uzakta değilse olur.
Bu seferde vize sorunu çıkıyor. Yani münferit çabalardan öteye gidemiyoruz.
Bu kadar sayfa yazan, araştıran, uğraşan, çizen, konuyu canlı tutan arkadaşlara teşekkürler.
Ben kendi aracım için bir kaç çalışma yaptım şu an dingil değiştirdiğim için yeni aks lar yapmam lazım duruma göre paylaşa bilirim ilerliyen zamanlar da birde iyi niyetli olmayan insanlar gördüm bana yazan teknik resim isteyen kendi aracıma yapıcam diyip satışa sunmaya çalışan çok biraz sessiz kaldım bu yüzden.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

mrb.

11


22


11


22
 
Son düzenleme:tüm 4*4 araçlar için projelendirilirmiş ..
ranger , amarok , x-class , jeep grubu ,pajero ,navara ,patrol,hilux ,land cruiser, defender , discovery vss....
 
Araç ne istekler neler ?
Eşittir proje nedir derler ?
Her araç istekler doğrultusunda farklı projedir ,,
Fiyat tabiki muadillerini aratmaz ,,,,
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,069
Mesajlar
1,512,893
Kayıtlı Üye Sayımız
171,708
Kaydolan Son Üyemiz
Karavan Elektrik

SON KONULARÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

Copyright © 1999 - 2023 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status