Çakı ve Bıçak Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan epineprin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 284
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 230,736
tuncel' Alıntı:
smith wesson marka bıçak almanızı pek tavsiye etmem çin üretimi oluyorlar pek dayanıklı değiller aldığım bıçağın içindeki parça bıçağı daha doğru düzgün kullanmadan kırıldı birde bileylemesi kalıcı olmuyor.

Siz kopyanın kopyasını almışsınız. üzerinde her s & w yazan S & W olsa tamam , Eskiler ne derler , her sakallıyı baban sanma ! abd de taylor cutlery http://www.taylorbrandsllc.com/
S & w adına üretim yapıyor. çinde fabrikaları var v.s. kalitesi sizdeki çakmalara benzemez. keza üzerinde S&W logolu orta kalite çakma olanlarda var.çoğu çabuk köreliyor ,biley istiyor.ama kilit kısmının kırıldığını hiç görmedim. ;)

Etiketler
aldığım bıçağı seyyar satıcıdan almadımki çakmanın çakması olsun, izmirde av malzemeleri satan bir iş yerinden aldım zaten made in china yazısını farketseydim elime dahi almazdım adamlar yazıyı öyle bir yere yazmışlarki eline büyüteç alıpta anca okuyabilirsin,orjinal amerikan malını bulabilirseniz ona bir şey diyemem kullanmadığım için...

sis' Alıntı:
onerin uzerine s&w marka bicaklari da inceledim. dedigin fiyatlar arasinda bicak buldum. asagida linkleri var. fakat bu bicaklarda testere agzinin cok islevli olmadigini dusunuyorum. oncekilerden onerdiginin beni bunlara karsi cezbeden yani testere agzi oldu. bu konuda da son onerini alabilirsem kara asamasina gecip satin alacagim :smiley:

karasiz degilimdir aslinda, sadece dogru olani yapmaya calisiyorum :smiley:

Bicaklara karsi ozel bir ilgim yada onlara karsi bir hayranligim yoktur. isimi beni yolda birakmadan gorsun yeter. sonuc itibariyle bicagi onemli bir arac olarak dusunuyorum.

İşinizi yarı yolda bırakmayacak bıçak işinizin ne olacağına bağlı. SW de alsanız çin malı olan resimlerdekinden de alsanız limitleri çok yüksek değildir. SW'nin adı var sadece. 100 lira altında bir bütçeniz varsa Türkiye'de o boyutlarda alınabilecek çok seçenek yok. Kolay ulaşılabilir diye SW ortaya çıkıyor.

Eğer 120 lira 140 lira verirseniz Bora marka bişey de alabilirsiniz. En azından emeğinden malzemesinden yana gönlünüz razı gelir. Eğer "bu işimi yarıda bırakır mı" derseniz. Misal oldun kütük kıracaksanız. Bıçağın tepesine odunla vuracaksanız, hep işiniz bu olacaksa tahra falan alın.

Bıçak markaları ve tanıtımları çok büyülü bir dünya yaratıyor, inanılmaz işler başarabilecek ve dayanıklı bıçaklar olarak gösteriyorlar, en kötü şartlarda hayatımızı emanet edebileceğimiz aletlermiş gibi gösteriyor. Arabamda çantamda duracak, arada bikaç bişey keserim, dala budağa vururum, heves alayım diye et keserim kemik kırarım diyorsanız alın geçin bi tane bıçak.

İster,
1-İlk verdiğiniz çin malı bıçaklar 30 liraya alınabiliyorsa(ederi odur, istenirse aranır bulunur) alın ezin, kırın, ufalayın içiniz acımaz.

2-SW'yi bir deniyeyim diyorsanız, tipini sevdiğiniz,boyutu size uyan bitane alın 50-80 neyse verin, SW aldım deyin. İyidir heralde diye içinizden geçirip, rahatlatın kendiniz.

3-120-140 fiyat aralığında bir Bora alın. Evladiyelik bıçak aldım diye düşünüp, güvenle kullanın. Kırılmaz heralde kolay kolay diye bıçağı sevin. Eğer kırılıyorsa, sizi yarı yolda bıraktıysa, "Bu kadar para verdik, yerli malı ve kaliteli diye aldık ama Ben'im dengim değilmiş meğer." deyip bıçağa küsün.

Seçim yönünde net olarak yazabilecek pek bişey yoktu, ben de bilgisayarımda çalan keyifli müzik eşliğinde 10-15 satır fazladan yazmış, atıp-tutmuş oldum

;D

tuncel' Alıntı:
aldığım bıçağı seyyar satıcıdan almadımki çakmanın çakması olsun, izmirde av malzemeleri satan bir iş yerinden aldım zaten made in china yazısını farketseydim elime dahi almazdım adamlar yazıyı öyle bir yere yazmışlarki eline büyüteç alıpta anca okuyabilirsin,orjinal amerikan malını bulabilirseniz ona bir şey diyemem kullanmadığım için...

Kusura bakmayın ,av bayii olması demek orjinal sattığı manasına gelmiyor.İstanbul'da Mercan'daki av bayilerinden başka Karaköy ,Eminönü işporta tezgahında bile bunlardan var.10tl den 60tl ye kadar tutturabildiğine satıyorlar.
S&W öyle bir modelini hiç görmedim. Amerikadan Gelenlerde bile Made in China diye çakının model no'sunun hemen altında yazıyor. Ama elinize aldığınızda kalite farkı kabzayı kavradığınızda ,ağırlığını hissettiğinizde anlaşılıyor.

tolunay' Alıntı:
Kusura bakmayın ,av bayii olması demek orjinal sattığı manasına gelmiyor.İstanbul'da Mercan'daki av bayilerinden başka Karaköy ,Eminönü işporta tezgahında bile bunlardan var.10tl den 60tl ye kadar tutturabildiğine satıyorlar.
S&W öyle bir modelini hiç görmedim. Amerikadan Gelenlerde bile Made in China diye çakının model no'sunun hemen altında yazıyor. Ama elinize aldığınızda kalite farkı kabzayı kavradığınızda ,ağırlığını hissettiğinizde anlaşılıyor.

Bu model bıçak SilahDünyası'nda vardı incelemiştim. Sap malzemesi G10'dur. Bıçağın üstünde sapla birleşim yerinde "URBAN ...." benzeri birşeyler yazıyor. Ben de almayı düşünmüştüm ama düz ağızlı modeli yoktu galiba. SilahDünyası'nın SW'nin bıçaklarının getiricisi olduğunu düşünürsek böyle bir modeli var diyebilirim SW'nin. Hatırladığım kadarıyla Ebay'da da var bu modelden.

tuncel' Alıntı:
bıçağın ağırlığı 500 gr var ama bir işe yaramıyor amerika patentli çin üretimi . :-\

S&W 2008 katalogunda seri no ck44cs olarak geçiyor . 10.2 os = 289,17 gr. titanyum kaplı

http://www.taylorbrandsllc.com/uploads/images/S&W%20Large%20Pic%202007%20/page-05-LARGE.jpg

model olarak benzemesi o olduğunu ispat etmez. ağırlık farkı 211 gr. neredeyse 2 katı. hongkong ta dealextreme de aynı bıçağın değişik kalitede yapılmış modelleri var. fiyatları da ona göre ! (aynı derken bu modelden bahsetmiyorum. sattıkları herhangi bir bıçağın ! )

Kesici aletin her türlüsü için Sog derim başka birşey demem...

http://sogknives.com/

karkurdu' Alıntı:
Kesici aletin her türlüsü için Sog derim başka birşey demem...

http://sogknives.com/

Son dönemde taiwanda üretime ağırlık verdi .belli modellerin japonya üretimi ( Seki - Japan ) olanlar " us gı " lar için sınırlı sayıda üretiliyor. abd fiyatı modeline göre70 usd - 130 civarı !

Selamlar

Resimdeki bıçaklar hem marka hem görüntü olarak çok güzel tavsiye ve açıklamalarda öyle.
Japon sitili tanto gibi bir bıçak düşünürseniz uç özelliği dahil sadece kesme özellikli dizayn edilmiştir. Kamp doğa vs. ile alakası yoktur.
Diğerlerine gelince kamp doga yada avda kullanmak için bir bıçak arıyorsanız. Bıçagın dengesi sizin el yapınız bıçagın kabza özellikleri manevra ve keskinlik ve delme saplanma kabiliyeti degerlendirilir. Komando tarzı çok amaçlı bıçaklar kını ile çok amaçlı bir bıçak ve alet özelliği taşısa bile vaad ettiği bütün özellikleri vermez.
Bıçagı elinize alıp denge agırlık ve uzunluğuna bakıp kontrol ederek karar verin ve çeliğini sonra sorgulayın.
Odun kesmeye gelince nacak var balta var. ve emin olun onları kullanmanın da bir eğitimi var. bıçak kullanmanında öyle.
O bıçagı odun keserken kıran elemanın durumu kurban bayramında kasap diye ortaya çıkanların kendini kesip hastahanelik olmasına benziyor. bıçagın suçu ne?
Bıçagı kullanma amacınıza karar verin elinizin anotomik yapısı , kabza özelligi , bıçagın boyu. dengesi, kesme özelliği ,saplanma ve delme özelliği çelik yapısı, ve kullanma manevra kabiliyeti , ağırlık ,olarak degerlendirin. bir de fazla para vermeyin. kırılır çizilir ideallerinizi vermez üzülürsünüz. Her işi yapacak bir bıçak arıyorsanız o bıçaktan ziyade kullananla ilgili.

saygılar.

deserteagle' Alıntı:
Talihsiz bir ColdSteel'in başına gelenler:

Bkz.: Bkz.:http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php?t=328256

BustedRecon720

Her zincirde illa ki halka diğerlerinden daha zayıf olacaktır...

Bu bıçak Carbon 5 diye bir alaşımdan mamul. Carbon V nedir net bir izahatini bulamamış olsam da kötü değil gibi görünüyor. Ham maddede belki suç aramamak gerek...

Hemen bıçak mı kötü kullanıcı mi diye tek tarafa yüklenmeyin. Bıçağın ne kadar gömüldüğüne bakılırsa muhtemelen o görünen odunu sapa yakın bir tarafa vurup bıçak düz girsin diye sapı sıkıca kavrayınca bıçak kırılmış. Bu kullanıcıya ait olan hata.

Üretici de sanki bıçak oradan kırılsın diye sapın başlangıcında keskin bir köşe bırakmış. Sap da fazla kırılgan imiş.

Yani tek suçlu yok.

Merhaba arkadaşlar öncelikle bu bıçağın bu darbede kırılması yada genel olarak bu tür bıçakların en zayıf özelliklerini belirtmek isterim size. Sap birleşim yerinden kırılması çok rastlanan bi durum bunun temel nedeni de uygulanan darbenin şiddetinden çok üreticilerin şekillendirme, yada çelik için uygulanan ısıl işlemde yaptıgı hatadır en temelde ise üretim esnasında çelikte iç yapıda oluşan kılcal çatlakların en ufak bi darbede kırılmaya sebebiyet vermesidir.Sadece görüntü olsun diye üretilen çoğu bıçakta her zaman bu saptan kırılma durumu vardır.Dengesiz olarak uygulanan yüzey işlemleri ile (kesme - temizleme vs ) bu hatalar oluşmaktadır , ve tamamen üretici hatasıdır yoksa kılcal çatlaklar ve yüzey gerilimleri olmasa siz o bıçakla bırakın ağacı betona vursanız defalarca kıramazsınız.teknik bilgiye fazla girmemeye çalıştım anlatırken ama size tavsiyem sap birleşim yerininin mümkün olduğunca düz ve içeri doğru kesilmemiş, sapın başlangıcında perçin gibi şeyleri olmayan min. 3-4 mm kalınlığında çelik kullanılmış av bıçakları almanız bunlar gene de böyle bi olasılığı fazlasıyla düşürür ama her zaman varolan bi kılcal çatlak gibi üretici hatası da çıkabilir o da sizin şansınıza
Bir metalurji ve malzeme mühendisi olarak sizi aydınlatabildiysem ne mutlu bana

Elinize sağlık, bunlar gerçekten önemli bilgiler. Şimdi okurken ben bu bıçağın kaba şekillendirmesinin (profilinin çıkarılmasının) hangi yöntemle yapıldığını düşünüp bir kez daha şüphelendim. Acaba bı bıçak pres ile (zımba/punch) kesilmiş olabilir mi? Böyle bir yöntem ile kesilen bir metale güvenilmez.

Bunun dışında, ısıl işlem konusunda anlattıklarınız çok çok önemsenmesi gereken, en önemli ayrıntılar. :smiley:

deserteagle' Alıntı:
Elinize sağlık, bunlar gerçekten önemli bilgiler. Şimdi okurken ben bu bıçağın kaba şekillendirmesinin (profilinin çıkarılmasının) hangi yöntemle yapıldığını düşünüp bir kez daha şüphelendim. Acaba bı bıçak pres ile (zımba/punch) kesilmiş olabilir mi? Böyle bir yöntem ile kesilen bir metale güvenilmez.

Bunun dışında, ısıl işlem konusunda anlattıklarınız çok çok önemsenmesi gereken, en önemli ayrıntılar. :smiley:

Şöyle belirteyim üreticiler çeliği kesinlikle kendileri imal etmiyorlar. Hazır şerit olarak çelik üreten fabrikalardan alıp çıkardıkları kalıba göre bu şeritleri kesip şekillendirmelere başlıyorlar haliyle bu da yüzey gerilmeleri yaratır bazı bıçak üreticileri bunu düşünerek ısıl işleme başvurarak bu gerilmeleri gidermeye çalışıyorlar. dediğiniz gibi ısıl işlem gerçekten önemli bi uygulama bi o kadarda pahalıya patlıyor ki aynı tarz 2 bıçak arasında malzeme aynı olsada fiyat farkı çok oluyor ama pahalı olan hakkını veriyor. Yani çeliiği üretenden sonra bıçağı üreten ne yapmış nasıl yapmış düğüm orda çözülüyor. Yukarıdaki resimde ki bıçak rahat 5mm kalınlığında ve çok sağlam görünüyor ama kırıldığı yer diyor ki bende kılcal çatlak var bu kadar kolay kırılırım el de patlarım.

Kılcal çatlak ta bu bıcağın kırılmasında önemli bir etken olabilir ama bence asıl etken tasarım hatası.Sap kısmında bu kadar sert geçişler, keskin köşeler kullanılmaması lazım.Yoksa üretim sırasında oluşan çatlaklar ve yorulma çatlakları her bıçakta var.
Ki başka bir durumda var.Çeliklerde soğuk kırılganlığı denen bir olay var.Çelik belli bir sıcaklığın altına düştüğünde gevrekliğinde aşırı bir artış oluyor.Bu sıcaklığı belirleyen de karbon oranı haliyle, karbon arttıkça geçiş sıcaklığı da artıyor.Bu bıçakta da muhtemelen %0.9 karbon vardır, bıçağın kulanıldığı ortamın sıcaklığı da düşük görüldüğü gibi.Bu da büyük bir etken.

Ben bu kalitede ve bu kalınlıkta bir bıçağın presle kesildiğine pek ihtimal vermiyorum.Presle kesilen çelikte kenarlarda eğimler oluşur.Bu eğimleri kaldırmak için tekrar talaş almanız lazım.Çok büyük ihtimalle lazerle kesilmiştir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR