Avrupa Ülkelerinde Karavan Kanunu Var Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,821

cygnet

Kamp I
Merhaba.
Bizde devletin son çıkardığı karavan yasasına benzer bir karavan yasası Avrupa ülkelerinde de var mı? Çok merak ediyorum da.
Herhangi bir ülkede çekme karavanlar için herhangi bir ağırlık kriteri , bizde ki 750 kg gibi bir kavram var mı?
750 kg dan ağır olanlar için ayrı plaka bildiğim kadar Almanya'da yok.. Çünkü Eylül ayında Altın kampa gelen bir alman çekme karavana dikkat ettim. Arabanın plakasıyla karavanın plakası aynıydı. Karavanın boyu 580 cm imiş.

Etiketler
Ynt: Avrupa Ülkelerinde Karavan Kanunu Var Mı?

Almanya` daki durum hakkında biraz bilgi verebilirim.

Karavanların durumu (Motokaravan) kanunlardan ziyade yönetmelik ve kararnamelerle düzenlenmiş demekte fayda var. Almanya‘ da karavan yapanlar için sınırlar oldukça geniş tutuluyor. Yani karavan içi ve trafikteki güvenlik önlemleriyle ilgili kurallara uyulduğunda hemen hertürlü araçtan istediğiniz karavanı yapabilirsiniz. Karavanını yapan projesini, her şeyini kendisi yapabilir. Işi bitince tüve gider. Herşeyi doğru yaptıysa tüv kendisine bir bilirkişi raporu verir. Bu raporla belediyenin araç kayıt bürosuna gidilir. Bekleyen yokse 15 dakika içinde işiniz biter. Karavanınızi yaparken tüvle konuşabilir bilgi alabilirsiniz. Bu konuda tüvün internet sitelerinde bol miktarda bilgiler bulunur. Zorunlu trafik sigortası için motokaravanlara özel tarifeler vardır. Karavanlar zorunlu trafik sigortası en ucuz olan araçlardandır. Karavanlar da otomobiller gibi tüve 2 yılda bir girer (3,5 tona kadar olanlar).

Çekmekaravanların durumu:

1. Almanya´ da 750 kiloya kadar olan karavanlar B sınıflı ehliyet ile çekilebilir. 750 kilonun altındaki karavanlar içinde ruhsat çıkarmak gerekir.
2. Trafikteki her araç gibi çekme karavanlarında kendi plakaları vardır. Bu plaka çeken aracın plakasından ayrı olmak zorundadır. Araçların arkasına montajlanmış bisiklet veya motor taşıyıcıları nedeniyle aracın plakası ve arka lambaları görünmüyorsa, bu taşıyıcıların kendi lambaları ve plakaları olur. Bu durumdaki plaka aracın plakasıyla aynı olmak zorundadır.
Sizin bahsettiğiniz, çekici araçla karavanın plakasının aynı olması sanıyorum Hollanda´ da var. Ayrıca Hollanda‘ da 750 kiloya kadar olan karavanlar için ruhsat gerekmediğini internette okudum. Galiba biraz Türkiye‘ deki duruma benziyor.
3. Çekme karavanın kendi zorunlu trafik sigortası yoktur. Yolda giderken çeken aracın sigortası çekme karavan içinde geçerlidir. Çekme karavana, dururken çalınma, yanma, hasar görme veya başkalarına zarar verme gibi durumlar için ayrıca sigortalar yaptırılabilir.
4. Çekme karavanlar iki yılda bir tüve gider. Tüve girebilmek için önce gaz tesisatının kontrol ettirilmesi gerekir.
5. Çekme karavanların yıllık az bir vergileri vardır.

Ynt: Avrupa Ülkelerinde Karavan Kanunu Var Mı?

Bu başlıkta önemli bir konuya daha değinmekte fayda var. Motokaravan olsun çekmekaravan olsun, „fazla kilolar“ Avrupa ülkelerinde de bir sorun. Kimseyi gereğinden fazla heyecanlandırmamak için şunu peşinen söyleyeyim. Her Türkiye gezimizde polis bize bir kaç defa dur işareti verir. Geçen yaz (3 haftada) sanıyorum 2-3 defa dur işareti ile karşılaştık. Avrupa gezilerimizde son 20 yıl içerisinde bize bu kadar dur işareti verilmedi. Fakat şunuda sanıyorum hepimiz biliyoruz, polisin fazla kilolu araçları uzaktan tanımaya alışmış gözleri var. En sık kontrol eden ülkeler Avusturya ve Isviçre. Almanya´ da okul tatillerinin başladığı ve bittiği günler en tehlikeli günlerdir.
Avrupa` da hemen her ülkenin fazla kilolar için ayrı bir tolerans oranı ve ceza sistemi var. Fakat hemen hepsinde aynı olan bir nokta var. Para cezasını vermekle iş bitmiyor; polis fazla kilolu olarak yola devam etmemize izin vermiyor. Almanya´ dan bir örnek vereyim. Hareket halindeki ağırlığı ruhsatta yazanı % 5´ e kadar geçen araca ceza yok. Fakat bu fazla kilolarla yola devam etmesine izinde yok.

Aşağıdaki linkte bu konuda bir çok ülke hakkında bilgi var. Almanya´ daki durum 2014 yılında değişti. Almanya´ daki son durumun özeti (7,5 tona kadar olan araçlar için)
Yüzde 5´ e kadar ceza yok
Yüzde 5 10 €
Yüzde 10 30 €
Yüzde 15 35 €
Yüzde 20 95 €
Yüzde 25 140 €
Yüzde 30 235 €
(95 € cezadan sonra ayrıca puan cezası var ama bunu Almanya plakalı olanlar düşünsün)

http://goo.gl/bAx5Mb

Hüseyin, şimdi sen böyle bir başlıkta sorulanlara hemen ertesi gün ve sonrasında emek vererek nezaketle iki kere cevap yazmışsın, karşılığında soranın üyeliğinin de devam ettiği tam 14 ay boyunca küçük bir cevap bile layık görülmemiş...
Pes yani. :confused:

Sanırım “sözün bittiği” denen yer, böyle bir şey olmalı ?

Son düzenleme:

Hüseyin, şimdi sen böyle bir başlıkta sorulanlara hemen ertesi gün ve sonrasında emek vererek nezaketle iki kere cevap yazmışsın, karşılığında soranın üyeliğinin de devam ettiği tam 14 ay boyunca küçük bir cevap bile layık görülmemiş...

Mesut, senin bugün vaktin bol galiba…:smiley:
Gel bu işe şişenin dolu tarafından bakalım. Üyenin gözünden kaçmış olabilir…:smiley:

Bazen ben de patlıyacak oluyorum , amma sonra Hüseyin abi gibi , boş ver diyorum .

Adam yeni üye , acil yardım istiyor , halbuki forum bu konuda bilgi dolu , yine de bir cevap yazıyorsun , e be adam bir teşekkürü çok görme be ya , ha biz teşekkür almak için cevap yazmıyoruz , ancak nezaket kuralları böyle diyor .

Hani derler ya , iyilik yap denize at , balık bilmezse Halık bilir , biz büyükler için şeyh edebali ne diyor " gördün görme , bildin bilme " saygılar üstad . AYNEN DEVAM .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut, senin bugün vaktin bol galiba…:smiley:
Gel bu işe şişenin dolu tarafından bakalım. Üyenin gözünden kaçmış olabilir…:smiley:

.
Kabul...
Ama sen de hiç olmazsa gözlerinin yaklaşık 430 kere daha kuvvetli olduğunu kabul et. :yum:

Vaktim çok doğru ama yaptığım sadece durumun altına karbon kağıdı koymak, kişiye garez çarpıntı yapıyor zaten bu yaşta.. ;)

Not
Gençler yaşlılıkta hoşgörünün sadece mollalıktan geldiğini sanıyorlar. Halbuki önemli bir bölümü azalan enerjinin akıllıca kullanımı ile ilgili.
Bırak öyle sansınlar, daha karizmatik oluyor...:yum:

.

Son düzenleme:

.
Kabul...

Not
Gençler yaşlılıkta hoşgörünün sadece mollalıktan geldiğini sanıyorlar. Halbuki önemli bir bölümü azalan enerjinin akıllıca kullanımı ile ilgili.
Bırak öyle sansınlar, daha karizmatik oluyor...:yum:

.

46f245e1b7a5b181353244a665374165.gif

Avrupayı bilmiyorum ama,
Yurdumuzda anlaşılmış, tam şerh edilmiş/açıklanmış
bir karavan kanunumuz olmadığını biliyoruz.

Ben halen daha her önüne gelenin 750 Kg. altında
çekme karavan yapıp, bu denetimsiz, virüslü yapımları
yollara salmasına karşıyım ve kanunun müsade etmediğine inanıyorum.

Çekilen araca ruhsat almak ayrı konu, O belgesi ayrı konu.
O belgesi imalatın ciddiyetini ve trafiğe çıkmaya
uygun olduğunu tasdik eden bir belge.

Yoksa her demircinin profil kaynatması veya her mobilyacı/ marangozun
yan komşuya çattırdığı şasiyi karavan !!! yapması ve bu canavarları
yola salması hiç bir akla mantığa ve doğrusu kanuna uygun değil.

Ama denetçi konumundaki trafik memurlarının bu konudan haberi yok !
" Abi çeki demiri, ruhsata işli mi, biz ona bakarız " kadar bilgisi ile
bu işin ardındaki canavar ile baş edilemez.

Şöyle düşünün en ileri uçtaki örnek olarak:
Kaynak bilen karavan sevdalısı amatör demircimiz,
5 m uzunluğunda 2 tane 40x40 mm profili şasimsi şekilde çattı,
hurdadan gidip bir dingil ayarladı ve bunu da
şasiye kaynatıp karavan yapmaya niyetlendi..
"Usta bu zayıf değil mi" sorusuna da,
" BİŞŞE OLMAZ ABİM" diye konuyu bağladı..

Eline bir sunta kesici alan karavan sevdalısı marangoz kardeşimiz de,
bu tip bir şasi üzerine, suntadan şundan bundan bir kasa yaptı.
Yan yüzeyler ve tavan bağlantısı, Allaha emanet,
kasanın şasi bağlantısı çok çok zayıf..
Dinamik denge diye bir kavram bu harikanın yanına uğramamış ...:confused:
"Usta bu zayıf değil mi" sorusuna da,
" BİŞŞE OLMAZ ABİM" diye konuyu bağladı..

Bu canavarların 750 Kg altı diye ,
kontrolsuzca yolda gitme hakkı var değil mi???

Trafik polisi de, yol kontrolunda,
"Ruhsatı rica edeyim" dedi,
baktı çeki demiri işlenmiş,aklına gelirse, stopları sinyalleri de kontrol etti.

Gönül rahatlığı ile ustamıza yol verdi..

Mevcut durum bu FELAKET NOKTASINDA..
BİŞŞE OLDUĞUNDA DA, SONUCUN HESABINI KİMLER VERECEK BAKALIM..:mad:

...

Son düzenleme:

Bende 750 kg karavanımla yurt dışına çıkmayı planlıyorum. Hüseyin Bey sağolsun bilgilerini paylaşmış. Diğer bir yazıda Çekme Karavan Yeşil Sigorta başka bir detay bildirilmiş.

Diğer Avrupa ülkelerinde durum ne, nelerle karşılaşılıyor? Bu konuda bilgisi olanlardan detayları öğrenmek isterim.

Konuyu güncel hale getirmek için tekrarlama ihtiyacı duydum. Yurtdışı gezilerinde 750 kg kadar karavanların ruhsat durumu hakkında bilgisi olanların yardımını bekliyorum.

Konu açılmışken, çekme karavan trafik sigortası konusunda yukarda yazdıklarımı düzelteyim.

Ocak 2018’de sayın Enezege’nin bilgilendirmesi neticesi, karavanlar için de trafik sigortası gerektiğini (2002'den bu yana) öğrendim (burada esas bilgi kaynağımız Fatih Beye de „ Tifa“ çok teşekkürler ve selamlar).

Yazdıklarım Almanya ile ilgili ama, tüm Avrupa Birliğinde de geçerli olabilir.

Çekme Karavana trafik sigortasının Almanya’da kapsamı.
Karavan çekici araca bağlı değilken, herhangi bir şekilde başkasına veya başkasının malına zarar verirse. Örnek vermek gerekirse, çekme karavan koyduğumuz meyilli yerde harekete geçer ve zarara sebep olursa,

Yolda hareket halindeyken, çekme karavan her zaman çekici aracın izini takip etmiyor. Bu nedenle çekme karavanın sebep olacağı hasarları da çekme karavan sigortası ödüyor.

Hasara çekici araç sebep olduğunda çekici aracın sigortası hasarı ödüyor.

Durum biraz karışık olduğu için örneklerle açıklamaya çalıştım. Verdiğim örneklerin dışında da kaza/hasar nedenleri mutlaka vardır.

Almanya’da artık bu sigorta olmadan çekme karavan ruhsatı verilmiyor. Sigorta mecburiyeti 750 kiloya kadar olan karavanlar/römorklar için de geçerli.

Son düzenleme:

Turing internet sitesinde Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ücret tarifesinde araçları sınıflandırmış. Kod F olarak Hafif Remork(Esya Taşıma) araçların yeşil kartı yapılıyor. Bu gruba 750 altı çekme karavanlar girer mi?

Bazı kişiler yeşil kart yaptırdıklarını söylüyor, böylece yurt dışına çıkış yapılır mı?

Turing internet sitesinde Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ücret tarifesinde araçları sınıflandırmış. Kod F olarak Hafif Remork(Esya Taşıma) araçların yeşil kartı yapılıyor. Bu gruba 750 altı çekme karavanlar girer mi?

Bazı kişiler yeşil kart yaptırdıklarını söylüyor, böylece yurt dışına çıkış yapılır mı?

Çekme karavan da bir römork. Olması gerekir diye düşünüyorum.

Yeşil kart fiyat listesini gözden geçirirken motokaravanlar için yıllık yeşil kart fiyatı (735€) dikkatimi çekti.
http://www.turing.org.tr/assets/upload/sayfa/files/20180105 -01_01_2018'den İtibaren Geçerli Fiyat Listesi.pdf

Benim motokaravanın yıllık trafik sigortasının içinde, Türkiye dahil tüm Avrupa için yeşil kartta var.
Aracımın yıllık trafik sigortası, yeşil kart dahil, 180 €.

Türkiye’deki fiyat akıl almaz bir durum.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

SON KONULAR

Geri