DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Binicilik

'BİNİCİLİK' forumunda özlem tarafından 16 Kasım 2006 tarihinde açılan konu 43791 kişi tarafından okunmuş, 41 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. özlem

  özlem Kamp III

  Mesaj:
  825
  Alınan Beğeni:
  6
  hr1.jpg

  Atlar iri hayvanlardır ama oldukça munistirler. İrilikleri sizi ürkütmesin, onlara sıcak ve samimi davranmalısınız. Huzursuzluğunuzu ve mutsuzluğunuzu hemen hissederler. Kendilerine zarar vermediğiniz sürece sizi yarı yolda bırakmazlar. Doğuda “at, avrat, silah” derler, batıya gittiğinizde saraylardaki zerafetlerine tanık olursunuz. Zaman zaman çelimsiz ve yaralı vücutlarıyla çingenelerin en vefakar dostudur. Tarih boyunca savaşmış ve yarışmışlardır. Bir yerleri kırıldığında bilirler ki, ölümleri bir namlunun ucundadır. Kimisinin sonu oldukça hazin olur. İnsanı en iyi hissedebilen, sahibiyle bütünleşen, sahibinin amaçlarını amaç edinebilen, dostla düşmanı ayırabilen bu özel hayvanın, ortaçağ boyunca yenilgilerden zaferlere, yakınlardan uzaklara taşıdığı insanı, yarın nereye taşır diye düşünmemek elde değil.

  hr2.jpg

  Kaslarının gücüne, tüylerinin parlaklığına hayranlıkla baktığınız bu özel hayvanlarla birkaç saatlik serüvene katılmaya ne dersiniz. At binmek bir başka canlıyla yapılabilen özel sporlardandır. Eğer daha önce hiç at binmediyseniz bunun kolayı var. Kolay dediğimize bakmayın, atınızla anlaşamadığınız ve ondan ürkttüğünüz sürece oldukça zor. Hatta böyle bir durumda tek bir ders bile alamadan evinize geri dönme olasılığınız da var. Şunu da unutmamak gerek ki, iyi at binmek kesinlikle gelişkin, güçlü kaslara sahip olmakla ilgili değildir. İyi at binmek ancak ve ancak atını tanımak, onu hissetmek, onu bilinçli bir şekilde doğru yönlendirilmekle mümkündür.

  hr3.jpg

  At binmeyi öğrenmenin yolu binicilik kurslarından geçiyor. Binicilik kursunun dışında, at binmeyi bilenlere yönelik atlı geziler ve atlı safariler düzenleyen Günbatmadan’ın kurs programına bir göz atabilirsiniz. Kursların toplam süresi 16 saat. Çalışma günlerini ve saatlerini belirlemek sizin isteğinize bırakılıyor. Hava durumuna göre açık ve kapalı manejlerde verilen eğitimler ilk olarak, lonjda ve serbest olarak başlıyor. Denge, jimnastik, oturuş ve yürüyüş şekillerine göre binicinin ata uyumu gibi eğitimler veriliyor ve öğrencinin durumuna göre araziye çıkılıyor. Arazide manejde öğrenilenler uygulanıyor. Daha sonra atın bakımı öğretiliyor. Malzeme tanıma, at biniş öncesi hazırlık, tımar, at kapama, biniş sonrası bakım gibi. Bizden size küçük bir ipucu... Dizginleri kısa tutun, uzun olursa, siz binerken at ileri yürüyebilir. Eğere hızla ve aniden oturmayın, kendinizi yumuşak bir şekilde bırakmalısınız. Birdenbire ve sert oturursanız atın belini incitebilirsiniz. Ve dizginleri elinizden bırakmayın, siz atın üstündeyken atınızın otlamasına izin vermeyin, mümkün olduğunca başını kaldırmaya çalışın. Aksi halde atınıza söz geçirmeniz zorlaşır. Bütün bu teorik ve pratik eğitimlerin dışında, asıl önemli olansa kendinizi ve atınızı tanırken, sınırlarınızı görüp kendinizi geliştirmenizdir. Bu eğitimlerin sonunda artık sizde iyi bir binici sayılırsınız.

