Bir Hayali Paylaşmak...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sailor06 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,761

sailor06

One life, live it.
Yer
ANKARA
Tüm forum katılımcılarını öncelikle selamlıyorum. Bu forumdaki ilk mesajım. Bir süredir soluksuz izliyordum ve ben de hayalimi paylaşmaya karar verdim. Aslında buna plan demek de mümkün ama şu ara özelimdeki bazı sıkıntılar nedeniyle (işimden ayrılmış olmam :( ) ulaşmak biraz daha güç göründüğünden, hayal diye bahsediyorum.
Bir defender toplayacağım :smiley: tanıdık, bildik bir dilek bu, sanırım hepimiz de aşinayız buna. Aracımı son ulaştırmak istediğim noktada aracım, yani Defender110 num (1990 model üzeri olmasını tercih edeceğim), 33 inch mud lastikler üzerinde 3inch spring ve shock lift e kavuşmuş, mümkünse safety devices roof rack, ön ve arka ARB veya muadili winch mount edilebilen bir tampona sahip bir araç olacak. Forumda ilgili başlıklar da okuduklarımdan sonra 130beygirlik bir puma motor da ideal olur diye düşünmekteyim. Birçok soru var aklımı kurcalayan ve beyin cimnastiği yapmak istediğim.

1) Yapılacak masraflar göz önüne alındığında, 10 bin TL altında bir fiyata yürüyen bir defender 110 nasıl bulunur, hangi kaynalları izlemeliyim?
2) Motor, şanzıman ve diferansiyel uyumu için nelerin yapılması gerekir ve kaça mal olur? Karşılaşılması muhtemel olası sorunlar ve duygusal çözümlerin boyutu nedir?
vs. vs.

***Yapmak istediğim beyin cimnastiğine iştirak etmek istemeyenler baştan rica ediyorum, hiç bu mesajımı dikkate almasınlar, "dereyi görmeden paçayı sıvamışsın" demeye gelen mesajlar atmasınlar bu beni çok üzer. Bu dipnotu koyup koymamayı çok sorguladım içim de ama forumdaki bir başlık da bir beyfendinin off road a dönüştürdüğü aracına dair "çirkin olmuş, hoş olmamış" gibi kaba ifadeler ile görüş bildiren bir üyeyi görünce %1 bile çıksa böylesi bir mesaj ile karşılaşmak istemediğimi hissettim ve bu dipnotu koydum.

İlginize teşekkürler arkadaşlar.

Etiketler
Ynt: Bir Hayali Paylaşmak...

selam kardeşim,

mesajını okuyunca biran kendimi aynada görmüş gibi hissettim ve deneyimlerimi payşaşmak istedim...

bende haziran ayından beri 6 aydır def 110 topluyorum, çoğu gitti azı kaldı, burada yaptıklarımı detaylı olarak yazmak yerine genel birkaç şey yazmayı tercih ettim...

- öncelikle bu işin bir sonu yok yaptıkça ah şu da olsa diyeceğin bir olayın içindesin...

- aracında neyin olması gerektiğine senin karar vermen lazım, bunu da aracı ne yapmak için kullanacağın belirlemeli...

- arabanın görünümü senin için önemliyse 33" lastik takabilirsin ama pratikte defender 33" lastik takmak için üretilmemiş, takamazsın demiyorum ama takarsan buna bağlı olarak birçok şeyi değiştirmen gerekecek, bence değmez... konuyu biraz daha açmak gerekirse latik çapı büyüdükçe onu çevirecek gücünde büyümesi gerekiyor 2,4 puma motor buna yetmez... arabayı yürütmek için V8 motor takmaya kadar geleceksin... motorun yanında ayna mahruti ve/veya arazi oranlarını buna uydurmak için değiştirmek zorunda kalacaksın... takviyeli şaft ve akslar alacaksın o zamanda son süratin gittikçe düşecek ve nihayetinde ya şanzımanı difransiyelleri değiştirmeye kadar gideceksin yani araba arabalıktan çıkacak.... nasıl epey cesaret verdim değilmi??? tabi arabayı 3" yükselttiğini, yükselttiğin zaman asfalt kullanımından ödün verdiğini ve ağılık merkezi zaten normalden yüksek bir aracı daha da yükselttiğinde neler olacağını söylemeye gerek yok... çamur lastikleri arazide güzel ama asfaltta çok tehlikeli lastikler, ayrıca yazın kullanırsan ömürleri epey kısalıyor...

aslında daha söylenecek çok şey var ama nasılsa ileride tekrar konuşuruz... ayrıca modifiye edilmiş defender kullanmak güzel olsa bile inan çok konforlu değil...

mail atmak istersen adresim naci@doganci.com

şimdiden kolay gele...

naci doğancı

Naci Bey selamlar sevgiler.
Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Amacım da tam olarak ben ve benim gibi yolun başında olanlar için sizlerin deneyimlerinizi öğrenmek ve önerilerinizi edinmek idi. Yürekten teşekkür ederim. Sözlerinizin her birini dikkate alacağım. Size de kolay gelsin, umarım tez zamanda Defender ınız ile keyifli anlar yaşamaya başlarsınız.

selamlar bende 6 aydir bir defender 110 toplamaya calisiyorum unutulmamaliki herseyin hayalini kurarak baslariz
konforsuz felan olabilir biraz ama konfor istiyorsan arazide ne isin var?
defender cok cok zevkli bir arac ve bence cok farkli bir arac
bende, defender kullanan insanlar hep ruhunun sesini dinleyen özgürlügüne düskün SINIRlari anlamsiz bulanlar olarak yer almistir.
zaten virus bulastiysa hayalin ötesine gecmissiniz siz
simdiden kolay gelsin bende bir dosya acarak anlatmaya calisacam yapim asamalarimi sonrasinda kendi capimda katkida bulunmaya calisirim
bu sitede cok profesyoneller var emin olun dogru yerdesiniz.

büyük_okyanus' Alıntı:
selamlar bende 6 aydir bir defender 110 toplamaya calisiyorum unutulmamaliki herseyin hayalini kurarak baslariz
konforsuz felan olabilir biraz ama konfor istiyorsan arazide ne isin var?
defender cok cok zevkli bir arac ve bence cok farkli bir arac
bende, defender kullanan insanlar hep ruhunun sesini dinleyen özgürlügüne düskün SINIRlari anlamsiz bulanlar olarak yer almistir.
zaten virus bulastiysa hayalin ötesine gecmissiniz siz
simdiden kolay gelsin bende bir dosya acarak anlatmaya calisacam yapim asamalarimi sonrasinda kendi capimda katkida bulunmaya calisirim
bu sitede cok profesyoneller var emin olun dogru yerdesiniz.

Sayın Büyük Okyanus,
anahtar cümleniz sanırım şu "defender kullanan insanlar hep ruhunun sesini dinleyen özgürlügüne düskün SINIRlari anlamsiz bulanlar".
katılmamak elde değil. Üye olup takip etmek fırsatı bulduğum şu kısa sürede, öğrendiklerim ve edindiğim izlenim şu ki "evet, gezenbilir" doğru adres.
Size de kolaylıklar diliyorum, defender toplama çabanızda.
Teşekkür ederim.
Diğer arkadaşlar da deneyimlerini ve önerilerini paylaşırlar ise mutlu olurum.

Elimden geleni yapacağım. Kolay olmayacak ama kolay olsa tadı da olmazdı sanırım :smiley:

Rover Alice Springs 788

selamlar kader arkadaşlarım diyerek başlayayım sözlerime haziran ayından beri yeni aldığı defender ımı toplamaya çalışıyorum özelliklerini paylaşayım aradan seçerek neler yaptığımı yapmak istediğimi söyliyeceğim
DEFENDER 110 O BİR LAND ROVER EFSANESİ :smiley: Oğlumun adı EMİR DEMİR onu Ağrı Emniyet müdürlüğünden evlat edindim,kendisini tanıtayım
Land Rover Defender 110-83 1992 model, 2500cc benzinli + lpg MG1 sınıfı arazi Taşıtı, 61 KW gücünde (Yaklaşık 100 BG), 2369 Kg, Sürekli 4x4, 72000km de, emniyetten çıkma, yanlara ve kaput üzerine basmak için çeta ve çok amaçlı aksessuarlı (dalkıranlar-kürek-kazma-balta-nacak-orak-sahra kriko-10 ton kriko-çok amaçlı alet sandığı-20 lt yedek benzin bidonu metal), önde 2 adet hella sis farları, üstte 6 adet sis farı , arkada ilave geri lambası ve sis lambası (hepsi konsoldan ayrı ayrı kumanda edilebilir), Cd+Usb+hafıza kartlı teyp, Telsiz girişi, farlar koruma kapaklı , önde üçgen tampon ve A bar arkada özel tampon, 100 amp akü mutlu, ana elektrik kesici, bagajda 12 volt çıkışı, sarı ikaz lambası , Bridgestone 235x85x16 MT lastik, hidrolik dreksiyon, Lpg li ruhsata işli , arkada Tmax 9500 4300 kg vinç önde tmax 12000 60000 kg vinç orjinal otokar bagaj,Arka merdiven, Çeki demiri, Önler ve arkalar procomp U.S.A. marka +4 inc arazi amartisör,körüğü ve +2inc yay ile değiştirildi , Arazi rod borusu kiti takıldı, kartel muhafazası aluminyum, ön ve arka şanzıman muhafazası, Ruhsatı 11 kişi, renk gri kurşini, vinç ve çeki demiri ruhsata işli römork çeker, hidrolik direksiyon direksiyon kutusu orjinal land rover, şinorker, yağ soğutmalı radyatör , öne detroit true track arkaya detroit locker nospin difrensiyel kilidi ve arkalara disk fren

şimdi burada yapamadığım disk fren ve kilitler en pahalı sistem bunlar zaten malum kriz fakat aklım dan hiç çıkmıyorlar.

bununla ilgili bir konu başlığı var eski ve yeni fotograflarla 1992 derender'im O aracın sahibi raci abiylede yollarımız sizin gibi kesişti resimli falan tam bir yapım aşaması anlatımı olmuş katkıları için bir fırsat teşekkur ederim.

Konunun özü şu arkadaşlar Defender bu üzerine aklına gelen herşeyi yap yakışıyor. 4x4 Alırken Geçmişi sizi Etkilemeli bir bağ kurabileceğiniz, güvene bileceğiniz ve bunu defalarca kanıtlamış felsefesi olan, dünya diline yerleşmiş bir araç olması Tatminkar bir yeterliliktir Allah Defender yaratılırken emin olun Kullarını çok gözetmiş ve bu özelliği ona en yüksek oranda vermiş bu onun güneş kadar parlak kaderi Şükürler olsun ki :smiley:

Bülent Bey, bu keyifli ve bir o kadar da masraflı görünen yolculukta ALLAH hepimize yardım etsin, siz başlayabilmişsiniz ben ise başlayacağım en uygun anda. Aracı bayağı hardcore off roader haline getirmiş gibisiniz, umarım locker lar da yerine alır ve sayın Büyük okyanusun yukarı da belirttiği gibi özgürlüğün tadı damağınızdan hiç eksik olmaz:smiley:
Kolaylıklar dilerim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri