Bir Aceminin Çekme Karavan Tecrübeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 119
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,206
Zehri almışsınız. Hayırlı olsun. En güzel tatilleriniz eminim ki bu karavanda geçecek.

Ancak 80km/h üzeri römork çekmek için riskli hızlardır. Şu derlememi okumanızı öneririm.

Çekme Karavanda Hıza Bağlı Savrulma Hareketinin Dinamikleri
--------------------------------------------------------------------------------------

Ustamızın karavan seçimi ne yönde gelişiyor;
merakla bekliyorum bu konudaki niyet ve gözlemlerini..

Son düzenleme:

Etiketler

--------------------------------------------------------------------------------------

Ustamızın karavan seçimi ne yönde gelişiyor;
merakla bekliyorum bu konudaki niyet ve gözlemlerini..
Estafurullah Akın abim. Ne ustası sizlerin yanında. Aklımda fiyat performans ürünü olarak adria aviva 472pk var hala. Birikime başladım hayırlısıyla.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Seçimin hayırlı olsun.
Yalnız bu 230cm lik genişlik konusunu çok dikkate almanı öneririm.
Türkiye trafik alışkanlıkları ve yolları için, bu genişlik bana çok uygun gelmiyor.

Gezen insan için 2.15 veya max.220 bana uygun geliyor.
Çok gezmeyenler için 230 ve hatta 235 in önemi yok.
2-3 yılda bir yola çıkacak insan için pek tehlike yok.
Ama benim gibi, mocampa değil girmek,
kapısının önünden geçmeyen tipler için genişlik çok önemli.

Sen bilirsin ama,
yine avrupa benzer yerleşimde max 220 cm genişlikteki karavanlara bakmanı öneririm.

Gezmeyenler için bu konu önemsiz görülebilir,
ama binlerce km. karavan kullanmış bir insan olarak söyliyeyim,
bu 10 cm çok önemli.
Hatta deiğim gibi 215 bulabilsen, çok daha iyi olur.

Orta hol, dans edilecek bir yer değil,
sadece geçişe yetsin kafi.

Seçimin hayırlı olsun.
Bu uyarıları seni sevdiğim için yapıyorum.

Bu ilan ilgimi çekti..
Acil çekme karavan Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 793993828

İnsan 1 kere kullandığı karavanını ne olur da satar..!
Bu imalatı yapan Firma da büyük endüstriyel işler yapıyor.
Vagon v.b. gerçekten ciddi büyük işler..

Ama o kadar ciddi büyük iş yapanlar,
küçücük çekme karavan işinde zorlanıyorlar..

Tabii, seçim hatası ve bilinçsiz tavsiye kurbanı olma ihtimali de var.
Bunu da göz ardı etmeyelim.
Ancak satıcı acemi bir karavan alıcısına da, gerçek bilgi vermeli.

Son düzenleme:

Seçimin hayırlı olsun.
Yalnız bu 230cm lik genişlik konusunu çok dikkate almanı öneririm.
Türkiye trafik alışkanlıkları ve yolları için, bu genişlik bana çok uygun gelmiyor.

Gezen insan için 2.15 veya max.220 bana uygun geliyor.
Çok gezmeyenler için 230 ve hatta 235 in önemi yok.
2-3 yılda bir yola çıkacak insan için pek tehlike yok.
Ama benim gibi, mocampa değil girmek,
kapısının önünden geçmeyen tipler için genişlik çok önemli.

Sen bilirsin ama,
yine avrupa benzer yerleşimde max 220 cm genişlikteki karavanlara bakmanı öneririm.

Gezmeyenler için bu konu önemsiz görülebilir,
ama binlerce km. karavan kullanmış bir insan olarak söyliyeyim,
bu 10 cm çok önemli.
Hatta deiğim gibi 215 bulabilsen, çok daha iyi olur.

Orta hol, dans edilecek bir yer değil,
sadece geçişe yetsin kafi.

Seçimin hayırlı olsun.
Bu uyarıları seni sevdiğim için yapıyorum.

Akın abi sevgimiz karşılıklı emin ol. Samimiyetinden eminim ve tecrübelerine çok değer verdiğimi sen de bilirsin. Senin verdiğin destekle erba sahibi olarak adım attım bu dünyanın içine.

Kafam biraz karışık aslında bu konuda. Bizim genel kullanım şeklimiz ve isteklerimiz geçen yılın tecrübesi ile şekillendi aslında. Yılda yaklaşık 25-30 hafta kadar cuma akşam yola düş, cuma gecesi ve cumartesi gecesi kampingte konakla, pazar dön şeklinde olacak. Yaz ayları içinde de 10 gün ve 10 gün olacak şekilde 2 kere filan da uzun konaklama yaparız.

Esasında aviva 400 dk ile aviva 472 pk arasında gel git yaşıyorum. 400 dk üstteki örnekte verdiğim hafta sonları 2 günlük turlar için biçilmiş kaftan. Çok hafif ve genişliği de senin de önerdiğin üzere 209 cm. Ancak 472pk ise 3 gün üzeri kamplar için çok iyi. İşin içinden çıkamadım, ben de her ikisini de canlı görüp ona göre karar vermeye karar verdim. Fiyatları da birbirine çok yakın. Birikim ciddi bir seviyeye gelince aydos karavanın kapısını çalacağım hayırlısıyla.

Ek donanım olarak ise sadece mover taktıracağım. Bu şekilde kafamıza her estiğinde üşenmeden yola çıkabilme şansına sahip olacağız.

Kafam biraz karışık aslında bu konuda. Bizim genel kullanım şeklimiz ve isteklerimiz geçen yılın tecrübesi ile şekillendi aslında. Yılda yaklaşık 25-30 hafta kadar cuma akşam yola düş, cuma gecesi ve cumartesi gecesi kampingte konakla, pazar dön şeklinde olacak. Yaz ayları içinde de 10 gün ve 10 gün olacak şekilde 2 kere filan da uzun konaklama yaparız.
-------------------------------------------------------

İyi bir seçim yapmalısın,
uzun süre değiştirmeyeceğin bir yatırım yapacaksın..

En uygununu seçmeni ve iyi günlerde kullanmanı temenni ediyorum.

...............
İki arada bir derede kaldın..
Ne tarafa yanaçıyorsun:smiley:
Kolay gelsin..
Abi mevcut koşullarda ve piyasada dövizli alım yapmak cok mantıklı gelmiyor son günlerde. Biraz izlemeye geçtim. Zaten karar versem de evde oturuyoruz

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sanki piyasa şartlarına göre bürstner fiyatı adria ya göre daha uygun gibi görünüyor, tabi buda bir benim naçizane acemi görüşüm :smiley:

Merak ettığım bı konu var arkadaşlar çekme karavan konusunda....Malum karavanı aldıktan sonra herzaman karavanla yolculuk yapmayacagım.Bunu aldıktan sonra bulundugum yerde veya evın yakınlarında çalınmasına karşı nasıl bı önlem almam gerekır?Herhangıbır çekme demırı olan araç karavanı çeki demırıne oturtup karavanı alıp götürebılır mı?

Merak ettığım bı konu var arkadaşlar çekme karavan konusunda....Malum karavanı aldıktan sonra herzaman karavanla yolculuk yapmayacagım.Bunu aldıktan sonra bulundugum yerde veya evın yakınlarında çalınmasına karşı nasıl bı önlem almam gerekır?Herhangıbır çekme demırı olan araç karavanı çeki demırıne oturtup karavanı alıp götürebılır mı?
Kaplin kilidi, karavan tekerlek kilidi gibi bazı çözümler (durdurucu değil ama zorlayıcı) olabilir.
Ayrıca ERM Teknolojini (Erim Burkucu) Akıllı Karavan Sistemleri diye bir çözümü var. Karavanın uzaktan kontrolü ve takibi için. Bu sistemde alarmda mevcut ve GPS üzerinden karavanın takibini yapabiliyorsunuz. Karavanın Akü, Su seviyesini uzaktan telefon veya tablet ile kontrol edebiliyorsunuz. Gaz kaçağı olursa telefon veya tablet üzerinden de bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Kaplin kilidi, karavan tekerlek kilidi gibi bazı çözümler (durdurucu değil ama zorlayıcı) olabilir.
Ayrıca ERM Teknolojini (Erim Burkucu) Akıllı Karavan Sistemleri diye bir çözümü var. Karavanın uzaktan kontrolü ve takibi için. Bu sistemde alarmda mevcut ve GPS üzerinden karavanın takibini yapabiliyorsunuz. Karavanın Akü, Su seviyesini uzaktan telefon veya tablet ile kontrol edebiliyorsunuz. Gaz kaçağı olursa telefon veya tablet üzerinden de bilgi sahibi olabiliyorsunuz.
@erolkan Ayrıca bazı kampingler kışlama hizmeti de sunuyorlar. Tabi bu seçenek sadece sabit bir kampingde kalanlar için geçerli.

Merhaba,

Konu uzun zaman önce açılmış ancak ben forumda yeniyim. Dokuz dinle, bir konuş dedikleri gibi önce forumu okuyup daha sonra yazmaya başlamayı düşünüyorum. Zaten karavan deneyimim olmadığı için forumu takip etmek çabasındayım. Ancak tüm deneyimsizliğime rağmen bu başlığa uyan bir deneyim yaşadım. Evet. Geçen yıl eşim ve oğlumla birlikte vagon tarzı aracımızın arka tarafındaki geniş bagajımızı tıka basa doldurarak 12 günlük bir tur yaptık. Asıl amacımız İzmir'den Almanya'ya gitmek, birkaç gün sürecek olan işimizi halledip dönmekti. Giderken de yol üzerinde önceden rezervasyon yaptırdığımız pansiyonlarda kalıp, çevreyi gezmek, tanımaktı. Geze geze gidip gelecektik. İşte bu yolculuk sırasında gördük ki, Türkiye'den çıktıktan sonra, özellikle Almanya'ya yaklaştıkça artan bir çekme karavan trafiği var. Bu yolculuk sırasında gördüğüm kadar karavanı Türkiye'de görmedim. Bazen otoyolda en sağ şeritte peş peşe giden, beş, sekiz araçtan oluşan karavan konvoylarını solladık. Almanya'da özel karavan kamp alanlarını da gördükten sonra, biz de bir daha ki turu kendi çekme karavanımızla yapma fikri oluştu. Bu yolculuk sırasında karavan çeken istisnasız her aracın dış aynalarına uzatma ile tutturulmuş ikinci bir ayna taşıdıklarını fark ettik. Bazılarında küçük aksiyon kamera bile vardı. Avrupa'da zorunlu mudur bilmiyorum, istisnasız her araçta olması dikkatimizi çekti. Daha önce böyle bir şey görmemiştim. Burada da bahsi geçiyor. Türkiye'de satıldığını biliyorum. Ancak düşününce basit ama gerçekten etkili bir yöntem. Şu an karavan seçme, bütçesini yaratma aşamasındayım. Bu pasif dönem içinde forum aracılığıyla deneyimlerimi arttırmak niyetindeyim. İleride aklımdaki gibi bir karavanı edinebilirsem aranıza katılır, sohbetlerinize eklenirim. Bunun dışında şu aşamada ancak soru sorabileceğimi tahmin ediyorum. Selam ve saygılarımla keyifli tatiller, kazasız yolculuklar diliyorum.

Merhaba,

Konu uzun zaman önce açılmış ancak ben forumda yeniyim. Dokuz dinle, bir konuş dedikleri gibi önce forumu okuyup daha sonra yazmaya başlamayı düşünüyorum. Zaten karavan deneyimim olmadığı için forumu takip etmek çabasındayım. Ancak tüm deneyimsizliğime rağmen bu başlığa uyan bir deneyim yaşadım. Evet. Geçen yıl eşim ve oğlumla birlikte vagon tarzı aracımızın arka tarafındaki geniş bagajımızı tıka basa doldurarak 12 günlük bir tur yaptık. Asıl amacımız İzmir'den Almanya'ya gitmek, birkaç gün sürecek olan işimizi halledip dönmekti. Giderken de yol üzerinde önceden rezervasyon yaptırdığımız pansiyonlarda kalıp, çevreyi gezmek, tanımaktı. Geze geze gidip gelecektik. İşte bu yolculuk sırasında gördük ki, Türkiye'den çıktıktan sonra, özellikle Almanya'ya yaklaştıkça artan bir çekme karavan trafiği var. Bu yolculuk sırasında gördüğüm kadar karavanı Türkiye'de görmedim. Bazen otoyolda en sağ şeritte peş peşe giden, beş, sekiz araçtan oluşan karavan konvoylarını solladık. Almanya'da özel karavan kamp alanlarını da gördükten sonra, biz de bir daha ki turu kendi çekme karavanımızla yapma fikri oluştu. Bu yolculuk sırasında karavan çeken istisnasız her aracın dış aynalarına uzatma ile tutturulmuş ikinci bir ayna taşıdıklarını fark ettik. Bazılarında küçük aksiyon kamera bile vardı. Avrupa'da zorunlu mudur bilmiyorum, istisnasız her araçta olması dikkatimizi çekti. Daha önce böyle bir şey görmemiştim. Burada da bahsi geçiyor. Türkiye'de satıldığını biliyorum. Ancak düşününce basit ama gerçekten etkili bir yöntem. Şu an karavan seçme, bütçesini yaratma aşamasındayım. Bu pasif dönem içinde forum aracılığıyla deneyimlerimi arttırmak niyetindeyim. İleride aklımdaki gibi bir karavanı edinebilirsem aranıza katılır, sohbetlerinize eklenirim. Bunun dışında şu aşamada ancak soru sorabileceğimi tahmin ediyorum. Selam ve saygılarımla keyifli tatiller, kazasız yolculuklar diliyorum.
Foruma hoşgeldiniz, Uzatma aynası, güvenli bir sürüş için gerekli bir aparat. Çekme karavanlarımızla Türkiye'de de bunları kullanıyoruz. Karavan konusunda bilgi edinmek için doğru yerdesiniz. Keyifli forumlar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,454
Kayıtlı Üye Sayımız
172,107
Kaydolan Son Üyemiz
traveler74

SON KONULAR

Geri