Çekme Karavanda Elektriğim Gelmiyor.yardım Eder Misiniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Yol Kenarı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,378

Yol Kenarı

Yeni Üye
Arkadaşlar herkese selamlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Lexron marka İnverterim var güneşten elektriği çekiyor fakat bunu invertere aktarmıyor output çıkışı 0 gösteriyor. Aynı zamanda Webesten marka dizel ısıtıcım var çalıştırdığımda ise E-01 arızası ve akü işareti yanıp sönüyor problemi tam olarak anlayamadım. Bir fikri olan var mı görseli aşağıda paylaştım.

Bu arada 2 tane 12v 105ah lexron marka jel aküm var.

IMG 1277

Arkadaşlar herkese selamlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Lexron marka İnverterim var güneşten elektriği çekiyor fakat bunu invertere aktarmıyor output çıkışı 0 gösteriyor. Aynı zamanda Webesten marka dizel ısıtıcım var çalıştırdığımda ise E-01 arızası ve akü işareti yanıp sönüyor problemi tam olarak anlayamadım. Bir fikri olan var mı görseli aşağıda paylaştım.

Bu arada 2 tane 12v 105ah lexron marka jel aküm var.

Kablolamanızı bilmeden bir şey söylemek mümkün değil.

Ankara'ya yakınsanız B-Het mühendislik (Önder Köse) ile görüşmenizi öneririm. Solar sistemler konusunda süperdir. Şimdilerde LiFePo akü de üretiyor. Telefonu 0530 513 0819

Webesten ve muadili dizel ısıtıcılarda E01 bildiğim kadarıyla akü voltajı yetersiz hatası. Bu ipucundan yola çıkarak akünüzün voltajını bir avometre ile ya da çakmaktan volt ölçerle ölçün. Düşük çıkarsa bir an önce akünüzü şarj edip ömrünü erken tamamlamasına izin vermeyin. Bu akıllı inverterin farklı bir markasını kullanmıştım. Şebekeye taktığınızda aküyü şebekeden şarj edebiliyor. İmkan varsa şebekeye takıp şarj edin. İmkan yoksa aküyü söküp harici bir şarj cihazında şarj edersiniz.

Malum güneşin en verimsiz olduğu dönemlerindeyiz. Ya panellerinizden gelen güç bazal tüketime ve aküleri doldurmaya yetmiyor ya da inverter ve/veya tesisat/kablolama ile ilgili bir probleminiz var. Fakat akü voltajı düştüğünde bu akıllı inverterler da saçmalama eğiliminde oluyorlar. Durumu düzeltmek için şebeke voltajı verdikten sonra inverter'in altındaki açma kapama butonundan kapatıp açınca genelde normale dönüyorlar.

Son düzenleme:

Sorunu buldum. Sorun yokmuş :smiley:
Sadece aküler boş olduğu için çalıştırmıyormuş manuel olarak dışardan 220v priz ile şarj ettim tıkır tıkır çalışıyo
Kış aylarında güneş paneli yeterli elektriği çekemediği için aküler boş kalıyordu. Bu sayede yeni ve manuel bir teknik bulmuş olduk. Belki bir arkadaşa faydamız dokunur. Teşekkürler

Konu kilit.

Teşekkür ederim tavsiyeniz işe yaradı. Peki 2 tane jel aküyü bu soğuklarda karavanda bağlantısını çözmeden nasıl koruyabilirim sürekli şebekeden şarj ederek mi acaba
Webesten ve muadili dizel ısıtıcılarda E01 bildiğim kadarıyla akü voltajı yetersiz hatası. Bu ipucundan yola çıkarak akünüzün voltajını bir avometre ile ya da çakmaktan volt ölçerle ölçün. Düşük çıkarsa bir an önce akünüzü şarj edip ömrünü erken tamamlamasına izin vermeyin. Bu akıllı inverterin farklı bir markasını kullanmıştım. Şebekeye taktığınızda aküyü şebekeden şarj edebiliyor. İmkan varsa şebekeye takıp şarj edin. İmkan yoksa aküyü söküp harici bir şarj cihazında şarj edersiniz.

Malum güneşin en verimsiz olduğu dönemlerindeyiz. Ya panellerinizden gelen güç bazal tüketime ve aküleri doldurmaya yetmiyor ya da inverter ve/veya tesisat/kablolama ile ilgili bir probleminiz var. Fakat akü voltajı düştüğünde bu akıllı inverterler da saçmalama eğiliminde oluyorlar. Durumu düzeltmek için şebeke voltajı verdikten sonra inverter'in altındaki açma kapama butonundan kapatıp açınca genelde normale dönüyorlar.

Teşekkür ederim tavsiyeniz işe yaradı. Peki 2 tane jel aküyü bu soğuklarda karavanda bağlantısını çözmeden nasıl koruyabilirim sürekli şebekeden şarj ederek mi acaba
Bu dönemde kullanmıyorsanız akım çeken yükleri (buzdolabı vs.) kış aylarında kapatırsanız ayda 1 kez akıllı inverter üzerinden şebekeden tam sarj yeterli olacaktır. Ben öyle yapıyordum. Karavan kullanımda ise işin üstadları daha detaylı bir bilgi paylaşacaklardır.

Aklima gelmişken bir detay daha vereyim. O akıllı inverter için doğru akü tanımı yapmanız gerekli. Tam yerini hatırlamıyorum ama setup menusunden akü seçiminin doğruluğunu teyit edin. Jel akü icin AGn seçili olmalı.

@tapatalk

Bu dönemde kullanmıyorsanız akım çeken yükleri (buzdolabı vs.) kış aylarında kapatırsanız ayda 1 kez akıllı inverter üzerinden şebekeden tam sarj yeterli olacaktır. Ben öyle yapıyordum. Karavan kullanımda ise işin üstadları daha detaylı bir bilgi paylaşacaklardır.

Aklima gelmişken bir detay daha vereyim. O akıllı inverter için doğru akü tanımı yapmanız gerekli. Tam yerini hatırlamıyorum ama setup menusunden akü seçiminin doğruluğunu teyit edin. Jel akü icin AGn seçili olmalı.

@tapatalk
Tavsiyeniz için teşekkürler akıllı inverter akü tanımına bakayım belki bir faydası olur saolun

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri