Çekme Karavan Seçimi Ile Ilgili Bir Kaç Soru

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Alikenan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,041

Alikenan

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Herkese merhaba,
Ortalama 1 yıldır çekme karavan alma düşüncem var.
Daha doğrusu 1 yıl kadar önce Pino pi2010 model karavan almanın niyetine girmiştim (hem 2 kişilik bir aile olmamızdan ötürü hemde bütçeden dolayı seçim buydu). Uygun bir rakama 2.el buldum, ama ben gidip alana kadar başkasına satıldı.
Sonra ki süre içinde çeşitli sebeplerden de tekrar bütçe ayarlayamadığımdan ya da kendime uygun ufak karavan denk getiremediğimden dolayı olmadı bir türlü.

Herşey kısmet derler, iyiki de olmamış diyorum çünkü 2017'ye 4 kişilik bir aile olarak gireceğiz gibi gözüküyor, ikiz bebek bekliyoruz, pi2010 kullanışsız kalırdı bu durumda bizim için.
Bu sebepten daha büyük bir karavan bakmaya başladım(duş-wc şartı oluştu). Yerleşik düzen yerine daha çok gezme amaçlı baktığımdan yine sitedeki tavsiyeler doğrultusunda 4.25-5 aralığında bakıyorum. Gerçi alma sürecim yine 6-7 ayı bulabilir ama direk ilk gördüğüme atlayıp pişman olmamak adına şimdiden araştırmaya başladım.

Forumda ki karavan ile ilgili konuları kafam aldığınca okudum.
Okuduklarımdan gördüğüm kadarıyla tecrübeli karavancıların hepsinin birleştiği nokta; çeşitli sebeplerden dolayı daha eski de olsa yerli yerine avrupa karavan tercih edilmesi.
ilk sorum bu kısımla alaklı olacak:
Şuan ki ilanlara baktığımda ünlü ilan sitesinde ilanda olan ve benim kafamda ki tahmini bütçeme uyan(15-20bin max) avrupa karavanlar malesef ya çok eski, ya da hor kullanılmış duruyor. Ama geçen sene o rakamlara çok güzel karavanlar olduğunu hatırlıyorum, şuan aynı karavanlara 25-30bin istiyorlar. Bu aşırı artışın sebebini bilmemekle beraber bütçemin üstünde kaldıkları için yerlilerle de alaklı fikir edineyim dedim.
Yerlilerde kalite olarak bir tık yukarıda duran sadece Başoğlu ile Saly gibi gözüktü gözüme.
2 tane bebişimle birlikte kullanacğım için paramın yettiği en üst kalitede olmasını istiyorum. Bu belirttiğim yerli markalar kötü bir seçim olurmu acaba? Ya da alternatif olarak ne önerirsiniz avrupa istediğim gibi denk getiremezsem? Ya da uyguna/değerine avrupa bulmanın ilan sitesi dışında tüyosu varmıdır?

İkinci sorumda karavanların araç çeki demirine yaptığı baskı ve 3. tekerlekte ki ağırlıkla alakalı olacak.
bunlarla ilgili bir kaç şey okudum yine burada, ama karavanlara biraz yabancı olduğumdan anlamakta zorlandım sanırım.
Bu konuda sormak istediğim şu; karavanı aldıktan sonra motosikletimide taşımak için bisiklet taşınanlara benzer bir ek yapmak istiyorum. motosiklet ortalama 200 kilo dersek yapacağım aparatla birlikte toplam ağırlık 230kg civarı olur. Bunu karavanın ön tarafına mı yoksa arka tarafına mı yapmak daha mantıklıdır? ya da ekstra ağırlıktan dolayı yolda karavanın gidişini/dengesini olumsuz etkileyip bana tehlike oluşturacak bir ekleme mi olur?

Sadece 2 soru için biraz uzun yazdım kusuruma bakmayın, vaktiniz ve cevaplarınız içinde şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar

Merhaba..
Net son lafı söyleyeyim:
Çekme karavan +motosıklet sevdasın dan kesinlikle vazgeçmeniz lazım.
Böyle bir uygulama karavan sürüşünü perişan eder,
ayrıca trafik de müsade etmez.

230 Kğ ağırlığı karavanın önüne koysanız, çeki demirine standartların çok üzerinde yük gelir,
aracın arkası adeta yere değer, önü yer ile tutunma sağlayacak bir temas sağlayamaz.
Arkaya koysanız çeken aracın arkasını havaya kaldırır.
Yükü tam dengelenmemiş karavanlar yolda çok sallantılı bir takip yapar.

Çok özel bir karavan yaptırıp motosıkletinizi tam aks üzerine koymanız gerekir!?
Yerli karavanlarda bu ağırlığı taşıyacak karavan yok: Zira taşıyabilecekleri ağırlık
100 Kg ile sınırlanmış.
Avrupa karavanda da ancak 6 metrenin üzerinde özel bir karavan yaptırmanız gerekir ki,
bu bütçenizi en az 4-5 misli katlar.

Hayırlısı.

Merhaba..
Net son lafı söyleyeyim:
Çekme karavan +motosıklet sevdasın dan kesinlikle vazgeçmeniz lazım.
Böyle bir uygulama karavan sürüşünü perişan eder,
ayrıca trafik de müsade etmez.

230 Kğ ağırlığı karavanın önüne koysanız, çeki demirine standartların çok üzerinde yük gelir,
aracın arkası adeta yere değer, önü yer ile tutunma sağlayacak bir temas sağlayamaz.
Arkaya koysanız çeken aracın arkasını havaya kaldırır.
Yükü tam dengelenmemiş karavanlar yolda çok sallantılı bir takip yapar.

Çok özel bir karavan yaptırıp motosıkletinizi tam aks üzerine koymanız gerekir!?
Yerli karavanlarda bu ağırlığı taşıyacak karavan yok: Zira taşıyabilecekleri ağırlık
100 Kg ile sınırlanmış.
Avrupa karavanda da ancak 6 metrenin üzerinde özel bir karavan yaptırmanız gerekir ki,
bu bütçenizi en az 4-5 misli katlar.

Hayırlısı.
Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
aracın dengesi ya da çeki demirine binen yükle alakalı endişem yok. Karavan harici, ama benzer ağırlık/güç/yük ilişkisi olan başka deneyimler edinmişliğim var aracımla.
Ama daha önce ufak tefek römork dışında karavan vb birşey çekmediğim için sizin bahsettiğinz gibi yolda hareket halindeyken dengesi farklı olan karavanın etkisini kestiremediğimden de danışmak istedim.
Ayrıca 100 kilo sınırlaması da bambaşka boyut oldu şimdi. Bununla ilgili bu sitede birşeyler okumuştum ama sadece o bahsi geçen üretici firmayla alakalı birşey sandığımdan üstüne düşmemiştim, bu bilginin de benim için netleşmesi faydalı oldu, ayrıca teşekkürler.
daha önce yurt dışındayken birkaç defa bu şekilde motosikletini çekme karavana yüklemiş kişiler gördüm, hatta nette arama yapınca da örnekleri var. ama geçmiş zaman olduğu için karavanlarının boyutunu ya da ağırlığı dengelemek için ekstra yaptıkları işlemlerde aklımda değil. Ya da yapıldı diye sizinde bahsettiğiniz gibi güvenli olduğu anlamına gelmiyor tabi.
Bilinen bir başka yolu ya da yöntemi yoksa önerdiğiniz gibi motor taşıma kısmını şimdilik rafa kaldırmak gerekecek sanırım.

Peki yukarıda bahsettiğim 2 marka ile ilgili (saly ve başoğlu) fikirleriniz nelerdir? 2005 ve sonrası modellerinin, daha eski avrupa karavanlara göre kalite anlamında eksiği çokmudur?

Son düzenleme:

Herşey kısmet derler, iyiki de olmamış diyorum çünkü 2017'ye 4 kişilik bir aile olarak gireceğiz gibi gözüküyor, ikiz bebek bekliyoruz, pi2010 kullanışsız kalırdı bu durumda bizim için.
Mesajı 2. kere okuyunca, mutlu oldum.. ikiz bebekleriniz olacakmış.
Ben de 40 yaşımda ikiz sahibi olmuştum, hamdolsun şu anda 27 yaşındalar.

Benim PİNO markasına allerjim var.
Sebebini bu sitede pinodan yaka silken müşterilerin yazılarını okuyunca anlarsınız.
Görüntü güzeli, sağlamlığı kötü, müşteri ve mala sahip çıkma SIFIR.
Ayrıca niyetlendiğiniz Pi 2010 hangi amaca hizmet eder,
yıllardır karavan kullanan bir insan olarak anlayamıyorum.
Günlük gezilere uyan bir karavan asla uzun gezilerde kullanılabileceğini düşünemiyorum.

AL-KO firmasının sitesine girerseniz orada, dengesiz yüklemenin yaratacağı felaketleri görebilirsiniz.
Artık ikiz babası da olacağınıza göre, bu motor sevdasından da biraz biraz vazgeçin.
Hayatınızın artık dörtte biri siz ait, bunu asla unutmayın.
Diğer dörtte üç her yerde, her şeyde ve her zaman sizin bazı zevklerden vazgemenizi gerektirebilecek.

Torunlar sağlıkla, varlıkla, hayırlısı ile dünyaya gelir inşallah.. :smiley:

Son düzenleme:

Mesajı 2. kere okuyunca, mutlu oldum.. ikiz bebekleriniz olacakmış.
Ben de 40 yaşımda ikiz sahibi olmuştum, hamdolsun şu anda 27 yaşındalar.

Benim PİNO markasına allerjim var.
Sebebini bu sitede pinodan yaka silken müşterilerin yazılarını okuyunca anlarsınız.
Görüntü güzeli, sağlamlığı kötü, müşteri ve mala sahip çıkma SIFIR.
Ayrıca niyetlendiğiniz Pi 2010 hangi amaca hizmet eder,
yıllardır karavan kullanan bir insan olarak anlayamıyorum.
Günlük gezilere uyan bir karavan asla uzun gezilerde kullanılabileceğini düşünemiyorum.

AL-KO firmasının sitesine girerseniz orada, dengesiz yüklemenin yaratacağı felaketleri görebilirsiniz.
Artık ikiz babası da olacağınıza göre, bu motor sevdasından da biraz biraz vazgeçin.
Hayatınızın artık dörtte biri siz ait, bunu asla unutmayın.
Diğer dörtte üç her yerde, her şeyde ve her zaman sizin bazı zevklerden vazgemenizi gerektirebilecek.

Torunlar sağlıkla, varlıkla, hayırlısı ile dünyaya gelir inşallah.. :smiley:
öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim :smiley: sizin ikizlere de maşallah, artık kendi karavanlarıyla gezme vaktleri gelmişte geçiyor bile :smiley: inşalşah bizde sağlıklı büyüdükleri o günleri görürüz.
o zamanlar pi2010 düşünürken uzun yolculuklar planlamamıştım zaten, çadırın bir tık üstü olarak yakın çevrede doğaya kaçmak istediğimde 1-2 günlüğüne faydalanmak veya en fazla 4-5 saatlik mesafede yunanistana gittiğimde kullanmak içindi.
Ama şimdi 2 çocuk birden söz konusu olunca tatil zamanı otel ve benzeri yerlerde pek rahat edemeyeceğimizi düşündüğümden karavan isteme amacım da bu yönde daha farklı bir şekil almaya başladı, artık ailece rahat tatil yapabilmek adına istiyorum.
Aslında bugün bir karavan teklif edildi bana, ikinci el. 2008 başoğlu, çok amlamam ama görüntüsü ve içi güzel geldi. Nitekim 30bin denince arkama bakmadan kaçtım :smiley: çünkü o paralara sıfıra yakın eşdeğer hacimlerde avrupa karavanlar olduğunu biliyorum. 20 denseydi düşünecektim ama kısmet yine

Güney Karavan öneririm. Gayet hafif, sağlam ve kullanışlı. 12-20 bin tl arası iyi bir şeyler bulabilirsiniz.
Bizzat görmedim ama netten inceledim birkaç gün önce, sıfır maksi karavanları çok uygun evet ama malesef çok çekici gelmedi bana. Tabi ki ne kadar ekmek o kadar köfte demişler orası da ayrı. Yine de teşekkür ederim, şimdilik aynı paraya daha düzgün ama 2. El birşeylere niyetliyim

Güney Karavan öneririm. Gayet hafif, sağlam ve kullanışlı. 12-20 bin tl arası iyi bir şeyler bulabilirsiniz.
Kesinlikle doğru bir yargı..
Ben 2 sene kullandım, ilk karavanımdı, binlerce km. yol yaptım Anadoluda.
Sade yapılı, sağlam, çok kullanışlı ve parasına göre harika bir karavan.
Başkalarının tesirinde kalmayın.

Başlangıç için harika bir karavan, F/P oranı en yüksek karavan diyebilirim.
Türkiyede gerçek ağırlığı 750 Kg. geçmeyen tek belgeli karavan.
Sahibi Önder Bey de son derece nazik ve müşteri saygısı olan bir beyefendi.

Merhaba yazacaklarım ne kişilerle ne firmalarla nede yerli yabancı ayrımı yapmak üzerine değildir .ben 2015 model Erba marka 5,25 çekme karavan kullanmaktayım bu karavanı yakın zamana kadar 2000 mondeo ile gayet rahat bir şekilde çekiyordum şimdi sadece karavan çekmek üzere Nissan Vanetta aldım nedeni ise Nissanı kargo aracı olarak kullanıp uzun süreli gezilerde tüm ihtiyaç duyabileceğim eşya malzeme takım ve benzeri şeyleri yanımda taşıyabilmek için ,hatta işi bir adım daha ileri götürüp bir de tavan bagajı taktım.uzun bir süre moto karavan düşünmüyorum nedeni ise çekme karavanın sunduğu yaşam konforunu hiç bir camper tarzı karavan veremez .Alkovenli karavanlar elbette çok konforlu tonajının yüksek olmasının dışında alkovenli için söyleyebileceğim olumsuz bir şey yok . konumuz çekmeye dönecek olursak tercihlerin hepsine saygı duyuyorum ama Erba sıfır karavanı 22,750 fiyata kredi kartına taksit yapıyor bu kampanya hala devam etmekte.genele baktığımızda erba ortalamaları yakalamış her ne kadar bir avrupa karavan standartında değilsede fiyat olarak ve kullanım rahatlığı ile yerli karavanda tercih edilebilir çekirdek aileye yeterince uygun bir yapı son karar kişinin kendisine ait. Motorsiklet taşıma konusunda tavsiyem olur ancak , çeken araçta buluna çeki demiri garanti kapsamın dışında kalacaktır ama emniyet gereği sağlı sollu bayrak atkı ve çeki boynuzunun altına destek 10 luk lama gazaltı kaynağı ile güçlendirilmesi halinde çeki demirindeki işlem tamamlanacaktır.karavana gelince su tankı kesinlikle boş olacaktır asla içerisinde su olmayacak. hem kile hem çalkantı ciddi bir risk çeki okunun üzerinde taşınacak motorsiklet en küçük ve en hafif bir model olmalı çeki demirine bindirecegi yükü karşılayabilek adına tahterevalli misali yaklaşık ağırlıkta tamamen doldurulmuş su damacanaları oturma grubu yani karavanın en arkasına konularak ve gezmeyi önleyecek şekilde bağlanarak konuşlandırabilirsiniz mümkünse pilot tekerden bir ağılık kontrolu yapıp ortalama 80 kg maks 100 baskı yı geçmemesi çok önemli bir durumdur. Karavan çekerken her ne şartlarda olusa olsun azami süratimiz 70 km yi geçmemeli hayat çok güzel yaşamaya değer .Yaşanmış tecrübelerimi dilim döndüğünce aktardım herşey gönlünüzce olsun.

Cevabınız için teşekkür ederim.
Geçenlerde sanırım sizin satılık ilanınız vardı nette. Ya da sizinki ile aynı karavan ve araçla başka birinin ilanı idi.
Sitede yazılan ve tecrübe edilen çeşitli sebeplerden dolayı Erba'ya uzağım biraz, ama tabiki yinede araştırıyorum hepsini ön yargı olmadan.
Alacağım zaman bütçemi denkleştirebilirsem ilk niyetim avrupa bir karavan, ama aksi durumda yerli alacak olursam da şimdilik ya Saly ya da Başoğlu olur diye düşünüyorum. Zaten en çokta merak ettiğim bu iki marka ile tecrübesi olanların kıyasları.
Tabiki bütçe sınırlıyken seçenekler azalıyor, ama sınırlı bir bütçem var diye de sırf karavan almış olmak için içime sinmeyen birşey almak istemiyorum. O yüzden de satıcılar için böyle en gıcık olunan müşteri modeline dönüyorum sanırım :smiley:

ER-BA yı geçin, parasına göre mal olarak değerlendiriseniz iyi,
ama teknik olarak değerlendiriseniz gülle gibi karavan.
Her tarafı mdf, suntalem..
İyi karavanın olmazsa olmazlarından biri malzemelerin kontra ile imal edilmesidir.
Ben erba ya yıllar önce 4.50 özel karavan yaptırdım, 740 Kg dediler, 1100 Kg üzerinde çıktı.
5.25 lerinin boşu da zannederim 1300 - 1400 Kg. ın altında değildir.
Alıp mokampa gömecek olursanız çok iyi, ama yol yapacaksanız yakıt paranıza yazık.

SALY ve BAŞOĞLU nda bu maskaralık pek yok.
En azından iç malzemenin tamamı kontra.
Hem kısmen hafif, hem daha kaliteli malzeme ve işçilikleri var.
Tabii fiyatları da ksımen daha yüksek.

Bütün özelliklerini kendim belirttiğim bir karavan Saly ye yaptırdım,
asıl istenmeyen müşteri tipini bende görmeliydiniz..
Bu karavanın detaylarını ilgili linkte okuyabilirsiniz.
Saly'ye 4.25 Karavan Yaptırıyorum

Allahtan ben mühendisliğimden ve daha evvel 3-4 karavan tecrübemden işi sıyırdım.
Benden bilgi ve nasihat alan bir müşteriyi, karavancı fazla karışmakla itham etmiş.
Tabii anlaşamamışlar.

Beni ararsanız bu konudaki tecrübelerimi anlatırım.
Seçiminiz hayırlı olsun.

Son düzenleme:

ER-BA yı geçin, parasına göre mal olarak değerlendiriseniz iyi,
ama teknik olarak değerlendiriseniz gülle gibi karavan.
Her tarafı mdf, suntalem..
İyi karavanın olmazsa olmazlarından biri malzemelerin kontra ile imal edilmesidir.
Ben erba ya yıllar önce 4.50 özel karavan yaptırdım, 740 Kg dediler, 1100 Kg üzerinde çıktı.
5.25 lerinin boşu da zannederim 1300 - 1400 Kg. ın altında değildir.
Alıp mokampa gömecek olursanız çok iyi, ama yol yapacaksanız yakıt paranıza yazık.

SALY ve BAŞOĞLU nda bu maskaralık pek yok.
En azından iç malzemenin tamamı kontra.
Hem kısmen hafif, hem daha kaliteli malzeme ve işçilikleri var.
Tabii fiyatları da ksımen daha yüksek.

Bütün özelliklerini kendim belirttiğim bir karavan Saly ye yaptırdım,
asıl istenmeyen müşteri tipini bende görmeliydiniz..
Bu karavanın detaylarını ilgili linkte okuyabilirsiniz.
Saly'ye 4.25 Karavan Yaptırıyorum

Allahtan ben mühendisliğimden ve daha evvel 3-4 karavan tecrübemden işi sıyırdım.
Benden bilgi ve nasihat alan bir müşteriyi, karavancı fazla karışmakla itham etmiş.
Tabii anlaşamamışlar.

Beni ararsanız bu konudaki tecrübelerimi anlatırım.
Seçiminiz hayırlı olsun.
İlginiz için çok teşekkürler, zaten bu başlığı açmadan önce sizin konunuzu okumuştum, açıkçası saly'ye sıcak bakmama sebep olanda sizin bu topiğiniz olmuştu :smiley:
açıkçası herşey ciddiye binip alma kısmına geçmeyi beceribilirsem tecribelerinizden dolayı zaten sizi özel olarak rahatsız etmeyi düşünüyordum affınıza sığınarak.

Yalnız araştırdıkça her markayla ilgili mutlaka birşeyler çıkıyor, ve bugün farkettim ki böyle giderse ben motoru satıp onunda parasını karavan için harcayabilirim, çünkü çok zor beğeniyorum malesef :(
Hayırlısıyla ikizler de bi doğsunlar bakalım bütçe durumu onlara göre netleşecek. Ama iyi ki erkenden araştırmaya başlamışım diyorum yoksa son ana bıraksam ilk gördüğüm karavana atlayıp pişman olma ihtimalim yüksekti.

Cevabınız için teşekkür ederim.
Geçenlerde sanırım sizin satılık ilanınız vardı nette. Ya da sizinki ile aynı karavan ve araçla başka birinin ilanı idi.
Sitede yazılan ve tecrübe edilen çeşitli sebeplerden dolayı Erba'ya uzağım biraz, ama tabiki yinede araştırıyorum hepsini ön yargı olmadan.
Alacağım zaman bütçemi denkleştirebilirsem ilk niyetim avrupa bir karavan, ama aksi durumda yerli alacak olursam da şimdilik ya Saly ya da Başoğlu olur diye düşünüyorum. Zaten en çokta merak ettiğim bu iki marka ile tecrübesi olanların kıyasları.
Tabiki bütçe sınırlıyken seçenekler azalıyor, ama sınırlı bir bütçem var diye de sırf karavan almış olmak için içime sinmeyen birşey almak istemiyorum. O yüzden de satıcılar için böyle en gıcık olunan müşteri modeline dönüyorum sanırım :smiley:
ben satmaktan vazgeçtim aile içide bir sağlık sorunumuz vardı şimdilerde durum iyi satmak istememin tek nedeni bu idi ben memnum elbette bu durum bana göre bir başkası içn farklı olmasıda gayet normal dilediğnizi gerçelesmesini isterim

ben satmaktan vazgeçtim aile içide bir sağlık sorunumuz vardı şimdilerde durum iyi satmak istememin tek nedeni bu idi ben memnum elbette bu durum bana göre bir başkası içn farklı olmasıda gayet normal dilediğnizi gerçelesmesini isterim
Sağlık herşeyden önemli tabiki.
iyi yönde gitmeye başlamasına sevindim. Umarım en kısa zaman da daha da iyiye gider

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR