Çamur Paleti

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rumelian Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,065

rumelian

Kamp III
Yer
istanbul
arkadaşlar var mıdır böyle çamur paleti gibi bir sistem. kum paletleri çok ince.. nerden çıktı akşamın 3 ünde derseniz şöyle arzedeyim, tek başıma yaptığım denemelerde vinçsiz aracım gömüldüğünde kürekle tekerleğe yol açıp yanıma aldığım kalaslarla tekerleğe sert zemin yol üreterek saplandığım yerden çıkıyorum. zaten bi kere kurtardım mı, gerisini aracım topluyor...
ama kalasın kırılması gibi bir durumda mümkün oluyo tabi. ben bu dış cephe boyaması sırasında kurulan bir parçayı gözüme kestirdim... gayet kalın ve alttan destekli, araca köprü bile olusturabilir.
sonuç olarak rumelian dan yine bi teori...

Iskele 9

9

Etiketler

bunlardan var mı sende cem bence iş görür.ben 3 4 mm sactan kendim tam arka bagala göre büktürmeyi düşünüyorum yalnız U şekilnde büküm yapan yer mi profile 2 3 tane tatırcam bu saca mukavemet kazanack ve ucuz olacak kumpaletleri 700 800 civarında nasıl çok sağlam değil sadece hafif bense sağlam olmasını istiyorumgerktiğin de 1m çukuru gecelım de dersin?

ya bunlar hazır ve 2. eli bile var işi biten taşımaya üşenip hurdacılara atıyor. pazartesi aşağıda bir evde mantoloma başlicak gider o parçanın detaylı resmilerini çekerim. o zaten baya ağırlık taşıyabiliyor. 2 işçi üstünde çalışıyor bayada ağır bi parça.. resimlerini çekeyim onuda bi elden geçiririz. bence hiç bükme kancaları sanırım bizim portların üstüne uyar. port bagayda stepnenin üstüne koyabilirsin.. ayrıca onlar uç uca eklenebiliyor. araya bi parça var baya sistemli istediğin kadar uzat.
ilk foto o iskelenin bağlantı yerleri (zayıf ama güçlendirebiliriz)

Iskele 19

Ynt: Çamur Paleti

Vinçi neden gözardı ediyorsunuz ? Veya bu palette yedekte emniyet için bulunsun anlamında mı düşünüyorsunuz ? Sonuçta Türkiye şartlarında yapılan off-road da ( çoğunluğu çamur) en yakınınız 2 veya daha fazla araçlı arkadaşınız ve vinçiniz. Bizler bugüne kadar yaptığımız en zorlu off-road ta bile hiç birimizi arazide bırakmadık. Ne akslar kesildi, ne şaftlar koptu, ne poryalar dağıldı, ne radyatörler patladı, ne direksiyon pompaları arızalandı ...hepsi başımıza geldi ama bizler ekip çalışması ve vinçler sayesinde hep yolumuza devam ettik. MT siz ve vinçsiz asla. Gerisi teferruattır. Olmasıda zararlı değildir ;)

yok vinçi gözardı etmiyoruz. bu tüm bunlara ek olarak. araçta portlara bağlı olsun hazırda diye yürütülen bir fikir. sonuçta sağlam bir palet o anda bana lazım olmasa konvoydan birine lazım olur.. elektrikli vinç muratta (damast) var bende motor toplama yürür gibi iişemleri yeni bitirdim ve muratında yardımıyla off roada uygun modifiye ediyoruz benim aracıda. onun bu konuda ve fronteralar konusunda bilgisi çok.. tabi bütçede tıkanıyo bi yerde, o yüzden önce küçük donanımı hallediyorum. arabam şu an anca standart bir frontera olabildi. şimdi çeki topuzu, çekme halatı vb, araç yükseltme ve bu sitede yeralmış manuel calaskar şimdilik.. elektrikli vinç de yapılacak sırası gelince...
ama şeytan dürrtüyo beni ve modifiye bitene kadar beklemek yerine ufak ufak araziye girip çıkıyorum. hemde motorumun ve arazi şanzımanımın tepkilerini denemiş oluyorum.. bu da orda kullandığım ve gerçekten eksikliğini en yukarda anlattığım gibi yaşadığım bir şey. ama bu konuda deneyimsizim ve aklıma bir soru, saçma gelebilecek bir soruda olsa sormaya özen gösteriyorum. sonuçta gezenbilir :smiley:
Bizler bugüne kadar yaptığımız en zorlu off-road ta bile hiç birimizi arazide bırakmadık. Ne akslar kesildi, ne şaftlar koptu, ne poryalar dağıldı, ne radyatörler patladı, ne direksiyon pompaları arızalandı ...hepsi başımıza geldi ama bizler ekip çalışması ve vinçler sayesinde hep yolumuza devam ettik. MT siz ve vinçsiz asla
inanın bunları göz önünde bulunduruyorum ve bu sorunlarda bu işin tuzu biberi :smiley:

damast : gerktiğin de 1m çukuru gecelım de dersin?
inanın bunu murat boşuna demiyor bence. benim araştırdığım kadarıyla bu araçların yükseltmesi 5-6 cm e kadar. ondan sonra kit almanız lazım ki özellikle frontera için kit yok. anca isuzu rodeo için olan kitleri almak lazım bu uymama uydurulamama riski taşıyan ve pahalı bir uygulama olur bize.. ve benim kendi kendime yaptığım denemelerde aracın uzun oluşu gerekli yükseltmenin yapılamması yükselti ve derin çukurlarda dezavantajlar doğuruyor. o yüzden gerektiğinde belaya bulaşmadan üstünden geçeceğimiz portatif bi köprümüzde olsa fena olmaz ;D

Arkadaşlar bu tür malzemeler 2 ye ayrılıyor , kum paleti ve köprü diye.

Kum için olanlar genelde çamurdada azbuçuk iş görür fakat en sağlamı aynı zamanda köprü olarakta kullanılabilen Brigging Ladder , Camel Trohy de support araçlarının üzerinde çok uzun boyluları taşınırdı. Bunlar hertürlü zeminde hem palet hemde köprü olarak kullanılabiliyor. Fakat standard paletten biraz daha ağırlar.

[attachment=1]

[attachment=2]

Son yıllarda gelişen teknoloji WaffleBoard diye bir ürünü daha ortaya çıkardı, Buda hem çamur hem kum hemde köprü olarak kullanılabiliyor, Esnek bir yapısı var.

[attachment=3]

[attachment=4]

Birde Yine son zamanlarda ortaya çıkan taşıması kolay wheel chocks diye bir aparat var , hem palet hem takoz olarak kullanılabiliyor.

[attachment=5]

Selamlar

Waffle3

M bridgingLadder

Bridge2

WHolders9

WhlChocks

Waffle boar nefis bir şey gördüğüm kadarıyla. Keşke ucuz olada alıp tavana 2tane atsak:smiley: birgün işe yararlar..kesin

akadaşlar yukarıda bahsedilen inşaatarda kullanılan malzemenin adı dehumıfıder
bu malzamelerden tuzla tersane bölgesinde bol miktarda var hatta imalatını bende yapıyorum başka bir firmada domaksan.
fakat bu malzeme aracı taşırmı bilemiyorum. tahminim taşımaz yönünde.
eğer böyle bir amacınız var ise sizlere kimyasal tankerlerde kullanılan yürüyüş yolları var bunlar hafif ve ağırlık taşıması yönünden dikine örülen lamalar ile imal edilir. yarın fotolarını çeker yayınlarım onlar işinize yarar ayrıca galvaniz kaplanır ve paslanmaya karşı dayanıklıdır.
metrekare olarak imal edilir kilogram ile satılır kilosuda 3 ytl civarında olur fotolarını yayınlarım yarın ilgilenen olursa firmaların numaralarınıda veririm.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri