Benzin Ocağı Alternatif Yakıt Arayışı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oymakbaşı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,104

oymakbaşı

Yeni Üye
Yer
Bolu
Merhaba;
Kulübümüz için 3 adet Optimus Nova+ benzin ocağı aldım. Alırken satıcı bana yakıt olarak yaklaşık 750 ml.lik şişede saatçi benzini diye adlandırdığı ve isminin white gas olduğunu öğrendiğim bir yakıt verdi ve "ocağın uzun ömürlü olması için" mutlaka bu yakıtı kullanmamı önerdi.
İsmi benzin ocağı olan ve multifuel bir ocağın bu kadar pahalı bir yakıt istemesi bir pazarlama stratejisi midir? doğru mudur? bilemedim...
Bana verilen yakıt tıpkı selülozik tiner gibi kokuyor. Bu tinerin aşındırıcı olduğunu biliyorum, dolayısı ile bana verilen yakıtın tiner olmadığını da biliyorum.
Ancak yakıt olarak bu ocakta tiner kullanabilir miyiz? Bildiğimiz benzin kullanırsak yakıt püskürten enjektörün dışında başka bir yerde kirlenme olur mu?
Araştırırken şöyle bir şeye rastladım (hobi insana neler öğretiyor) bu tinere ne dersiniz?
http://www.orbay.com/resimler/katalog/t003-MSDS-yuzey-temizleme-tineri-yuzey-temizleme-tineri.pdf

Etiketler
Ynt: Benzin Ocağı Alternatif Yakıt Arayışı

Yazınızı okuyunca konu ile ilgili biraz araştırma yaptım. -White gas- bir ticari isim yakıştırması ve aslı ise ham benzin diyecegimiz içine katkı katılmamış bildiğimiz sıradan benzin işte.Bu hali ile satılmıyor ama dert değil.Ocağınızda illada benzin türü yakıt kullanacagım ve hesaplı olsun diyorsanız en düşük oktanlı benzini alıp kullanabilirsiniz,Efendim benzinlikten alınan sıradan benzin ocağı tıkar söylemleri ise kendi mallarını özel isim altında pahalı fiyatla sakmak için uydurulmuş masaldır.Aynı ocakla Gazyağı dediğimiz -Kerosen- yakıtıda kullanabilirsiniz.Bunuda Japon sobası yakıtı adı altında gayet kazık fiyatla satanları var yüz vermeyin derim.Akaryakıt istasyonlarında litresi 3-3,5 liraya satılmaktadır.
Özetle sıvı yakıt kullanan ocaklarda bütün sıvı akaryakıtlar kullanılır (Mazot dahil) sadece fiyatları değişiktir,açıkta zor tutuşanların ocakta ilk yakılması biraz daha zordur ama hepside gayet güzel yanar ve yemek pişirir.
Ben geçliğimde hepsi aynı mantıkla çalışan (kızdırılmış kafa yada kızgın kafa) benzinli pirümüsle lehim yaptım, dağlama yaptım.Evde gaz yagı ile çalışan ocakta uzun seneler yemek pişti, kazanda kelle kaynatmak için mazotlu büyük kafa kullandım.Ha unutuyordum gazyağlı,gömlekli lüks lambası ile Tütün kırmaya da gitmişliğim var.
Saygılar

Benzin ocağınızın uzun ömürlü olması ve kampı eziyete dönüştürmemesi için beyaz benzin= saatçi benzini de denilen aslında HEGZAN olarak isimlendirilen çok uçucu çok parlayıcı bu yakıtı kullanmanız iyi olacaktır.. biraz pahalı ama değer.. zira kovea benzin ocağında benzinciden aldığı benzini kullanan arkadaşın ocağı çıkan isten dolayı tıkandığı gibi... yemek kaplarının altını ve ocağın diğer bölümlerini de simsiyah is yaptı....
sözkonusu benzini 1-2-5 lt lik ambalajlarda temin etmek mümkün... ocağı satan mağazaya müracaat ederseniz pahalıya gelir.... güvenlik açısından çok miktarda stoklamamanızı tavsiye ederim.. ama arkadaşlarla bölüşürüz derseniz 5 litrelik teneke en ekonomik olan seçenek tabi.. :smiley:

