Arşipel'in2006 Jumper İle Yapımına Başlıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan arsipelege Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 176
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 70,724

arsipelege

Kamp I
Yer
Adana istanbul İzmir
Tüm site takipçi ve katılımcılarını saygıyla selamlıyorum, Ege'nin mitolojik adı, Adalar denizi /Arşipelogo, Cevat Şakir değimiyle Arşipel adını taşıyacak Motokaravan'ımın yapımına başlamak üzere hazırım.
Bir İzmir'li olarak kalbimin Ege kaldığını bilmenizi isterim.Ancak işim gereği Adana'da bu projeyi başlatmış bulunmaktayım.
İlk tanışmam Adana'dan Sayın Hocam Mehmet KIPÇAK oldu. Bu vesile ile Adana'nın Batısına her yolum düştüğünde ziyaret eder oldum,kendisine selamlarımı iletiyorum,
İşe başlamadan Kendimden söz etmek isterim.Adım Hakkı İzmir Karaburun'lu olup İstanbul Pendik'te yerleşmiş, İş gereği ise Adana HOSB de çalışmakta, her fırsatta İstanbul'a gidip Gelerek Bu görevi sürdürmekte olan,ileri düzeyde soğutmacı, Alçak gerilim seviyesi elektrikçi, 35 yıllık makine bakım onarım teknikeriyim. Ambalaj, gıda ve plastik sektöründe hizmetler verdim,vermekteyim. Deniz ve doğa hayranı olup Tekne, motosiklet ve amatör havacılık hobilerim arasında. En büyük keyifim ise dozunda Efes,tuzlu fıstık ve hobi atölyemde çalışmak. Biraz da Arşipel'i tanıtma zamanı geldi sanırım. İzniniz ve Saygılarımla.

Etiketler
Ynt: Arşipel'in2006 Jumper İle Yapımına Başlıyorum

Arşipel Projem 2 yıllık bir proje olup Adana'ya gelme kararımla, mevcut Teknemi satmamla birlikte başlamış oldu, ekte resmini ekleyeceğim teknenin polyester aksamı dışındaki tüm donanımı tarafımdan tamamlanmıştı.Plan İzmir Karaburun'du ama daha emekliliğe daha varmış. Karavana ait son bir yıldır pey der pey alımın yaptığım malzemeleri listeleyeceğim.
aracı ise 2 ay önce aldım ve proje reel olarak başlamış oldu. Citroen Jumper 2006 model 2,8 HDİ 12,6m3 orjinal klima, abs immobilizer, 170000km.de. Bu iki ay içinde aracın şanzımanı, ön düzeni, fren, yağ,filte türü bakımlarını yaptırdım. Şimdi bir oto elektrikçi de genel bir kontrol ve eksik tamamlama yapacağım.Ön camı çoğu satılık araçlarda rastaldığım gibi bunda da çatlak. Değişecek.

Sahilde 3

Hakkı Bey,aracınız hayırlı olsun. Başlamak işin yarısıdır diye bir söz vardır. Siz işin yarısına, aracı alarak geldiniz. İltifatlarınız için teşekkür ederim. Ziyaretleriniz beni fazlasıyla memnun etmektedir. Yapabileceğim birşey olursa her zaman yardımcı olmaya çalışırım. Kolaylıklar diliyorum.

HAkkı abim bende yeni yeni aracıma başlayanlardanım.allahım her daim yardımcınız olsun.elimizden geldiğince her konuda destek olmaya çalışacağız tabikide :smiley:

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Hepimiz bu süreçleri yaşadık Finale ulaşanların anılarını dinledik ve heyecanlandık,gezilerine ortak olduk forumdan. Umarım herkes hedefine, istediği seviyenin de üzerinde ulaşır. Allah utandırmasın diyerek herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
Arşipel ortada yokken planlarım doğrultusunda aldığım ekipmanlar hakkında bilgi vereyim,
2000W linetec tam sinüs inv. Meanwell 25 A 220 Volt şarj regüşlatörü. 40 A.Markayı hatırlayamadım profesyonel seri Solar şerj reg. 150 W.X 3 adet güneş paneli. , 330 cm saçakmatik Alenda yapımı Tente, Daxon lpg li hemetik şofben (kombi olarak modifiye ettim.genleşme tankı sulu Webasto sirkülatörü ,akış sensörü, termostat vb.) Neta Uydu anteni. 2013 sezon sonu Maltepe sahil buluşmasında Bülent bey Atilla bey, Levent bey hatırlarlar Neta bir sunum yapmıştı, oradan almıştım.Ben otomobil ile kenardan seyretmiştim karavanları, keyifli bir toplantıydı.Eşime zehiri o toplantı da verdim :smiley:
sıcak su boyleri, tüm batarya vb.aksam. Elektrikli yat tipi wc, Lcd tv ,Geri görüş kamera sistemi,70X80 cm duş teknesi,bu cumartesi günü son dakika Adana'da bulamamıştım İstanbul'dan gelen bir kamyona 8 ad. 8mm. Kavak kontraplak koydurtarak nakliyesiz 0almış oldum. 18 mm Burada mevcut. Tavan havalandırma 1 ad. (+bir ilave edeceğim)
Karavan camı arayışım sürüyor bayram sonrası 2 adet alım yaparak araca ilk müdahaleyi yapmış olmayı hedefliyorum.
Herkese kolay gelsin Saygılar

Karavan camı konusunda (ekonomik ve amaca uygun) arayış içerisindeyim. bilgisi olan arkadaşların yönlendirmesine ihtiyaç duyuyorum. Sağ taraf için 100-125 cm X 40 -50 cm ölçüler arasında 2 adet, 45 x 45 bir adet 20X40 cm wc için 1adet cam arştırıyorum.

Yağmurlu havada açılabilmesi için Karavan tip üstten menteşeli cam takmayı düşünüyorum. Yada sürgülü transit kayar camı uyuyor. Ama ikinci tercim olacak.

Artıları eksileri hakkında tabii ki fikir yorum ve deneyimlerinize ihtiyaç duyuyorum.

İç tasarım hakkında birkaç eskiz ve sayısız plandan yaptığım inceleme sonunda, karar verdiğim planı ekliyorum.Arkada sabit bir yatak ile alanı atıl hale getirmeye kıyamıyor, kısa günlük turlarda aktif kullanılabilen geniş bir hacim düşündüm bu nedenle arka taraf çekyat tarzı koltuk olacak tek hareketle yatağa dönüşecek. Ön koltuklar dönecek ve 3 lü daha çabuk oturma ve muhabbet alanı oluşacak. uzun yolculuklar ise hanımla birlikte 7 yaşındaki oğlumla birlikte. 16 ve 22 yaşındaki diğer oğullarım artık bize takılmadığı için hesaba dahil değil. Motosikletle peşimize düşme planı yapıyorlar.Kaliteli iki uyku tulumu ve çadırınız yanınızda olsun şeklinde bir hatırlatmayla yoluma devam ediyorum. Tamam tamam, tuvaleti duşu kullandıracağım :
Eklediğim resimler ölçekli, ama ölçü çizgilerini henüz çizmedim. Daha sonra ölçülendirilmiş resmi de ekleyeceğim. Birde renklendirebildiğim kararıyla renklisi.

Karavan teknik resim renkli

Arşipel hayırlı olsun, iyi çalışmalar, kolay gelsin.
Yatağı çek yat yapmanın faydaları var ama bu defada yatağın üzerinde kullanılmayan bir boşluk oluyor. Yukarıya yapılan sabit yatağın altındaki büyük bagaj yeride önemli. Bizim karavanda yatak 75-80 cm yukarda. Alttaki bagaj yeri olmasa bir çok eşyayı nereye koyardım bilmiyorum. Ama her çözümün kendisine göre faydaları var.

Hayırlı olsun, tekneciler genelde denizden uzaklaştığında karavana dönüyor.
planınızda wc kapısının açılış yönü ileride sıkıntı yaratacak gibi görünüyor, anladığım kadarıyla yatak açıldığında wc duvarına kadar gelecek dolayısıyla o aralığa girip kapıyı açmak mesele olacak, fakat kapı diğer yöne doğru açılsa ve açıldığında mutfak tezgahına kadar dayansa ( yani koridoru tam kapatsa ) , gündüzleri kapıyı tam açıp arka tarafı soyunma kabini gibi kullanmak mümkün, ve bir yerlere bir gardrop sıkıştırmayıda düşünün derim, tam boy olması gerekmez fakat çok lazımlı.

Sayın Akdeniz45 çok haklısınız,bagaja kıyılır mı. Ben birde bot için alan arayışı içindeyken. Aracı alana kadar çözüm bulamamıştım. Alır almaz bir demo yaptım aşağıda resmini ekleyeceğim. Bagaj boşluğu, çamurluk çukurunun üzerinden 15 cm yukarıda olacak şekilde zemini yukarı çekiyorum, koridor alçak zemin, ön tekli koltuk sahası 15 cm ve çekyat önü ,oturma seviyesine kadar yükseltilmiş düşündüm. bu alt boşluk havalandırma kanalı ve ayakkabılık için yer oluşturdu, bagajda oldukça büyüdü. Yükseltiyi iki sandviç paneli üst üste koyarak göstermeye çalıştım. Sabit yatak ile aynı seviyeye çıktım sonuçta. Tabi çek yat biraz özel dizayn olacak, aşağıda mekaniği olmayan bir şey tasarlayacağım.
Sayın AKA kapı konusunda mükemmel bir hatırlatma, sadece çizmiş geçmiştim fonksiyonu dikkate almadım. Kabin fikri ise hiç aklıma gelmezdi teşekkürler.hemen düzeltmeyi yapacağım.
Aslında tüm aracın içini reel boyutta sert oluklu mukavva ile inşa ettim. Gözümden kaçan bir şey var mıdır yorum sizlerde. Resimleri ekliyorum.

1

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.