Çekme Karavan Sigortası (kasko) Nasıl Olmalı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,354
Aşağıdaki tablo Nisan 2017 tarihine ait ve Araç Grubu Bazında 4. Basamak Azami Primleri gösteriyor. Bu primler her ay yükseltiliyor. Primlerin her ay ne kadar yükseleceğini Hazine Müsteşarlığı Türkiye Sigortalar Birliğine bildiriyor. Aylık yükselme oranlarını bilmediğim için prim miktarlarını güncelleyemiyorum. Bu tablodaki azami primler her sigortada aynı olduğuna göre, güncel rakamların araç sahipleri tarafından bilinmesi faydalı olur, sigortalar yönünden de bir sakıncası olmasa gerek. Almanya’da bir süre araç sigortacılığı yaptım, bu tür rakamları basın devamlı duyururdu. Sizden ricam karavanların dahil olduğu Özel Amaçlı Araçlar Grubu için geçerli Zorunlu trafik sigortası 4. Basamak güncel (Aralık 2019) azami prim miktarını yazar mısınız?

Teşekkürler.
Tablo 1.PNG

Merhaba Şuanki 4. Basamak tarife fiyatı 34 plakalarda 3.750,00 TL bandında

Etiketler
Konu ile doğrudan bağlantılı değil ama şunu paylaşmak isterim. Sigorta konusu poliçe araç için düzenlenmedikçe çözülmez. Sürücü için poliçe düzenlenmeli. Söz gelimi ticari araç sahibi birinin aracını daima tek başına kullanması düşünülemez. Mutlaka şoför çalıştırıyor. Şoför kaza yaptığında bir sonraki yıl poliçe en yüksek rakamdan kesiliyor. Aynı durum hususi araçlar için de geçerli. Aracı bir başkası kullanıp kaza yapsa kabak araç sahibinin başına patlıyor. Ayrıca, zorunlu trafik sigortası olması çok yerinde bir uygulama, ancak kasko yaptıran birinin neden ayrıca zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekiyor anlamış değilim. Adının zorunlu olmasından mı acaba? Burada amaç olası bir kazada karşı tarafın mağdur olmaması için tüm araçların sigorta yaptırması değil mi? Kasko ile bu zaten sağlanıyor, o zaman neden ikinci bir poliçe düzenletmek zorunda kalıyoruz? Bir de şu var; adı her ne kadar zorunlu trafik sigortası olsa da Şubat 2019 da Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre, 7,8 milyon sigortasız araç var. Bu araçların 2,9 milyonu yani %37’si, otomobil grubuna ait iken sigortasız araçların %15’ini kamyonetler, %14’ünü ise traktörler oluşturuyor. Sigortasızlığın en yaygın olduğu araç grubu ise kamyonlar; 833 bin kamyondan 522 bini yani yaklaşık %63’ü sigortasız. Aynı şekilde sigortasızlık oranı otobüslerde %42’lere yakın iken minibüslerde %39. Bu araçlar her gün canlı bomba gibi aramızda geziyorlar. Bir tanesi üç yıl önce aracıma çarptı. Çarpan aracın muayenesi ve sigortası yoktu 3600 tl lik haciz vardı. Polis geldi aracı bağladı çekici aldı götürdü ben savcılığa şikayette bulundum mahkeme hasarımın karşılanmasına hükmetti. Aracımı 4000 tl ödeyerek yaptırdım .Çarpan adam bana '' abi param olsa borcumu öder hacizi kaldırırım sigortayı muayeneyi yaptırırım canımı mı alacaksın al '' dedi. Ben de eve gidip Aziz Nesin' in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitabını bir daha okudum ve halime şükrettim. Bu araçların hepsi kayıtlı plakası ruhsat adresi belli artık her yerde aracın içini dahi gören kameralar var. Neden tespit edilip trafikten men edilmiyorlar o kadar zor mu?
Konuyu çok dağıttım toparlayayım. Sigorta şirketleri riski ve masraflarını herkese bölüştürdükçe bu iş çözülmez. Fırsatçı avukatların ve aracıların ilanla kaza geçiren arayıp onlar üzerinden açtıkları tazminat davalarından kaynaklanan giderleri , kendini bilmezlerin yaptıkları kazalardan doğan masrafları vs. vs. ödemeye devam ederiz. Tıpkı ülkemizin bazı yerlerinde kullanılan kaçak elektriğin faturasını hepimize ödettikleri gibi ...

ikinci cümlem hatalı olmuş özür dilerim doğrusu '' poliçe araç için düzenlendikçe '' olacak . Artık içimde nasıl bir acı varsa ne düşündüysem .... :smiley:

Konu ile doğrudan bağlantılı değil ama şunu paylaşmak isterim. Sigorta konusu poliçe araç için düzenlenmedikçe çözülmez. Sürücü için poliçe düzenlenmeli. Söz gelimi ticari araç sahibi birinin aracını daima tek başına kullanması düşünülemez. Mutlaka şoför çalıştırıyor. Şoför kaza yaptığında bir sonraki yıl poliçe en yüksek rakamdan kesiliyor. Aynı durum hususi araçlar için de geçerli. Aracı bir başkası kullanıp kaza yapsa kabak araç sahibinin başına patlıyor. Ayrıca, zorunlu trafik sigortası olması çok yerinde bir uygulama, ancak kasko yaptıran birinin neden ayrıca zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekiyor anlamış değilim. Adının zorunlu olmasından mı acaba? Burada amaç olası bir kazada karşı tarafın mağdur olmaması için tüm araçların sigorta yaptırması değil mi? Kasko ile bu zaten sağlanıyor, o zaman neden ikinci bir poliçe düzenletmek zorunda kalıyoruz? Bir de şu var; adı her ne kadar zorunlu trafik sigortası olsa da Şubat 2019 da Türkiye Sigorta Birliği (TSB) verilerine göre, 7,8 milyon sigortasız araç var. Bu araçların 2,9 milyonu yani %37’si, otomobil grubuna ait iken sigortasız araçların %15’ini kamyonetler, %14’ünü ise traktörler oluşturuyor. Sigortasızlığın en yaygın olduğu araç grubu ise kamyonlar; 833 bin kamyondan 522 bini yani yaklaşık %63’ü sigortasız. Aynı şekilde sigortasızlık oranı otobüslerde %42’lere yakın iken minibüslerde %39. Bu araçlar her gün canlı bomba gibi aramızda geziyorlar. Bir tanesi üç yıl önce aracıma çarptı. Çarpan aracın muayenesi ve sigortası yoktu 3600 tl lik haciz vardı. Polis geldi aracı bağladı çekici aldı götürdü ben savcılığa şikayette bulundum mahkeme hasarımın karşılanmasına hükmetti. Aracımı 4000 tl ödeyerek yaptırdım .Çarpan adam bana '' abi param olsa borcumu öder hacizi kaldırırım sigortayı muayeneyi yaptırırım canımı mı alacaksın al '' dedi. Ben de eve gidip Aziz Nesin' in Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz kitabını bir daha okudum ve halime şükrettim. Bu araçların hepsi kayıtlı plakası ruhsat adresi belli artık her yerde aracın içini dahi gören kameralar var. Neden tespit edilip trafikten men edilmiyorlar o kadar zor mu?
Konuyu çok dağıttım toparlayayım. Sigorta şirketleri riski ve masraflarını herkese bölüştürdükçe bu iş çözülmez. Fırsatçı avukatların ve aracıların ilanla kaza geçiren arayıp onlar üzerinden açtıkları tazminat davalarından kaynaklanan giderleri , kendini bilmezlerin yaptıkları kazalardan doğan masrafları vs. vs. ödemeye devam ederiz. Tıpkı ülkemizin bazı yerlerinde kullanılan kaçak elektriğin faturasını hepimize ödettikleri gibi ...
merhaba o kadar çok şey yazmışsın ki... hangisine cevap yazacağımı şaşırdım..
ama kısacası zorunlu trafik yaptıran sadece çarptığınız araç için 39 bin tl ödeme yapıyor kasko yaptırırsanız alacağınız teminata göre bu 39 nin tl nin üzerisini kasko karşılıyor..
Ne güzel anlatmışsın başınıza gelen olayı, eğer sizin kaskonuz olsa idi aracınızı masrafsız yaptıracaktınız. ve kasko o araç sahibinden bir şekilde parayı alacaktı sizde evde aziz nesinin kitabını okumak yerine ayak ayak üzerine atıp kahvenizi içecektiniz.
Evet şu anda trafikte % 25 aracın Trafik sigortası yok.. olsada trafik sigortasının karşıladığı hasar miktarı 39 bin tl, bu rakam yetersiz olduğu için aracınızın hasarı daha fazla olduğunda kaskonuz yoksa karşı aracın trafik sigortasından sadece 39 bin tl alabilirsiniz ve gerisi için mağdur olursunuz..
Kaskonun önemi bu, Sadece ben kaza yapmam dikkatli araç kullanırım demekle olmuyor... birisi size gelip çarpabilir ve sigortası olmaya bilir, yada limitlerin üzerisinde hasar oluşabilir aracınızda...

ben size hitaben yazmamıştım, siz mevcut duruma göre işinizi yapıyorsunuz. kazanın olduğu zamanlarda ticari araçlara çılgın rakamlarla teklif veriliyordu ve maalesef kazancımız o bedelleri ödemeye yetmiyordu yoksa kim istemez kasko yaptırmayı . yazdıklarınız benim tezimi destekliyor. sizin de ifade ettiğiniz gibi zorunlu trafik sigortası sadece belli durumlarda işe yarıyor, ancak yaptırmak zorunlu ( buna rağmen 4 araçtan 1 i yaptırmıyor ). ben tam da bu durumun garabetinden bahsettim. kasko yaptırmış olsam hasarım karşılanacaktı. aracıma neden iki ayrı poliçe düzenletmek zorundayım, tek poliçe neden yetmiyor? ya fark ödeyerek zorunlu trafik sigortasının kapsamını genişleteyim ya da ihtiyacıma uygun olan kasko poliçesini tercih edeyim.

ben sistemin hatali oldugunu vurgulamak istiyorum. ayni durum saglikta da var. ozel saglik sigortasi yaptirmak istediginizde riskinize gore istediginiz hizmete gore odeyeceginiz prim kisiye ozel cikiyor ama soz konusu gss ssk bag kur oldugunda tek rakam odeniyor.

merhaba o kadar çok şey yazmışsın ki... hangisine cevap yazacağımı şaşırdım..
ama kısacası zorunlu trafik yaptıran sadece çarptığınız araç için 39 bin tl ödeme yapıyor kasko yaptırırsanız alacağınız teminata göre bu 39 nin tl nin üzerisini kasko karşılıyor..
Ne güzel anlatmışsın başınıza gelen olayı, eğer sizin kaskonuz olsa idi aracınızı masrafsız yaptıracaktınız. ve kasko o araç sahibinden bir şekilde parayı alacaktı sizde evde aziz nesinin kitabını okumak yerine ayak ayak üzerine atıp kahvenizi içecektiniz.
Evet şu anda trafikte % 25 aracın Trafik sigortası yok.. olsada trafik sigortasının karşıladığı hasar miktarı 39 bin tl, bu rakam yetersiz olduğu için aracınızın hasarı daha fazla olduğunda kaskonuz yoksa karşı aracın trafik sigortasından sadece 39 bin tl alabilirsiniz ve gerisi için mağdur olursunuz..
Kaskonun önemi bu, Sadece ben kaza yapmam dikkatli araç kullanırım demekle olmuyor... birisi size gelip çarpabilir ve sigortası olmaya bilir, yada limitlerin üzerisinde hasar oluşabilir aracınızda...

Konu dışına çıkmanın nedeni benim soru oldu ama sizlerin sayesinde de çok önemli bir sigorta sorununa değinildi.
Aşağıdaki bölümde sigorta konusunu „Cimer Başvuru Dosyası“ olarak hazırladım. Zorunlu trafik sigortası olmadan trafikte dolaşan araçlar konusunu ve diğer sigorta sorunlarını orada tartışarak çözüm aramaya çalışabiliriz.
Sigorta Sorunu – Cimer Başvuru Dosyası

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.