Bi̇lgi̇ Alabi̇li̇rmi̇yi̇m

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan toaxe Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,286

toaxe

Ana Kamp
Sn. Grup üyeleri ;

Bilmediğim bir konu için yardımınızı rica ediyorum.

Yurt dışında kurulu bir şirketimiz var, bende o şirket çalışanlarından birisiyim.

Şirketin orada arada sırada kullandığı bir motokaravan var. O karavanı Türkiye'de kullanmak istiyoruz.
Bununla ilgili Kullanım Prosedürlerini bilen varsa paylaşmasını rica ediyorum.

Saygılarımla.

Toaxe / Ercüment Oğuz

T.C.
TİCARET BAKANLIĞI
Gümrükler Genel Müdürlüğü
Sayı :E-72093537-132.04.04
Konu :Motorlu/Motorsuz Karavanlar
07.04.2022 / 73534557
DAĞITIM YERLERİNE

Bakanlığımıza intikal eden olaylardan, motorlu karavan ile kişisel kullanıma mahsus taşıtla birlikte
ülkemize getirilen motorsuz karavanın rejim hükümlerine aykırı olarak ülkemizde bırakıldıkları, başka bir
karavanın yurtdışına çıkarıldığı veya içindekilerin değiştirildiği anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere, geçici ithalat rejimi kapsamında ülkemize giriş yapan kişisel kullanıma mahsus yabancı
plakalı kara taşıtları ve motorlu karavan 1 No.lu Taşıt Takip Programına kaydedilmekte olup, bu taşıtlarla
birlikte motorsuz karavan da getirilmesi durumunda “Taşıt Giriş” ekranında “römork veya karavan (motorsuz)” seçeneği işaretlenerek ayrı bir tescil kaydı oluşturularak söz konusu taşıtların takibi yapılmaktadır.

Bu itibarla, bahse konu motorlu/motorsuz karavanların rejim hükümlerine aykırı olarak ülkemizde
bırakılmalarının önüne geçilebilmes
i ve ülkemize girdikleri şekli ile çıkış yapmalarının sağlanmasını teminen, mezkur karavanların ülkemize girişleri esnasında “ek taşıt açıklama/araca ait özel açıklama” alanına söz konusu karavanlara ilişkin ayniyetinin sağlanmasına yarayacak bilgilerin girilmesi ve fotoğraflarının çekilerek muhafaza edilmesi ile karavanların ülkemizden çıkışlarında ise ayniyetinin uygun olduğunun anlaşılması üzerine karavanların yurtdışı edilmesine izin verilmesi gerekmektedir.

Bilgi ve buna göre gereğini rica ederim.

Mustafa GÜMÜŞ
Bakan a.
Genel Müdür
Dağıtım:
Tüm Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlükleri

Türkçesi yurtdışından ucuza yaparım, getirtirim diyenler fazla olup, göze battığı için gümrük önlem almış genelge ile.

Araç ülkeye girdikten sonra klasik yöntem gümrükten çıkış > giriş yapılaması gerekli bildiğim kadarıyla.

.
Dışarıda, şirketinize ait bir karavanın olmasının yasal bir karşılığı bulunmuyor.
Son 365 günde, 185+1 gün dışarıda bulunmuş olsa bile Türkiye’de ikametli bir kimse, dışarıdan getirilmiş bir aracı zaten kullanamaz. 185+1 gün yurtdışında ikametli birisin getirdiği araç da başkası tarafından ancak getiren yanında olması şartıyla kullanılabilir.
Bu konuda forumda ve Ticaret Bakanlığı’nın sayfasında yeterli bilgi var !

6 Ocak 2023 tarihli son bildiri

T.C.
TİCARET BAKANLIĞI
Gümrükler Genel Müdürlüğü
Sayı :E-72093537-132.04.04
Konu :Motorlu/Motorsuz Karavanlar
07.04.2022 / 73534557
DAĞITIM YERLERİNE

Bakanlığımıza intikal eden olaylardan, motorlu karavan ile kişisel kullanıma mahsus taşıtla birlikte
ülkemize getirilen motorsuz karavanın rejim hükümlerine aykırı olarak ülkemizde bırakıldıkları, başka bir
karavanın yurtdışına çıkarıldığı veya içindekilerin değiştirildiği anlaşılmaktadır.

Bilindiği üzere, geçici ithalat rejimi kapsamında ülkemize giriş yapan kişisel kullanıma mahsus yabancı
plakalı kara taşıtları ve motorlu karavan 1 No.lu Taşıt Takip Programına kaydedilmekte olup, bu taşıtlarla
birlikte motorsuz karavan da getirilmesi durumunda “Taşıt Giriş” ekranında “römork veya karavan (motorsuz)” seçeneği işaretlenerek ayrı bir tescil kaydı oluşturularak söz konusu taşıtların takibi yapılmaktadır.

Bu itibarla, bahse konu motorlu/motorsuz karavanların rejim hükümlerine aykırı olarak ülkemizde
bırakılmalarının önüne geçilebilmes
i ve ülkemize girdikleri şekli ile çıkış yapmalarının sağlanmasını teminen, mezkur karavanların ülkemize girişleri esnasında “ek taşıt açıklama/araca ait özel açıklama” alanına söz konusu karavanlara ilişkin ayniyetinin sağlanmasına yarayacak bilgilerin girilmesi ve fotoğraflarının çekilerek muhafaza edilmesi ile karavanların ülkemizden çıkışlarında ise ayniyetinin uygun olduğunun anlaşılması üzerine karavanların yurtdışı edilmesine izin verilmesi gerekmektedir.

Bilgi ve buna göre gereğini rica ederim.

Mustafa GÜMÜŞ
Bakan a.
Genel Müdür
Dağıtım:
Tüm Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlükleri

Türkçesi yurtdışından ucuza yaparım, getirtirim diyenler fazla olup, göze battığı için gümrük önlem almış genelge ile.

Araç ülkeye girdikten sonra klasik yöntem gümrükten çıkış > giriş yapılaması gerekli bildiğim kadarıyla.

Sn. Börü Bars ;

Yanıtınız için çok teşekkürler.

Bu yazıdan anladığım kadarıyla klasik yöntem gümrükten çıkış / giriş yapıldıktan sonra sorun olmadığı...

Tekrar Teşekkür Ediyorum.

Saygılarımla.

Toaxe / Ercüment Oğuz

.
Dışarıda, şirketinize ait bir karavanın olmasının yasal bir karşılığı bulunmuyor.
Son 365 günde, 185+1 gün dışarıda bulunmuş olsa bile Türkiye’de ikametli bir kimse, dışarıdan getirilmiş bir aracı zaten kullanamaz. 185+1 gün yurtdışında ikametli birisin getirdiği araç da başkası tarafından ancak getiren yanında olması şartıyla kullanılabilir.
Bu konuda forumda ve Ticaret Bakanlığı’nın sayfasında yeterli bilgi var !

6 Ocak 2023 tarihli son bildiri

Sn. Doğrucu Davut; ;

Gönderdiğiniz yazı tüm hayallerimizi yıktı ama yapılacak bir şey yok.

Çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Toaxe / Ercüment Oğuz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri