DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
Duyuruyu Kapat
Gezenbilir 10. Geleneksel Kış Kampı Duyurusu Yapıldı. Detaylar İçin Tıklayınız!.

Çadır Içinde Nem Oluşması

'DOĞA YÜRÜYÜŞÜ' forumunda Beyaz Baykuş tarafından 5 Ekim 2016 tarihinde açılan konu 2497 kişi tarafından okunmuş, 2 cevap yazılmıştır

 1. Beyaz Baykuş

  Beyaz Baykuş Hayat Dışardadır... Doğa'da Yaşa, Özgür Yaşa...

  Mesaj:
  24
  Alınan Beğeni:
  24
  Şehir:
  Bursa
  Çadırda geceleyen herkes, mutlaka nem problemi yaşamıştır. Sabah uyandığınızda uyku tulumunuzun ve kıyafetinizin ıslandığını mutlaka görmüşsünüzdür. Hele bir de erkenden toplanıp yola çıkmak zorundaysanız, ıslak malzemelerle karşılaşmak epey can sıkıcı olmuştur. Çünkü malzemelerinizi ıslak olarak toplarsanız çantanızda hem ağırlık, hem de koku yapabilir.

  Çadır içinde nem neden oluşur ve nasıl önlenir?

  Öncelikle bu problemin ortaya çıkış nedenine bir göz atalım: Vücut ısımız, özellikle nefesimiz çadır içindeki havanın ısınmasına neden olur. Dışardaki soğuk havayla içerdeki bu sıcak hava çadır duvarında karşılaşınca su buharı oluşur. Bu su buharı da çadır duvarlarında birikerek yoğunlaşır ve nemi oluşturur. Bu durumu, sıcak bir yaz günü bir cam bardağa soğuk su koyduğumuzda bardağın dış yüzeyinin ıslanmasına benzetebiliriz. Çadırda kalan kişi sayısı, içeriye aldığınız ıslak malzemeler veya çadırın içinde yemek pişirmek de nem oluşumuna katkıda bulunacaktır. Ayrıca havanın nemli ve rüzgarsız olması, su kenarında çadır kurulması da çadırın içinde nem oluşturan dış etkenlerdir.

  yogusma.jpg

  Çadır içinde nem oluşması kaçınılmaz, doğal bir olaydır. Ancak, çadır içinde oluşan bu nemin malzemelerimize zarar vermesini minimuma indirebiliriz. Nem problemini çözmenin tek yolu, çadırımızın içini doğru biçimde, yeteri kadar havalandırmaktır. Bunu sağlayacak olursak, çadırımızın içinde yoğunlaşan su buharı, çadırın dışına çıkacaktır, böylelikle problem ortadan kalkmış olacaktır.

  Nem problemini ortadan kaldırabilmek için aşağıdaki yöntemler yararlı olmaktadır:
  1) Kamp kurduğunuz yerde rüzgar varsa, çadırınızın havalandırma bölümleri bu rüzgarı alacak şekilde kurulum yapmanız, çadır içinde nem oluşumunu önlemenize yardımcı olacaktır.
  2) Kamp kurduğunuz yerde yağmur riski yoksa, çadırın dış tentesini mümkün olduğunca açık bırakın. Böylelikle çadırın içindeki hava akımı artar, dolayısıyla su buharının dışarıya kaçması sağlanmış olur.
  3) Islak malzemelerinizi mümkün olduğu kadar çadır dışında tutun. Mevsim uygunsa, ıslak malzemelerinizi dışarda bir ip üzerine asarak hem çabuk kurumasını sağlar hem de çadır içinde oluşan nemin artmasını engellemiş olursunuz.
  4) Yemeğinizi çadırın içinde değil de dışarda pişirerek de, çadır içinde nem oluşumunu azaltmış olursunuz.
  5) Akarsu, göl veya denize yakın bir bölgede kamp yapıyorsanız, çadırınızı sudan uzakta ve mümkünse yüksekçe, rüzgar alan bir yerde kurmanız nem oluşmasını azaltacaktır.

  Doğayla Kalın...
  Hoşçakalın..
   
  Son düzenleme: 5 Ekim 2016
  dağcı papaz ve yasarkoymen bunu beğendi.

 2. biral

  biral Ana Kamp

  Mesaj:
  62
  Alınan Beğeni:
  8
  Şehir:
  Antalya
  faydalı bilgi...elinize sağlık...
  bir de ben ekleme yapayım, çadırın dış katmanını gerdirme iplerini kullanarak kazıklarla gerdirmeliyiz ki iç ve dış katman birbirine değmesin ve arasında hava boşluğu olsun...değilse dış katmanın içi yağmur yağmış gibi nem toplar...
   

 3. Beyaz Baykuş

  Beyaz Baykuş Hayat Dışardadır... Doğa'da Yaşa, Özgür Yaşa...

  Mesaj:
  24
  Alınan Beğeni:
  24
  Şehir:
  Bursa
  Önemli bir ekleme yaptınız, ilginize teşekkür ederim.
   

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. çadırda geceleyin neden nem olur

  ,
 2. cadirin icindeki nem atma