Arazi Ve Şehir İçin Uygun Lastik ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ErdemGk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,348

Mertosbi

Yeni Üye
Benim nacizane tavsiyem AT lastik almanızdır. Artık lastik teknolojisi o kadar gelişti ki lastik sesi ve yol tutuşu açısından yol lastiğinden belirgin bir farkı kalmadı. Fren mesafesi hariç tabiiki. Mevcut lastik testlerini araştırırsanız yapılan kıyaslamaları görürsünüz.
Ben Hankook Dynapro ATM kullanıyorum. Yazlık hamur olması sebebiyle kışın biraz tutuşu azaldı. Onun haricinde fena sayılmaz. Benim kullanmadığım ama tavsiye edilen General Grabber ve BF Goodrich markalarıdır. BFler biraz yüksek fiyatlı. General Grabber daha ekonomik ona göre. Bunlar benim görüşüm tabii seçim sizin.

FIG-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bayzero

Kamp I
Merhabalar, Navara'm için hem arazide sıkıntı çıkarmayacak hem de şehir içinde biraz olsun konfor sağlayacak lastik bakıyorum.
-
Michelin Latitude Cross 255/65R17 114H XL
-
Bunu deneyeniniz var mı?

Aracınıza uygun modeli var ise kış sertifikası olan michelin crossclimate öneririm.Benim binek arabada hafif arazide başarılı.Zaten frenleme ve yol tutuş da ödülleri var.
Sizşn bahsettiğiniz yaz lastiği.

ttogan

Zirve
Yer
izmir
Arazi ve asfalt karışık kullanacaksanız AT lastik iyidir. Herkes kendi kullandığını tecrübe ile sabittir diyerek anlatır. Çok çeşitli lastikler takılı araçları kullandım. Farklı lastikler kullanan bilinçli arkadaşlarımdan da aldığım referanslar ile biraz bilgi sahibi oldum. Dilimin döndüğü kadarıyla anlatayım.

BF Goodrich en uzun km yapabilen lastiktir. Asfaltta, eski modellerinde, yeniyken iyi, eskidikçe tutunma zorluğu yaşar haldeydi. Son senelerde çıkardıkları daha doğrusu ülkemize getirdikleri lastiklerde bu sıkıntı da giderildi. Şu anda piyasada satılan lastikleri çok iyi durumda.

Bridgestone asfaltta sessizliği ve tutunmasıyla uzun süre sağlıklı hizmet verirken ne yazıkki arazide tutunması özellikle çamurda zayıf kalmaktadır.

Lassa arazide son derece başarılıyken asfaltta tutunmada sorunsuz ama konforda üstteki ikisine göre biraz geride kalmaktadır.

Silverstone hayli sağlam BF lere yakın performans sunan bir lastik olup ömrü onlar kadar olmasa da alınabilecek kaliteli bir lastiktir.

Kumho seçerseniz kullanım şartlarınıza göre zamanla sertleşmeye başlardı eskiden. Şu an için bu sorunu aşmışlar. Lastiği kullanan arkadaşlarım memnun.

Diğer bir çok yeni nesil uzak doğudan gelme lastik markaları hakkında arazi için bilgi veremem. Ancak önceki yıllarda çeşitli ve ucuz iş makinası lastiklerini kullandığım zaman olumsuz tecrübeler yaşadığım için o markalardan uzak durmaktayım. Olumsuzluktaki kastım iyi markanın forklift lastiğini ucuz markaya göre dörtte bir beşte bir gibi süre ancak kullanabilmek gibi pahalı tecrübelerdir. Fiyat performansa bakınca yarı yarıya fiyat dersem konunun benim açımdan ciddiyetini anlatmış olurum.

Bir de AT değilde MT takmak olayına bir kaç cümle ekleyeyim. Aracınızı sürekli zorlu şartlarda arazide kullanıyorsanız olur. Ancak araziye gitmek için onlarca değil de yüzlerce km bile asfaltta gidiyorsanız hem aracı hem içindekileri sarsıntıdan, gürültüden, titreşimden yorar.

Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır. Faydalı olmasını umarım.

tr100a

Kamp III
Bahsettiğiniz Michelin latitude croos, kia sorento aracımda kullanıyorum asfaltta memnunum 180km gibi hız ile gittiğim çoktur ayrıca çekme karavanım var araziye giriyorum kumda yeşillikte çamurda kalmışlığıma hiç yok lastiğin hız endeksi 220km yük endeksi 1100 kg dır bu limit nadir lastikler de var

ilbilge11

Yeni Üye
Bf AT lastikler güzel her zemin için ideal denebilir ancak bu AT lastiklerin kar performans nasıl bilenler paylaşırsa sevinirim

M3CSL

Ana Kamp
Bf at ağırklı asfalt kullanımına çok gelmez,kısmen çamur ağırlıklı bir at, yağışta ve uzun dönem kullanım sonucu hamuru aşınıyor. Bu tarz kullanım için general grabber at2 öneririm,2sinide kullandım,hem hamuru daha iyi/dayanıklı hemde daha ucuz. Daha asfalt kullanımı var ise grabber at3 modeli güzeldir.

ilbilge11

Yeni Üye
Bf at ağırklı asfalt kullanımına çok gelmez,kısmen çamur ağırlıklı bir at, yağışta ve uzun dönem kullanım sonucu hamuru aşınıyor. Bu tarz kullanım için general grabber at2 öneririm,2sinide kullandım,hem hamuru daha iyi/dayanıklı hemde daha ucuz. Daha asfalt kullanımı var ise grabber at3 modeli güzeldir.
Araziye gidebilmek içinde mecbur asfalt kullanılacak ve uzakta biryere gidilecekse asfalt daha uzun mesafe olacak

yiğito

Kamp I
Hadi kafanızı iyice karıştırayım:sweatsmile:.goodyear wranngler duratrac lastik kullanan var mı?kar,çamur,buz,asfalt,yağmur bütün videolarını seyrettim,beynim allak bullak oldu seyretmekten artık,gördüğüm kadarı ile bayağı işe yarar gibi duruyor.ağır offroad değil de hafif offroad,kır gezisi gibi kolay aktiviteler için çok iyi gibi gözüküyor,videoları seyredip karar verin derim ayrıca kullanan varsa lütfen yorum yapsın.:smiley::smiley::smiley::smiley:

M3CSL

Ana Kamp
Yakın arkadaşlarımın çoğunda var, çok iyi bildiğim lastik.Yurtdışında da en yaygın at lastiklerden biri. Bf atden daha üstündür.Sessiz ve karda başarılıdır.eksisi hamuru çok uzun ömürlü değil. Ebat sorunu olabiliyor yoksa belkide en iyisi ama f/p oranında general iyi. G yearda bf gibi hatta azcık daha pahalı olabilir.

osmankk

Yeni Üye
Navara Np300 sahibiyim üzerindeki orijinal 255/60/R18 conti lastikler yerine General Grabber AT3 tipi lastik almayı düşünüyorum. Aynı ölçüde alırsam çamuruk içinde herhangi bir sürtme ya da problem yaratır mı ? Özetle yükseltme kiti olmayan aracımda SUV tipi lastikten AT tipi lastiğe geçtiğimde orijinal ölçülerde mi almam lazım küçültmem mi ?

Teşekkürler

ttogan

Zirve
Yer
izmir
Ayni ebatta lastik ile problem yasanmaz. Emniyet acisindan yuzde uc kadar farkli lastik kullanirsaniz da bir problem yasanmaz. Gerek kucuk gerek buyuk. Ancak surtme NP300 gibi araclarda kolay kolay bu kadarcik farklarda pek olmaz. Lastikleri cok buyuturseniz ya da kalinlastirirsaniz problem olur. Kastettiginiz SUV tipi lastik ile A/T tipi lastik arasinda sadece dis yapisi farki vardir. Ayni ebatta olunca cap ve genislik degismez.

BENZER İÇERİKLER

GEZENBİLİR TV

Forum istatistikleri

Forumdaki Konu Sayısı
100,388
Konulara Yazılmış Mesajlar
1,481,968
Kayıtlı Üye Sayımız
168,405
Kaydolan Son Üyemiz
editor79
Bugün Forumu Ziyaret Eden
Yandex.Metrica
Son 28 Günde Ziyaret Eden
Son 24 Saatte Ziyaret Eden

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2020 Gezenbilir