  Eğer at binmeyi biliyorsanız, düzenlenen atlı gezilere ve safarilere katılabilirsiniz. Atlı geziler, temel eğitim almış olanların veya geliştirmek isteyenlerin katılabileceği keyifli molalarla süslenmiş. Bu geziler, grup lideri denetiminde, temposu hafif, dik iniş ve çıkışları olmayan, molalar dahil maksimum 2 saat sürüyor. Safarilerin parkuru ise biraz daha yorucu. Eğer atlı gezileri hiç zorlanmadan tamamlamışsanız safarilere de katılabilirsiniz. Tabii biraz yorgunluğu da göze alıcaksınız. Safarilerin temposu hızlı, dik iniş ve çıkışlar bulunan parkurlarda gerektiğinde sulara bata çıka ilerliyorsunuz.

  Akdeniz ve Ege bölgesi sahillerinde atlı gezilere katılmak mümkün. Kasabalarda bulunan çiftliklerden at kiralayabiliyorsunuz, at binmeyi bilmiyorsanız 45 dakikalık minik bir ders sonunda rehberle birlikte gezintilere katılabiliyorsunuz.


  hr4.jpg

  man1.jpg

  man2.jpg

  man3.jpg

  hrdw2.jpg

  hrw2.jpg

  hrdw1.jpg
   
  Etiketler:


 2. izciler

  izciler Kamp I

  Mesaj:
  106
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Binicilik

  4 büyük yarış atımız var 2 adet pony var. Bu yaz 10 haftada onbin çocuğu ata bindirdik. Biz diğer kurumlar gibi atla yarıştırıp kumar oynatmıyor ya da atla zıplatıp yarıştırıp para kazanmıyoruz. Tamamen çocuk ve gençlere atı sevdirmeye uğraşıyoruz. İstanbullu çocuklar şanslı izci olup ata binebilirler.
   


 3. hüseyinmelih

  hüseyinmelih Yazık Belgeselle Yetinene

  Mesaj:
  16
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Binicilik

  ben ve kız arkdaşım uzun bir süredir istiyoruz şu işin eğitimini ama istanbuda neresi var bir türlü bulamıyoruz. Gün batmadan da artık eğitim vermiyormuş. Başka bir yer varmı yardcımcı olursanız çok iyi olur.
   


 4. ceranus

  ceranus Tabanvay-Offroad Grubu

  Mesaj:
  11.960
  Alınan Beğeni:
  6
  Şehir:
  ANKARA
  Ynt: Binicilik

  Ankara'da olsaydınız hemen sizi Atlı Spor Kulübüne yönlendirirdim, ama İstanbul'da neresi vardır bilemiyorum ...
   


 5. erenatac

  erenatac Kamp III

  Mesaj:
  901
  Alınan Beğeni:
  2
  Ynt: Binicilik

  Size Ankaradan bir kaç minik dostumu tanıtayım :smiley:

  02052008adelight.jpg
  100_5632.jpg
  100_5627.jpg
  100_5798.jpg
  Image556.jpg
   


 6. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.199
  Alınan Beğeni:
  98
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Ynt: Binicilik

  İstanbul'da ve Çatalca'da çok sayıda binicilik okulu ve hara var...

  * Klassis Golf & Country Club Binicilik Merkezi
  Klassis Golf & Country Club
  Seymen Köyü Altıntepe Mevkii, Silivri
  Tel: (0212) 710 13 00

  * Kemer Golf & Country Club Atlıspor
  Kemer Golf & Country Club
  Uzunkemer Mevkii, Göktürk Beldesi 34077 Kemerburgaz
  Tel: (212) 239 70 10

  * Ferhat Bey Binicilik Okulu
  Ferhat Bey Binicilik Okulu
  Turgut Özal Cad. No: 140 Sultançiftliği - Ümraniye
  Tel: (0216) 429 50 30

  * Saklıköy Country Club
  Saklıköy Country Club
  İshaklı Köyü Ovası, Bayramköprü Mevkii No: 2, İshaklı Köyü - Beykoz
  Tel: (216) 434 55 21-22

  * Sırapınar Binicilik Kulübü
  Sırapınar Country Club
  Sırapınar Köyü, Ömerli
  Tel: (216) 435 53 60
   


 7. dilekcce

  dilekcce Yeni Üye

  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  bursa
  Ynt: Binicilik

  bende atları cok seviyorum,binicilik sporunu uzun zamandır düşünüyorum ama bursa da bu spora hangi kulüplerin gercek anlamda gönül verdigini bilmedigim için cesaret edemiyorum.
   


 8. erenatac

  erenatac Kamp III

  Mesaj:
  901
  Alınan Beğeni:
  2
  Ynt: Binicilik

  Sayın dilekcce,gidip görmeden,denemeden bu sorunuza sağlıklı cevap bulamazsınız.Düşünerek zaman kaybetmektense Bursada kaçtane bincilik kulubu varsa hepsini gezin,deneyin,maddi manevi en rahat ettiğiiz yerde başlayın.İşi öğrendikce seçimlerinizi daha isabetli yapar icab ederse başka kulube devam edersiniz.Önemli olan kulubün gönül vermesi değil sizin gönül vermenizdir.Tek tavsiyem acemiliğinizi iyice atana kadar kapalı manejde kalıp araziye çıkmamanızdır.
   


 9. yalnızkartal

  yalnızkartal beni öldürmeyen darbe beni güçlendirir....

  Mesaj:
  2
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  kayseri
  Ynt: Binicilik

  kayseride binicilik kursu veren bi yer var mı?
   


 10. nico

  nico Ana Kamp

  Mesaj:
  22
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Binicilik

  Ata binmek çok güzel bir duygu, herkeze tavsiye ederim özelliklede çocuklara
   


 11. cagdas90

  cagdas90 Çıktım, Gördüm, Geldim

  Mesaj:
  397
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Binicilik

  Keşke geçmişte yaşasak veya atlar popüler bir ulaşım aracı olsa, çünkü ata binmek cidden çok güzel bir duygu. Hem egsoz dumanlarıyla havayı kirletmeyiz, hem de trafik gürültüsü ve trafik kazaları biter :smiley:
   


 12. dilek26

  dilek26 Yeni Üye

  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Binicilik

  merhaba arkadaşlar ekişehirde binicilik kursu var mı yardımcı olursanız sevinirim
   


 13. uvercinka

  uvercinka Yeni Üye

  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Binicilik

  kayseride hiç rastlamadım ama kapadokyada bolca bulabulabilirsin..aslında oradakilerde profesyonel değil ama yeterli bir binici olabilirsiniz..yani atın üzerinde oturmayı,tırıs gitmeyi,dört nalı ögrenebilirsin..bunların yanında at eyerlemek,tımar vs bunlarıda ögrenirsin..
  nevsehir'de avanos ve göremede sana yardımcı olabilecek bazı çiftlikler var..
   


 14. bahcivankurt

  bahcivankurt Kamp III

  Mesaj:
  533
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  balıkesir
  Ynt: Binicilik

  aslında çok güzel bir konu ama arkadaşlarımızın yeterince ilgisini çekmiyor galiba.hem yakıtı az hem lastik patlama derdi yok hem vergi derdi yok hem siz ne derseniz onu yapıyor hem sudan geçmek için derinlik sınırı yok yüzer geçer daha birçok artısı var aslında ama neden ilgi yok acaba. ;)
   


 15. izciler

  izciler Kamp I

  Mesaj:
  106
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Binicilik

  Elimizde çok öldü üzülüyoruz da ondan:smiley:
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş


Yükleniyor...