Hegzan sanırım Petroleum Benzine, Petrol Eteri, Petrol Ruhu, Naphtha, Nafta ile aynı madde ve bunun litresi de 3-5 litrelik ambalajlarda ortalama 5 Euro civarında...
Ocağın tıkanması, optimusun mıknatıslı iğnesi sayesinde çok sorun olmasa gerek, korkum memedeki tıkanma değil, memeye gelinceye kadar olan boru valf vs.nin tıkanması veya zarar görmesi...
İs konusunda haklısınız, ancak is sanırım sadece ilk ısıtma aşamasında ortaya çıkıyor, düzenli yanma başlayınca çok is olacağını sanmıyorum. Bir de kamp mutfağının lezzetinin odun kömürünün isinde olduğuna, isli kamp mutfak malzemesinin kişinin tecrübesinin göstergesi olduğuna inananlardanım :smiley:
Tiner konusunda görüş, öneri ve yorumlara ihtiyacım var. Linkteki tiner diğer sentetik veya selülozik tinerler kadar aşındırıcı değil sanırım. Ayrıca bu tinerin içeriği de Naphtha, yani petrol eteri... Bu tiner oringlere filan zarar verir mi? Eğer zararı veya patlama tehlikesi olmazsa denemeyi düşünüyorum...
Neticede 3 tane kulüpte, 1 tane de bende bu ocaktan var ve kullanımı çok hoşuma gitti. Özellikle kolay temin edilebilir yakıt bulduğum takdirde bırakınız kampları, evimin bahçesinde bile balık kızartırken, çay demlerken optimusu kullanmak istiyorum ama bunu yaparken litresine 15 TL. para ödeyeceğim bir yakıt kullanmak ta istemem...

Bence tinerden uzak dur..... Kullanılabilir bir şey olsa bizim kampçılar onu çoktan keşfederdi.. Bir de tinerlerin içinde mutlaka solvent de vardır.. Yani ocağın yakıt besleme hortumuna ve contalara yani lastik aksama belli bir süre sonra mutlaka zarar vercektir....
Bak gezenbilir'in milli bir sözü vardır.. forumları gezersen göreceksin... "Aslan besleyen yemini düşünmez"... 500 liraya yakın bir paraya ocak alacaksın.... yakıt ekonomisini düşüneceksin.... Madem öyle al aliekspress'ten çakma çin malı benzin ocağını kargo dahil 100 TL ye gelir..... istediğin yakıtı dene......
is'in verdiği lezzet odun ateşi için geçerlidir... petrol türevi iste bir lezzet bulamayacağımız gibi, mazot ve gazyağı kokusu ile sürekli bana iş makinalarını hatırlatır.. :smiley:
Hegzan'ı 5 litrelik tenekede litresini 10 TL ye temin etmek mümkün diye düşünüyorum... en son 1 litrelik cam şişede 12 TL ye almıştım....
İs konusunda bir şey diyemeyeeceğim...... Benzinciden benzin alıp dene, tecrübelerini bize de aktar..... mıknatıslı iğne işe yarıyor mu yaramıyoru mu.. :smiley:

Kusura bakmayın ama "Hegzan"olarak yazdığınız Hexan yakıt değil inceltici, eriticidir buna kauçuklar da dahildir.
İlk mesajda yazan "White gas" ise daha evvelde yazdığım gibi sıradan normal benzinin bazı ülkelerdeki piyasa adıdır.
Bakın alın ocagınızı elinize doldurun içine biraz benzin kullanın bakın duruma.Sonra tamamen soğutup içine biraz gazyağı koyun öyle kullanın ,sonra mazota geçin sonra o pahalı yakıta geçin hepsini gözlemleyin ilk tutuşturma işlemlerini ve zorluklarını tespit edin ondan sonrada uygun olanı seçersiniz.
Yaşımın geregi cocukluğumda ve erken gençliğimde henüz bizim evde ve bütün evlerde TÜPGAZ henüz olmadığından evlerde yemek pişirmek için MECBUREN sizin bu sıvı yakıt ocağınızın çalışma mantığıyla tıpatıp aynı olan pompalı gaz ocaklarını kullanırdık hiç birşekilde ocagın memesi tıkanmaz arıza çıkarmazdı.Yanan sıvı gazyağı diye ne pişen yemeğe nede ortama rahatsız edici koku çıkarmazdı.Yine yazayım sıvı yakacaklı ve kızgın kafalı ocaklarda her türlü sıvı yakıt kullanılabilir,hatta karışımları bile kullanılır hiç dert olmaz.Yakıt cinsine göre aralarındaki tek fark yanınca verdikleri farklı ısı miktarlarıdır.Yani diyelimki bir litre suyu kaynatmak için 100gr benzin yakarken aynı iş için 120 gr gazyağı kullanmak gerekir.
Saygılar

Aslında doğru;
http://en.wikipedia.org/wiki/Petroleum_ether burada kabaca heksan, hafta vs. nin petrol eteri ile aynı olduğu söyleniyor...

http://en.wikipedia.org/wiki/White_gas burada da white gasın iki türün adlandırılmasında kullanıldığı gibi bir şey yazıyor. Buna göre ocaklarda kullanılan ürünün adı olarak kullanıldığında "nafta" diye adlandırılmış. Yani petrol eteri...

Aslında hepsi petrolün damıtılması esnasında farklı ısılara maruz kalıp buharlaşan ürünler. Benzin eteri daha düşük (30-100 derece arası bir çok değeri var) sıcaklıklarda damıtılmış, sıcaklık arttıkça (150 dereceye kadar) ortaya çıkan ürün benzin olmuş.

Acaba saatçi benzini veya white gas adıyla satılan ürün bunlardan hangisi?

Edit: Bir şey daha buldum :smiley:

Nafta nedir?
Nafta ham petrolün atmosferik koşullarda damıtılması sırasında elde edilen (30-170°C ) renksiz, uçucu ve
yanıcı sıvı hidrokarbon karışımlarına verilen bir addır. Nafta kelimesi tarihsel olarak Bakü ve İran da
yeryüzüne kadar ulaşan bir tür hafif petrol sızıntısını adlandırmak için kullanılmıştır. Nafta kimyasal olarak
parafinik, naftenik ve aromatik hidrokarbonlardan oluşur. Nafta yaygın olarak solvent (çözücü) ve diğer
maddelerin üretildiği bir ara ürün olarak kullanılır. Teknik açıdan arabalarımızda kullandığımız benzin ve
kerosen nafta gurubu karışımlar arasında yer alır.
Kaynak:http://www.tpao.gov.tr/tpfiles/userfiles/files/petrolmerak.pdf

Ben ocağımı ve yakıtımı bilirim.. gerisine karışmam.... isterseniz tezeksuyu yakın..... :smiley:
Eskiden kullanılan salmastralı gaz ocaklarının yakıt memesi aha böyle kocamandı.... ne koysan yakardı...
Şimdiki benzin ocaklarının (en azından benim ocağımın) ince ve kalın yakıtlar için birden fazla yakıt memesi ve bunun contaları var.....
Hegzan (hexan) bazı ülkelerde normal benzinin adıymış..... da bazı ülkelerden bahsetmiyoruz... Bizim ülkemizde satılan beyaz benzin, saatçi benzini denilen yakının en verimli, en temiz , en sorunsuz yanmayı sağladığını söylemek istemiştim...
İs konusuna gelince, benzin ocağını çadırın bagaj kısmında yakacağınızı da düşünerek cevap vermiştim...
Açık arazide yayıla yayıla yakacaksanız, odun ateşi yakın hem isin lezzetinden de faydalanın.....
O da olmadı kuzineli soba götürün kampa, fırın kısmında patates kumpir de yapılır... şahane olur....:smiley:

tommycan' Alıntı:
Ben ocağımı ve yakıtımı bilirim.. gerisine karışmam.... i
Eskiden kullanılan salmastralı gaz ocaklarının yakıt memesi aha böyle kocamandı.... ne koysan yakardı...
Alaycı tonda konuşmak serbest ama konumuz bu değil.Konu makul fiyatlı yakıt kullanmak.Pahalı yakıt alıp kullanmak ne zor bir şey nede bilgi, beceri, muhakeme gerektirmez,Marifet bilgileri konuya uygun olarak kullanıp bir sonuç çıkarmak bunun için kafa patlatmaktır,yoksa öyle veya böyle ortaya bilgi koyanlara alaycı yazılar yazmak değil.Bakın saatçi benzini dediğiniz BEYAZ diye nitelediğiniz aslında şeffaf benzinin nasıl elde edildiğini biliyormusunuz.Bir litre bezinin içine bir fincan klorak döküp çalkalayın bakın bakalım renkli benzin ne oluyor.Tabi bunada burun kıvırıp alaycı yazı yazabilirsiniz hiç önemli değil.Önemli olan sizinde biraz bilimsel yada tecrübe yazmanız.Hah işte tecrübe dedik ya lütfen yukarıda sizin yazınızı işaretledim SALMASTRALI gaz ocağı nasıl bir şeydir?hani bir de ayıp olmazsa bu beyaz benzinli ocaklar nasıl çalışıyor,bir açıklarmısınız hangi yakıtla çalışıp çalışmadığını bildiğinize göre zor olmasa gerek bilhassa meme ne işe yarıyor bi deyi ver gari.
Saygılar

Kadir Bey;
Zaten kullandığımız bir yakıt var, saatçi benzini...
Ancak içine katkı konulmuş, pompaya kadar gelmiş ve olağanüstü vergilendirmeye rağmen 5 TL.nin altında fiyatla satılan (aracım dizel, benzinin tam fiyatını bilmiyorum) bir yakıtın, ham halinin litresini 15 TL.ye almak, her ne kadar ocağa 500 TL. civarı para ödesek te çok mantıklı gelmiyor... Uyku tulumunun dolgu malzemesi tedarikçisi olmaksa niyet, o başka...

Çoğunlukla yaptığımız deneyler pahalıya mal olur, yüzü astarını geçer ama olsun. Maksat; alternatif aramak, araştırmak, farklı yollar bulmak, yapılmayanı yapmak ve sınırları zorlamak... Zaten yaptığımız işi güzel kılan bu değil mi?

Kuzine taşımam, gerekirse onu da kampta kendim yaparım, gerekirse tezek suyundan bio yakıt yapmaya çalışırım, bunun için bir servet bile harcamaktan çekinmem :smiley:

Yolumuz kesişirse, kumpir yemeye de beklerim :smiley:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Salmastra

http://www.outdoorhaber.com/edelrid-hexon-multifuel-benzin-ocagi-inceleme/

Yukarıda verilen linkte böyle bir yazı var:
"Bu yazıda sizlere heryerde kolaylıkla bulabileceğiniz benzin, mazot, saatçi benzini (white gas ve çakmakçı benzini olarak da bilinir), gazyağı, kerosen gibi yakıtlarla çalışan Edelrid Hexon multifuel benzin ocağını anlatacağız. Benzin ocağı dediğimize bakmayın. Edelrid Hexon bildiğimiz LPG vidalı kartuşlarla da çalışıyor.

Daha ne diyelim acaba.

Murat Bey öncelikle selamlar.Bence Kadir bey'in de dediği gibi tinerden uzak durun. Bende de rus malı benzinli bir ocak var kış kamplarında bu ocağımı kullanıyorum.Yakıt olarak aracımın benzini ve tutuşturucu olarak ta ispirto kullanmaktayım.Ara ara is yapsa da kış için gayet iyi bir ocak ve herzaman bulunacak yakıt türü.Enjektör gözü tıkanınca elektrik kablosu içindeki bakır tel gayet iyi işe yarıyor.

Saygılar...

Profildeki yazı amma da ilginçmiş... "her ne yaşarsan yaşa, sonunda keyfini çıkar".... Yok artık... :smiley:

Önemli konu canlansın tekrar. Şimdilerde Nurgaz'ın Hekzan (Hexane) adlı sıvı yakıtı ocaklarımızda kullanmak için satılıyor. Ben Primus Multi fuel ocağımda hexane gönül rahatlığıyla kullanabilir miyim? daha önce zippo benzini ve araba benzini ile kullanıyordum. Ondan önce MSR Whisperlite vardı yıllarca otomobil benzini ile kullandım. Hekzanı daha temiz olduğunu umarak denemek istiyorum.
Teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri