Bu Araba Adam Olur Mu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sevkettan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,381

sevkettan

Yeni Üye
Yer
Artvin/Arhavi
Merhabalar uzun süredir kendime bir 4x4 araç toplamak istiyorum.Eski arabanın sorunlarının çok fazla olduğunu önüne geçmenin çok zor olduğunu biliyorum.Size danışmak istediğim konuya gelince fotoğraflardaki nivayı yeniden diriltmeye çalışsam başarılı olabilir miyim.Biliyorum durumu çok kötü gözüküyor ve ustalarla bu aracı yapmak çok akıllıca olmayaktır.Ben kendi tecrübelerimle işçiliğini kendim yapmayı düşündüm ama yinede görüşlerinizi almak istedim.Biraz daha sabret iyi bir şey al diyeceksiniz ama benim merak ettiğim konu bu araç yeniden canlandırılabilir mi?Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Ghg

Hgh

Hghgh

Ghgfh

Etiketler
tam projelik araba olmus bence,oncelikle nerde ne sekilde kullanicagini dusun offroad yapicaksan normalde yapilanin tersine yapmaya basla once lastik al sonra difaransiyel al.kaporta boyaya gelirsek kumlamadan boya atma altini guzelce putur attir kablo tesisati olursa tavandan gecir.istedigin gibi ugrasicagin en guzel yani isciligini kendin yapicagin icin zevkle bir arac yapmis olucaksin yaptikca zevk alicagini dusunuyorum.

Ynt: Bu Araba Adam Olur Mu?

Merhaba,Oğuzhan kardeşimizin dediği gibi,bu haldeki aracı alıp bir otomobil imalatçısı imişçesine davranabilirsiniz.
Fakat işte bu durumda aracı bedavaya almalısınız ki masraflara başladığınızda yandım demeyesiniz.
Üzerinde kullanılacak pek bir şey kalmamış olduğunu tahmin ediyorum.Çıkma yada yeni çok parça almanız gerek.
Ayrıca kaporta aksamında da oldukça fazla çürükler ve yeniden yapılması gereken yerler olduğu gözüküyor.

Bildiğiniz gibi Niva monokok şase dediğimiz yapıda yani merdiven şasesi olmayan bir araçtır.
Zaten yürüyen,binilen dıştan iyi gözükenlerinde bile yıllara bağlı olarak çürümesi hızlı olan bir araçtır.
Bunlardan başka işleyen demir ışıldar lafı doğrudur.Fotodaki gibi her yeri açık,yatan araç çok daha fazla çürür.
Alt takımı tutan yerlerin çürüdüğünü de tahmin etmek zor değildir.Aracın altınızda dağılmaması için ayıklamak şarttır.

Naçizane tavsiyem,bütçe hesabını iyi yapıp,Oğuzhan kardeşimizin dediği gibi maksadınıza uygunsa almanız.
Çünkü,öldü denilen araçların diriltilip tekrar yollara kazanıldırıldığını çok gördüm.Fakat astar yüz meselesi de gerçek.
Ya inat etti arkadaşlar ya da gerçekten bulunmayacak nadir araçları dirilttiler.Niva'da ise alternatifiniz daha çoktur.
Düzgün,bakımlı,fiyatı uygun araç bulabilir,lastik,vinç gibi az masrafla hem yola hem araziye girebilirsiniz.
Zaten doğuştan başarılı bir araçtır.Şahsi tecrübe ve bilgilerimden bazılarıdır,faydalı olmasını umarım.

Bence zevkten çok eziyet olur,toplamaya değecek bir araç değil,yaptığınızın karşılığını alamazsınız,hatta toplayacak usta bulmanızda mümkün olmayabilir

bu isler zevk meselesi sana gore ugrasmaya deymez kimine gore deger,kiminin vakti olmaz arabadan anlamaz birakir ustaya gider kimisinin vakti vardir aksama kadar sanayide gezer orda burda ufak ufak yapar veya yaptirir.gerci fazla ustada gerekicegini zannetmiyorum,bi ihtimal yuruyen aksami arkadasimiz kendi yapamazsa usta yapar.onun haricinda fazla ugrasicak bisey yok,zaten mekanik bi araba fazla elektrik aksami yok.

Geçenlerde gazetede bir haber vardı.
Adam 70 küsür model "sıfır" reno 12 bulmuş.
35 senedir yatıyor bir garajda.
Ucuza sıfır araba buldum diye almış.
Sonuç: Motor komple elden geçecek, yata yata paslanmış artık çalışacak durumda değil.
Yani bilmem söylemeye gerek var mı gayet açık olduğunu sandığım için yorum yazmamıştım bu konuya, ama aksini ima eden yorumlar olduğu için yazayım dedim: O araba makul bir fiyata adam olmaz.

Komple kupa atmazsan üstüne araba çok iş çıkarır ve yapılan işlemi bir kaç yıl sonra tekrar yapman gerekir
çürüğünü tamamen temizleye bilsen bile kaynak sacın özelliğini bozacağı için sen temizledikçe o başka yerden çürümeye devam edecek hiç bir zaman işin bitmeyeceğini düşünüyorum bence motoru bitik olsun kupa temiz olsun.

Zerre masraf yapmayin.
Bu haliyle parcalanana kadar kullanin (tescil ettirmeyin, asfalta cikarmayin).
Sonra da geri donusume dahil edersiniz kendisini..

kilo fiyatına alırsanız piyasadaki yürüyen fiyatına mal olur ama sizin ürettiğiniz bir araç olur, en fazla 2-3 aylık emek ister gibi gözüküyor. bence uğraşmaya değer.

aynı araç bende var benimkide hurda idi aldım topladım bir ben artvin arhavi ilçesindeyim sınıra yakın yerde gürcistan da bu aracın parçaları çok ucuz oradan temin ettim ayaklandı araç yürüdü seninkinden daha kötüydü benimki ancak aracın şasesi monoblok oldugu için çürük ise hiç ugrasma he yok yaptırcam sase kaportayı diyorsan o ayrı ancak ben ugrastıgıma pişman oldum onu söyleyebilirim fakat parça konusunda benimle irtibata geçebilirsin. ;)

aopena' Alıntı:
aynı araç bende var benimkide hurda idi aldım topladım bir ben artvin arhavi ilçesindeyim sınıra yakın yerde gürcistan da bu aracın parçaları çok ucuz oradan temin ettim ayaklandı araç yürüdü seninkinden daha kötüydü benimki ancak aracın şasesi monoblok oldugu için çürük ise hiç ugrasma he yok yaptırcam sase kaportayı diyorsan o ayrı ancak ben ugrastıgıma pişman oldum onu söyleyebilirim fakat parça konusunda benimle irtibata geçebilirsin. ;)
bizde arhaviliyiz . araba arhavide . şimdiki düşüncemiz 3 bin tlye civarı yürüyen kupası daha sağlam bi araba bulup daha az uğraşmak. geçen düştü bi araba yalnız maddi olarak müsait değildik ve üniversitede olduğum için alamadık. bu araba son seçenek olarak duruyor. yazın bir niva toplayacağımız kesin. parça veya diğer konularda sıkıntımız olursa mesaj atarız. teşekkürler.

merhaba,
kardeşim,
abimin arazi merakı nedeniyle biraz bu konularda bişeyler gördüm.
niva şaseli bi araba olmadığı için özellikle altında çürük varsa bildiğin dağılır, yani çukura düştüğünde yada arazide bi taşa vurduğunda kupayı yarabilir,
cj falan gibi şaseli arabalarda kupanı çok bi önemi yok ama bu arabada kupa aynı zamanda şasenin kednisi otomobillerde ki gibi.
Parça sıkıntısı çekmeyecek bi yerde bulunuyorsunuz, kupası iyi mekaniğinde sorun olan bi aracı toplamak isizin için daha güzel olabilir, bir ara adana da vardı böyle bir araba,
işçiliğini kendiniz de yapsanız komple kupa isteyecek gibi, geriye elinize parçalar kalır araçtan ki onuda gürcistandan sağlam alabilirsiniz, enerjinizi, vaktinizi ve nakdinizi de bi yandan binip keyfini sürdüğünüğz bir araca harcarsınız, hem karavanfalan çıkar belki ilerde :smiley:

ya bizim sıkıntımız etraftaki herkes niva için leş diyor. kupa işçiliği felan halledilir kendimiz yapcaz. sürekli arıza veriyor felan kafamız karıştı kimse önermiyor ancak bütçemize uyan tek araba niva. bir de nivanın orjinal ve ucuz parça bulmak çok kolay. gürcistan yakın vs. o yüzden niva istedik . ama etraftaki gerek büyüklerimz offroad yapanlar önermiyor. arabalara bakım yapmadkları için kötü tecrübe edindiklerini düşünüyorum niva hakkında ama yaza kadar iyice düşüncez. teşekkürler yorumlar için.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.